Resultat lokal/regional
ponnyhoppnig

 
Kumla Ridklubb 2010-10-16

 
Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A
5 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Premier
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Sara Nordström Tuff 100,00 kr    
  Wittvångs HS Okänd 0 49,59 Ute.  
 
2 Ida Claesson Olbiz Robin Hood      
  Kinda Ridklubb Pegasus Buckey - Pontus 16 77,81    
3 Anna Karvonen Cillton      
  Karlstads RK Stackarps Billbau - Wärnanäs Joker Ute.      
  Ella Björklund Munsboro Storm Breaker      
  Stora Ekeby RK Okänd - Okänd        
  Ella Björklund Minzann      
  Stora Ekeby RK Molstabergs Action Man RWM - Mirth Master RW        
 
till toppen

 
Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A
14 anmälda, 13 startande, 4 placerade
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Sofia Andersson Bonera Rosso      
  Wittvångs HS Linksbury Royalist RW - Lord Arimis RW 0 47,51 0 16,59
2 Sara Nordström Kantje´s Wilma V      
  Wittvångs HS Young Winsome´s Adrian - Kantje´s Ronaldo 0 45,31 0 18,87
3 Ronja Karlsson Queen      
  Pålsboda RF Okänd - Okänd 0 44,02 0 18,95
4 Emma Nilsson Lisette      
  Örebro FK   0 47,95 0 19,25
 
5 Emelie Aldenfalk Evita Giola      
  Kumla Ridklubb Eldorrado - Gildo 0 54,45 0 19,37
6 Amanda Torstensson Rikka F van de Bosdvin      
  Kumla Ridklubb Kantjes Fahran - Priory Tiekled Pink 0 48,63 0 20,20
7 Matilda Grell Petty      
  Odensbackens RK Nightstar - Gharib ben Lancer 0 49,40 0 20,24
8 Jasmine Lundblad Miranda      
  Vingåkers RF Balans - Blue Chief 0 50,07 0 20,87
9 Janni Frölund Dimmans Rosita      
  Vingåkers RF Eloge - L L Möllegårds Marco Polo 0 48,82 0 20,99
10 Karolina Schiöld Denise      
  Wittvångs HS Assar Nusebo 188 - Krossar 144 4 55,83    
11 Lisa Westrin Doris Day      
  Nykyrka RK Shiny Vib - Belmondo 4 57,45    
12 Josefine Bergman Janosch      
  Heda Ridklubb Okänd 4 63,12    
13 Matilda Grell Don 324      
  Odensbackens RK Davis Cup - Merlin 8 56,25    
  Amanda Pettersson Fantasia      
  Odensbackens RK okänd - Courage        
 
till toppen

 
Klass 1 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Jennifer Damberg Zandy    
  Nyckelryttarna Dart Light RNF - Burma Wilton RNF 4 49,25
 
till toppen

 
Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
9 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Premier
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 sara qureshi Pokemon 100,00 kr    
  Kumla Ridklubb Okänd 0 59,46 0 19,68
2 Lisa Nydén Windy´s Girl 100,00 kr    
  Dyltabruks RF Öxenholm Marble Jr - Dale Mist 0 48,07 0 19,93
 
3 Amanda Lodesjö Baileyz      
  Wittvångs HS Fredriksbergs Dali - Kunta kinte 0 52,20 0 20,98
4 Emma Sigurd Zimba (BE)      
  Kumla Ridklubb Okänd 0 53,20 8 22,14
5 Amanda Dahlström Andys Champ      
  Heda Ridklubb Okänd - Okänd 4 45,34    
6 Sofie Ekestubbe Di Saronno      
  Hamre Ridklubb Okänd - Okänd 7 76,92    
7 Johanna Huvell Milton      
  Nyckelryttarna Okänd - Okänd 8 63,60    
  Isabel Pettersson Nova      
  Odensbackens RK okänd - okänd        
  Karolina Lindberg Din Cleo Samott      
  Djursholms RK okänd - okänd        
 
till toppen

 
Klass 1 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Lisa Westrin Munsboro Swift    
  Nykyrka RK Okänd - Okänd 0 53,01
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A
12 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Amanda Claesson Olbiz Robin Hood      
  Kinda Ridklubb Pegasus Buckey - Pontus 0 57,59 0 25,09
2 Sandra Englund Bellman      
  Stora Wäsby FRK Okänd - Okänd 0 57,07 0 26,86
 
3 Johan LundbergLarsson Bette Davis      
  Holmstorps RF Okänd 0 52,92 4 19,03
4 Evelina Gustavsson Ultra      
  Arboga RS Knutan 0 51,15 4 22,91
5 Amanda Torstensson Tazmania      
  Kumla Ridklubb Okänd Ute.      
5 Ebba Lindgren Rupid      
  Vingåkers RF Jupiter - Okej Ute.      
5 Anna Karvonen Cillton      
  Karlstads RK Stackarps Billbau - Wärnanäs Joker Ute.      
  Ella Björklund Geizer      
  Stora Ekeby RK Okänd        
  Ella Björklund Kulltorps Yrrol      
  Stora Ekeby RK Paddock Camargue - Colbeack Royal Minstrel        
  Jennifer Pedersen Meteorit      
  Heby RF Lillemons Lightning RW - Simberg Spinner RW        
  Ella Björklund Lukas      
  Stora Ekeby RK Okänd        
  Ella Björklund Minzann      
  Stora Ekeby RK Molstabergs Action Man RWM - Mirth Master RW        
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A
33 anmälda, 31 startande, 8 placerade
Premier
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Signe Jakobsson Four Socks 110,00 kr    
  Östra Sörmlands L Okänd - Okänd 0 51,93 0 19,79
2 Ida Johansson Axner 110,00 kr    
  Skogslottens RF Okänd 0 56,29 0 20,87
3 Mathilda Lundwall Filippa 110,00 kr    
  Alkvetterns RS Ben Kaspar - Peuguin RNF66 0 56,24 0 22,04
4 Sofia Andersson Bonera Rosso 110,00 kr    
  Wittvångs HS Linksbury Royalist RW - Lord Arimis RW 0 51,97 0 22,15
5 Josefine Källberg Samber 110,00 kr    
  Stora Ekeby RK Okänd 0 52,69 0 23,23
6 Olivia Weslien Lester 110,00 kr    
  Färjestads RK Okänd - Okänd 0 51,48 0 23,49
7 Josefine Damberg Bessie´s Barbie 110,00 kr    
  Nyckelryttarna Dart Light - Merrie Master 0 58,51 0 23,58
8 Alva Ljosdal Athena 110,00 kr    
  Arvika Ridklubb Okänd - Okänd 0 51,48 0 23,83
 
9 Janni Frölund Dimmans Rosita      
  Vingåkers RF Eloge - L L Möllegårds Marco Polo 0 52,27 0 23,86
10 Felicia Harrysson Miranda IX RNF 2506      
  RK Kumla Säbys Dixi RNF - Kunta Kinte RNF 0 54,77 0 25,16
11 Felicia Lindquist Poetic Gillbert      
  Hallsta RK Poetic Justice 0 57,96 0 25,67
12 Amanda Torstensson Rikka F van de Bosdvin      
  Kumla Ridklubb Kantjes Fahran - Priory Tiekled Pink 0 53,46 0 25,71
13 Matilda Grell Petty      
  Odensbackens RK Nightstar - Gharib ben Lancer 0 58,17 0 25,80
14 Alexander Sandbring Munsboro Baby Blue      
  Skästa RC Okänd - OKÄND 0 58,85 0 26,14
14 Mikaela Sandqvist Ma Gi      
  Hagfors-Uddeholm Veronas Bo-Gi RP 134 - Likstahöjdens Komet RP 118 0 57,24 0 26,14
16 Lovisa Lindblom Kungsbro Emalj      
  Heby RF Candide - Rotherwood State Occasion 0 57,89 0 26,33
17 Emma Nilsson Lisette      
  Örebro FK   0 55,41 0 26,65
18 Josefine Bergman Janosch      
  Heda Ridklubb Okänd 0 61,01 0 28,80
19 Felicia Lindquist Rubic Cube      
  Hallsta RK Okänd - Okänd 0 63,19 4 24,34
20 Evelina Ström Victor      
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 0 62,40 4 24,88
21 Sara Nordström Kantje´s Wilma V      
  Wittvångs HS Young Winsome´s Adrian - Kantje´s Ronaldo 4 51,09    
22 Ronja Karlsson Queen      
  Pålsboda RF Okänd - Okänd 4 52,59    
23 Felicia Segui Stewball      
  Skogslottens RF Dart Light - Örnäs Attila 4 57,28    
24 Emelie Aldenfalk Evita Giola      
  Kumla Ridklubb Eldorrado - Gildo 4 62,21    
25 Frida Djurfeldt Tanja      
  Blå Bergens RF Modderbeek´s Chico - Bokkesprong Czardos 5 72,91    
26 Jasmine Lundblad Miranda      
  Vingåkers RF Balans - Blue Chief 7 80,24    
27 Matilda Grell Don 324      
  Odensbackens RK Davis Cup - Merlin 16 64,31    
28 Sofie Jansson Gunvald      
  Stjärnorps RK Okänd - Okänd Ute.      
28 Josefin Siljander Tequilla      
  Strömsholms RSF Okänd Ute.      
28 Lisa Westrin Doris Day      
  Nykyrka RK Shiny Vib - Belmondo Ute.      
28 Johan LundbergLarsson Amigo      
  Holmstorps RF Okänd - okänd Ute.      
  Jasmine Pedersen Hembys Kronos      
  Heby RF Miclas Activ - Silverlea Copper D        
  Hanna Brobacke Munsboro Blackie      
  Hamre Ridklubb Okänd - Okänd        
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
2 anmälda, 2 startande
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Isabella Lusth Hesperus Eagle    
  Wittvångs HS Ashfield Jovial Joker - Ashfield Sparrow 0 55,73
1 Jennifer Damberg Zandy    
  Nyckelryttarna Dart Light RNF - Burma Wilton RNF 0 60,21
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
25 anmälda, 24 startande, 6 placerade
Premier
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Emma Westin Flying Boy 110,00 kr    
  Karlskoga RK Okänd 0 56,79 0 22,11
2 Elin Nilsson Kilmovee Pride 110,00 kr    
  Skogslottens RF Okänd 0 54,61 0 23,46
3 Ebba Jeppsson Rushing Ruthie 110,00 kr    
  Karlstads RK Coktail - Irländare 0 57,13 0 24,49
4 Sofie Ekestubbe Di Saronno 110,00 kr    
  Hamre Ridklubb Okänd - Okänd 0 57,67 0 26,98
5 Lisa Nydén Misty´sGirl 110,00 kr    
  Dyltabruks RF Dale Mist - Värnbergs Neptunus 0 57,36 0 27,24
6 Alexander Sandbring Munsboro Spartacus 110,00 kr    
  Skästa RC Okänd - Okänd 0 62,89 0 27,92
 
7 Louise Stolpe Jackets Beach Boy BRP 4      
  Gagnefs RK Jackets Indigo Blue - Valiant 0 54,13 0 28,93
8 Ida Pegers Thor RNF 152      
  Wittvångs HS Vernons Peeping Tom - Smedhults Cavat 0 61,37 0 31,07
9 Johanna Huvell Milton      
  Nyckelryttarna Okänd - Okänd 0 53,34 4 25,75
10 Lisa Jonsson Tricias Lad      
  Wittvångs HS Okänd - Okänd 0 54,43 4 26,58
11 Lisa Andersson Felicia      
  Nyby-Torshälla RK Trofe - Columbus xx 0 59,70 4 30,53
12 Ebba Lindgren Ray-Ban      
  Vingåkers RF Sun Roy - Sörbys Oboy 0 58,00 5 36,45
13 Amanda Grahn Knockbeg Park      
  Vingåkers RF Okänd 0 58,30 8 45,63
14 Josefine Källberg Ariadne RP 1083 H      
  Stora Ekeby RK Minotaurus - Son of a gun xx 0 53,88 9 34,36
15 Izabella Bosäter Munsboro Johnny      
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 4 55,57    
16 Malin Thunberg Desteny      
  Stora Ekeby RK Okänd 4 56,19    
17 Izabella Bosäter Fit For Fight      
  Kumla Ridklubb Murvey Mario - Gorteen Boy 4 57,63    
18 Fanny Germer Loughwell Lad      
  Kumla Ridklubb Okänd 4 66,08    
19 Sanna TGewert Munsboro Ken      
  Trossnäs FK Okänd 5 72,74    
20 Anna Binnberg Delailah      
  Grevagårdens RF Okänd 8 70,26    
21 Amanda Dahlström Andys Champ      
  Heda Ridklubb Okänd - Okänd 12 57,76    
22 Amanda Lodesjö Baileyz      
  Wittvångs HS Fredriksbergs Dali - Kunta kinte 12 60,89    
23 Ellinor Holmkvist Dream Boy      
  Vänsta RF Okänd Ute.      
23 Emma Sigurd Zimba (BE)      
  Kumla Ridklubb Okänd Ute.      
  Karolina Lindberg Din Cleo Samott      
  Djursholms RK okänd - okänd        
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Lisa Nydén Windy´s Girl    
  Dyltabruks RF Öxenholm Marble Jr - Dale Mist 0 55,79
1 Cassandra Lusth Black Jack II    
  Wittvångs HS Okänd 0 55,54
1 Klara Svensson Slieve Bloom Harry    
  Grevagårdens RF Laerkens Cascade Dawn - Newbridge Oliver 0 62,66
1 Sofia Alfredsson Keelord    
  Kumla Ridklubb Kulan Kavat - Myrens Wilbur 0 58,01
 
5 Lisa Westrin Munsboro Swift    
  Nykyrka RK Okänd - Okänd 4 64,26
6 Emmy Jarmelid Love Me 2    
  Stora Ekeby RK Love 2 U 2 - Brookvale Super Truper 11 82,04
7 Karin Winge Likstahöjdens Anemon    
  Örebro FK Likstahöjdens Komet RP118 - Tulira Highball RC 47 Ute.  
 
till toppen

 
Klass 3 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori B + C Avd. A
39 anmälda, 33 startande, 9 placerade
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Signe Jakobsson Four Socks    
  Östra Sörmlands L Okänd - Okänd 0 57,80
2 Lovisa Persson Bizas Butterfly    
  Strömsholms RSF Dale Haze RC - Blue Chief RC 0 60,86
3 Sandra Englund Bellman    
  Stora Wäsby FRK Okänd - Okänd 0 61,01
4 Josefine Källberg Rosenwinkels Gospel    
  Stora Ekeby RK Graffiti-Man - Langarth Gwynfor 0 63,35
5 Felicia Lindquist Poetic Gillbert    
  Hallsta RK Poetic Justice 0 64,94
6 Felicia Harrysson Miranda IX RNF 2506    
  RK Kumla Säbys Dixi RNF - Kunta Kinte RNF 0 75,29
7 Klara Svensson Champagne    
  Grevagårdens RF Okänd - Okänd 0 78,19
8 Felicia Lindquist Rubic Cube    
  Hallsta RK Okänd - Okänd 0 79,92
9 Ida Johansson Axner    
  Skogslottens RF Okänd 4 61,54
 
10 Beatrice Nyberg Munsboro Chip    
  Djursholms RK Okänd 4 62,84
11 Mathilda Lundwall Filippa    
  Alkvetterns RS Ben Kaspar - Peuguin RNF66 4 64,50
12 Johanna Sundberg Munsboro Razor    
  Grevagårdens RF Okänd 4 65,82
13 Sara Lindberg Cwmtywi Daylight    
  Heby RF Cwmtywi Express - Caefadog Flyaway 4 66,30
14 Paulina Lisra Näsuddens Emma    
  Västerås RS Näsuddens Twilight Time - Springs Nougat 4 66,68
15 Josefine Damberg Bessie´s Barbie    
  Nyckelryttarna Dart Light - Merrie Master 4 67,68
16 Alexandra Snobl Golden Nova    
  Wittvångs HS Okänd 4 68,16
17 Sandra Englund Lady    
  Stora Wäsby FRK Okänd 4 69,69
18 Josefine Källberg Samber    
  Stora Ekeby RK Okänd 4 74,73
19 Olivia Weslien Lester    
  Färjestads RK Okänd - Okänd 4 75,31
20 Elin Westin Mr Goofy    
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 4 75,66
21 Evelina Gustavsson Ultra    
  Arboga RS Knutan 4 80,43
22 KarlJohan Sundin Binnas Korall    
  Flensbygdens RF Sunshine Boy - Pommac 6 90,33
23 Amanda Claesson Chiara    
  Kinda Ridklubb Okänd 9 85,72
24 Felicia Segui Stewball    
  Skogslottens RF Dart Light - Örnäs Attila Ute.  
24 Emelie Stenström Petronella    
  RK Kumla Cordo - Carito Ute.  
24 Johan LundbergLarsson Amigo    
  Holmstorps RF Okänd - okänd Ute.  
24 Frida Djurfeldt Tanja    
  Blå Bergens RF Modderbeek´s Chico - Bokkesprong Czardos Ute.  
24 Lovisa Lindblom Kungsbro Emalj    
  Heby RF Candide - Rotherwood State Occasion Ute.  
24 Jessica Tillenius Baileys    
  Vingåkers RF Okänd Ute.  
24 Alva Ljosdal Athena    
  Arvika Ridklubb Okänd - Okänd Ute.  
24 Alexander Sandbring Munsboro Baby Blue    
  Skästa RC Okänd - OKÄND Ute.  
24 Josefin Siljander Tequilla    
  Strömsholms RSF Okänd Ute.  
24 Sofie Jansson Gunvald    
  Stjärnorps RK Okänd - Okänd Ute.  
  Ella Björklund Geizer    
  Stora Ekeby RK Okänd    
  Ella Björklund Lukas    
  Stora Ekeby RK Okänd    
  Jennifer Pedersen Meteorit    
  Heby RF Lillemons Lightning RW - Simberg Spinner RW    
  Ella Björklund Kulltorps Yrrol    
  Stora Ekeby RK Paddock Camargue - Colbeack Royal Minstrel    
  Jasmine Pedersen Hembys Kronos    
  Heby RF Miclas Activ - Silverlea Copper D    
  Hanna Brobacke Munsboro Blackie    
  Hamre Ridklubb Okänd - Okänd    
 
till toppen

 
Klass 3 - Hoppning bed. A Kategori B Avd. B
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Malin Petersson Miss Decibell    
  Folkungabygden Sandokhan 1 - Horshaga Manolito 0 75,40
 
till toppen

 
Klass 3 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
2 anmälda, 2 startande
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Evelina Ström Victor    
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 4 79,10
2 Mikaela Sandqvist Ma Gi    
  Hagfors-Uddeholm Veronas Bo-Gi RP 134 - Likstahöjdens Komet RP 118 Ute.  
 
till toppen

 
Klass 3 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori D Avd. A
25 anmälda, 24 startande, 6 placerade
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Alva Häger Ronja Rocker    
  Heby RF Deister - Colza 0 68,91
2 Rebecka Brate Holger    
  Östra Sörmlands L Fellow - Corall-Li 0 69,83
3 Fanny Germer Loughwell Lad    
  Kumla Ridklubb Okänd 0 70,92
4 Beatrice Nyberg Attyrory Black Cat    
  Djursholms RK Okänd - Okänd 4 67,67
5 Ebba Jeppsson Rushing Ruthie    
  Karlstads RK Coktail - Irländare 4 68,48
6 Sara Lindberg Night Vision    
  Heby RF Okänd 4 69,82
 
7 Malin Thunberg Desteny    
  Stora Ekeby RK Okänd 4 73,68
8 Ida Pegers Thor RNF 152    
  Wittvångs HS Vernons Peeping Tom - Smedhults Cavat 4 75,17
9 Lisa Nydén Misty´sGirl    
  Dyltabruks RF Dale Mist - Värnbergs Neptunus 4 75,87
10 Mikaela Källroos Kanjer Thore    
  Östra Sörmlands L Kooihuster Teake - Nehrod ox 4 81,05
11 Elin Westin Flying Boy    
  Kumla Ridklubb Okänd 8 63,48
12 Daisy Pearson Rhystyd Olivia    
  Wittvångs HS Derwen Revelation - Nebo Daniel 8 65,17
13 Amanda Åhlström Night Light Portia´s    
  Kungsörs RK Nieuwmoed´s Nepal - Cateshill Renegade 9 85,08
14 Lisa Andersson Felicia    
  Nyby-Torshälla RK Trofe - Columbus xx 11 92,95
15 Alexander Sandbring Munsboro Spartacus    
  Skästa RC Okänd - Okänd 12 76,67
16 Izabella Bosäter Munsboro Johnny    
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd Ute.  
16 Sanna TGewert Munsboro Ken    
  Trossnäs FK Okänd Ute.  
16 Louise Stolpe Jackets Beach Boy BRP 4    
  Gagnefs RK Jackets Indigo Blue - Valiant Ute.  
16 Josefine Källberg Ariadne RP 1083 H    
  Stora Ekeby RK Minotaurus - Son of a gun xx Ute.  
16 Izabella Bosäter Fit For Fight    
  Kumla Ridklubb Murvey Mario - Gorteen Boy Ute.  
16 Elin Nilsson Kilmovee Pride    
  Skogslottens RF Okänd Ute.  
16 Moa Paulsson Kazper    
  Vänsta RF Likstahöjdens Komet Ute.  
16 Jenny Holmgren Borris Wonder    
  Skästa RC Okänd - Okänd Ute.  
16 Amanda Grahn Knockbeg Park    
  Vingåkers RF Okänd Ute.  
  Anna Binnberg Delailah    
  Grevagårdens RF Okänd    
 
till toppen

 
Klass 3 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Klara Svensson Slieve Bloom Harry    
  Grevagårdens RF Laerkens Cascade Dawn - Newbridge Oliver 12 79,91
 
till toppen

 
Klass 4 - Hoppning 1.00-1.20 (Msv B) bed. A:0 Kategori B + C Avd. A
14 anmälda, 13 startande, 4 placerade
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Lovisa Persson Bizas Butterfly    
  Strömsholms RSF Dale Haze RC - Blue Chief RC 0 57,20
2 Johanna Sundberg Munsboro Razor    
  Grevagårdens RF Okänd 0 57,91
3 Emelie Stenström Petronella    
  RK Kumla Cordo - Carito 0 60,18
4 Alexandra Snobl Golden Nova    
  Wittvångs HS Okänd 0 63,14
 
5 Sara Lindberg Cwmtywi Daylight    
  Heby RF Cwmtywi Express - Caefadog Flyaway 0 63,38
6 Amanda Torstensson Tazmania    
  Kumla Ridklubb Okänd 4 58,52
7 Paulina Lisra Näsuddens Emma    
  Västerås RS Näsuddens Twilight Time - Springs Nougat 8 70,85
8 Josefine Källberg Rosenwinkels Gospel    
  Stora Ekeby RK Graffiti-Man - Langarth Gwynfor 8 74,30
9 KarlJohan Sundin Binnas Korall    
  Flensbygdens RF Sunshine Boy - Pommac 16 89,08
10 Sandra Englund Lady    
  Stora Wäsby FRK Okänd Ute.  
10 Jessica Tillenius Baileys    
  Vingåkers RF Okänd Ute.  
10 Elin Westin Mr Goofy    
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd Ute.  
10 Amanda Claesson Chiara    
  Kinda Ridklubb Okänd Ute.  
  Klara Svensson Champagne    
  Grevagårdens RF Okänd - Okänd    
 
till toppen

 
Klass 4 - Hoppning 1.00-1.20 (Msv B) bed. A:0 Kategori D Avd. A
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Bengt Nilsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Rebecka Brate Holger    
  Östra Sörmlands L Fellow - Corall-Li 0 59,94
2 Beatrice Nyberg Attyrory Black Cat    
  Djursholms RK Okänd - Okänd 0 61,06
 
3 Alva Häger Ronja Rocker    
  Heby RF Deister - Colza 0 61,36
4 Sissela Smith Coral Springs    
  Heby RF Dito RW - Wagner 0 61,53
5 Sara Lindberg Night Vision    
  Heby RF Okänd 4 63,32
6 Mikaela Källroos Kanjer Thore    
  Östra Sörmlands L Kooihuster Teake - Nehrod ox Ute.  
6 Daisy Pearson Rhystyd Olivia    
  Wittvångs HS Derwen Revelation - Nebo Daniel Utg.  
 
till toppen

 
Equipe - Datasystem för ridsport