Topp
Wittvångs Hästsällskap &
Örebro FK resultat lokal
ponnyhoppning 6/2 - 7/2

Mountain Horse Pony Cup nederst på sidan

Klass 1B HOPPNING kat.B:0.60m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Klass 1C HOPPNING kat.C:0.70m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Klass 1D HOPPNING kat.D:0.80m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Klass 2B HOPPNING kat.B:0.70m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 3B HOPPNING kat.B:0.75m (Lätt C+), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 3C HOPPNING kat.C:0.85m (Lätt C+), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 3D HOPPNING kat.D:0.95m (Lätt C+), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 3B/A+3C/A HOPPNING kat.D:0.95m (Lätt C+), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 4B HOPPNING kat.B:0.80m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 4C HOPPNING kat.C:0.90m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 4D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 4D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 5B HOPPNING kat.B:0.90m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 5C HOPPNING kat.C:1.00m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 5D HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser


Klass 1B HOPPNING kat.B:0.60m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Överdomare:Anita Ivarsson. Domare:Ulf Eriksson. Banbyggare:Britt Pärsson.

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 JENNIFER DAMBERG, Nyckel Ryttarna DARMONA 0 54.57
* 1 EVELINA GUSTAVSSON, Arboga RS MADONNA 0 48.12
* 1 KARIN MOLIN-ERIKSSON, Örebro FRK LINGO 0 58.75
4 MATILDA LINDSTRAND, Ridklubben Kilsbergs MIMMI 4 53.50
4 SARA NORDSTRÖM, Wittvångs Hästsällsk TUFF 4 58.47
4 MALIN PETERSSON, Linköpings FRK MISS DECIBELL 4 50.00
7 WILMA THOLG, Mullhyttans RK TROLLSKOGENS SONETTE 6 76.00
8 CAISA FRITZ, Örebro FRK KAPTEN JAL 7 78.00
9 JONNA SUNVISSON, Viby Rid och KS QUITE BRIGHT 17 87.00
10 REBECCA HELLSTRÖM, Köpings RK MONEY MAKER Ute



Klass 1C HOPPNING kat.C:0.70m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Överdomare:Anita Ivarsson. Domare:Ulf Eriksson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 EVELINA STRÖM, Kumla RK VICTOR 0 67.00
* 1 JOSEFINE DAMBERG, Nyckel Ryttarna BESSIES BARBIE 0 54.50
* 1 FRIDA DJURFELDT, Blå Bergens RF TANJA 0 59.00
* 1 ELIN EKSTRAND, GlanshammarsRyttarna TUFFE VIKTOR 0 56.25
* 1 MATHILDA LUNDWALL, Karlskoga RK FILIPPA 0 51.06
* 1 JENNIE LÖNNHOLM, Degerfors Rid och KS KÖHLS ATOM 0 47.60
* 1 EMELIE NORDGREN, Alkvetterns RS DECOYS ZAFFRAN 0 56.00
* 1 LISA PALMÉR, Örebro FRK SPUTNIK 0 53.22
* 1 ALICIA PARTANEN, Wittvångs Hästsällsk LILLEMONS CHALLENGE 0 56.01
* 1 NATALI PETTERSSON, GlanshammarsRyttarna ONE POINT 0 59.87
* 1 MY IVARSSON, Wittvångs Hästsällsk COEDDUON LLEWELLYN 0 57.06
12 LINDA OHLSSON, Valåsens RS NYGRANNAGÅRDENS MELITZA 4 54.31
13 KAROLINA SCHIÖLD, Wittvångs Hästsällsk DENISE 8 63.00
14 AMANDA STRÖMVALL, Örebro FRK MATILDA IV 12 67.00
15 EMELIE LINDBERG, Kumla RK SELINE Ute



Klass 1D HOPPNING kat.D:0.80m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Överdomare:Anita Ivarsson. Domare:Ulf Eriksson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 SOFIA ANDERSSON, Wittvångs Hästsällsk QUIDAM DU VALDES ROCHE 0 63.22
* 1 CLARA BRUSEBÄCK, Wittvångs Hästsällsk HOPE 6 0 56.44
* 1 MICHELLE DAHLSTEN, Köpings RK AASTRUPGAARD PRINCE 0 54.20
* 1 THEA FREDRIKSSON, Köpings RK NIMFA 0 52.09
* 1 JENNIE GUSTAVSSON, Dyltabruk RF KASPER 0 49.50
* 1 LINN INGVARSSON, Karlskoga Ryttartea BRAVE HEART 0 57.30
* 1 BEATRICE LARSSON, Folkungabygdens RF PAULO 0 47.97
* 1 EMMA NORDIN, Askersunds RK MANITA 0 53.00
* 1 JESPER NORDSTEDT, Ryttarkamraterna Kum FILIPPA-G 0 58.60
* 1 ERIKA PETTERSSON, Askersunds RK BURMAS MONTE CARLO 0 48.56
* 1 JONNA RUNNÄLV, Wittvångs Hästsällsk HAGENS UNDOR 0 52.88
* 1 JOSEFINE SVEDBERG, Örebro FRK LADY LINN 0 49.40
13 MADELEN LAITURI, Dyltabruk RF LOFTY ROSEANNE 4 55.00
13 LINN SOHLMAN, Örebro FRK JULIETTE 4 58.66
13 AMANDA WÅHLIN, Kumla RK CASANOVA 223 4 58.06
16 MADELEINE SNOBL, Odensbackens RK GOLD DUST 8 51.02
16 MARIA LINDH, Wittvångs Hästsällsk VEMEJADÅ 8 51.03
16 MALIN RAGNARSSON, Arboga RS SOLO 8 50.22



Klass 2B HOPPNING kat.B:0.70m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Anita Ivarsson. Domare:Ulf Eriksson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 JENNIFER DAMBERG, Nyckel Ryttarna DARMONA 0 + 0 22.45
* 2 EMELIE NORDGREN, Alkvetterns RS ZAFIR 0 + 0 27.98
* 3 EVELINA GUSTAVSSON, Arboga RS MADONNA 0 + 0 35.41
4 LUDVIG AXÄNG, Kumla RK MUNSBORO CHARM 0 + 0 36.34
5 KARIN MOLIN-ERIKSSON, Örebro FRK LINGO 0 + 0 37.66
6 WILMA THOLG, Mullhyttans RK TROLLSKOGENS SONETTE 0 + 6 50.49
7 CAISA FRITZ, Örebro FRK KAPTEN JAL 0 + 8 36.07
8 REBECCA HELLSTRÖM, Köpings RK MONEY MAKER 4 64.97
9 SARA NORDSTRÖM, Wittvångs Hästsällsk TUFF 4 66.55



Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Anita Ivarsson. Domare:Ulf Eriksson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 LISA JONSSON, Wittvångs Hästsällsk TINGELING 0 + 0 26.59
* 2 LINN INGVARSSON, Karlskoga Ryttartea SCOPO PHILIAC 0 + 0 27.05
* 3 SARA SJÖÖ, Wittvångs Hästsällsk FIDLEYWOOD TOAD 0 + 0 29.78
* 4 ALICIA PARTANEN, Wittvångs Hästsällsk LILLEMONS CHALLENGE 0 + 0 31.40
5 JOSEFINE DAMBERG, Nyckel Ryttarna BESSIES BARBIE 0 + 0 32.85
6 JENNIE LÖNNHOLM, Degerfors Rid och KS KÖHLS ATOM 0 + 0 32.98
7 BEATRICE JOHANSSON, Wittvångs Hästsällsk COCO CHANEL (RC DEN 747) 0 + 0 35.19
8 FRIDA DJURFELDT, Blå Bergens RF TANJA 0 + 0 36.25
9 ULRIKA WINGE, Örebro FRK MR RIZZO 0 + 0 37.63
10 NATALI PETTERSSON, GlanshammarsRyttarna ONE POINT 0 + 0 39.85
11 MATILDA GRELL, Odensbackens RK PETTY 0 + 4 34.05
12 FILIPPA ALIN, GlanshammarsRyttarna MELY´S RITA 0 + 16 58.84
13 LINDA OHLSSON, Valåsens RS NYGRANNAGÅRDENS MELITZA 4 53.56
14 EMELIE NORDGREN, Alkvetterns RS DECOYS ZAFFRAN 4 59.08
15 MATHILDA LUNDWALL, Karlskoga RK FILIPPA 4 59.38
16 EMELIE JANSSON, Pålsboda RF HANNIBAL 13 88.44



Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Överdomare:Anita Ivarsson. Domare:Ulf Eriksson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 EVELINA STRÖM, Kumla RK VICTOR 0 65.78
2 ERIKA PETTERSSON, Askersunds RK KILKEE BOY 4 64.64
3 MY IVARSSON, Wittvångs Hästsällsk COEDDUON LLEWELLYN 5 73.06



Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Anita Ivarsson. Domare:Ulf Eriksson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 BEATRICE LARSSON, Folkungabygdens RF PAULO 0 + 0 25.39
* 2 DAISY PEARSON, Wittvångs Hästsällsk RHYSTYD OLIVIA 0 + 0 29.86
* 3 WILMA NILSAGÅRD, Wittvångs Hästsällsk BLACKWOODLAND BOB 0 + 0 32.45
* 4 HANNA FRÄJDIN, Christinehamns Häst WALFWESTAS AMIE 0 + 0 33.15
* 5 EMMA PETTERSSON, Wittvångs Hästsällsk SÖRÄNGENS SURPRISE 0 + 0 33.21
* 6 MARIA LINDH, Wittvångs Hästsällsk VEMEJADÅ 0 + 0 33.42
7 MADELEN LAITURI, Dyltabruk RF LOFTY ROSEANNE 0 + 0 34.10
8 AMANDA WÅHLIN, Kumla RK CASANOVA 223 0 + 0 39.48
9 MICHELLE DAHLSTEN, Köpings RK AASTRUPGAARD PRINCE 0 + 6 48.38
10 SOFIA ANDERSSON, Wittvångs Hästsällsk QUIDAM DU VALDES ROCHE 0 + Ute
11 JONNA RUNNÄLV, Wittvångs Hästsällsk HAGENS UNDOR 4 49.08
12 JESPER NORDSTEDT, Ryttarkamraterna Kum FILIPPA-G 4 55.43
13 THEA FREDRIKSSON, Köpings RK NIMFA 4 55.99
14 SOFIA CARLSSON, Wittvångs Hästsällsk SANNA 4 58.66
15 ERIKA PETTERSSON, Askersunds RK BURMAS MONTE CARLO 8 54.34
16 CLARA BRUSEBÄCK, Wittvångs Hästsällsk HOPE 6 9 73.28
17 JOSEFINE SVEDBERG, Örebro FRK LADY LINN 14 76.83
18 EMELIE HOPPMAN, Hamre RK LA VIE Ute
18 EMMA NORDIN, Askersunds RK MANITA Ute
18 JENNIE GUSTAVSSON, Dyltabruk RF KASPER Ute
18 MALIN RAGNARSSON, Arboga RS SOLO Ute



Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Överdomare:Anita Ivarsson. Domare:Ulf Eriksson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 KARIN WINGE, Örebro FRK LIKSTAHÖJDENS ANEMON 0 60.04
2 MADELEINE SNOBL, Odensbackens RK GOLD DUST 4 52.53



Klass 3B HOPPNING kat.B:0.75m (Lätt C+), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 3C HOPPNING kat.C:0.85m (Lätt C+), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid



Klass 3D HOPPNING kat.D:0.95m (Lätt C+), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 FILIPPA NILSAGÅRD, Wittvångs Hästsällsk BLACKWOODLAND BOB 0 + 0 26.59
* 2 JOSEFINE KÄLLBERG, Stora Ekeby RK ARIADNE RP 1083 H 0 + 0 28.18
* 3 EMELIE ANDERSSON, SportRS CHICA CHUBB 0 + 0 28.83
4 EBBA LINDGREN, Vingåkers RF RAY-BAN 0 + 0 29.23
5 EMMA KILHAGE, Karlstads RK RORY SHAYRA 0 + 0 32.64
6 EMELIE ERICSSON, Nykyrka RK VIZARMA 0 + 4 26.68
7 SOFIA ANDERSSON, Wittvångs Hästsällsk QUIDAM DU VALDES ROCHE 4 49.50
8 AMANDA SVÄRD, Färjestads RK EUPASIA 4 51.77
9 AMANDA LODESJÖ, Wittvångs Hästsällsk DART LIGHT 1 HUNDRED 4 59.25
10 JULIE KÄLLBERG, Stora Ekeby RK MARA 11 74.31
11 JOHANNA LARSSON, Ryttarkamraterna Kum NOUBA DE JUIN Ute
11 ZENITA ANDERSSON, Kumla RK LADY LINN Ute



Klass 3B/A+3C/A HOPPNING kat.D:0.95m (Lätt C+), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MAJA NYMAN, Mjölby RK FAIRY TALE 0 + 0 25.03
* 2 SARA SJÖÖ, Wittvångs Hästsällsk FIDLEYWOOD TOAD 0 + 0 28.00
* 3 EBBA LINDGREN, Vingåkers RF RUPID 0 + 0 28.86
* 4 FELICIA HARRYSSON, Ryttarkamraterna Kum MIRANDA IX RNF 2506 0 + 0 28.89
5 FRIDA HEDLUND, Karlskoga RK MR FIAGARO 0 + 0 31.61
6 ALEXANDRA RYSTEDT, Karlstads RK SIMBERG SINGOALLA 0 + 4 27.77
7 EVELINA ALEXANDERSSON, Töreboda HK HEMBYS IFIGENIA 0 + 5 39.47
8 OLIVIA WESLIEN, Färjestads RK LESTER 4 60.27
9 FRIDA JANSSON, Töreboda HK SHELLIE 4 63.40
10 LINNEA ALGEBLAD, GlanshammarsRyttarna CHABA 8 60.72
11 HANNA SVENSSON, Färjestads RK FREDRIKSBERGS VIGGEN Ute
11 LISA JOHANSSON, Dyltabruk RF LEONARDO II Ute
11 EMELIE NORDGREN, Alkvetterns RS DECOYS ZAFFRAN Ute
11 SARA NORDSTRÖM, Wittvångs Hästsällsk TUFF Ute



Klass 4B HOPPNING kat.B:0.80m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 HUGO WIHLMARK, Mjölby RK SPUNK 0 + 0 23.10
* 2 AMANDA TORSTENSSON, Kumla RK TAZMANIA 0 + 0 26.10
* 3 HUGO WIHLMARK, Mjölby RK TOVDALS MATCHO 0 + 4 34.80
4 ALEXANDRA RYSTEDT, Karlstads RK SIMBERG SINGOALLA 4 46.63
5 ALEXANDRA SNOBL, Wittvångs Hästsällsk GOLDEN NOVA 4 48.21
6 EBBA LINDGREN, Vingåkers RF RUPID 4 50.30
7 LUDVIG AXÄNG, Kumla RK MUNSBORO CHARM 4 53.19
8 HUGO WIHLMARK, Mjölby RK ANNIES RAINMAN 4 53.26
9 EMELIE NORDGREN, Alkvetterns RS ZAFIR Ute



Klass 4C HOPPNING kat.C:0.90m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 HUGO WIHLMARK, Mjölby RK CANDIS 0 + 0 19.60
* 2 ALEXANDER SANDBRING, Skästa Ridcenter MUNSBORO HAWK EYE 0 + 0 20.50
* 3 LINNEA STEN, Hamre RK MOONLIGHT 0 + 0 20.80
* 4 ISABELLA LUSTH, Wittvångs Hästsällsk HESPERUS EAGLE 0 + 0 20.91
* 5 MAJA NYMAN, Mjölby RK FAIRY TALE 0 + 0 22.62
* 6 PAULINA LISRA, Västerås RS NÄSUDDENS EMMA 0 + 0 22.80
* 7 CAROLINE LUNDEN, Mantorps Ryttarna MUNSBORO WHIZZER 0 + 0 23.09
8 EMELIE STENSTRÖM, Ryttarkamraterna Kum PETRONELLA 0 + 0 23.81
9 SANDRA BÄCKLUND, Wittvångs Hästsällsk AKELEY 0 + 0 24.30
10 OLIVIA WESLIEN, Färjestads RK LESTER 0 + 0 25.30
11 EVELINA ALEXANDERSSON, Töreboda HK HEMBYS IFIGENIA 0 + 0 25.80
12 BEATRICE JOHANSSON, Wittvångs Hästsällsk COCO CHANEL (RC DEN 747) 0 + 0 26.20
13 ALEXANDER SANDBRING, Skästa Ridcenter MUNSBORO BABY BLUE 0 + 0 27.00
14 SOFIE EKESTUBBE, Hamre RK COUS COUS 0 + 4 21.10
15 OLIVIA BORÉN, Hamre RK SHANAVILLE LAD 0 + 4 23.60
16 FRIDA JANSSON, Töreboda HK SHELLIE 0 + 4 25.66
17 JENNY NYBERG, Örebro FRK MAURITS VAN DE BEEKHOEVE 0 + 8 24.40
18 BEATRICE LARSSON, Folkungabygdens RF PEACH LIGHT 0 + 9 36.90
19 LINNEA ALGEBLAD, GlanshammarsRyttarna CHABA 4 50.30
20 JENNY SANDBERG, Christinehamns RK CATMINT MEADOW 4 51.70
21 ADELINE FALK, Wittvångs Hästsällsk GRACE 4 51.72
22 CAROLINE LUNDEN, Mantorps Ryttarna MARRONDALES O´CONNOR RNF 4 51.77
23 SARA LINDBERG, Heby RF CWMTYWI DAYLIGHT 4 56.24
24 EMELIE NORDGREN, Alkvetterns RS DECOYS ZAFFRAN 4 56.97
25 LISA JOHANSSON, Dyltabruk RF LEONARDO II Ute
25 HANNA SVENSSON, Färjestads RK FREDRIKSBERGS VIGGEN Ute



Klass 4D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MIKAELA OSCARSSON, Nyby-Torshälla RK CORTADO 0 + 0 22.91
* 2 EMELIE KARLBERG, Örebro FRK SAVANNA 0 + 0 23.81
* 3 EMELIE ANDERSSON, SportRS CHICA CHUBB 0 + 0 25.24
* 4 IDA PEGERS, Wittvångs Hästsällsk THOR RNF 152 0 + 0 25.27
* 5 SARA SJÖÖ, Wittvångs Hästsällsk JACKPOT 0 + 0 25.52
6 IZABELLA BOSÄTER, Kumla RK FIT FOR FIGHT 0 + 0 26.75
7 DAISY PEARSON, Wittvångs Hästsällsk RHYSTYD OLIVIA 0 + 0 26.96
8 JULIA KARLSSON, Hamre RK MERRY CANDLER 0 + 0 28.61
9 AMANDA NUMMELIN, Torsby RK JACKY 0 + 0 30.20
10 LOVISA BODINGER, Christinehamns RK ZORENTO 0 + 0 31.21
11 FILIPPA NILSAGÅRD, Wittvångs Hästsällsk BLACKWOODLAND BOB 0 + Ute
11 BEATRICE KARLSSON, Töreboda HK OTHELLO 0 + Ute
13 JOHANNA SETTERBERG, Mantorps Ryttarna MR BROWN 4 49.96
14 AMANDA SVÄRD, Färjestads RK EUPASIA 4 53.87
15 MARIA TANSBO, Ryttarkamraterna Kum POINTIMO 4 55.37
16 EMMA KILHAGE, Karlstads RK RORY SHAYRA 4 55.40
17 ALEXANDER SANDBRING, Skästa Ridcenter ASTRID CECILIA 4 63.69
18 JULIE KÄLLBERG, Stora Ekeby RK MARA 13 66.04
19 EMELIE ERICSSON, Nykyrka RK VIZARMA Ute
19 JOSEFINE KÄLLBERG, Stora Ekeby RK ARIADNE RP 1083 H Ute



Klass 4D HOPPNING kat.D:1.00m (Lätt B), AVD. B, BEDÖMNING A
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 EBBA LINDGREN, Vingåkers RF RAY-BAN 0 52.96
* 1 KARIN WINGE, Örebro FRK LIKSTAHÖJDENS ANEMON 0 62.08



Klass 5B HOPPNING kat.B:0.90m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MAJA NYMAN, Mjölby RK ARD CHUAN DELIGHT 0 42.88
* 2 HUGO WIHLMARK, Mjölby RK SPUNK 0 46.70
3 ALEXANDRA SNOBL, Wittvångs Hästsällsk GOLDEN NOVA 0 48.48
4 EMELIE NORDGREN, Alkvetterns RS ZAFIR 0 57.53
5 MAJA NYMAN, Mjölby RK GRIPSVAD PEDRO 8 58.69
6 AMANDA TORSTENSSON, Kumla RK TAZMANIA Ute
6 HUGO WIHLMARK, Mjölby RK ANNIES RAINMAN Ute
6 HUGO WIHLMARK, Mjölby RK TOVDALS MATCHO Ute



Klass 5C HOPPNING kat.C:1.00m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 ISABELLA LUSTH, Wittvångs Hästsällsk HESPERUS EAGLE 0 47.84
* 2 ALEXANDER SANDBRING, Skästa Ridcenter MUNSBORO HAWK EYE 0 48.27
* 3 ALEXANDER SANDBRING, Skästa Ridcenter MUNSBORO BABY BLUE 0 49.93
* 4 PAULINA LISRA, Västerås RS NÄSUDDENS EMMA 0 51.28
* 5 SANDRA BÄCKLUND, Wittvångs Hästsällsk AKELEY 0 51.47
6 ELIN NYRÉN, Christinehamns RK FAST FORWARD 0 51.93
7 ADELINE FALK, Wittvångs Hästsällsk GRACE 0 53.44
8 BEATRICE JOHANSSON, Wittvångs Hästsällsk COCO CHANEL (RC DEN 747) 0 54.41
9 JENNY NYBERG, Örebro FRK MAURITS VAN DE BEEKHOEVE 0 55.11
10 BEATRICE LARSSON, Folkungabygdens RF PEACH LIGHT 0 55.89
11 SOFIE EKESTUBBE, Hamre RK COUS COUS 0 56.35
12 LINNEA STEN, Hamre RK MOONLIGHT 4 51.56
13 SARA LINDBERG, Heby RF CWMTYWI DAYLIGHT 4 55.32
14 HUGO WIHLMARK, Mjölby RK CANDIS 4 60.93
15 EMELIE STENSTRÖM, Ryttarkamraterna Kum PETRONELLA 8 64.71
16 OLIVIA BORÉN, Hamre RK SHANAVILLE LAD 10 70.06
17 JENNY SANDBERG, Christinehamns RK CATMINT MEADOW Ute
17 EMELIE ÖVERLIEN, Mjölby RK MANDY Ute



Klass 5D HOPPNING kat.D:1.10m (Lätt A), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Kenneth Blom. Domare:Anita Ivarsson. Banbyggare:Britt Pärsson.
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 JESSICA STÅHL, Ryttarkamraterna Kum MILTOWN LAD 0 51.40
* 2 EMELIE KARLBERG, Örebro FRK SAVANNA 0 51.45
* 3 MIKAELA OSCARSSON, Nyby-Torshälla RK CORTADO 0 52.17
* 4 MAJA LINDQVIST, Hamre RK POETIC JOYCE 0 53.68
5 DAISY PEARSON, Wittvångs Hästsällsk RHYSTYD OLIVIA 0 55.10
6 IZABELLA BOSÄTER, Kumla RK FIT FOR FIGHT 0 57.63
7 LOVISA BODINGER, Christinehamns RK ZORENTO 0 63.75
8 EMELIE ÖVERLIEN, Mjölby RK CHINESE LADY 0 65.40
9 MARIA TANSBO, Ryttarkamraterna Kum POINTIMO 4 53.76
10 IDA PEGERS, Wittvångs Hästsällsk THOR RNF 152 4 54.83
11 BEATRICE KARLSSON, Töreboda HK OTHELLO 4 60.83
12 AMANDA NUMMELIN, Torsby RK JACKY 9 68.07
13 SARA SJÖÖ, Wittvångs Hästsällsk JACKPOT 12 57.96
14 JOHANNA SETTERBERG, Mantorps Ryttarna MR BROWN Ute

    
 MoutainsTML 02-03
 

Mountain Horse Cup, Kval 1, WHS/ÖFK 7 februari 2010

Några poäng I cupen redovisas inte ännu eftersom bestämmelserna inte är klara och det är oklart hur kategorier ska slås ihop. Är bestämmelserna som tidigare ska kategorierna slås ihop enlig TR, dvs. att kat B måste ha 5 startande och kat C och D minst 10 startande. I så fall kommer alla att slås samman innan poäng delas ut – men vi avvaktar vidare instruktion!

B

Amanda Torstensson

48

B

Alexandra Snobl

45,5

B

Ludvig Axäng

41

     

C

Beatrice Johansson

51,5

C

Jenny Nyberg

50,5

C

Sandra Bäcklund

49

C

Linnea Algeblad

48

C

Isabella Lusth

47

C

Emelie Stenström

46

C

Adeline Falk

43

     

D

Daisy Pearson

54

D

Ida Pegers

53,5

D

Emelie Karlberg

53,5

D

Sara Sjöö

53

D

Izabella Bosäter

51,5

D

Maria Tansbo

48,5

D

Filippa Nilsagård

41

 

Upp