Gyttorps RK 2010-09-18
Resultat lokal dressyr med div häst
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2010-09-18 kl. 15:40
Klass 1 - Dressyr Lätt A:3
Klass 2 - Dressyr Lätt A:1
Klass 3 - Dressyr Lätt B:2
Klass 4 - Dressyr Lätt B:1
Klass 5 - Dressyr Lagklass Div II omg.2 Häst 2010 Lag
 

 
Klass 1 - Dressyr Lätt A:3
Lagdressyr Div II Örebro Läns Ridsportförbund Omg.2 ingår
25 anmälda, 24 startande, 6 placerade
Överdomare: Margareta Tellander
Tävlingsledare: Maria Nilsson
Domare C: Lina GustavssonHägg
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Sara Wallenborg Elviz   219 219 70,645
  Wittvångs HS (2) Eloge - Good Future 1  
2 Emma Knutsson Viimeinen Valssi   205 205 66,129
  Wittvångs HS (1) Vleuten xx - Manifest xx 2  
3 Susanne Snobl Idalgo   204 204 65,806
  Odensbackens RK (1) Ishor - Doms 3  
4 Malin Siren Smilla   204 204 65,806
  Karlskoga RK (1) Silvano - Modesto 3  
5 Therese Eriksson Harrisson   203 203 65,484
  Dyltabruks RF (1) Okänd - okänd 5  
6 Emelie Hedengren La Duchess   201 201 64,839
  Wittvångs HS (2) Blue Hors Hertug - Bernstein 6  
 
7 Linn Hjalmarsson Pikaboo   199 199 64,194
  Skråmsta CR Golden Deister - Pik Bube 7  
8 Anette Johansson Olivia   197 197 63,548
  Valåsens RS (1) Artist - Lambert 8  
9 Per Törnkvist Sundström Estrellado Ek   196 196 63,226
  Kumla Ridklubb (1) Magini (SWB) - Bonaparte 9  
10 Therese Wennberg Pica   194 194 62,581
  Karlskoga RK (1) Epson - Hertigen 10  
11 Lotta Svensson Oliver   193 193 62,258
  Valåsens RS (1) Okänd - Okänd 11  
12 Linda Näfver Crimcess Zobra   192 192 61,935
  Wittvångs HS (1) Okänd 12  
12 Marie Bergman Rashid   192 192 61,935
  Örebro FK (1) Ruiz Soler - Welt Hit II 12  
12 Bodil Nyman Delight   192 192 61,935
  Kils RF Don Fredrico - Eklatant 12  
12 Eva Wikensjö Baltazar   192 192 61,935
  Örebro FK (1) Londonderry - Weltmeyer 12  
12 Liza Zimmerman Gibsy Lady   192 192 61,935
  Odensbackens RK (1) Gullit - Consul 12  
12 charlotte adler Karl   192 192 61,935
  Gyttorps RK Strauss - Aladin Z 12  
18 Carina Ekdahl Rosette P.   190 190 61,290
  Wittvångs HS Guido (ex Gudo) - Urbino 18  
18 Sara Hedlund Cassandra   190 190 61,290
  Örebro FK Arrlik - P Freight 18  
20 Evelina Johansson Marion   187 187 60,323
  Valåsens RS So What - Alen Furst 20  
21 Carina Roos-Axdorff Wismar (SWB)   184 184 59,355
  Dyltabruks RF (1) Warsteiner - Favorit 21  
22 Anna-Karin Österling Melina   181 181 58,387
  Kumla Ridklubb (1) Nactus - Cavalotti 22  
23 Sophie Nicklasson Bossanova for U   173 173 55,806
  RS Grums Bocelli (SWB) - Underworld xx 23  
24 Sofie Johansson Domingo   168 168 54,194
  Skråmsta CR Don Charly - Regazzoni 24  
 
till toppen

 
Klass 2 - Dressyr Lätt A:1
19 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Tävlingsledare: Maria Nilsson
Domare C: Petra Wall
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Emma Knutsson Viimeinen Valssi   248 248 65,263
  Wittvångs HS Vleuten xx - Manifest xx 1  
2 Lotta Svensson Oliver   246 246 64,737
  Valåsens RS Okänd - Okänd 2  
3 Karin Emnegard Pompej   245 245 64,474
  Linde Ridskola Pomme Royal - Eloge 3  
4 Lina Johansson Tricolor   241 241 63,421
  Kilsbergsryttarna   4  
5 Bodil Nyman Delight   239 239 62,895
  Kils RF Don Fredrico - Eklatant 5  
 
6 Linn Hjalmarsson Pikaboo   235 235 61,842
  Skråmsta CR Golden Deister - Pik Bube 6  
7 Sara Hedlund Cassandra   233 233 61,316
  Örebro FK Arrlik - P Freight 7  
8 Therese Eriksson Harrisson   232 232 61,053
  Dyltabruks RF Okänd - okänd 8  
9 charlotte adler Karl   229 229 60,263
  Gyttorps RK Strauss - Aladin Z 9  
10 Pia Pettersson Freeman   220 220 57,895
  Björkhagens RF Florestan 1 - Polany 10  
11 Karolina Nordkvist Malva   211 211 55,526
  Örebro FK Magini - Herkules 11  
11 Johanna Algeblad Månella   211 211 55,526
  GlanshammarsR Magini - Good Future 11  
13 Anette Johansson Olivia   210 210 55,263
  Valåsens RS Artist - Lambert 13  
14 Carina Roos-Axdorff Wismar (SWB)   208 208 54,737
  Dyltabruks RF Warsteiner - Favorit 14  
15 Cassandra Eriksson Hägnens Carizzma   207 207 54,474
  Gyttorps RK Krossar 144 - Loke 78 15  
16 Evelina Johansson Marion   204 204 53,684
  Valåsens RS So What - Alen Furst 16  
17 Emma Ekestubbe Gesäll (ex Mistral)   188 188 49,474
  Gyttorps RK Saxon (SWB) - Hertigen 17  
 
till toppen

 
Klass 3 - Dressyr Lätt B:2
Lagdressyr Div II Örebro Läns Ridsportförbund Omg.2 ingår
19 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Överdomare: Margareta Tellander
Tävlingsledare: Maria Nilsson
Domare C: Ola Johnsson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Hanna Bergström Doncaster Van De Vogelzang   198 198 66,000
  Örebro FK Saros Van t Gestelhof - Alcatraz 1  
2 Madelaine Snobl Kräsnä Hiacinte   198 198 66,000
  Odensbackens RK (1) Calano II - Vintas 1  
3 Carina Ekdahl Rosette P.   195 195 65,000
  Wittvångs HS (2) Guido (ex Gudo) - Urbino 3  
4 Sofie Johansson Domingo   194 194 64,667
  Skråmsta CR Don Charly - Regazzoni 4  
5 Emelie Hedengren La Duchess   192 192 64,000
  Wittvångs HS Blue Hors Hertug - Bernstein 5  
 
6 Linda Näfver Crimcess Zobra   191 191 63,667
  Wittvångs HS Okänd 6  
7 Marina Fallgren Sorro (SWB)   188 188 62,667
  Syd Nerike R Sorba - Parant 7  
8 Marie Bergman Rashid   186 186 62,000
  Örebro FK Ruiz Soler - Welt Hit II 8  
8 Frida Hedlund Grandessa   186 186 62,000
  Karlskoga RK (1) Grandseigneur - Mont du Cantal x 8  
10 Elin Johansson Langets   181 181 60,333
  Kumla Ridklubb (1) Latväns 10  
11 Sabina Banck Tristan   179 179 59,667
  Wittvångs HS (1) Touchstone - Grandeur 11  
12 Karolina Nordkvist Malva   176 176 58,667
  Örebro FK (1) Magini - Herkules 12  
12 Elin Ekblom Winette   176 176 58,667
  Dyltabruks RF (1) Rubiquil - El Corona 12  
14 Emma Lundberg Vivaldi   175 175 58,333
  Valåsens RS (1)   14  
15 Marie Takamäki Nikita   160 160 53,333
  Karlskoga RK Di Versace - Wanderbursch ll 15  
16 Annelie Verbrugge Box Razzel   157 157 52,333
  GlanshammarsR Robin Z - Algarve xx 16  
17 Boel Höglund Ztingray   147 147 49,000
  Östernärke RF Spectacular Tide - Royal Whip 17  
18 Therese Wennberg Pica     0  
  Karlskoga RK Epson - Hertigen    
 
till toppen

 
Klass 4 - Dressyr Lätt B:1
15 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Tävlingsledare: Maria Nilsson
Domare C: Petra Wall
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Lina Johansson Tricolor   194 194 66,897
  Kilsbergsryttarna   1  
2 Hanna Bergström Doncaster Van De Vogelzang   193 193 66,552
  Örebro FK Saros Van t Gestelhof - Alcatraz 2  
3 Marina Fallgren Sorro (SWB)   190 190 65,517
  Syd Nerike R Sorba - Parant 3  
4 Elin Ekblom Winette   179 179 61,724
  Dyltabruks RF Rubiquil - El Corona 4  
 
5 Tina Fröbergh Douglas OMara   176 176 60,690
  Syd Nerike R Spinway Corona - Music Streak xx 5  
6 Sanna Blomquist Cockatoo   173 173 59,655
  Örebrotraktens RF Cortez - Mellinor 6  
7 Sara Pettersson Albertville   172 172 59,310
  Wittvångs HS Goldlöwe - Ceylon 7  
8 Tina Fröbergh Ukilexta   170 170 58,621
  Syd Nerike R Orame - Burggraaf 8  
9 Cassandra Eriksson Hägnens Carizzma   169 169 58,276
  Gyttorps RK Krossar 144 - Loke 78 9  
10 Annelie Verbrugge Box Razzel   166 166 57,241
  GlanshammarsR Robin Z - Algarve xx 10  
11 Louise Carlsson Money Robbery   160 160 55,172
  GlanshammarsR Firm Tribute - Big Spender 11  
12 Sabina Banck Tristan   159 159 54,828
  Wittvångs HS Touchstone - Grandeur 12  
12 Emma Ekestubbe Gesäll (ex Mistral)   159 159 54,828
  Gyttorps RK Saxon (SWB) - Hertigen 12  
14 Boel Höglund Ztingray   142 142 48,966
  Östernärke RF Spectacular Tide - Royal Whip 14  
 
till toppen

 
Klass 5 - Dressyr Lagklass Div II omg.2 Häst 2010 Lag
8 startande lag
 
Plats Uppfödare Lagnr Procent
    Lagledare
      Ryttare Häst Summa  
1 Wittvångs HS Lag 2 66,828
    Erika Krönert-Kjellss
 
      Sara Wallenborg Elviz 70,645  
      Carina Ekdahl Rosette P. 65,000  
      Emelie Hedengren La Duchess 64,839  
2 Odensbackens RK Lag 1 64,580
    Susanne Snobl
 
      Madelaine Snobl Kräsnä Hiacinte 66,000  
      Susanne Snobl Idalgo 65,806  
      Liza Zimmerman Gibsy Lady 61,935  
3 Karlskoga RK Lag 1 63,462
    Madelene Ericsson
 
      Malin Siren Smilla 65,806  
      Frida Hedlund Grandessa 62,000  
      Therese Wennberg Pica 62,581  
4 Wittvångs HS Lag 1 62,577
    Lollo Knutsson
 
      Emma Knutsson Viimeinen Valssi 66,129  
      Sabina Banck Tristan 59,667  
      Linda Näfver Crimcess Zobra 61,935  
5 Valåsens RS Lag 1 61,380
    Anette Johansson
 
      Anette Johansson Olivia 63,548  
      Lotta Svensson Oliver 62,258  
      Emma Lundberg Vivaldi 58,333  
6 Dyltabruks RF Lag 1 61,169
    Birgitta Rasmusson
 
      Therese Eriksson Harrisson 65,484  
      Elin Ekblom Winette 58,667  
      Carina Roos-Axdorff Wismar (SWB) 59,355  
7 Örebro FK Lag 1 60,846
    Matilda J och Matilda
 
      Karolina Nordkvist Malva 58,667  
      Marie Bergman Rashid 61,935  
      Eva Wikensjö Baltazar 61,935  
8 Kumla Ridklubb Lag 1 60,649
    Sofia Larsson
 
      Per Törnkvist Sundström Estrellado Ek 63,226  
      Elin Johansson Langets 60,333  
      Anna-Karin Österling Melina 58,387  
 
till toppen
 

Ställningen i div 2 efter 2 omgångar
 

Lagdressyr div 2 häst, 2010

 

Omgång

WHS
22/8

GRK
18/9

 

Linde
25/9

Total

1

Wittvångs HS lag "Erika"

9

9

 

 

18

2

Odensbackens Ridklubb

7

7

 

 

14

3

Dyltabruks Ryttarförening

6

3

 

 

9

5

Wittvångs HS lag "Lollo"

4

5

 

 

9

6

Karlskoga Ridklubb

3

6

 

 

9

4

Örebro Fältrittklubb

5

2

 

 

7

7

Valåsens Ryttarsällskap

2

4

 

 

6

8

Kumla Ridklubb

1

1

 

 

2


 

Equipe - Datasystem för ridsport