Örebro fältrittklubb 7 november 2010
Regional hoppning med semifinal i Agriahoppet
och km för Öfk:s ryttare

132 starter totalt
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2010-11-07 kl. 16:19
Klass 1 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Klass 1 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. B
Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. B
Klass 3 - Hoppning 1.20 bed. Stilhoppning Avd. A
Klass 4 - Hoppning 1.30 bed. Två faser A/A:0 Avd. A
Klass 4 - Hoppning 1.30 bed. Två faser A/A:0 Avd. B

Klass 1 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A Preliminär
48 anmälda, 41 startande, 11 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Ulf A. Eriksson
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Anna Sedström Catch Me 7      
  Örebro FK Cor d´Alme - Debütant 0 44,69 0 32,38
2 Oscar Eriksson Liandor Heart Breaker      
  Eskilstunaorten Cairo - Alibi 0 44,06 0 32,41
3 Linn Andersson Ultra      
  Amnebygdens RF Jeopardy - Casanova 0 47,59 0 33,20
4 Ewa Hellström Aragorn      
  Mölndals RK Non Stop R - Cortez 0 49,26 0 33,25
5 Linda Sedström Strandhill Dreamer      
  Örebro FK Captain Clover - Ballinvella 0 44,09 0 35,51
6 Elin Jansson Chuck      
  Örebro FK Vialli - Hedjaz 0 45,43 0 36,71
7 Sofia Gustafsson Sileene      
  Wittvångs HS Trombon - Jasper 0 43,73 0 37,15
8 Robert Willén Laciano MB      
  Askersunds RK Lasandos - Maximus 0 44,98 0 38,37
9 Sofie Karlsson Bob Marley      
  Mantorpsryttarna Acacio (ex Acagion) - Robin Z 0 47,17 0 38,46
10 Jesper Nordstedt Orchis      
  RK Kumla Opius - Utrillo 0 41,18 4 32,06
11 Anna Sedström Angulo KLG      
  Örebro FK Robin Z - Avat xx 0 43,71 4 33,96
 
12 Fanny Persson Ivan      
  Skogslottens RF Turban Rose - Furioso III 0 42,83 4 35,98
13 Malin Carlbäck Sweet and Sour P (46)      
  Kumla Ridklubb Crelido - Feliciano (SWB) 0 45,66 4 36,75
14 Marion Johansson Cassiopeia      
  Viby R&KS Cornetto - Neapel 0 43,67 4 36,95
15 Albin Werngren Caruso      
  Örebro FK Leuthen I - Robin Z 0 48,56 4 38,03
16 Josefine Freij Puzzel      
  Göta RF Sherwood - Lemon xx 0 44,25 4 38,34
17 Lovisa Johansson Felicia (5)      
  Filipstads RK Magini - Singapore 0 45,06 4 39,38
18 Antonia Wrede Quest      
  Wisby Ridklubb Quite Easy - Granit 0 45,93 4 43,47
19 Amanda Larsson Ernest van de Zuuthoeve      
  Örebro FK Diamant de Semilly - Voltaire 0 45,44 5 36,72
20 Emelie Stenström Canberry      
  RK Kumla Cavalet - Cannon Row xx 0 47,83 6 53,95
21 Lisa Sigurd Charlie Brown      
  Lidköpings RK Don Premo PIH - Fineman DH 0 47,00 Ute.  
22 Pär Hopman Zaragata xx      
  Valåsens RS Spectacular Tide - Diaglyphard 4 43,77    
23 Lisa Sigurd Källebackens Ikaros      
  Lidköpings RK Okänd - Okänd 4 44,30    
24 Frida Eklund Danzzant      
  Örebro FK Cortez - Electro 4 45,15    
25 Amanda Grahn Pina colada      
  Vingåkers RF Focker - Falleur 4 45,47    
26 Andrea Westling Alouette      
  Norsholms RF Quite Easy - Zeppelin 4 48,25    
27 Susanna Ericson Fortunas Favourite      
  Nyby-Torshälla RK Futurist - Calypso II 6 60,35    
28 Therese Pettersson Zerox      
  Rudskogens RF Poet (SWB) - West 8 45,30    
29 Alida Säflund Chanel      
  Wittvångs HS Vermouth - Take a Reef xx 9 56,63    
30 Sofia Asplund Sakura II FT      
  Vänsta RF Highlight - Steve´s Friend xx 9 57,07    
31 Elin Jansson Milord      
  Örebro FK Landlord - Cortez 10 61,75    
32 Hanna Bergström Don Dundee      
  Örebro FK Donatelli - Woermann 12 48,85    
33 Linda Näfver Crimcess Zobra      
  Wittvångs HS Okänd 16 68,59    
34 Moa Larsson Ally Mc Bee      
  Wittvångs HS Iowa - Indian Ruler xx Ute.      
34 Johanna Larsson Nuova Stella      
  RK Kumla Caretino - Lord Ute.      
34 Anna Grundtjernlien Ballyciano      
  Fryksdalens RS Feliciano - Western Problem xx Ute.      
34 Christer Nydahl Omanda      
  Boxholms RK Fedor - Concorde Ute.      
34 Stina Holgersson Clover Callaway      
  Jump Club RSF Feliciano - Clover Hill Ute.      
34 Karin Dröschmeister Zallie Stardust      
  SRS Hammarö Skipper - Last Liberty Ute.      
34 Sara Karlsson Fröken Julie      
  Eskilstunaorten Majim G - Herkules Ute.      
34 Martina Nyman Cleopatra      
  Skästa RC Cornetto - Bordeaux Ute.      
  Jenny Nyberg Oliver      
  Örebro FK Everest - Irco Marco        
  Helena Larsson Obi Wan Kenobi W      
  Melleruds RK Sir Caletto - Lucky light        
  Emma Wigh Elias MB      
  Örebro FK Toulon - Gibramino        
  Helene Carlsson Milchem Gold      
  Skråmsta CR Golden Warrior - Tug of War xx        
  Elin Koppfeldt Darco      
  RK Kumla Cornetto - Dragon        
  Mai-Louise Bouwman Moulin Rouge      
  Norway Antaeus - Filigrant        
  Caroline Hedberg Zina      
  Skaraortens RF Cardento - Kaliber        
 
till toppen

Klass 1 - Hoppning 1.10 bed. A Avd. B Preliminär
9 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Ulf A. Eriksson
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Lisa Björklund Bristol Cream    
  Boxholms RK Cappucino - Quiniou 0 55,65
1 Linda Andersson Contendra Van De Zuuthoeve    
  Örebro FK Contendro - Landor S 0 57,89
1 Denise Nyberg Vivas Comedie    
  Jump Club RSF Cornetto - Lancier 0 59,50
1 Sanne Bergström Esquire    
  Örebro FK Escudo I - Cortez 0 58,19
1 Fanny Persson Aaragoon BE    
  Skogslottens RF Dirco Hästak (SWB) - Stanford 0 50,96
 
6 Christer Nydahl Valencia    
  Boxholms RK Nekton - Landgraf I 4 52,49
6 Robert Willén Lynley MB    
  Askersunds RK Landlord - Corland 4 51,25
8 Emelie Hedengren La Duchess    
  Wittvångs HS Blue Hors Hertug - Bernstein 14 71,60
9 Sophia Farkas Freesia af Hagalund    
  Christinehamns RK Cornetto - Cortez Ute.  
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A Preliminär
54 anmälda, 44 startande, 11 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Ulf A. Eriksson
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Therese Wallin Hercules      
  Västerviksorten Lancier - Maraton 0 50,76 0 31,10
2 Emma Bergström Ani F      
  Pålsboda RF Tornado II - Felur du Manoir 0 50,56 0 31,25
3 Åsa Lindberg Realitet F      
  Gagnefs RK Ramiro-Sohn F - Winnipeg F 0 50,81 0 33,76
4 Josefine Freij Puzzel      
  Göta RF Sherwood - Lemon xx 0 49,54 0 33,86
5 Malin Åkerberg Capsicum HH      
  Örebro FK Casa Grande - Teaspoon xx 0 50,27 0 34,03
6 Thomas Mattson Venezia      
  Sunne RF Cavalier - Calvados 0 52,30 0 34,61
7 Antonia Wrede Quest      
  Wisby Ridklubb Quite Easy - Granit 0 50,47 0 35,42
8 Martina Nyman La Embra      
  Skästa RC Remember (ex Ranco) - Alpen Fürst 0 50,27 4 31,70
9 Ebba Bergkvist Marco      
  SRS Hammarö Maraton - Elfenspuk 0 48,63 4 32,42
10 Angelica Wallace Meijboom´s Turbo      
  Mjölby Ridklubb Okänd - V.Brownboy 0 51,90 4 33,35
11 Ewa Hellström Aragorn      
  Mölndals RK Non Stop R - Cortez 0 52,35 4 33,84
 
12 Elin Jansson Chuck      
  Örebro FK Vialli - Hedjaz 0 48,84 4 34,27
13 Anna Rauséus Unity      
  Örebro FK No Limit - Akteur 0 48,18 5 44,20
14 Oscar Eriksson Liandor Heart Breaker      
  Eskilstunaorten Cairo - Alibi 0 47,81 8 32,22
15 Malin Carlbäck Sweet and Sour P (46)      
  Kumla Ridklubb Crelido - Feliciano (SWB) 0 47,13 8 33,46
16 Elin Jansson Milord      
  Örebro FK Landlord - Cortez 1 54,64    
17 Sanne Bergström Divine      
  Örebro FK Lasandos - Okänd 1 54,91    
18 Evelina Olausen Kito du Chatelier      
  Göta RF Caloubet du Bois - Papyrus de Chivre 4 46,78    
19 Marina Lindkvist Magino      
  Örebro FK Trombon - Alpen Fürst 4 47,57    
20 Lina Johansson High Unique (SWB)      
  Rudskogens RF New Balance - Sandro z 4 48,13    
21 Malin Carlbäck Wilma B      
  Kumla Ridklubb Cardento - Pik Trumpf 4 48,56    
22 Karin Dröschmeister Ulady      
  SRS Hammarö Jeopardy - Porter 4 49,49    
23 Anna Sedström Catch Me 7      
  Örebro FK Cor d´Alme - Debütant 4 49,84    
24 Therese Öhman Wiking      
  Odensbackens RK Willibald - Landrat 4 49,86    
25 Sofie Karlsson Bob Marley      
  Mantorpsryttarna Acacio (ex Acagion) - Robin Z 4 50,44    
26 Emelie Stenström Canberry      
  RK Kumla Cavalet - Cannon Row xx 4 50,48    
27 Cecilia Kindström Carruby Z      
  Örebro FK Carento Z - Cordano Z 4 52,08    
28 Linn Andersson Ultra      
  Amnebygdens RF Jeopardy - Casanova 5 54,86    
29 Jesper Nordstedt Orchis      
  RK Kumla Opius - Utrillo 8 48,30    
30 Fanny Persson Ivan      
  Skogslottens RF Turban Rose - Furioso III 8 48,49    
31 Lisa Sigurd Källebackens Ikaros      
  Lidköpings RK Okänd - Okänd 8 49,50    
32 Robert Willén Laciano MB      
  Askersunds RK Lasandos - Maximus 8 50,19    
33 Lisa Sigurd Charlie Brown      
  Lidköpings RK Don Premo PIH - Fineman DH 8 50,56    
34 Sofia Alfredsson Zigue      
  Kumla Ridklubb Celano - Concorde 8 51,51    
35 Lina Nilsson Markgrafin de Heers      
  Fryksdalens RS Landaris - Zamiro 8 52,53    
36 Emma Lundkvist ZEB      
  Surahammars RF Okänd 8 67,85    
37 Rebecca Jonsson Åstratorps Mentor      
  Hammarö RF Gentleman - Xandino 8 68,03    
38 Pär Hopman Zaragata xx      
  Valåsens RS Spectacular Tide - Diaglyphard 12 51,58    
39 Therese Pettersson Zerox      
  Rudskogens RF Poet (SWB) - West 12 52,65    
40 Albin Werngren Caruso      
  Örebro FK Leuthen I - Robin Z 13 70,49    
41 Linda Sedström Strandhill Dreamer      
  Örebro FK Captain Clover - Ballinvella 14 60,34    
42 Lola Skager Corrento af Högberget      
  Gagnefs RK Cortez - Marino 20 49,48    
43 Andrea Westling Alouette      
  Norsholms RF Quite Easy - Zeppelin 20 52,73    
44 Isabell Karlsson Orion      
  SRS Hammarö Uskudar des Malais - Robin Z Ute.      
  Helena Larsson Obi Wan Kenobi W      
  Melleruds RK Sir Caletto - Lucky light        
  Emelie Överlien Kenny Kiwi      
  Mjölby Ridklubb Levantos II - Triton        
  Karin Dröschmeister Zallie Stardust      
  SRS Hammarö Skipper - Last Liberty        
  Elin Koppfeldt Darco      
  RK Kumla Cornetto - Dragon        
  Anna Grundtjernlien Ballyciano      
  Fryksdalens RS Feliciano - Western Problem xx        
  Stina Holgersson Clover Callaway      
  Jump Club RSF Feliciano - Clover Hill        
  Mai-Louise Bouwman Moulin Rouge      
  Norway Antaeus - Filigrant        
  Frida Eklund Danzzant      
  Örebro FK Cortez - Electro        
  Emelie Överlien Honor-A      
  Mjölby Ridklubb Ignam - Baby Bid xx        
  Caroline Hedberg Zina      
  Skaraortens RF Cardento - Kaliber        
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B Preliminär
11 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Ulf A. Eriksson
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Sanne Bergström Esquire    
  Örebro FK Escudo I - Cortez 0 57,60
2 Malin Carlbäck Abrina    
  Kumla Ridklubb Trento B - Rossini 4 53,66
 
3 Amanda Grahn Pina colada    
  Vingåkers RF Focker - Falleur 8 53,00
4 Robert Willén Lynley MB    
  Askersunds RK Landlord - Corland 14 67,68
5 Emelie Hedengren La Duchess    
  Wittvångs HS Blue Hors Hertug - Bernstein 19 70,96
6 Denise Nyberg Vivas Comedie    
  Jump Club RSF Cornetto - Lancier 20 89,93
7 Malin Åkerberg Chipotle HH    
  Örebro FK Quite Easy - Robin Z Ute.  
  Linda Andersson Contendra Van De Zuuthoeve    
  Örebro FK Contendro - Landor S    
  Sophia Farkas Freesia af Hagalund    
  Christinehamns RK Cornetto - Cortez    
  Emma Wigh Elias MB    
  Örebro FK Toulon - Gibramino    
  Viktoria Överlien Meteor    
  Christinehamns RK De la Gardie - Chagall    
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning 1.20 bed. Stilhoppning Avd. A Preliminär
12 anmälda, 11 startande, 3 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Ulf A. Eriksson
Hoppdomare: Britt Pärsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Poäng Tid
1 Emma Andersson Zandoc Z    
  Örebro FK Zandor Z - Cash 56 58,79
2 Lina Nilsson Markgrafin de Heers    
  Fryksdalens RS Landaris - Zamiro 54 54,20
3 Emelie Hedengren Juvenelle    
  Wittvångs HS New Balance - Nebraska 51 57,45
3 Lina Johansson High Unique (SWB)    
  Rudskogens RF New Balance - Sandro z 51 57,10
 
5 Isabell Karlsson Orion    
  SRS Hammarö Uskudar des Malais - Robin Z 49 53,19
6 Sofia Gustafsson Sileene    
  Wittvångs HS Trombon - Jasper 48 55,98
7 Ebba Bergkvist Marco    
  SRS Hammarö Maraton - Elfenspuk 46 55,12
8 Lovisa Johansson Felicia (5)    
  Filipstads RK Magini - Singapore 44 53,45
9 Olivia Ståhl Zanrose    
  Avesta Ridklubb Robin Z - Illusion 40 53,75
10 Emma Bergström Ani F    
  Pålsboda RF Tornado II - Felur du Manoir 39 56,48
11 Rebecca Jonsson Åstratorps Mentor    
  Hammarö RF Gentleman - Xandino 37 76,50
  Moa Larsson Ally Mc Bee    
  Wittvångs HS Iowa - Indian Ruler xx    
 
till toppen

Klass 4 - Hoppning 1.30 bed. Två faser A/A:0 Avd. A Preliminär
23 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Ulf A. Eriksson
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Emelie Lundholm Greyline      
  Ekenässjöns HSK Aerline H - Mowgli 0 43,09 0 27,19
2 Sandra Kåregren Blue Magic      
  Kumla Ridklubb Cardento - Robin Z 0 48,91 0 27,86
3 Thomas Mattson Venezia      
  Sunne RF Cavalier - Calvados 0 45,56 0 32,37
4 Martina Nyman Alicanto      
  Skästa RC Adlantus As - Gigant 0 40,35 4 26,17
5 Karin Dröschmeister Ulady      
  SRS Hammarö Jeopardy - Porter 0 45,12 4 32,75
 
6 Olivia Ståhl Zanrose      
  Avesta Ridklubb Robin Z - Illusion 0 41,90 6 39,12
7 Cecilia Kindström Carruby Z      
  Örebro FK Carento Z - Cordano Z 4 44,27    
7 Evelina Olausen Kito du Chatelier      
  Göta RF Caloubet du Bois - Papyrus de Chivre 4 45,05    
7 Sanne Bergström Divine      
  Örebro FK Lasandos - Okänd 4 46,77    
7 Malin Åkerberg Capsicum HH      
  Örebro FK Casa Grande - Teaspoon xx 4 46,11    
11 Emma Lundkvist ZEB      
  Surahammars RF Okänd 8 45,83    
11 Malin Carlbäck Wilma B      
  Kumla Ridklubb Cardento - Pik Trumpf 8 41,31    
13 Emma-Maria Thalén Charli 6      
  Västerås RS Corofino - Landjunker II 10 55,85    
14 Åsa Lindberg Realitet F      
  Gagnefs RK Ramiro-Sohn F - Winnipeg F 20 44,67    
15 Therese Öhman Wiking      
  Odensbackens RK Willibald - Landrat Ute.      
15 Emelie Hedengren Juvenelle      
  Wittvångs HS New Balance - Nebraska Ute.      
15 Therese Wallin Hercules      
  Västerviksorten Lancier - Maraton Ute.      
15 Lola Skager Corrento af Högberget      
  Gagnefs RK Cortez - Marino Ute.      
  Angelica Wallace Meijboom´s Turbo      
  Mjölby Ridklubb Okänd - V.Brownboy        
  Emelie Överlien Honor-A      
  Mjölby Ridklubb Ignam - Baby Bid xx        
  Emelie Överlien Kenny Kiwi      
  Mjölby Ridklubb Levantos II - Triton        
  Emma Andersson Zandoc Z      
  Örebro FK Zandor Z - Cash        
  Anna Grundtjernlien Ballyciano      
  Fryksdalens RS Feliciano - Western Problem xx        
 
till toppen

Klass 4 - Hoppning 1.30 bed. A Avd. B Preliminär
3 anmälda, 2 startande
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Ulf A. Eriksson
Hoppdomare: Anita Ivarsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Malin Åkerberg Chipotle HH    
  Örebro FK Quite Easy - Robin Z 5 63,13
2 Sofia Alfredsson Zigue    
  Kumla Ridklubb Celano - Concorde 8 60,32
  Viktoria Överlien Meteor    
  Christinehamns RK De la Gardie - Chagall    
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport