Örebro FK 2010-09-10 - 2010-09-12
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2010-09-12 kl. 21:30
Klass 1 - Dressyr Medelsvår B:4
Klass 2 - Dressyr FEI Grand Prix Kür
Klass 3 - Dressyr FEI Intermédiaire I
Klass 4 - Dressyr FEI Intermédiaire II
Klass 5 - Dressyr FEI Prix S:t Georges
Klass 6 - Dressyr Svår B:1
Klass 7 - Dressyr Medelsvår B:3

Klass 1 - Dressyr Medelsvår B:4
15 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Premier
Tävlingsledare: Kenneth Blom
Domare C: Margareta Tellander
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Mads HendeliowitzJimmie Choo Seq750,00 kr31131167,609
 Segersta SRSandro Hit - Don Schufro1 
2Susanne GustavssonDenise LB500,00 kr30230265,652
 Dyltabruks RFD-Day - Weltbürger2 
3Alexsandra JinnestrandUnique Case350,00 kr28328361,522
 Laxå RidalliansDe Niro - Cavalotti3 
4Johanna ÅbergAida C300,00 kr28128161,087
 Waxholms FRKAlcatraz - Loran4 
 
5Ingrid JerlinDancing Dream F 27927960,652
 Strömsholms RSFDiamond Hit - Rohdiamant5 
6Liselott SkogDionne 27327359,348
 RS GrumsKaliber - Partisan6 
7Helen DjupfeldtLektor R 27127158,913
 VadsboryttarnaLiterat - Capriccio7 
8Agnes BenktanderHudson 25725755,870
 Örebro FKChapman - Brabant8 
9Ebba ReinholdssonVandolein 25625655,652
 Karlskoga RKInspekteur - Jonker9 
9Malin NykvistVery Easy 25625655,652
 Kumla RidklubbQuite Easy - Magritte9 
11Petra WallWilson 24624653,478
 Örebro FKVivaldi - Romano11 
12Bo Göran GuldbrandBretagne 24424453,043
 Segersta SRBriar - Krevad12 
13Anneli Wirsen HolmOrlando-Blue 24324352,826
 Strömsholms RSFAmaretto I - Nabuur13 
14Anette WesterbergCadiz 23823851,739
 EskilstunaortenMaster - Presto xx14 
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr FEI Grand Prix Kür
10 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Premier
Tävlingsledare: Kenneth Blom
Domare H: Maud Nordlund
Domare C: Wiveca Schenholm
Domare M: Johan Ekenberg
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotalt
 UppfödareHärstamningTekniskt i %
   Konstnärligt i %
1Jill SandströmLeppänenHeaven2 000,00 kr73,50069,00069,00070,500
 Älvkarleby RKHohenstein - Consul77,00076,00072,00075,000
   11172,750
2Marita NybergLotus1 500,00 kr71,50068,00068,00069,167
 Vingåkers RFLorentin I - Calypso I73,00073,00067,00071,000
   22470,083
3Ulla HåkansonRichelle 21 000,00 kr66,50068,00067,00067,167
 Strömsholms RSFRivero II - Darlington72,00073,00072,00072,333
   32269,750
 
4Anki TifeltDona Doni 66,50064,50067,50066,167
 Göteborgs FKDavignon - Laurise Crusador xx71,00069,00067,00069,000
   45567,583
5Charlotte EspingGeneralen 67,00065,00067,00066,333
 Rappestad RKAmiral - Porfyr67,00070,00069,00068,667
   54367,500
6Amanda EklundGermanicus 66,00056,50057,50060,000
 Segersta SRGauguin de Lully - Grandsudan F65,00066,00064,00065,000
   67662,500
7Caroline CarlstedtMadame 61,50058,50060,00060,000
 Åby RidklubbNocturne - Martini64,00061,00061,00062,000
   78761,000
8Kerstin DahlbergBoston 58,50057,50056,00057,333
 Enskede RSBeach Boy - Palermo61,00068,00060,00063,000
   86860,167
9AnneCarin KlingeLeander Mellergård 57,00052,00050,50053,167
 Ekeby RidsällskapLeonardo II - Absalon57,00059,00057,00057,667
   99955,417
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr FEI Intermédiaire I
27 anmälda, 22 startande, 6 placerade
Premier
Tävlingsledare: Kenneth Blom
Domare H: Maud Nordlund
Domare C: Johan Ekenberg
Domare M: Wiveca Schenholm
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Kerstin AhlgrenCorleone2 500,00 kr27227224979369,561
 Svedens PKBriar - Bernstein113 
2Anki CarlssonChaplin1 500,00 kr27126025678769,035
 RS GrumsWeltman - Happy Day231 
3Charlotte EspingCiwi1 000,00 kr24926224075165,877
 Rappestad RKBriar - Chirac529 
4Per DuvefeltEdvin650,00 kr25424924775065,789
 Södertälje RKTip-Top - Amiral474 
5Helen PerssonLex Normandie650,00 kr24126024674765,526
 Gärds RFD-Day - Iran835 
6Stephanie BroddAccept650,00 kr24424925074365,175
 Hogsta DRCortez - Strong Statement xx672 
 
7Liselotte RosénPride 25724823373864,737
 Kungsbacka RKJetset-D - Kaiserstern31010 
8Inger AxelssonDayro 24224924173264,211
 Mjölby RidklubbD-Day - Swift778 
9Anneli BorghZodiac 23425324473164,123
 Lidköpings RKMaster - Roemer1267 
10Madelene EricssonMecenat V 24125522772363,421
 Karlskoga RKChirac - Brabant8516 
11Cia BergerLe Quito 22924324571762,895
 Skråmsta CRQuite Easy - Curacao xx15116 
12Peter HärnstamLondiamo 22824323270361,667
 Helenedals RKLondonderry - Andiamo161111 
13Malin HamiltonFleetwood 23823822670261,579
 Vallentuna RKFlorestan I - Gormio xx111518 
14Per DuvefeltGarnier 22623923169661,053
 Södertälje RKDon Schufro - Standford181412 
15Karin OlssonAmadore 23323022869160,614
 Skråmsta CRGigolo - Long John xx131914 
16Monica HolmqvistVandal 23923021968860,351
 Ekeby RidsällskapBayron - Amiral101919 
17Caroline CarlstedtCortrillo 23024121668760,263
 Åby RidklubbCortus - Utrillo141320 
18Catarina OlssonLupe Lamora 22723222768660,175
 Gävle RSLooping - Marino171616 
19Inger AxelssonMaestro 22622922868359,912
 Mjölby RidklubbMaster - Swift182114 
20Sofia BuchbornTarrantino 21923223168259,825
 Bergsviks RSFBellini - Gibraltar221612 
21Elin LindChantelle 22322821066157,982
 Karlstads RKTestarossa - Happy Day202221 
22Karine NyheimZero 22123219664956,930
 Grevagårdens RFBayron - Anart211622 
 
till toppen

Klass 4 - Dressyr FEI Intermédiaire II
18 anmälda, 15 startande, 4 placerade
Premier
Tävlingsledare: Kenneth Blom
Domare H: Johan Ekenberg
Domare C: Maud Nordlund
Domare M: AnnaBritta Olden
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Helena LindmarkMarron2 500,00 kr25826825678268,596
 Skellefteå RKMichellino - Woernitz312 
2Per SandgaardLomumba Havdal1 500,00 kr26225125877167,632
 Heby RFLobster - Aron121 
3Karoline LundbergReplay1 000,00 kr25925125376366,930
 Kungsbacka RKRubignon - Andiamo223 
4Ulla HåkansonRichelle 2650,00 kr25325024674965,702
 Strömsholms RSFRivero II - Darlington554 
 
5Mads HendeliowitzCharming Boy 26 24525124674265,088
 Segersta SRCasaretto - Ehrentusch824 
5Marita NybergLotus 25624124574265,088
 Vingåkers RFLorentin I - Calypso I487 
7Charlotte EspingGeneralen 25024523873364,298
 Rappestad RKAmiral - Porfyr6610 
8Anki TifeltDona Doni 24324124673064,035
 Göteborgs FKDavignon - Laurise Crusador xx1084 
9Lotta JerhammarCidhedenJackaroo 1095 23824323771862,982
 Söderköpings RSCortez - Martini12711 
10Jill SandströmLeppänenHeaven 24023424171562,719
 Älvkarleby RKHohenstein - Consul11108 
11Malin HamiltonFleetwood 25021823970762,018
 Vallentuna RKFlorestan I - Gormio xx6149 
12Helen PerssonLex Normandie 23522922769160,614
 Gärds RFD-Day - Iran131212 
13Caroline CarlstedtMadame 24422222268860,351
 Åby RidklubbNocturne - Martini91314 
14Amanda EklundGermanicus 22523121967559,211
 Segersta SRGauguin de Lully - Grandsudan F141115 
15Peter LiljaLucky Boy 22221422766358,158
 Hogsta DRLucky Light - Dammen151512 
 
till toppen

Klass 5 - Dressyr FEI Prix S:t Georges
37 anmälda, 31 startande, 8 placerade
Premier
Tävlingsledare: Kenneth Blom
Domare H: Margareta Tellander
Domare C: Lena Svensson
Domare M: Christina Strand
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Kerstin AhlgrenCorleone1 500,00 kr26327327380970,965
 Svedens PKBriar - Bernstein111 
2Charlotte EspingCiwi1 000,00 kr26325625577467,895
 Rappestad RKBriar - Chirac133 
3Caroline CarlstedtCortrillo700,00 kr26225425477067,544
 Åby RidklubbCortus - Utrillo354 
4Anki CarlssonChaplin650,00 kr25225325676166,754
 RS GrumsWeltman - Happy Day562 
5Susanne GustavssonDenise LB650,00 kr25524624374465,263
 Dyltabruks RFD-Day - Weltbürger4109 
6Liselotte RosénPride650,00 kr23724825373864,737
 Kungsbacka RKJetset-D - Kaiserstern1585 
7Eva UlfFink650,00 kr23525124773364,298
 Djursholms RKFabriano - Neuquen xx1777 
7Anette ChristenssonFortender650,00 kr23825524073364,298
 Lidköpings RKFlorestani - Frülingsrausch13411 
 
9Catarina OlssonLupe Lamora 23925722972563,596
 Gävle RSLooping - Marino12221 
10Åsa NyströmHenriett 23823824772363,421
 Grevagårdens RFBlue Hors Hertug - Sack13157 
10Karin OlssonAmadore 25123124172363,421
 Skråmsta CRGigolo - Long John xx62510 
12Anna HedbysDarenka 24224723272163,246
 Hogsta DRDe Niro - Maurice10918 
12Per DuvefeltEdvin 23423725072163,246
 Södertälje RKTip-Top - Amiral18176 
14Maria GrimhammarDon Diego 24324322971562,719
 Södertälje RKDon Schufro DVH 690 - Bellini91221 
15Helena LarsonPeridot SB 22924423771062,281
 Linköpings RSPanasso - Davignon I201115 
15Ulrica Wesslen-WibergBaccara 24423722971062,281
 Skråmsta CRBayron - Chagall81721 
17Madelene EricssonMecenat V 22624023470061,404
 Karlskoga RKChirac - Brabant221417 
17Cia BergerLe Quito 23622424070061,404
 Skråmsta CRQuite Easy - Curacao xx162711 
19Cia BergerCavin 24223322369861,228
 Skråmsta CRSolos Carex - Weltmeyer102227 
19Lamina BoltjesMidiMix 22523823569861,228
 Kärsgatans RSMidt-West Ibi-Light - Ciceron231516 
21Anna AneheimTin Tin 24623021769360,789
 Karlskoga RKSteinbeck - Jaguar72630 
22Anneli MorbergTop Secret 21924123169160,614
 Strömsholms RSFLucky One - Stanford251320 
23Peter HärnstamLondiamo 21423723868960,439
 Helenedals RKLondonderry - Andiamo281713 
24Per DuvefeltGarnier 22423522968860,351
 Södertälje RKDon Schufro - Standford242021 
25Monica HolmqvistVandal 22923222468560,088
 Ekeby RidsällskapBayron - Amiral202425 
26Sofia BuchbornTarrantino 23223421768359,912
 Bergsviks RSFBellini - Gibraltar192130 
27Camilla LindhMansun 21923322267459,123
 Rappestad RKRubignon - Good Future252229 
28Elin LindChantelle 21322223867359,035
 Karlstads RKTestarossa - Happy Day302913 
29Karine NyheimZero 21422423267058,772
 Grevagårdens RFBayron - Anart282718 
30Ingrid AthleiDonizetti 21821822365957,807
 Björklidens RSMidt-West Ibi-Light - Brisad273027 
31Agneta AronssonGenesis af Surland 20721622464756,754
 Strömsholms RSFAmpere - Junker313125 
 
till toppen

Klass 6 - Dressyr Svår B:1
15 anmälda, 13 startande, 4 placerade
Premier
Tävlingsledare: Kenneth Blom
Domare H: Johan Ekenberg
Domare C: AnnaBritta Olden
Domare M: Maud Nordlund
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Karoline LundbergReplay3 000,00 kr27227228683069,167
 Kungsbacka RKRubignon - Andiamo311 
2Marita NybergLotus2 000,00 kr27926927582368,583
 Vingåkers RFLorentin I - Calypso I122 
3Eva UlfCaruso1 000,00 kr27725627080366,917
 Djursholms RKCarbid - Wittlesbach243 
4Ulla HåkansonRichelle 2700,00 kr26826026679466,167
 Strömsholms RSFRivero II - Darlington435 
 
5Mads HendeliowitzCharming Boy 26 25824726777264,333
 Segersta SRCasaretto - Ehrentusch584 
6Lotta JerhammarCidhedenJackaroo 1095 25325626277164,250
 Söderköpings RSCortez - Martini746 
7Helen PerssonLex Normandie 25624825575963,250
 Gärds RFD-Day - Iran678 
8Kerstin DahlbergBoston 25324025775062,500
 Enskede RSBeach Boy - Palermo7107 
9Caroline CarlstedtMadame 23924325473661,333
 Åby RidklubbNocturne - Martini1199 
10Malin HamiltonFleetwood 24524924073461,167
 Vallentuna RKFlorestan I - Gormio xx10611 
11Anneli BorghZodiac 25023424372760,583
 Lidköpings RKMaster - Roemer91110 
12Peter LiljaLucky Boy 23523423370258,500
 Hogsta DRLucky Light - Dammen121112 
13AnneCarin KlingeLeander Mellergård 21822221465454,500
 Ekeby RidsällskapLeonardo II - Absalon131313 
 
till toppen

Klass 7 - Dressyr Medelsvår B:3
17 anmälda, 15 startande, 4 placerade
Premier
Tävlingsledare: Kenneth Blom
Domare C: Mats Eriksson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Mads HendeliowitzJimmie Choo Seq1 500,00 kr34034070,833
 Segersta SRSandro Hit - Don Schufro1 
2Anette ChristenssonFortender1 000,00 kr33233269,167
 Lidköpings RKFlorestani - Frülingsrausch2 
3Eva UlfCumulus700,00 kr32132166,875
 Djursholms RKL´Acteur - Regazzoni3 
4Cia BergerCavin300,00 kr32032066,667
 Skråmsta CRSolos Carex - Weltmeyer4 
 
5Susanne GustavssonDenise LB 31531565,625
 Dyltabruks RFD-Day - Weltbürger5 
6Emilie NyrerödLord London 31131164,792
 Strömsholms RSFLondonderry - Lungau6 
7Anna HedbysDarenka 30830864,167
 Hogsta DRDe Niro - Maurice7 
8Liselott SkogDionne 29929962,292
 RS GrumsKaliber - Partisan8 
9Lamina BoltjesMidiMix 29829862,083
 Kärsgatans RSMidt-West Ibi-Light - Ciceron9 
9Johanna ÅbergAida C 29829862,083
 Waxholms FRKAlcatraz - Loran9 
11Malin NykvistVery Easy 29629661,667
 Kumla RidklubbQuite Easy - Magritte11 
12Petra WallWilson 28628659,583
 Örebro FKVivaldi - Romano12 
13Helena RådstamDornröschen 28328358,958
 EkenryttarnaDon Frederico - Tenor13 
14Ebba ReinholdssonVandolein 28028058,333
 Karlskoga RKInspekteur - Jonker14 
15Ylva OdelbergBasilika 26626655,417
 Björklinge RFPrestige VDL - Bartok15 
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport