Wittvångs Hästsällskap 8/5 - 9/5
Resultat lokal+regional hoppning
med sista omgången i div 1
 

Totalt Lag
 

Lag/Poäng per omgång 1 2 3 Total poäng
Wittvång Grön (2) 9 7 6 22
Christinehamn 7 3 9 19
Wittvång vit (1) 4 4 7 15
RK Kumla 2 9 4 15
Eda RK 3 6 3 12
Kumla RK 1 5 5 11
Grums 6 1 - 7
Karlstad 5 2 - 7



Klass 1B HOPPNING kat.B:0.60m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round
Klass 1C HOPPNING kat.C:0.70m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round
Klass 1D HOPPNING kat.D:0.80m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round
Klass 2B HOPPNING kat.B:0.70m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 2B HOPPNING kat.B:0.70m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 3B HOPPNING kat.B:0.80m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 3C HOPPNING kat.C:0.90m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 3D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 4B HOPPNING kat.B:0.80m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 4C HOPPNING kat.C:0.90m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 4D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 4D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 4B/A+4C/A+4D/A HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 5B HOPPNING kat.B:0.90m (Lätt A), BEDÖMNING A:0
Klass 5C HOPPNING kat.C:1.00m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A:0
Klass 5D HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A:0
Klass 5D HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 5B/A+5C/A HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A:0
Klass 6 HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), BEDÖMNING A:1a Laghoppning
Klass 7C HOPPNING kat.C:1.10m (Msv B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 7D HOPPNING kat.D:1.20m (Msv B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 7C/A+7D/A HOPPNING kat.D:1.20m (Msv B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser


Klass 1B HOPPNING kat.B:0.60m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 CAISA FRITZ, Örebro FRK KAPTEN JAL 0 66.00
* 1 MATILDA LINDSTRAND, Ridklubben Kilsbergs MIMMI 0 58.70
* 1 WILMA THOLG, Mullhyttans RK TROLLSKOGENS SONETTE 0 57.10
* 1 JOHAN LUNDBERGLARSSON, Holmstorps RF IPSILON VAN HET ZWARTEIN 0 60.80
5 HILDA RÖNNDAHL, Nysunds RF DRÖM AV FRIHETEN 1 83.90
6 REBECCA HELLSTRÖM, Köpings RK MONEY MAKER 4 59.60
6 MALIN FAGER, Mullhyttans RK ROXETTE 4 64.60
8 JULIA PÅLSSON, Örebrotraktens RF 747 LUPIN 12 65.80



Klass 1C HOPPNING kat.C:0.70m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 AMANDA KARLSTRÖM, Nora RSF TRULSAN 0 62.00
* 1 JENNIE LÖNNHOLM, Degerfors Rid och KS KÖHLS ATOM 0 50.90
* 1 EMMA NILSSON, Örebro FRK LISETTE 0 58.40
* 1 WICKTORIA TORELL, Christinehamns RK KINGS JUMPER 0 56.20
5 DIANA JAHJAI, Mullhyttans RK SUPERMAN 4 69.70
5 JULIA KVICK, Örebrotraktens RF CADFACH RHYS 67177 4 75.80
7 EMMA THORED, Valåsens RS CELMA 5 83.80
8 RODE GRADIN, Kumla RK CORINA Ute
8 KARIN MOLIN-ERIKSSON, Örebro FRK PIGGELINQA II Ute
8 SOFIA OLSSON, Karlskoga RK CONTESSA Ute
8 CORNELIA LINDKVIST, Mullhyttans RK PILENS FLASH Ute



Klass 1D HOPPNING kat.D:0.80m (Lätt D), AVD. A, BEDÖMNING Clear Round

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MADELEINE MONTGOMERY, Odensbackens RK BLACKIE 0 57.50
* 1 REBECCA HELLSTRÖM, Köpings RK DOLLY PARTHON 0 60.20
* 1 MATHILDA KARLSSON, Dyltabruk RF NIMBUS RED 0 63.40
* 1 CLARA BRUSEBÄCK, Wittvångs Hästsällsk HOPE 6 0 57.10
* 1 TINA HÖRLIN, Ryttarkamraterna Kum KÄLLSTORPS UTAH 0 58.60
* 1 MICHELLE DAHLSTEN, Köpings RK AASTRUPGAARD PRINCE 0 54.00
* 1 LOVISA ERIKSSON, Wittvångs Hästsällsk POPCORN FLIGHT 0 57.80
8 ALICIA PARTANEN, Wittvångs Hästsällsk TOP SPEED 4 75.10
9 LINNEA KARLSSON, Linde Ridskola HAIWA 12 96.20
10 MADELENE REINHOLDSSON, Valåsens RS LITTLE BIG HORN Ute



Klass 2B HOPPNING kat.B:0.70m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 JOHAN LUNDBERGLARSSON, Holmstorps RF BETTE DAVIS 0 + 0 19.40
* 2 REBECCA HELLSTRÖM, Köpings RK MONEY MAKER 0 + 0 23.20
* 3 EBBA HAMMARGREN, Filipstads RK MUNSBORO OH BOY 0 + 0 24.80
* 4 JULIA PÅLSSON, Örebrotraktens RF 747 LUPIN 0 + 0 25.70
5 SARA NORDSTRÖM, Wittvångs Hästsällsk TUFF 0 + 0 25.90
6 WILMA THOLG, Mullhyttans RK TROLLSKOGENS SONETTE 0 + 0 27.70
7 MALIN FAGER, Mullhyttans RK ROXETTE 0 + 0 31.10
8 EMMA NILSSON, Örebro FRK YOGHURT 0 + 4 22.68
9 KARIN MOLIN-ERIKSSON, Örebro FRK LINGO 0 + 4 28.90
10 MATILDA LINDSTRAND, Ridklubben Kilsbergs MIMMI 12 53.00
11 CAISA FRITZ, Örebro FRK KAPTEN JAL 12 56.20
12 THERESE OLAUSEN, Göta RF LITTLE DREAM Ute
12 EBBA NYWERTZ, Köpings RK APUTT CHARON Ute



Klass 2B HOPPNING kat.B:0.70m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 JOHAN LUNDBERGLARSSON, Holmstorps RF IPSILON VAN HET ZWARTEIN 8 83.00



Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 WICKTORIA TORELL, Christinehamns RK KINGS JUMPER 0 + 0 22.60
* 2 EMMA NILSSON, Örebro FRK LISETTE 0 + 0 22.70
* 3 AMANDA KARLSTRÖM, Nora RSF TRULSAN 0 + 0 23.60
* 4 RONJA KARLSSON, Pålsboda RF QUEEN 0 + 0 24.60
5 SOFIA ANDERSSON, Wittvångs Hästsällsk BONERA ROSSO 0 + 0 24.90
6 FRIDA DJURFELDT, Blå Bergens RF TANJA 0 + 0 25.40
7 EMMA THORED, Valåsens RS CELMA 0 + 0 27.00
8 ULRIKA WINGE, Örebro FRK MR RIZZO 0 + 0 31.50
9 EVELINA STRÖM, Kumla RK VICTOR 0 + 4 23.50
10 KAROLINA SCHIÖLD, Wittvångs Hästsällsk DENISE 4 56.10
11 ALICIA PARTANEN, Wittvångs Hästsällsk LILLEMONS CHALLENGE 4 59.70
12 ELLINOR RÖNNDAHL, Nysunds RF RUFF 2 4 63.50
13 JENNIE LÖNNHOLM, Degerfors Rid och KS KÖHLS ATOM 8 51.10
14 CORNELIA LINDKVIST, Mullhyttans RK PILENS FLASH Ute



Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 JULIA KVICK, Örebrotraktens RF CADFACH RHYS 67177 0 46.10



Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 SOFIA CARLSSON, Wittvångs Hästsällsk SANNA 0 + 0 23.90
* 2 MICHELLE DAHLSTEN, Köpings RK AASTRUPGAARD PRINCE 0 + 0 24.20
* 3 ISABELLA LUSTH, Wittvångs Hästsällsk BLACK JACK II 0 + 0 24.80
* 4 TINA HÖRLIN, Ryttarkamraterna Kum KÄLLSTORPS UTAH 0 + 0 27.10
5 FILIPPA NILSAGÅRD, Wittvångs Hästsällsk BLACKWOODLAND BOB 0 + 4 25.20
6 MIKAELA HAMMER, Örebro FRK MAYA 0 + Ute
7 MARIA LINDH, Wittvångs Hästsällsk O NEIL 4 46.40
8 LOVISA ERIKSSON, Wittvångs Hästsällsk POPCORN FLIGHT 4 48.70
9 CLARA BRUSEBÄCK, Wittvångs Hästsällsk HOPE 6 4 51.50
10 AMANDA LODESJÖ, Wittvångs Hästsällsk BAILEYS 4 53.70
11 PAULINA JOHANSSON, Dyltabruk RF JEROEN NIEUWMOED 8 63.80
12 LOUISE AXELSSON, Mullhyttans RK VALENTIN SCOTTIS 8 65.90
13 MADELEINE MONTGOMERY, Odensbackens RK BLACKIE 12 51.10
14 LISA NYDÉN, Dyltabruk RF MISTY´SGIRL 13 72.40
15 MARIA LINDH, Wittvångs Hästsällsk VEMEJADÅ 14 76.40
16 MADELEINE PACKALÉN, Lilleruds Hästsportk MR. BON Ute



Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 ALICIA PARTANEN, Wittvångs Hästsällsk TOP SPEED 4 59.60
2 LINNEA KARLSSON, Linde Ridskola HAIWA 9 70.40
3 MATHILDA KARLSSON, Dyltabruk RF NIMBUS RED Ute



Klass 3B HOPPNING kat.B:0.80m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 EBBA HAMMARGREN, Filipstads RK MUNSBORO OH BOY 0 + 0 25.20
2 EMMA NILSSON, Örebro FRK YOGHURT 4 47.70
3 EBBA NYWERTZ, Köpings RK APUTT CHARON 4 57.90
4 SARA NORDSTRÖM, Wittvångs Hästsällsk TUFF 14 69.10



Klass 3C HOPPNING kat.C:0.90m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 EVELINA STRÖM, Kumla RK VICTOR 0 + 8 24.80
* 2 ELLINOR RÖNNDAHL, Nysunds RF RUFF 2 0 + 8 26.80
3 FRIDA DJURFELDT, Blå Bergens RF TANJA 5 64.90
4 MATILDA GRELL, Odensbackens RK PETTY 6 69.00
5 ALICIA PARTANEN, Wittvångs Hästsällsk LILLEMONS CHALLENGE Ute



Klass 3D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 EMELIE KARLBERG, Örebro FRK SAVANNA 0 + 0 21.30
* 2 ISABELLA LUSTH, Wittvångs Hästsällsk BLACK JACK II 0 + 0 22.40
* 3 FILIPPA NILSAGÅRD, Wittvångs Hästsällsk BLACKWOODLAND BOB 0 + 0 23.90
4 PAULINA JOHANSSON, Dyltabruk RF JEROEN NIEUWMOED 0 + 0 27.50
5 MARIA LINDH, Wittvångs Hästsällsk O NEIL 0 + 13 37.63
6 AMANDA LODESJÖ, Wittvångs Hästsällsk BAILEYS 4 50.90
7 SOFIA CARLSSON, Wittvångs Hästsällsk SANNA 5 64.10
8 LISA NYDÉN, Dyltabruk RF MISTY´SGIRL 16 77.00
9 MARIA LINDH, Wittvångs Hästsällsk VEMEJADÅ 16 78.00
10 JENNIFER KRAUSE, Viby Rid och KS ROBIN HOOD Ute
10 MADELEINE PACKALÉN, Lilleruds Hästsportk MR. BON Ute
10 MIKAELA HAMMER, Örebro FRK MAYA Ute



Klass 4B HOPPNING kat.B:0.80m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 4C HOPPNING kat.C:0.90m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 4D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 4D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. B, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 KARIN WINGE, Örebro FRK LIKSTAHÖJDENS ANEMON 4 61.24



Klass 4B/A+4C/A+4D/A HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MAJA NYMAN, Mjölby RK SKONHÖJS FANTASIA 0 + 0 23.94
* 2 EMELIE ÖVERLIEN, Mjölby RK CHINESE LADY 0 + 0 26.74
* 3 JENNY SANDBERG, Christinehamns RK CATMINT MEADOW 0 + 0 27.15
* 4 JENNIFER JANSSON, Christinehamns Häst MUNSBORO CECILIA 0 + 0 27.34
* 5 EMELIE KARLBERG, Örebro FRK SAVANNA 0 + 0 27.50
6 FILIPPA NILSAGÅRD, Wittvångs Hästsällsk BLACKWOODLAND BOB 0 + 0 27.88
7 AMANDA SVÄRD, Färjestads RK EUPASIA 0 + 0 28.03
8 SOFIA ANDERSSON, Wittvångs Hästsällsk QUIDAM DU VALDES ROCHE 0 + 0 28.09
9 HELENA RUCK, Alkvetterns RS SHIDO 0 + 0 28.49
10 ANGELICA WALLACE, Mjölby RK ELTON 0 + 4 27.66
11 ELIN ÅKESSON-JANSON, Eda RF LILL MAGIC 0 + 6 43.68
12 MARIA GUSTAFSON, Christinehamns RK BLACK MAGICIAN 0 + Ute
13 MARIA LINDH, Wittvångs Hästsällsk VEMEJADÅ 4 48.44
14 JENNY NYBERG, Örebro FRK MAURITS VAN DE BEEKHOEVE 4 54.86
15 JOHANNA GERKE, Eda RF NOVELL 4 61.21
16 MAJA NYMAN, Mjölby RK FAIRY TALE 4 61.64
17 LINDA OHLSSON, Valåsens RS NYGRANNAGÅRDENS MELITZA 5 67.37
18 OLIVIA WESLIEN, Färjestads RK LESTER Ute



Klass 5B HOPPNING kat.B:0.90m (Lätt A), BEDÖMNING A:0

Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 5C HOPPNING kat.C:1.00m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A:0

Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 5D HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A:0

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 ANGELICA WALLACE, Mjölby RK ELTON 0 56.81
* 2 SARA SJÖÖ, Wittvångs Hästsällsk JACKPOT 0 58.64
* 3 EMELIE ÖVERLIEN, Mjölby RK MATCHO 0 59.63
4 SOFIA ANDERSSON, Wittvångs Hästsällsk QUIDAM DU VALDES ROCHE 0 64.54
5 DAISY PEARSON, Wittvångs Hästsällsk RHYSTYD OLIVIA 0 68.61
6 EMELIE KARLBERG, Örebro FRK SAVANNA 4 57.59
7 IDA PEGERS, Wittvångs Hästsällsk THOR RNF 152 4 74.71
8 LOVISA BODINGER, Christinehamns RK ZORENTO 4 75.41
9 PATRICIA NORMARK, Kumla RK QUINA 4 80.54
10 MATHILDA WEIDERMAN, Kumla RK TECHNICOLOUR II 8 68.71
11 IZABELLA BOSÄTER, Kumla RK FIT FOR FIGHT 12 62.33



Klass 5D HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), AVD. B, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 AMANDA SVÄRD, Färjestads RK EUPASIA 16 85.13



Klass 5B/A+5C/A HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A:0

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MAJA NYMAN, Mjölby RK SKONHÖJS FANTASIA 0 57.56
* 2 ALEXANDRA SNOBL, Wittvångs Hästsällsk GOLDEN NOVA 0 58.10
* 3 JENNY SANDBERG, Christinehamns RK CATMINT MEADOW 0 70.28
4 ADELINE FALK, Wittvångs Hästsällsk GRACE 4 58.70
5 MAJA NYMAN, Mjölby RK FAIRY TALE 4 60.87
6 AMANDA TORSTENSSON, Kumla RK TAZMANIA 4 79.47
7 MARIA GUSTAFSON, Christinehamns RK BLACK MAGICIAN 4 79.50
8 JENNY NYBERG, Örebro FRK MAURITS VAN DE BEEKHOEVE 8 62.60
9 LINDA OHLSSON, Valåsens RS NYGRANNAGÅRDENS MELITZA 16 74.66
10 OLIVIA WESLIEN, Färjestads RK LESTER Ute
10 ELIN WESTIN, Kumla RK MR GOOFY Ute



Klass 6 HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), BEDÖMNING A:1a Laghoppning

Plac. Lag/Ryttare Häst Fel Tid Fel Tid
 
1. Christinehamns RK 0 210.74 13.00 135.98
6 Elin Nyrén Fast Forward 0 65.40 0 34.57
12 Lovisa Bodinger Zorento 0 71.77 33.00 53.00
16 Josefine Skoglund Nakita 28.00 88.00 13.00 57.68
21 Tilda Antonsson Natasha 0 73.57 0 43.73
 
2. Wittvångs HS Vit (1) 0 200.81 16.00 121.77
2 Alexandra Snobl Golden Nova 0 62.98 4.00 36.15
9 Adeline Falk Grace 0 68.22 8.00 40.83
18 Ida Pegers Thor Rnf 152 4.00 69.00 8.00 51.78
23 Daisy Pearson Rhystyd Olivia 0 69.61 4.00 44.79
 
3. Wittvångs HS Grön (2) 8.00 198.84
5 Sandra Bäcklund Akeley 4.00 68.68
8 Lisa Jonsson Tingeling 4.00 75.93
10 Isabella Lusth Hesperus Eagle 0 64.00
20 Sara Sjöö Jackpot 4.00 66.16
 
4. Kumla RK 12.00 220.04
1 Amanda Torstensson Tazmania 4.00 80.32
13 Mathilda Weiderman Technicolour Ii 8.00 71.15
17 Izabella Bosäter Fit For Fight 8.00 69.93
22 Patricia Normark Quina 0 69.79
 
5. Ryttarkamraterna Kumla 28.00 222.17
4 Emelie Stenström Petronella 28.00 88.00
7 Felicia Harrysson Miranda Ix 0 64.97
15 Johanna Larsson Nouba De Juin 28.00 88.00
19 Jessica Ståhl Miltown Lad 0 69.20
 
6. Eda RF 60.00 244.08
3 Jennifer Jansson Munsboro Cecilia 4.00 68.08
11 Johanna Gerke Novell 28.00 88.00
14 Elin Åkesson-Janson Lill Magic 28.00 88.00



Klass 7C HOPPNING kat.C:1.10m (Msv B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 7D HOPPNING kat.D:1.20m (Msv B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 7C/A+7D/A HOPPNING kat.D:1.20m (Msv B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 ELIN NYRÉN, Christinehamns RK FAST FORWARD 0 + 0 31.15
* 2 JESSICA STÅHL, Ryttarkamraterna Kum MILTOWN LAD 0 + 0 31.88
3 ISABELLA LUSTH, Wittvångs Hästsällsk HESPERUS EAGLE 0 + 4 33.20
4 TILDA ANTONSSON, Christinehamns RK NATASHA 4 58.86
5 SANDRA BÄCKLUND, Wittvångs Hästsällsk AKELEY Ute
5 LISA JONSSON, Wittvångs Hästsällsk TINGELING Ute
5 ELIN WESTIN, Kumla RK MR GOOFY Ute

     RS-pro/HTML 02-03