Resultat regional hoppning
Kumla Ridklubb 2010-05-16
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2010-05-16 kl. 18:54
Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A
Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A
Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. B
Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. B
Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A
Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A
Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. B
Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. B
Klass 3 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori B Avd. A
Klass 3 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori C + D Avd. A
Klass 3 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori D Avd. B
Klass 4 - Hoppning 0.85-1.15 (Lätt A+) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B + C + D

Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Ella Björklund Minzann      
  Stora Ekeby RK Molstabergs Action Man RWM - Mirth Master RW 0 45,00 0 35,40
 
2 Ludvig Axäng Munsboro Charm      
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 0 41,04 4 46,21
3 Caisa Fritz Kapten Jal      
  Örebro FK Kapten G 397 - Guval 365 12 63,09    
4 Ella Björklund Munsboro Storm Breaker      
  Stora Ekeby RK Okänd - Okänd Ute.      
 
till toppen

Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A
6 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Emelie Aldenfalk Evita Giola      
  Kumla Ridklubb Eldorrado - Gildo 0 42,59 0 33,56
2 Frida Djurfeldt Tanja      
  Blå Bergens RF Modderbeek´s Chico - Bokkesprong Czardos 0 40,22 0 37,48
 
3 Jasmine Lundblad Miranda      
  Vingåkers RF Balans - Blue Chief 0 37,37 4 32,05
4 Evelina Ström victor      
  Kumla Ridklubb   0 43,68 4 39,99
5 Karolina Schiöld Denise      
  Wittvångs HS Assar Nusebo 188 - Krossar 144 0 46,10 4 50,92
6 Molly Bergh Spirit      
  Vadsboryttarna   0 43,29 Ute.  
 
till toppen

Klass 1 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
  Emelie Nordgren Decoy Zaffran    
  Alkvetterns RS Moelgarnedd Montana - Wildzang´s Gloriant    
 
till toppen

Klass 1 - Hoppning 0.60-0.90 (Lätt C) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
5 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Amanda Lodesjö Baileyz      
  Wittvångs HS Fredriksbergs Dali - Kunta kinte 0 45,02 0 36,82
 
2 Jasmine Lundblad Blanca      
  Vingåkers RF Okänd - Okänd 0 39,79 0 37,09
3 Maria Lindh Vemejadå      
  Wittvångs HS Okänd - Okänd 0 38,11 22 67,37
4 Emmy Bergh Tequila      
  Vadsboryttarna Okänd - Okänd 19 72,12    
  Ebba Lindgren Ray-Ban      
  Vingåkers RF Sun Roy - Sörbys Oboy        
 
till toppen

Klass 1 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
2 anmälda, 2 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Ewa Hellström di saronne    
  Mölndals RK   4 72,75
1 Karin Winge Likstahöjdens Anemon    
  Örebro FK Likstahöjdens Komet RP118 - Tulira Highball RC 47 4 76,99
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B Avd. A
MHPC-Kval för Örebro läns ridsportsförbund
9 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Amanda Torstensson Tazmania      
  Kumla Ridklubb Okänd 0 49,09 0 33,91
2 Ella Björklund Minzann      
  Stora Ekeby RK Molstabergs Action Man RWM - Mirth Master RW 0 57,41 0 34,00
 
3 Ludvig Axäng Munsboro Charm      
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 0 54,27 0 40,03
4 Emelie Nordgren Zafir      
  Alkvetterns RS Wildzangs Gloriant - Bostorps Bravad 0 52,58 4 29,34
5 Emma Nilsson yoghurt      
  Örebro FK   0 60,64 8 51,78
6 Ebba Hammargren Munsboro Oh Boy      
  Filipstads RK Okänd Ute.      
6 Felicia Lindquist Jänta      
  Hallsta RK Jesper 340 - Chasan 320 Ute.      
  Ebba Lindgren Rupid      
  Vingåkers RF Jupiter - Okej        
  Ella Björklund Munsboro Storm Breaker      
  Stora Ekeby RK Okänd - Okänd        
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori C Avd. A
MHPC-Kval för Örebro läns ridsportsförbund
14 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Felicia Lindquist Rubic Cube      
  Hallsta RK Okänd - Okänd 0 57,63 0 32,59
2 Johanna Holm Teddys Bonita      
  Mariestads RK Sunnys Teddy Boy - Bellini 817 0 53,29 0 34,54
3 Lovisa Borg Lowis Raket      
  Boxholms RK Lofty Roderik - Hagens Jaguar 0 52,61 0 35,09
4 Jenny Nyberg Maurits van de Beekhoeve      
  Örebro FK Melvin - Blue Boy´s Nieuwmoed 0 57,31 0 35,53
 
5 Lovisa Persson Bizas Butterfly      
  Strömsholms RSF Dale Haze RC - Blue Chief RC 0 56,05 0 35,93
6 Patricia Normark Rikka F van de Bosdvin      
  Kumla Ridklubb Kantjes Fahran - Priory Tiekled Pink 0 56,88 0 37,88
7 Frida Djurfeldt Tanja      
  Blå Bergens RF Modderbeek´s Chico - Bokkesprong Czardos 0 50,09 0 41,94
8 Emelie Stenström Petronella      
  RK Kumla Cordo - Carito 0 60,68 4 32,66
9 Evelina Ström victor      
  Kumla Ridklubb   0 65,68 4 36,41
10 Emelie Aldenfalk Evita Giola      
  Kumla Ridklubb Eldorrado - Gildo 4 60,12    
11 Jasmine Lundblad Miranda      
  Vingåkers RF Balans - Blue Chief 4 67,39    
12 Lisa Jonsson Tingeling      
  Wittvångs HS Dito 4 68,51    
13 Sandra Klingvall Fröken Svea      
  Örebro FK Okänd - Okänd Ute.      
13 Othilia Borg Filoo      
  Boxholms RK Elidor - okänd Ute.      
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
MHPC-Kval för Örebro läns ridsportsförbund
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Emelie Nordgren Decoy Zaffran    
  Alkvetterns RS Moelgarnedd Montana - Wildzang´s Gloriant Ute.  
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 0.70-1.00 (Lätt B) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
MHPC-Kval för Örebro läns ridsportsförbund
12 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Amelia Simpson King Quixote      
  Dyltabruks RF Okänd 0 49,66 0 34,28
2 Daisy Pearson Rhystyd Olivia      
  Wittvångs HS Derwen Revelation - Nebo Daniel 0 57,14 0 36,07
3 Johanna Nordin Nogger      
  Åsebo RS Okänd 0 55,55 4 36,02
 
4 Emmy Björksved Gustav      
  Nyby-Torshälla RK Okänd 0 53,47 4 40,04
5 Alice Hamrin Titan      
  Kungsörs RK Okänd 0 56,37 4 40,91
6 Filippa Wennerholm ET Crocosmic Lucifer      
  F. Hoppryttarna Freddies Star xx 0 50,24 4 45,18
7 Jasmine Lundblad Blanca      
  Vingåkers RF Okänd - Okänd 0 51,12 8 37,97
8 Amanda Lodesjö Baileyz      
  Wittvångs HS Fredriksbergs Dali - Kunta kinte 4 62,48    
9 Mathilda Weiderman Technicolour II      
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 4 72,26    
10 Maria Lindh Vemejadå      
  Wittvångs HS Okänd - Okänd Ute.      
  Ebba Lindgren Ray-Ban      
  Vingåkers RF Sun Roy - Sörbys Oboy        
  Mikaela Oscarsson Cortado      
  Nyby-Torshälla RK Okänd        
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
MHPC-Kval för Örebro läns ridsportsförbund
3 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Alice Hamrin Maxwell    
  Kungsörs RK Aziz ox - Belesar 0 48,42
 
2 Ewa Hellström di saronne    
  Mölndals RK   Ute.  
2 Karin Winge Likstahöjdens Anemon    
  Örebro FK Likstahöjdens Komet RP118 - Tulira Highball RC 47 Ute.  
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori B Avd. A
9 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Ella Björklund Geizer    
  Stora Ekeby RK Okänd 0 63,92
2 Amanda Torstensson Tazmania    
  Kumla Ridklubb Okänd 0 70,69
 
3 Alexandra Snobl Golden Nova    
  Wittvångs HS Okänd 4 56,97
4 Emelie Nordgren Zafir    
  Alkvetterns RS Wildzangs Gloriant - Bostorps Bravad 4 65,03
5 Emma Nilsson yoghurt    
  Örebro FK   Ute.  
5 Ebba Hammargren Munsboro Oh Boy    
  Filipstads RK Okänd Ute.  
5 Ella Björklund Lukas    
  Stora Ekeby RK Okänd Ute.  
  Felicia Lindquist Jänta    
  Hallsta RK Jesper 340 - Chasan 320    
  Ebba Lindgren Rupid    
  Vingåkers RF Jupiter - Okej    
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning 0.80-1.10 (Lätt A) bed. A:0 Kategori C + D Avd. A
26 anmälda, 22 startande, 6 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Angelica Wallace Elton    
  Mjölby Ridklubb Carnaby Patrick Hooligan - Möllans Crazy 0 55,38
2 Jessica Ståhl Miltown Lad    
  RK Kumla Okänd - Okänd 0 57,80
3 Lovisa Persson Bizas Butterfly    
  Strömsholms RSF Dale Haze RC - Blue Chief RC 0 61,02
4 Lisa Jonsson Tingeling    
  Wittvångs HS Dito 0 62,23
5 Lovisa Borg Lowis Raket    
  Boxholms RK Lofty Roderik - Hagens Jaguar 0 62,33
6 Elin Westin Flying Boy    
  Kumla Ridklubb Okänd 0 63,38
 
7 Daisy Pearson Rhystyd Olivia    
  Wittvångs HS Derwen Revelation - Nebo Daniel 0 64,08
8 Sofia Andersson Quidam du valdes Roche    
  Wittvångs HS Okänd 0 64,37
9 Patricia Normark Quina    
  Kumla Ridklubb Landetto - Obrecht 0 65,79
10 Johanna Larsson Nouba de Juin    
  RK Kumla Dun de Landes 0 69,08
11 Johanna Nordin Nogger    
  Åsebo RS Okänd 0 71,33
12 Mathilda Weiderman Technicolour II    
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 4 59,40
13 Amelia Simpson King Quixote    
  Dyltabruks RF Okänd 4 61,71
14 Adeline Falk Grace    
  Wittvångs HS Okänd 4 67,24
15 Felicia Lindquist Rubic Cube    
  Hallsta RK Okänd - Okänd 4 83,64
16 Filippa Wennerholm ET Crocosmic Lucifer    
  F. Hoppryttarna Freddies Star xx 8 60,56
17 Jenny Nyberg Maurits van de Beekhoeve    
  Örebro FK Melvin - Blue Boy´s Nieuwmoed 8 69,49
18 Emelie Stenström Petronella    
  RK Kumla Cordo - Carito Ute.  
18 Sandra Klingvall Fröken Svea    
  Örebro FK Okänd - Okänd Ute.  
18 Othilia Borg Filoo    
  Boxholms RK Elidor - okänd Ute.  
18 Amanda Grahn Knockbeg Park    
  Vingåkers RF Okänd Ute.  
18 Emelie Karlberg Savanna    
  Örebro FK Okänd Ute.  
  Felicia Harrysson Miranda IX RNF 2506    
  RK Kumla Säbys Dixi RNF - Kunta Kinte RNF    
  Emmy Björksved Gustav    
  Nyby-Torshälla RK Okänd    
  Mikaela Oscarsson Cortado    
  Nyby-Torshälla RK Okänd    
  Moa Paulsson Kazper    
  Vänsta RF Likstahöjdens Komet    
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
  Alice Hamrin Maxwell    
  Kungsörs RK Aziz ox - Belesar    
 
till toppen

Klass 4 - Hoppning 0.85-1.15 (Lätt A+) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B + C + D
11 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Tävlingsledare: Marie Bergman
Speaker: Ulla Erixon
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Britt Pärsson
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Ella Björklund Geizer      
  Stora Ekeby RK Okänd 0 54,89 0 29,67
2 Elin Westin Flying Boy      
  Kumla Ridklubb Okänd 0 60,40 0 31,39
3 Johanna Holm Teddys Bonita      
  Mariestads RK Sunnys Teddy Boy - Bellini 817 4 52,04    
 
4 Angelica Wallace Elton      
  Mjölby Ridklubb Carnaby Patrick Hooligan - Möllans Crazy 4 52,58    
5 Alexandra Snobl Golden Nova      
  Wittvångs HS Okänd 4 57,62    
6 Adeline Falk Grace      
  Wittvångs HS Okänd 4 60,06    
7 Sofia Andersson Quidam du valdes Roche      
  Wittvångs HS Okänd 4 64,44    
8 Ella Björklund Lukas      
  Stora Ekeby RK Okänd 4 65,37    
9 Johanna Nordin Micis Diana      
  Åsebo RS Dito RW 75 - Shain z ox 8 58,55    
10 Emelie Karlberg Savanna      
  Örebro FK Okänd Ute.      
  Moa Paulsson Kazper      
  Vänsta RF Likstahöjdens Komet        
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport