Resultat regional dressyr
Dyltabruks RF 29/8 2010
I tävlingen ingår ponny DM och Junior DM
DM-resultat längst ned på sidan.

Klass 1 - Dressyr FEI Inl. Program Ponny Kategori C + D
Bana 1
Ponny DM ingår
6 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Domare H: Anna Wennerlund Cruickshank
Domare C: Pia Fälth
Domare M: Margareta Tellander
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Emma Westin King of Thunder   226 232 241 699 61,316
  Karlskoga RK Okänd 2 1 1  
2 Linn Ingvarsson Brave Heart   242 225 230 697 61,140
  Karlskoga RT Henfynyw Tywysog - Isaksbo Jeronimo 1 3 4  
 
3 Lisa Johansson Leonardo II   226 230 237 693 60,789
  Dyltabruks RF Silverlea Rambo - Peregrin 2 2 2  
4 Emelie Aldenfalk Evita Giola   225 211 235 671 58,860
  Kumla Ridklubb Eldorrado - Gildo 4 6 3  
5 Maria Lindh O Neil   225 221 222 668 58,596
  Wittvångs HS Hagens Ochief - Tulira Highball 4 4 5  
6 Wilma Jeppson Dariman Power   222 218 218 658 57,719
  Wittvångs HS Power Boy - Carolinas Foxglove 6 5 6  
 
till toppen

 
Klass 2 - Dressyr Lätt A:4 Kategori C + D
Bana 2
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Domare C: Agneta Nylander
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Wilma Jeppson Dariman Power   283 283 69,024
  Wittvångs HS Power Boy - Carolinas Foxglove 1  
2 Maria Lindh O Neil   277 277 67,561
  Wittvångs HS Hagens Ochief - Tulira Highball 2  
 
3 Sofie Liljestrand CT Glen Coe   266 266 64,878
  Dyltabruks RF Okänd 3  
4 Caroline Pettersson Grythöjdens Konfetti   256 256 62,439
  RK Finspång Aramis - Fredriksbergs Chopin 4  
5 Emelie Aldenfalk Evita Giola   252 252 61,463
  Kumla Ridklubb Eldorrado - Gildo 5  
 
till toppen

 
Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori B + C
Bana 1
Ponny DM ingår
3 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Domare H: Anna Wennerlund Cruickshank
Domare C: Pia Fälth
Domare M: Margareta Tellander
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Jenny Nyberg Maurits van de Beekhoeve   240 234 234 708 62,105
  Örebro FK Melvin - Blue Boy´s Nieuwmoed 1 2 2  
 
2 Cornelia T Pettersson Thommy   225 216 241 682 59,825
  Eskilstunaorten Okänd - Okänd 2 3 1  
3 Evelinn Åkerman Anells Acrobat   222 245 209 676 59,298
  Viby R&KS Linksbury Royalist - Wärnanäs Peng 3 1 3  
 
till toppen

 
Klass 3 - Dressyr Lätt A:1 Kategori D
Bana 1
Ponny DM ingår
5 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Domare H: Anna Wennerlund Cruickshank
Domare C: Pia Fälth
Domare M: Margareta Tellander
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Caroline Pettersson Grythöjdens Konfetti   256 274 272 802 70,351
  RK Finspång Aramis - Fredriksbergs Chopin 1 1 1  
 
2 Madelen Laituri Lofty Roseanne   245 249 254 748 65,614
  Dyltabruks RF Ashfield Cathal Crobdhearg - Skryne Bright Cloud 2 2 2  
3 Sofie Liljestrand CT Glen Coe   226 244 238 708 62,105
  Dyltabruks RF Okänd 4 3 3  
4 Wilma Nilsagård Cinderella   232 239 235 706 61,930
  Wittvångs HS Columbus 3 4 4  
 
till toppen

 
Klass 4 - Dressyr Lätt B:1 Kategori C + D
Bana 1
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Domare C: Susanne Gustavsson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Madelen Laituri Lofty Roseanne   210 210 72,414
  Dyltabruks RF Ashfield Cathal Crobdhearg - Skryne Bright Cloud 1  
 
2 Wilma Nilsagård Cinderella   196 196 67,586
  Wittvångs HS Columbus 2  
3 Mathilda Karlsson Nimbus Red   179 179 61,724
  Dyltabruks RF Kokkedals Grounau Baby RWC - Ruska Mister Geoffrey WDH 3  
4 Evelinn Åkerman Anells Acrobat   173 173 59,655
  Viby R&KS Linksbury Royalist - Wärnanäs Peng 4  
 
till toppen

 
Klass 5 - Dressyr Lätt A:4
Bana 1
Junior DM ingår
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Domare H: Agneta Nylander
Domare C: Pia Fälth
Domare M: Margareta Tellander
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
 
1 Malin Kiteborg Mistel   258 248 256 762 61,951
  Dyltabruks RF Magini - Herkules 1 1 1  
 
till toppen

 
Klass 7 - Dressyr Lätt B:3
Bana 1
Junior DM ingår
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Domare H: Agneta Nylander
Domare C: Pia Fälth
Domare M: Margareta Tellander
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Jenny Nyberg Oliver   215 215 214 644 65,051
  Örebro FK Everest - Irco Marco 1 1 2  
2 Linn Pettersson Royal Kontes   211 208 221 640 64,646
  Sörmons RK Royal Diamond - Bellini 2 2 1  
 
3 Frida Borgström Akatcio De L.   207 208 210 625 63,131
  Örebro FK Akatschi - Caprimond 3 2 3  
4 Amanda Arvidsson Avec   183 195 190 568 57,374
  Ramsbergs RK Adept - Um Said xx 4 4 4  
5 Frida Hedlund Grandessa         0  
  Karlskoga RK Grandseigneur - Mont du Cantal x        
 
till toppen

 
Klass 8 - Dressyr Lätt B:2
Bana 2
4 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Överdomare: Lina GustavssonHägg
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Domare C: Susanne Gustavsson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Linn Pettersson Royal Kontes   214 214 71,333
  Sörmons RK Royal Diamond - Bellini 1  
 
2 Frida Borgström Akatcio De L.   195 195 65,000
  Örebro FK Akatschi - Caprimond 2  
3 Malin Kiteborg Mistel   184 184 61,333
  Dyltabruks RF Magini - Herkules 3  
 
till toppen

DM

C-ponny:
Lisa Johansson-Leonardo II Dyltabruk RF
Emelie Aldenfalk-Evita Giola Kumla
Jenny Nyberg-Mauritz van der Beekhoeve Örebro FK

D-ponny:
Emma Westin-King of Thunder Karlskoga RK
Linn Ingvarsson-Brave Heart Karlskoga RT
Madelen Laituri-Lofty Roseanne Dyltabruk RF

Juniorer:
Malin Kiteborg-Mistel Dyltabruks RF
Jenny Nyberg-Oliver Örebro FK
Frida Borgström-Akatcio De L Örebro FK

 

DM Ponny            
    LA:1 FEI koeff tot Placering Kat
Jenny Nyberg 708       3:a C
Evelinn Åkerman 676          
Sofie Liljestrand 708          
Wilma Nilsagård 706          
Madelene Laituri 748       3:a D
Emelie Aldenfalk   671 1,1 738 2:a C
Lisa Johansson   693 1,1 762,3 1:a C
Maria Lindh   668 1,1 734,8    
Linn Ingvarsson   697 1,1 766,7 2:a D
Wilma Jeppson   651 1,1 723,8    
Emma Westin   699 1,1 768,9 1:a D

 

DM Junior          
    LB:3 LA:4 koeff tot Placering
Frida Hedlund uts        
Frida Borgström 63,131       3:a
Amanda Arvidsson 57,374        
Jenny Nyberg 65,051       2:a
Malin Kiteborg 61,951   1,1 68,146 1:a