Resultat från ÖTR regionala hoppningar för ponny den 25/7 -2010
Resultat från Mountain Horse Ponny Cup nederst på sidan

Klass 1 - Hoppning 1.00-1.20 (Msv B) bed. A:1a Kategori B + C + D Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för ponny
på Latorps Gård 25 juli 2010
9 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Grundomgång Omhoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Isabella Lusth Hesperus Eagle      
  Wittvångs HS Ashfield Jovial Joker - Ashfield Sparrow 0 74,06    
2 Emma Salin Lishmar Zack      
  Vallentuna RK Ard Zachary - Fort Dara 4 67,53    
 
3 Märtha Wallberg Källstorps Ulex      
  Töreboda HK Asso Sarastro - Danilio 4 76,38    
4 Emelie Karlberg Savanna      
  Örebro FK Okänd 4 77,12    
5 Alexandra Snobl Golden Nova      
  Wittvångs HS Okänd 4 83,25    
6 Josefine Källberg Rosenwinkels Gospel      
  Stora Ekeby RK Graffiti-Man - Langarth Gwynfor 8 67,31    
7 Olivia Borén Shanaville Lad      
  Hamre Ridklubb Okänd Ute.      
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. Två faser A:0/A:0/A Kategori B + C Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för ponny
på Latorps Gård 25 juli 2010
14 anmälda, 12 startande, 3 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Alexandra Snobl Golden Nova      
  Wittvångs HS Okänd 0 61,28 0 32,09
2 Nelly Engdahl Broängens Russibus      
  Nyby-Torshälla RK Jutard 387 - Ekelunds Anjo 0 65,37 4 38,12
3 Madelein Sontag Jempy      
  Valåsens RS Okänd 4 76,50    
 
4 Josefine Källberg Rosenwinkels Gospel      
  Stora Ekeby RK Graffiti-Man - Langarth Gwynfor 8 52,00    
5 Karin Andrén Doerak      
  Grevagårdens RF Okänd 8 58,78    
6 Josefine Källberg Samber      
  Stora Ekeby RK Okänd 8 61,62    
7 Olivia Borén Shanaville Lad      
  Hamre Ridklubb Okänd 8 67,31    
8 Amanda Torstensson Tazmania      
  Kumla Ridklubb Okänd 10 89,97    
9 Ebba Nywertz Aputt Charon      
  Köpings RK Okänd Ute.      
9 Linda Ohlsson Nygrannagårdens Melitza      
  Valåsens RS Fredriksbergs Dali - Valentin Bell Utg.      
9 Elsa Johansson Miclas Clint Eastwood      
  Hamre Ridklubb Miclas Madoc - Silverlea Flash Harry Ute.      
9 Frida Djurfeldt Tanja      
  Blå Bergens RF Modderbeek´s Chico - Bokkesprong Czardos Ute.      
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. Två faser A:0/A:0/A Kategori D Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för ponny
på Latorps Gård 25 juli 2010
13 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Emma Salin Lishmar Zack      
  Vallentuna RK Ard Zachary - Fort Dara 0 58,35 0 29,23
2 Maria Tansbo Ubi      
  Hamre Ridklubb   0 64,06 0 35,49
3 Hanna Carlsson Webster      
  Årsta-Runsten Okänd 0 58,53 4 38,41
 
4 Märtha Wallberg Källstorps Ulex      
  Töreboda HK Asso Sarastro - Danilio 4 57,03    
5 Hanna Carlsson Smoothie E      
  Årsta-Runsten Okänd - Okänd Ute.      
5 Jesper Nordstedt Filippa-G      
  RK Kumla Ben Kaspar ox - Fridolf RNF Ute.      
5 Isabella Lusth Black Jack II      
  Wittvångs HS Okänd Ute.      
5 Helena Wiklund Mixan      
  Nyckelryttarna Okänd - Okänd Ute.      
5 Emelie Karlberg Savanna      
  Örebro FK Okänd Ute.      
5 Olivia Borén Munsboro Silvermint      
  Hamre Ridklubb Okänd - Okänd Utg.      
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0/A Kategori B Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för ponny
på Latorps Gård 25 juli 2010
Mountin Horse Cup kval ingår i klassen
6 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Amanda Torstensson Tazmania      
  Kumla Ridklubb Okänd 0 67,79 0 30,09
2 Madelein Sontag Jempy      
  Valåsens RS Okänd 0 70,25 0 30,52
 
3 Anna Sandberg Gipzy      
  Nyby-Torshälla RK Okänd 4 82,28    
4 Caisa Fritz Kapten Jarl      
  Örebro FK   10 89,94    
5 Therese Olausen Little Dream      
  Göta RF   Ute.      
5 Ebba Nywertz Aputt Charon      
  Köpings RK Okänd Ute.      
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0/A Kategori C + D Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för ponny
på Latorps Gård 25 juli 2010
Mountin Horse Cup kval ingår i klassen
22 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Karin Andrén Doerak      
  Grevagårdens RF Okänd 0 54,88 0 23,98
2 Lisa Jonsson Tingeling      
  Wittvångs HS Dito 0 54,79 0 24,25
3 Josefine Källberg Samber      
  Stora Ekeby RK Okänd 0 53,53 0 26,20
4 Hanna Sahlin Minigårdens Timon      
  Kungsörs RK Hellekis Timjan - Alcazar ox 0 69,85 0 27,33
5 Sofia Andersson Bonera Rosso      
  Wittvångs HS Linksbury Royalist RW - Lord Arimis RW 0 55,72 0 27,70
 
6 Lisa Nilsson Wendy      
  Grevagårdens RF Brummerhoeve´s Boss - Ralp 0 68,66 0 29,63
7 Daisy Pearson Rhystyd Olivia      
  Wittvångs HS Derwen Revelation - Nebo Daniel 0 63,40 0 29,91
8 Olivia Borén Munsboro Silvermint      
  Hamre Ridklubb Okänd - Okänd 0 69,43 0 30,97
9 Maria Tansbo Ubi      
  Hamre Ridklubb   0 66,50 0 31,75
10 Linda Ohlsson Nygrannagårdens Melitza      
  Valåsens RS Fredriksbergs Dali - Valentin Bell 0 69,44 0 35,02
11 Amanda Torstensson Rikka F van de Bosdvin      
  Kumla Ridklubb Kantjes Fahran - Priory Tiekled Pink 0 64,03 0 36,51
12 Elsa Johansson Miclas Clint Eastwood      
  Hamre Ridklubb Miclas Madoc - Silverlea Flash Harry 0 72,47 4 43,13
13 Nelly Engdahl Broängens Russibus      
  Nyby-Torshälla RK Jutard 387 - Ekelunds Anjo 4 60,78    
14 Frida Djurfeldt Tanja      
  Blå Bergens RF Modderbeek´s Chico - Bokkesprong Czardos 4 62,06    
15 Jennifer Krause Robin Hood      
  Viby R&KS Lubbert V - Chester 12 83,31    
16 Emma Nilsson Lisette      
  Örebro FK   Ute.      
16 Jesper Nordstedt Filippa-G      
  RK Kumla Ben Kaspar ox - Fridolf RNF Utg.      
16 Karin Andrén Kemira van´t Merelhof      
  Grevagårdens RF Harun - Czikos Ute.      
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för ponny
på Latorps Gård 25 juli 2010
Mountin Horse Cup kval ingår i klassen
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Jenny Andersson Wonderchild    
  Södertälje RK Bostorp Te´behag RW 106 - Okänd 0 61,16
 
till toppen

Klass 4 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Clear Round Kategori B + C + D
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för ponny
på Latorps Gård 25 juli 2010
16 anmälda, 15 startande, 5 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Amanda Torstensson Rikka F van de Bosdvin    
  Kumla Ridklubb Kantjes Fahran - Priory Tiekled Pink 0 74,03
1 Hanna Sahlin Minigårdens Timon    
  Kungsörs RK Hellekis Timjan - Alcazar ox 0 70,61
1 Lisa Nilsson Wendy    
  Grevagårdens RF Brummerhoeve´s Boss - Ralp 0 71,85
1 Karin Andrén Kemira van´t Merelhof    
  Grevagårdens RF Harun - Czikos 0 61,25
1 Karin Winge Likstahöjdens Anemon    
  Örebro FK Likstahöjdens Komet RP118 - Tulira Highball RC 47 0 79,87
 
6 Jenny Hanås Moy Shamu    
  Heby RF Okänd 4 75,22
6 Sofia Andersson Bonera Rosso    
  Wittvångs HS Linksbury Royalist RW - Lord Arimis RW 4 66,55
6 Sara Ageborg Tequila    
  Kungsörs RK Okänd 4 72,56
9 Therese Olausen Little Dream    
  Göta RF   Ute.  
9 Caisa Fritz Kapten Jarl    
  Örebro FK   Ute.  
9 Emma Nilsson Lisette    
  Örebro FK   Ute.  
9 Maja Nyman Fairy Tale    
  Mjölby Ridklubb Okänd Ute.  
9 Alexandra Lindh Wonderchild    
  Södertälje RK Bostorp Te´behag RW 106 - Okänd Utg.  
9 Maria Helg Vasall    
  Nyby-Torshälla RK   Ute.  
9 Ulrika Winge La Cream    
  Örebro FK Okänd Ute.  
 
till toppen

Mountain Horse Ponny Cup
Daisy Pearsson      Rhystyd Olivia     D   Wittvångs HS             22 p
Madelene Sontag   Jempy                 B    Valåsens RS            18 p
Sofia Andersson     Bonera Rosso     C   Wittvångs HS            16 p