Rosendahls RF 2010-08-22
Resultat lokal ponnyhoppning

 

EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2010-08-30 kl. 16:37
Klass 1 - Hoppning 0.50-0.80 (Lätt D) bed. Clear Round Kategori B + C + D
Klass 2 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A
Klass 2 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A
Klass 2 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. B
Klass 2 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
Klass 2 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. B
Klass 4 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två omgångar A:0 och A:0 Kategori B + C Avd. A
Klass 4 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två omgångar A:0 och A:0 Kategori C Avd. B
Klass 4 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två omgångar A:0 och A:0 Kategori D Avd. A
Klass 4 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två omgångar A:0 och A:0 Kategori D Avd. B
 

 
Klass 1 - Hoppning 0.50-0.80 (Lätt D) bed. Clear Round Kategori B + C + D
Lokal ponnyhoppning
26 anmälda, 19 startande, 13 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Jennifer Albin Sonette    
  Okänd Okänd - Okänd 0 75,40
1 Jolina Andersson Säby´s Russell    
  Irén Andersson Fax 554 - Allgunnens Opal G 428 0 65,90
1 Emma Thored Celma    
  Carina Gunnarsson Mr Charm RW 59 - Maraton 600 0 65,50
1 Louise Larsson Hilly    
  Imp Holland Okänd - Okänd 0 64,00
1 Hanna Thuresson Evelien    
  S.Soeting, Rotsterhaule okänd - okänd 0 59,20
1 Felicia Eldewall Tom Johns    
  Alva & Ragnar Karlsson Vernons Peeping Tom RNF114 - Parant RNF9-S 0 75,30
1 Linnea Swärd Victory    
  Imp Tyskland Okänd - Okänd 0 65,60
1 Linda Axelsson Cavarty Rose Bud    
  Britt-Marie Arvidsson Rolökke Swallow - Belmondo 0 66,90
1 Elin Westin King of Thunder    
  Okänd Okänd 0 64,40
1 Ludvig Axäng Keelord    
  Ann-Catrine Frank Kulan Kavat - Myrens Wilbur 0 70,90
1 Clara Brusebäck Hope 6    
      0 63,60
1 Madelene Reinholdsson Little Big Horn    
  Kjell Åke Lindskog Tarzan - Turk 0 65,80
13 Emma Broberg Ravens Ice Storm    
  Mr & Mrs P Eckford Oke Dene Peter S32/119 - Sturtmoor Magic Touch S29/009 4 62,50
 
14 Lisa Widstrand Dimon    
  Tage Elnfeldt Miclas Madoc RNF 106 - Nasser RNF 61 6 83,10
15 Julia Lövgren Putte    
  Okänd Putte - Espri 17 82,70
16 Jolina Andersson Joel JSA    
  Jenny Andersson Fax 554 - Brokad 323 20 91,80
17 Sofia Olsson Contessa    
  okänd okänd - okänd Ute.  
17 Amanda Strömvall Matilda IV    
  Göran Dahlbäck Hedlanda Good Boy - Lobsang Ute.  
17 Linnéa Philipson Meijershoeve Sarina    
      Ute.  
  Karin Johansson Delia    
  Leif o Kerstin Cervin Dart Light RNF 113 - Baldor RNF 35    
  Sofia Olsson Contessa    
  okänd okänd - okänd 17 96,10
  alva karlsson ODEN    
  Annelie Nilsson Thor RNF 152 - Sörbys Lotus RNF 120    
  Alicia Partanen Top Speed    
  Fam Horwitz Verona´s Gerswin - Messa Hessa    
  Lisa Widstrand Dimon    
  Tage Elnfeldt Miclas Madoc RNF 106 - Nasser RNF 61 6 83,10
  Linnéa Philipson Meijershoeve Sarina    
      0 53,80
  Diana Jahjai Superman    
  okänd okänd - okänd    
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A
Lokal ponnyhoppning
5 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Caisa Fritz Kapten Jal      
  Ewa Björck, Hallsberg Kapten G 397 - Guval 365 0 38,50 0 25,90
2 Tove Olsson Myranda      
  M Hjällström Quartz RE 2 - Cadet af de Fem Popler RE 1 0 52,40 0 30,30
 
3 Jennifer Albin Sonette      
  Okänd Okänd - Okänd 0 48,10 0 30,40
4 Karin Molin-Eriksson Lingo      
  Rosita Nyberg Ekbäckens Sigurd RWM 50 - Laeryds Domenic RWM 24 4 44,70    
5 Matilda Lindstrand Mimmi      
  okänd okänd - okänd Ute.      
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A
Lokal ponnyhoppning
15 anmälda, 15 startande, 4 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Mathilda Lundwall Filippa      
  Okänd Ben Kaspar - Peuguin RNF66 0 39,10 0 20,90
2 Evelina Ström Victor      
  R. Woudstra, Holland Okänd - Okänd 0 42,40 0 22,70
3 Hanna Thuresson Evelien      
  S.Soeting, Rotsterhaule okänd - okänd 0 36,70 0 24,00
4 Ronja Karlsson Queen      
  Okänd Okänd - Okänd 0 38,00 0 24,80
 
5 Linnea Swärd Victory      
  Imp Tyskland Okänd - Okänd 0 46,30 0 33,00
6 Emma Thored Celma      
  Carina Gunnarsson Mr Charm RW 59 - Maraton 600 0 48,20 4 32,80
7 Erika Pettersson Kilkee Boy      
    okänd - okänd 4 39,70    
8 Moa Löthgren Nimbo      
  Holst, Anette Billy Boy - Fiber 4 54,40    
9 Sofia Fors Kenzo      
      4 54,70    
10 Louise Larsson Hilly      
  Imp Holland Okänd - Okänd 5 55,90    
11 Linda Ohlsson Nygrannagårdens Melitza      
  Nygrannagårdens Stuteri Fredriksbergs Dali - Valentin Bell 7 66,80    
12 Ebba Eriksson Bella Mi Po      
  Åsa Faxe, Tidaholm Pommac RC - Nice-n-Easy RC 19 81,20    
13 Julia Lövgren Putte      
  Okänd Putte - Espri Ute.      
13 Rode Gradin Corina      
  Okänd   Ute.      
13 Sofia Olsson Contessa      
  okänd okänd - okänd Ute.      
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
Lokal ponnyhoppning
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Mikaela Sandqvist Ma Gi    
  Karin Sandqvist Veronas Bo-Gi RP 134 - Likstahöjdens Komet RP 118 0 38,50
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
Lokal ponnyhoppning
13 anmälda, 13 startande, 4 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 sara qureshi Pokemon      
  Imp Irland Okänd 0 38,80 0 22,00
1 Madelene Reinholdsson Little Big Horn      
  Kjell Åke Lindskog Tarzan - Turk 4 40,10    
2 Karin Winge La Cream      
  Imp England Okänd 0 43,00 0 33,90
3 Julia Gadd Candy      
  Okänd Okänd - Okänd 4 36,40    
4 Emma Broberg Ravens Ice Storm      
  Mr & Mrs P Eckford Oke Dene Peter S32/119 - Sturtmoor Magic Touch S29/009 4 45,20    
 
5 Wilma Nilsagård Cinderella      
  Heinrich Nyhuis Columbus 4 46,40    
6 Erika Pettersson Burmas Monte Carlo      
  Vanja Samuelsson Dart Light - Skogs Max 4 48,30    
7 My Sohlman Donna of April      
  Sigvard Steisjö Omar ox - Mizerak ox 8 39,20    
8 Clara Brusebäck Hope 6      
      Ute.      
8 Sofia Carlsson Sanna      
  Hallengård & Ljung Poetic Justice - Holiday Prince Ute.      
8 Linnéa Philipson Meijershoeve Sarina      
      Ute.      
8 Ida Thulin Champagne      
  Imp Holland Okänd - Okänd Ute.      
8 Ludvig Axäng Keelord      
  Ann-Catrine Frank Kulan Kavat - Myrens Wilbur Ute.      
 
till toppen

 
Klass 2 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
Lokal ponnyhoppning
2 anmälda, 1 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Ulrika Winge Likstahöjdens Anemon    
  Anna Andersson Likstahöjdens Komet RP118 - Tulira Highball RC 47 0 38,40
  Alicia Partanen Top Speed    
  Fam Horwitz Verona´s Gerswin - Messa Hessa    
 
till toppen

 
Klass 4 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två omgångar A:0 och A:0 Kategori B + C Avd. A
Lokal ponnyhoppning
11 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Omgång 1 Omgång 2  
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid Totalt
1 Ronja Karlsson Queen        
  Okänd Okänd - Okänd 0 58,90 0 26,90 0
2 Frida Djurfeldt Tanja        
  Last H, Holland Modderbeek´s Chico - Bokkesprong Czardos 0 56,00 0 30,90 0
3 Linda Ohlsson Nygrannagårdens Melitza        
  Nygrannagårdens Stuteri Fredriksbergs Dali - Valentin Bell 0 67,30 0 31,50 0
 
4 Evelina Ström Victor        
  R. Woudstra, Holland Okänd - Okänd 0 68,30 4 27,30 4
5 Karin Molin-Eriksson Lingo        
  Rosita Nyberg Ekbäckens Sigurd RWM 50 - Laeryds Domenic RWM 24 0 66,10 6 47,50 6
6 Sofie Jansson Gunvald        
  Imp Tyskland Okänd - Okänd 0 56,80 15 51,40 15
10 Amanda Torstensson Rikka F van de Bosdvin        
  Smeulders Ludovicus, Belgien Kantjes Fahran - Priory Tiekled Pink 6 75,80     6
11 Mathilda Lundwall Filippa        
  Okänd Ben Kaspar - Peuguin RNF66 8 55,20     8
13 Sofia Fors Kenzo        
      10 91,30     10
14 Caisa Fritz Kapten Jal        
  Ewa Björck, Hallsberg Kapten G 397 - Guval 365 18 77,20     18
  Karolina Schiöld Denise        
  Madeleine Adolfsson Assar Nusebo 188 - Krossar 144          
 
till toppen

 
Klass 4 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
Lokal ponnyhoppning
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Mikaela Sandqvist Ma Gi    
  Karin Sandqvist Veronas Bo-Gi RP 134 - Likstahöjdens Komet RP 118 8 82,90
 
till toppen

 
Klass 4 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två omgångar A:0 och A:0 Kategori D Avd. A
Lokal ponnyhoppning
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Omgång 1 Omgång 2  
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid Totalt
 
7 sara qureshi Pokemon        
  Imp Irland Okänd 4 53,30     4
8 My Sohlman Donna of April        
  Sigvard Steisjö Omar ox - Mizerak ox 4 57,30     4
9 Erika Pettersson Burmas Monte Carlo        
  Vanja Samuelsson Dart Light - Skogs Max 5 70,30     5
12 Ulrika Winge La Cream        
  Imp England Okänd 8 56,50     8
15 Julia Gadd Candy        
  Okänd Okänd - Okänd Ute.        
15 Wilma Nilsagård Cinderella        
  Heinrich Nyhuis Columbus Ute.        
  Sofia Carlsson Sanna        
  Hallengård & Ljung Poetic Justice - Holiday Prince          
 
till toppen

 
Klass 4 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
Lokal ponnyhoppning
2 anmälda, 2 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Lollo Knutsson
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Julia Andersson Säby´s Kalle    
  Irén Andersson Säby´s Dixi RNF 108 - Kunta Kinte RNF 86 11 79,60
2 Karin Winge Likstahöjdens Anemon    
  Anna Andersson Likstahöjdens Komet RP118 - Tulira Highball RC 47 14 75,30
 
till toppen