Örebro fältrittklubb 9 maj 2010
Div. 3 omg. 1
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2010-05-09 kl. 20:13
Klass 1 - Dressyr Lätt C:2 Kategori B
Klass 1 - Dressyr Lätt C:2 Kategori C
Klass 1 - Dressyr Lätt C:2 Kategori D
Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B
Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori C
Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D
Klass 3 - Dressyr Lagklass Div 3 omg. 1 Lag Kategori B + C + D

Klass 1 - Dressyr Lätt C:2 Kategori B
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Kerstin Rönnberg
Domare C: Margareta Tellander
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Jonna SunvissonQuite Bright 16516558,929
 Viby R&KS (1)Pegasus Buckey RWM33 - Cui Cresta WSB31571 
1Jakob AlgebladAlexandra 16516558,929
 GlanshammarsR (1) 1 
 
3Sara NordströmTuff 16316358,214
 Wittvångs HS (1)Okänd3 
4Anna FalckEmelion 13913949,643
 Rosendahls RFGirus 363 - Björn 3154 
5Tove OlssonMiranda 12912946,071
 Viby R&KS (1)Okänd - Okänd5 
6Linnéa ThorénRomiro 12612645,000
 Viby R&KS (1)Okänd - Okänd6 
 
till toppen

Klass 1 - Dressyr Lätt C:2 Kategori C
20 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Kerstin Rönnberg
Domare C: Margareta Tellander
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Natali PetterssonOne Point 19619670,000
 GlanshammarsR (1)Okänd1 
2Ebba OlssonSimson 18718766,786
 Örebro FK (1) 2 
3Beatrice JohanssonCoco Chanel (RC Den 747) 18218265,000
 Wittvångs HSTeglestrup Duke - Öxenholm Godot3 
4Sofia BergströmCharlie 17617662,857
 Karlskoga RTOkänd - Okänd4 
4Beatrice JohanssonBlancha 17617662,857
 Wittvångs HS (1)Caraway - Oxenholm Godat4 
 
6Hanna AlmMontana Beam 17317361,786
 Wittvångs HS (1)Vermont RP 133 - Pantaco RNF 506 
7Elin EkstrandTuffe Viktor 16516558,929
 GlanshammarsR (1) 7 
8Terese LarssonJipe Satay 16116157,500
 Gyttorps RK (1)Rolökke swallow - Horsemosens Charlie Brown8 
9Lisa PetersonHiawatha 15515555,357
 Viby R&KS (1)okänd - okänd9 
9Amanda EkströmTequila After Dark 15515555,357
 Dyltabruks RF (1)okänd - okänd9 
11Evelina StrömVictor 14714752,500
 Kumla Ridklubb (1)okänd - okänd11 
11Lovisa LarssonTrestena zquasch 14714752,500
 Karlskoga RT (1)Molstabergs sandstorm - Paddock camargue11 
13Lina HagströmButterfly Candie RW 1263 13613648,571
 Laxå Ridklubb (1)Candide RW 72 - Coed Coch Targed RW 6813 
14Malin Karlsson BomanMisty 12812845,714
 Gyttorps RK (1)okänd - okänd14 
15Lisa WidstrandBull 11211240,000
 Laxå Ridklubb (1)Okänd - Okänd15 
16Hanna GustafssonPilens Bellatrix 10910938,929
 Laxå Ridklubb (1)Fredriksbergs Dali RNF 12-S16 
17Frida BerglundNancy 10010035,714
 Gyttorps RK (1)Okänd - Okänd17 
 
till toppen

Klass 1 - Dressyr Lätt C:2 Kategori D
20 anmälda, 16 startande, 4 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Kerstin Rönnberg
Domare C: Margareta Tellander
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Madelen LaituriLofty Roseanne 21121175,357
 Dyltabruks RF (1)Ashfield Cathal Crobdhearg - Skryne Bright Cloud1 
2Victoria FintlingLucky Love 17817863,571
 Örebro FK (1)Tinetto - Ernford Jester2 
3Amanda FintlingBailey 17817863,571
 Örebro FK (1)Okänd - Okänd2 
4Emma PetterssonSörängens Surprise 17417462,143
 Wittvångs HSStackarps pablo RNF 158 - Horsemosens Charlie Brown RNF4 
 
5Matilda MälmanCasir 17017060,714
 Karlskoga RT (1)Okänd - Okänd5 
5Kristina AlmestrandVirdarnas Sprite 17017060,714
 Örebro FK (1)Sun Roy RNF 159 - Wootton Bracken RNF 75 
7Jennie GustavssonKasper 16416458,571
 Dyltabruks RF (1)Notariat - Inter7 
8Lina SanfridssonPegasus 16216257,857
 Karlskoga RT (1) 8 
9Sofia CarlssonSanna 15915956,786
 Wittvångs HS (1)Poetic Justice - Holiday Prince9 
10Emma SigurdZimba (BE) 15715756,071
 Kumla Ridklubb (1)Okänd10 
11Dina RenziWestendorf Caid 15415455,000
 Örebro FKCansas - Ernesto11 
12Sandra SvanlundCon Lemon 15015053,571
 Dyltabruks RF (1)Okänd12 
13Helena ErlandssonAl Capone 14714752,500
 Kumla Ridklubb (1)okänd - okänd13 
14Emelie GustafssonSweet Princess 13713748,929
 GlanshammarsR (1)okänd - okänd14 
15Emelie MillGollum 13513548,214
 Karlskoga RT (1) 15 
16Alva KarlssonOden 11611641,429
 Laxå Ridklubb (1)Thor RNF 152 - Sörbys Lotus RNF 12016 
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B
3 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Kerstin Rönnberg
Domare C: Petra Wall
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Anna FalckEmelion 15815858,519
 Rosendahls RFGirus 363 - Björn 3151 
 
2Anna FalckAlbin 14914955,185
 Rosendahls RF 2 
3Josefin LundbergJakarus 13313349,259
 Folkatorps RS 3 
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori C
19 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Kerstin Rönnberg
Domare C: Petra Wall
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Ebba OlssonSimson 18218267,407
 Örebro FK 1 
2Beatrice JohanssonCoco Chanel (RC Den 747) 17917966,296
 Wittvångs HSTeglestrup Duke - Öxenholm Godot2 
3Beatrice JohanssonBlancha 16716761,852
 Wittvångs HSCaraway - Oxenholm Godat3 
4Lisa PalmérSputnik 16716761,852
 Örebro FK 3 
5Sofia BergströmCharlie 16216260,000
 Karlskoga RTOkänd - Okänd5 
 
6Terese LarssonJipe Satay 15415457,037
 Gyttorps RKRolökke swallow - Horsemosens Charlie Brown6 
7Diana JahjaiSuperman 14914955,185
 Mullhyttans RKokänd - okänd7 
8Hanna AlmMontana Beam 14714754,444
 Wittvångs HSVermont RP 133 - Pantaco RNF 508 
9Lisa WidstrandBull 14214252,593
 Laxå RidklubbOkänd - Okänd9 
10Evelina StrömVictor 14114152,222
 Kumla Ridklubbokänd - okänd10 
11Lina HagströmButterfly Candie RW 1263 14014051,852
 Laxå RidklubbCandide RW 72 - Coed Coch Targed RW 6811 
12Malin Karlsson BomanMisty 13813851,111
 Gyttorps RKokänd - okänd12 
13Hanna GustafssonPilens Bellatrix 13713750,741
 Laxå RidklubbFredriksbergs Dali RNF 12-S13 
14Leo HanffLille Skutt 13613650,370
 Örebro FK 14 
15Hampus BaeckströmAdam 13213248,889
 Örebro FK 15 
16Jesper RickardPuh 12812847,407
 Örebro FK 16 
16Frida BerglundNancy 12812847,407
 Gyttorps RKOkänd - Okänd16 
18Hillevi AspegrenStina 12612646,667
 Örebro FK 18 
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D
20 anmälda, 19 startande, 5 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Kerstin Rönnberg
Domare C: Petra Wall
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Madelen LaituriLofty Roseanne 18718769,259
 Dyltabruks RFAshfield Cathal Crobdhearg - Skryne Bright Cloud1 
2Amanda FintlingBailey 18318367,778
 Örebro FKOkänd - Okänd2 
3Emma PetterssonSörängens Surprise 18218267,407
 Wittvångs HSStackarps pablo RNF 158 - Horsemosens Charlie Brown RNF3 
4Cecilia SternerBaluns 18118167,037
 Strömsholms RSFDennie RNF - Belmondo4 
4Sandra BergströmNorrhaga Hampus 18118167,037
 Karlskoga RTMaraschino - Vaquero4 
 
6Victoria FintlingLucky Love 17317364,074
 Örebro FKTinetto - Ernford Jester6 
7Kristina AlmestrandVirdarnas Sprite 17117163,333
 Örebro FKSun Roy RNF 159 - Wootton Bracken RNF 77 
8Linn ForsströmLinus 17017062,963
 Kumla RidklubbBuck RNF 93 - Källstorps Curry RNF 6-S8 
9Lina SanfridssonPegasus 16816862,222
 Karlskoga RT 9 
10Linn SohlmanJuliette 16616661,481
 Örebro FKKairouan ox10 
11Dina RenziWestendorf Caid 15615657,778
 Örebro FKCansas - Ernesto11 
12Emma SigurdZimba (BE) 15215256,296
 Kumla RidklubbOkänd12 
13Emelie MillGollum 15115155,926
 Karlskoga RT 13 
13Frida ZetterqvistZelda 15115155,926
 Örebro FKokänd - okänd13 
15Maria DanielssonTammers Ponsse 14814854,815
 Örebro FKTammer Fors xx - okänd15 
15Matilda MälmanCasir 14814854,815
 Karlskoga RTOkänd - Okänd15 
17Helena ErlandssonAl Capone 14414453,333
 Kumla Ridklubbokänd - okänd17 
17Sandra SvanlundCon Lemon 14414453,333
 Dyltabruks RFOkänd17 
19Alva KarlssonOden 14314352,963
 Laxå RidklubbThor RNF 152 - Sörbys Lotus RNF 12019 
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lagklass Div 3 omg. 1 Lag
9 startande lag
Domare C: Margareta Tellander
 
PlatsUppfödareLagnrProcent
  Lagledare
   RyttareHästSumma 
1Örebro FKLag 1 64,643
  Annette Fintling
 
   Ebba OlssonSimson66,786 
   Victoria FintlingLucky Love63,571 
   Amanda FintlingBailey63,571 
   Kristina AlmestrandVirdarnas Sprite60,714 
2Dyltabruks RFLag 1 63,095
  Marie Eriksson
 
   Madelen LaituriLofty Roseanne75,357 
   Jennie GustavssonKasper58,571 
   Amanda EkströmTequila After Dark55,357 
   Sandra SvanlundCon Lemon53,571 
3GlanshammarsRLag 1 62,619
  Anneli Gustavsson
 
   Jakob AlgebladAlexandra58,929 
   Natali PetterssonOne Point70,000 
   Elin EkstrandTuffe Viktor58,929 
   Emelie GustafssonSweet Princess48,929 
4Wittvångs HSLag 1 60,952
  Marie Johansson
 
   Sara NordströmTuff58,214 
   Beatrice JohanssonBlancha62,857 
   Hanna AlmMontana Beam61,786 
   Sofia CarlssonSanna56,786 
5Karlskoga RTLag 1 57,024
  Anki Almlöf
 
   Matilda MälmanCasir60,714 
   Lina SanfridssonPegasus57,857 
   Lovisa LarssonTrestena zquasch52,500 
   Emelie MillGollum48,214 
6Kumla RidklubbLag 1 53,690
  Maj-Karin Ekblom Ahlb
 
   Emma SigurdZimba (BE)56,071 
   Evelina StrömVictor52,500 
   Helena ErlandssonAl Capone52,500 
7Viby R&KSLag 1 53,452
  Ulrica Sunvisson
 
   Jonna SunvissonQuite Bright58,929 
   Tove OlssonMiranda46,071 
   Linnéa ThorénRomiro45,000 
   Lisa PetersonHiawatha55,357 
8Gyttorps RKLag 1 46,309
  Mikaela och Jessica O
 
   Terese LarssonJipe Satay57,500 
   Malin Karlsson BomanMisty45,714 
   Frida BerglundNancy35,714 
9Laxå RidklubbLag 1 43,333
  Pontus Sundström
 
   Lina HagströmButterfly Candie RW 126348,571 
   Lisa WidstrandBull40,000 
   Hanna GustafssonPilens Bellatrix38,929 
   Alva KarlssonOden41,429 
 
till toppen


Poängställning
:
Örebro frk 10

Dyltabruks rf 8

Glanshammarsryttarna 7

Wittvångs hs 6

Karlskoga rt 5

Kumla rik 4

Viby rid och körs. 3

Gyttorps rk 2

Laxå rik 1