Resultat regional dressyr, Dyltabruks RF 29/8 2010
med DM i dressyr.
DM-resultat längst ned på sidan.

Klass 1 - Dressyr Medelsvår B:4
Bana 1
Senior DM ingår
11 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Premier
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Domare H: Agneta Nylander
Domare C: Pia Fälth
Domare M: Margareta Tellander
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Cia Berger Le Quito 500,00 kr 314 306 317 937 67,899
  Skråmsta CR Quite Easy - Curacao xx 1 1 1  
2 Malin Nykvist Very Easy 400,00 kr 298 295 308 901 65,290
  Kumla Ridklubb Quite Easy - Magritte 3 2 2  
3 Lina GustavssonHägg Maranello 300,00 kr 301 289 287 877 63,551
  Valåsens RS Warsteiner - Napoleon 2 3 3  
 
4 Tatjana Karlsson Didrik   290 289 283 862 62,464
  Dyltabruks RF Electro - Duell 5 3 4  
5 Petra Wall Wilson   291 286 271 848 61,449
  Örebro FK Vivaldi - Romano 4 5 6  
6 Ebba Reinholdsson Vandolein   278 283 282 843 61,087
  Karlskoga RK Inspekteur - Jonker 7 7 5  
7 Anneli Wirsen Holm Orlando-Blue   281 286 267 834 60,435
  Strömsholms RSF Amaretto I - Nabuur 6 5 7  
8 Johanna Johansson Brynhild   273 264 253 790 57,246
  Dyltabruks RF Bellini - Flamingo 8 8 8  
9 Emma Eriksson Dolores MB   268 259 251 778 56,377
  Karlskoga RK Lasandos - Seclusive Z xx 9 9 9  
 
till toppen

 
Klass 2 - Dressyr Medelsvår B:3
Bana 1
8 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Premier
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Domare C: Agneta Nylander
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Cia Berger Cavin 250,00 kr 343 343 71,458
  Skråmsta CR Solos Carex - Weltmeyer 1  
2 Tatjana Karlsson Didrik 240,00 kr 312 312 65,000
  Dyltabruks RF Electro - Duell 2  
 
3 Cecilia Hansson Calibra   310 310 64,583
  Vingåkers RF Okänd - Okänd 3  
4 Malin Nykvist Very Easy   305 305 63,542
  Kumla Ridklubb Quite Easy - Magritte 4  
5 Anneli Wirsen Holm Orlando-Blue   295 295 61,458
  Strömsholms RSF Amaretto I - Nabuur 5  
6 Johanna Johansson Brynhild   291 291 60,625
  Dyltabruks RF Bellini - Flamingo 6  
7 Christer Karlsson Liostro   275 275 57,292
  Örebro FK Londonderry - Feiner Stern 7  
 
till toppen

 
Klass 3 - Dressyr Medelsvår C:2
Bana 1
Senior DM ingår
11 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Domare H: Agneta Nylander
Domare C: Pia Fälth
Domare M: Margareta Tellander
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Sara Wallenborg Elviz   311 286 305 902 66,815
  Wittvångs HS Eloge - Good Future 1 1 1  
2 Sabina Olsson Lotus   298 286 293 877 64,963
  Säffle Ridklubb Okänd - Okänd 2 1 3  
 
3 Maria Blix Donatello   286 279 294 859 63,630
  Dyltabruks RF   4 6 2  
4 Malin Siren Smilla   280 281 289 850 62,963
  Karlskoga RK Silvano - Modesto 6 5 4  
5 Ewa Tatarowicz Corlandy   292 272 282 846 62,667
  Örebro FK Lanskoy - Hostrup 3 7 5  
6 Therese Eriksson Harrisson   282 282 269 833 61,704
  Dyltabruks RF Okänd - okänd 5 4 7  
7 Kerstin Falkenström Calici K (45)   263 283 262 808 59,852
  Dyltabruks RF Trofé - Midt-West Ibi-Light 7 3 8  
8 Lisa Kjellström Daisy   263 265 274 802 59,407
  RK Kumla D´Olympic - Trafaret 7 8 6  
 
till toppen

 
Klass 4 - Dressyr Lätt A:6
Bana 2
8 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Domare C: Anna Wennerlund Cruickshank
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Sara Wallenborg Elviz   297 297 69,070
  Wittvångs HS Eloge - Good Future 1  
2 Sabina Olsson Lotus   290 290 67,442
  Säffle Ridklubb Okänd - Okänd 2  
 
3 Cecilia Hansson Calibra   286 286 66,512
  Vingåkers RF Okänd - Okänd 3  
4 Sophie Zetterström Ruby Tuesday   273 273 63,488
  Qvinnersta HSF   4  
5 Therese Eriksson Harrisson   259 259 60,233
  Dyltabruks RF Okänd - okänd 5  
6 Kerstin Falkenström Calici K (45)   256 256 59,535
  Dyltabruks RF Trofé - Midt-West Ibi-Light 6  
 
till toppen

 
DM Senior          
    Msv C:2 Msv B:4 koeff tot Placering
Lisa Kjellström 59,407        
Sara Wallenborg 66,815        
Maria Blix 63,63        
Therese Eriksson 61,704        
Kerstin Falkenström 59,852        
Malin Sirén 62,963        
Ewa Tatarowicz 62,667        
Petra Wall   61,449 1,1 67,594  
Malin Nykvist   65,29 1,1 71,819 2:a
Christer Karlsson     1,1    
Johanna Johansson   57,246 1,1 62,971  
Tatjana Karlsson   62,464 1,1 68,71  
Lina GustavssonHägg 63,551 1,1 69,906 3:a
Emma Eriksson   56,377 1,1 62,015  
Ebba Reinholdsson   61,087 1,1 67,195  
Cia Berger   67,899 1,1 74,688 1:a