Resultat från ÖTR regionala hoppningar den 24/7 2010

_______________________________________________________
Distriktsfinalen i Lamicell Cup, resultat:

1.    Moa Larsson      Ally Mc Bee  Wittvångs HS           Junior
2.    Marion Johansson Cassiopeia  Viby R&KS              Senior
_______________________________________________________

Klass 1 - Hoppning 1.30 bed. A:1a/A Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för häst
på Latorps Gård den 24 juli 2010
I klass 1 startar avd B först
31 anmälda, 28 startande, 7 placerade
Premier
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Grundomgång Omhoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Karin Fromell Exakt 600,00 kr    
  Enköpings RK Exkurs - Cor de la Bryere 0 69,31 0 30,79
2 Rebecka Jonas Condello 400,00 kr    
  Västerås RS Contendro - Ramirosson 0 75,56 0 32,43
3 Evelina Olausen Kito du Chatelier 200,00 kr    
  Göta RF Caloubet du Bois - Papyrus de Chivre 0 74,34 0 32,72
4 Ramona Svensson Ask for More 140,00 kr    
  Vikbolandets RF Casir Ask - Irco Marco 0 74,61 0 35,91
5 Stina Lillje Amore 140,00 kr    
  Jump Club RSF All in One - Escudo I 0 75,28 4 32,72
6 Emma Eriksson Filippa K 140,00 kr    
  Nuntorp HSK Feliciano - Mowgli 0 77,53 4 34,72
7 Maria Carlbäck Wilma B 140,00 kr    
  Nora RSF Cardento - Pik Trumpf 0 79,06 4 42,19
 
8 Anita Sande Laroon 2      
  Märsta Ridklubb Landgold - Captain Paul 0 79,09    
8 Niklas Jonsson Prima      
  Örebro FK Pomme Royal - Ralme Z 0 81,03 9 47,78
10 Rebecca Eklind Latarnik Z      
  Kumla Ridklubb Lagrain - Dutch Capitol 4 71,18    
11 Josefine Freij Rochelle Greenfield      
  Göta RF Lancelot - Darko 4 75,46    
12 Peder Zeiloth Whisper B      
  Kumla Ridklubb Hors la Loi II - Burggraaf 4 75,47    
13 Stina Lillje Birdie Path      
  Jump Club RSF Cortez - Clover Hill 4 78,06    
14 Hanna Nilsson Wildeman van´t Kruisveld      
  Strömsholms RSF Nabab de Reve - Darco 4 78,10    
15 Patricia Normark Eldorado      
  Kumla Ridklubb Eighty Eight Keys - Hertigen 4 81,28    
16 Maria Andersson Carina van de Zuuthoeve      
  Örebro FK Thunder van de Zuuthoeve - Weltmeyer 4 81,72    
17 Anna-Clara Pettersson Cartini      
  Strömsholms RSF Cassini I - Calvadur 6 95,81    
18 Karin Fromell Chimay      
  Enköpings RK Cortez - Cardento 8 69,41    
19 PärOla Nyström Adrenalin      
  Sölvesborgs RK Aerline H - Trofe 8 79,00    
20 Amanda Isaksson Leeaight      
  Hammarö RF Lando - Dwight 8 81,19    
21 Stina Lillje Maxi Clay      
  Jump Club RSF Magini - Dragon 12 89,69    
22 Stina Lillje Lucy Show      
  Jump Club RSF Lucky Light - Warrigall 12 119,53    
23 Maja Primdahl Martell      
  Katrineholms RF Stanford - Maraton 15 98,72    
24 Sanna Svedjeholm Vici F      
  Åby Ridklubb Quite Easy - Robin Z Ute.      
24 Jill Nylander NL Kitt      
  Kumla Ridklubb Zeoliet - Amor Ute.      
24 Rosanna Broberg Kent      
  Jump Club RSF Rubinstein I - Castro Ute.      
24 Josefine Freij Puzzel      
  Göta RF Sherwood - Lemon xx Ute.      
  Jennielie Selin Ultime      
  Vänsta RF          
 
till toppen

Klass 1 - Hoppning 1.30 bed. A Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för häst
på Latorps Gård den 24 juli 2010
I klass 1 startar avd B först
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Niklas Jonsson Don Juan van de Zuuthoeve    
  Örebro FK Baloubet du Rouet - Nimmerdor 4 87,47
1 Renée Johansson Cous Cous Que    
  Malmköpings RS Quite Easy - Irco Mena 4 87,53
 
3 Niklas Jonsson Carlotta    
  Örebro FK Contendro I - Escudo I 8 105,91
3 Kajsa Evergreen Zeres    
  Jump Club RSF Zeppelin - Viking xx 8 81,94
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. A:0/A Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för häst
på Latorps Gård den 24 juli 2010
66 anmälda, 57 startande, 15 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Stina Lillje Birdie Path    
  Jump Club RSF Cortez - Clover Hill 0 64,59
2 PärOla Nyström Adrenalin    
  Sölvesborgs RK Aerline H - Trofe 0 66,88
3 Malin Fredriksson Go West    
  Årsta-Runsten Gralshüter - Piquet 0 68,53
4 Ramona Svensson Grampus    
  Vikbolandets RF Guido - Irco Marco 0 69,00
5 Niklas Jonsson Pilgrim    
  Örebro FK Magini - Cortez 0 70,12
6 Stina Lillje Amore    
  Jump Club RSF All in One - Escudo I 0 73,13
7 Stina Lillje Maxi Clay    
  Jump Club RSF Magini - Dragon 0 78,75
8 Jennielie Selin Ultime    
  Vänsta RF   0 80,88
9 Emma Eriksson Sally    
  Nuntorp HSK Levantos II - Labrador 0 83,38
10 Maja Primdahl Martell    
  Katrineholms RF Stanford - Maraton 0 86,22
11 Moa Larsson Ally Mc Bee    
  Wittvångs HS Iowa - Indian Ruler xx 0 86,38
12 Karin Fromell Chimay    
  Enköpings RK Cortez - Cardento 4 67,35
13 Emma Eriksson Filippa K    
  Nuntorp HSK Feliciano - Mowgli 4 68,72
14 Emma Bergström Ani F    
  Pålsboda RF Tornado II - Felur du Manoir 4 71,31
15 Maria Carlbäck Wilma B    
  Nora RSF Cardento - Pik Trumpf 4 75,36
 
16 Marina Lindkvist Magino    
  Örebro FK Trombon - Alpen Fürst 4 77,00
17 Emma Liljefors Quite Right    
  Salaortens RF Quite Easy - Irco Marco 4 77,76
18 Amanda Gullström Lord Greystoke    
  Årsta-Runsten Landlord - Farmer 4 79,25
19 Anna-Karin Nilsson Parlando    
  Syd Nerike R Pablo - Stanford 4 81,37
20 Anita Sande Rättzå Lätt    
  Märsta Ridklubb Quite Easy - Zeppelin 4 82,82
21 Lina Wallin Valante    
  Skästa RC Fantastique - Okänd 4 83,62
22 Emelie Karlberg Artemis    
  Örebro FK Chess - Kaliber 4 85,31
23 Annika Larsen Mr Know it all    
  Tibrobygdens RK Quite Easy - Pascal 4 85,87
24 Carola Berg Odin    
  Jump Club RSF Cagliostro - Artist 4 86,34
25 Anna-Clara Pettersson Cartini    
  Strömsholms RSF Cassini I - Calvadur 4 86,58
26 Sofia Sandberg Francesca    
  Västerås RS Robin Z - Jasper 4 88,15
27 Annika Larsen Camarque    
  Tibrobygdens RK Cardento - Artist 4 88,25
28 Annika Larsen Disarone    
  Tibrobygdens RK Cardento - Democritos 5 95,09
29 Linda Sedström Strandhill Dreamer    
  Örebro FK Captain Clover - Ballinvella 5 95,94
30 Josefine Freij Rochelle Greenfield    
  Göta RF Lancelot - Darko 8 74,97
31 Josefine Freij Puzzel    
  Göta RF Sherwood - Lemon xx 8 76,69
32 Lina Fogelqvist Freestyle    
  Askersunds RK Cortus - Warsteiner (SWB) 8 78,72
33 Marion Johansson Cassiopeia    
  Viby R&KS Cornetto - Neapel 8 82,15
34 Anna Sedström Catch Me 7    
  Örebro FK Cor d´Alme - Debütant 8 83,93
35 Emma Wernersson Valentino    
  Syd Nerike R Le Mans xx - Pegasus 8 87,10
36 Camilla Berg Gözta af Ljungby    
  Jump Club RSF Zeppelin - Mintage xx 8 88,22
37 Karianne Samal La Quattro    
  Västerås RS Quattro B - Lauaro 8 91,00
38 Rosanna Broberg Kent    
  Jump Club RSF Rubinstein I - Castro 9 95,00
39 Tobias Johansson Countach    
  Tibrobygdens RK Robbin - Stanford 10 97,19
40 Sara Steneholm Crème de Cassis    
  Nyby-Torshälla RK Cortez - Robin Z 11 101,28
41 Martina Nyman Canberry    
  Skästa RC Cavalet - Cannon Row xx 12 75,63
42 Annie Larson Gimli    
  Mantorpsryttarna Cagliostro - Figaro 12 77,25
43 Sanna Svedjeholm Vici F    
  Åby Ridklubb Quite Easy - Robin Z 12 104,50
44 Robert Willén Laciano MB    
  Askersunds RK Lasandos - Maximus 13 95,34
45 Rebecka Wuolo Marlon 156    
  Örebro FK Marlesko xx - Janos 14 96,25
46 Amanda Isaksson Leeaight    
  Hammarö RF Lando - Dwight 16 69,65
47 Sanna Blomquist Cockatoo    
  Wittvångs HS Cortez - Mellinor 17 92,50
48 Jannica Wadell Hibiscus    
  Östra Sörmlands L Cortez - Herkules Ute.  
48 Hanna Nilsson Wildeman van´t Kruisveld    
  Strömsholms RSF Nabab de Reve - Darco Ute.  
48 Linnea Stray Blinded by the Light    
  Vänsta RF Cornetto - Dammen Ute.  
48 Linnea Living Karolina    
  Surahammars RF Hubertus - Jovial Ute.  
48 Jenny Brolenius Lusta    
  Linköpings FK Cortus - Grandsudan F Ute.  
48 Olivia Sandelin Can-Can    
  Lidköpings RK Cornetto - Dammen Ute.  
48 Malin Tamm Frangelico    
  Wittvångs HS Marco Mitras - Pajazzo Ute.  
48 Sabina Rosendahl Estefania M    
  Jump Club RSF Embassy - Lerano Utg.  
48 Sofia Holmqvist Tamira    
  Mariefreds RK Almeto Z - Favorit Utg.  
48 Jannica Wadell Prins Miro    
  Östra Sörmlands L Trombon - Weinstern Ute.  
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för häst
på Latorps Gård den 24 juli 2010
15 anmälda, 12 startande, 3 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Niklas Jonsson Don Juan van de Zuuthoeve    
  Örebro FK Baloubet du Rouet - Nimmerdor 0 91,72
1 Kajsa Evergreen Zeres    
  Jump Club RSF Zeppelin - Viking xx 0 83,16
1 Emma Eriksson Milana T    
  Nuntorp HSK Cardento - Landwind 0 85,93
1 Renée Johansson Cous Cous Que    
  Malmköpings RS Quite Easy - Irco Mena 0 87,32
1 Kajsa Evergreen Spitfire    
  Jump Club RSF For Feeling - Pomme Royal 0 87,87
1 Anita Sande Akarla II    
  Märsta Ridklubb Indorado - Indoctro 0 84,44
 
7 Anita Sande Apollon    
  Märsta Ridklubb Akribori - Carolus I 4 83,03
7 Peder Zeiloth Underground Ek    
  Kumla Ridklubb Undercover - Casir Ask 4 80,92
7 Pontus Lidsell Champion    
  Trosa Vagnhärad Cardento - Quite Easy 4 81,15
7 Jill Nylander Pomerance    
  Kumla Ridklubb Pomme Royal - Leuthen I 4 85,87
7 Niklas Jonsson Liberty    
  Örebro FK Limbus - Calando I 4 89,44
12 Sandra Cederborg Paco del Cetona    
  Jump Club RSF Ferro - Aram 1 Ute.  
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0/A Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för häst
på Latorps Gård den 24 juli 2010
Distriktsfinal i Lamicell Cup ingår i klassen
63 anmälda, 59 startande, 15 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Emma Bergström Ani F      
  Pålsboda RF Tornado II - Felur du Manoir 0 69,25 0 29,38
2 Malin Fredriksson Go West      
  Årsta-Runsten Gralshüter - Piquet 0 64,19 0 29,43
3 Emelie Karlberg Artemis      
  Örebro FK Chess - Kaliber 0 69,50 0 30,12
4 Louise Brantsberg Britt de la Mar      
  Wittvångs HS Bis de la Mar - Pegesushofm Forever 0 60,03 0 30,38
5 Jannica Wadell Hibiscus      
  Östra Sörmlands L Cortez - Herkules 0 59,78 0 30,43
6 Anna-Karin Nilsson Parlando      
  Syd Nerike R Pablo - Stanford 0 63,16 0 31,07
7 Jennie Hallström Hurry Up S      
  Vänsta RF Akribori - Jasper 0 70,85 0 31,51
8 Pontus Lidsell Champion      
  Trosa Vagnhärad Cardento - Quite Easy 0 65,75 0 31,74
9 Jannica Wadell Prins Miro      
  Östra Sörmlands L Trombon - Weinstern 0 65,66 0 33,96
10 Linda Sedström Strandhill Dreamer      
  Örebro FK Captain Clover - Ballinvella 0 66,78 0 34,43
11 Hanna Jungqvist May Lightning EG      
  Skästa RC Acacio (ex Acagion) - Larno 0 72,25 0 34,94
12 Martina Nyman Canberry      
  Skästa RC Cavalet - Cannon Row xx 0 59,31 4 29,05
13 Lovisa Johansson Felicia (5)      
  Filipstads RK Magini - Singapore 0 65,69 4 30,77
14 Marion Johansson Cassiopeia      
  Viby R&KS Cornetto - Neapel 0 68,85 4 30,87
15 Rosanna Broberg Niki Lauda G      
  Jump Club RSF Electro - Irco Mena 0 64,50 4 31,34
 
16 Rosanna Broberg Munsboro Skylight      
  Jump Club RSF Okänd - okänd 0 62,47 4 32,88
17 Moa Larsson Ally Mc Bee      
  Wittvångs HS Iowa - Indian Ruler xx 0 68,13 4 33,18
18 Anna Sedström Catch Me 7      
  Örebro FK Cor d´Alme - Debütant 0 68,00 4 33,34
19 Tina Fröbergh Ukilexta      
  Syd Nerike R Orame - Burggraaf 0 65,09 4 33,74
20 Emma Andréasson Charmonie      
  GlanshammarsR Pablo - Martini 0 65,56 4 33,91
21 Carola Holböll Warrigal      
  Rudskogens RF Cortus - Winnipeg 0 62,56 4 34,26
22 Camilla Forsberg Iris      
  Vänsta RF Turban Rose - Ciceron 0 64,90 4 34,28
23 Marion Johansson Rubens      
  Viby R&KS Bujak - Rotmistrz 0 69,69 4 34,60
24 Ida Larsson Ochten      
  Skästa RC Holland - Edison 0 65,84 4 39,87
25 Carola Berg Odin      
  Jump Club RSF Cagliostro - Artist 0 68,78 5 49,11
26 Linnea Living Karolina      
  Surahammars RF Hubertus - Jovial 0 60,25 8 32,42
27 Robert Willén Laciano MB      
  Askersunds RK Lasandos - Maximus 0 65,32 8 33,85
28 Marina Lindkvist Magino      
  Örebro FK Trombon - Alpen Fürst 0 60,72 9 46,09
29 Sara Steneholm Crème de Cassis      
  Nyby-Torshälla RK Cortez - Robin Z 0 63,75 10 51,34
30 Annika Larsen Camarque      
  Tibrobygdens RK Cardento - Artist 0 72,81 Ute.  
30 Linnea Stray Blinded by the Light      
  Vänsta RF Cornetto - Dammen 0 66,85 Ute.  
32 Carola Holböll Gold Tess      
  Rudskogens RF Cortus - Grandsudan F 0 65,44    
33 HannaSophie Andersson Walon      
  Kumla Ridklubb Lupicor - Jasper 1 73,56    
34 Annika Larsen Disarone      
  Tibrobygdens RK Cardento - Democritos 1 73,94    
35 Cassandra Lusth Ushuaia      
  Wittvångs HS Heartbreaker - Altisud 4 59,19    
36 Sara Dunbäck Britney Spears      
  Västerås RS Artist - Strong Statement xx 4 60,41    
37 Rebecka Wuolo Marlon 156      
  Örebro FK Marlesko xx - Janos 4 61,97    
38 Linda Bielefeldt Quite Crazy      
  Örebrotraktens RF Quite Easy - Robin Z 4 66,50    
39 Rosanna Broberg Grille II      
  Jump Club RSF Prinz Oldenburg - Gonzo 4 67,10    
40 Elin Douhan Caribo J      
  Vänsta RF Carano - Sir Shostakovich xx 4 67,75    
41 Tobias Johansson Countach      
  Tibrobygdens RK Robbin - Stanford 4 68,28    
41 Annika Larsen Mr Know it all      
  Tibrobygdens RK Quite Easy - Pascal 4 68,28    
43 Emma Wernersson Valentino      
  Syd Nerike R Le Mans xx - Pegasus 4 68,53    
44 Lina Wallin Valante      
  Skästa RC Fantastique - Okänd 4 71,53    
45 Emelie Karlberg Milord      
  Örebro FK Landlord - Cortez 4 72,00    
46 Niklas Jonsson Pilgrim      
  Örebro FK Magini - Cortez 4 72,06    
47 Olivia Sandelin Can-Can      
  Lidköpings RK Cornetto - Dammen 5 73,28    
48 Fanny Germer Gwen MB      
  Kumla Ridklubb Casino - Landlord 5 73,62    
49 Sofia Gustafsson Sileene      
  Wittvångs HS Trombon - Jasper 7 83,97    
50 Josefine Freij Sharif 23      
  Göta RF Skorpio - Azur 8 61,08    
51 Annie Larson Gimli      
  Mantorpsryttarna Cagliostro - Figaro 8 70,06    
52 Malin Tamm Frangelico      
  Wittvångs HS Marco Mitras - Pajazzo 8 70,78    
53 Helene Carlsson Milchem Gold      
  Skråmsta CR Golden Warrior - Tug of War xx 8 72,79    
54 Sanna Blomquist Cockatoo      
  Wittvångs HS Cortez - Mellinor 12 69,29    
55 Jesper Nordstedt Orchis      
  RK Kumla Opius - Utrillo 12 72,03    
56 Charlotte Alin Vilja      
  GlanshammarsR Acacio (ex Acagion) - Okänd Ute.      
56 Camilla Berg Gözta af Ljungby      
  Jump Club RSF Zeppelin - Mintage xx Ute.      
  Karianne Samal La Quattro      
  Västerås RS Quattro B - Lauaro        
  Sofia Holmqvist Tamira      
  Mariefreds RK Almeto Z - Favorit        
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning 1.10 bed. A Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för häst
på Latorps Gård den 24 juli 2010
Distriktsfinal i Lamicell Cup ingår i klassen
12 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Marie Persson Esprit v.d. Kempenhoeve    
  Göta RF Quistello - Hercos 0 72,56
1 Kajsa Evergreen Spitfire    
  Jump Club RSF For Feeling - Pomme Royal 0 72,44
1 Anita Sande Topp Grafitt    
  Märsta Ridklubb   0 69,19
 
4 Carola Holböll Wild Tension    
  Rudskogens RF Cortus - Winnipeg F 4 69,70
5 Robert Willén Lynley MB    
  Askersunds RK Landlord - Corland 8 66,35
5 Sandra Cederborg Paco del Cetona    
  Jump Club RSF Ferro - Aram 1 8 69,53
7 Niklas Jonsson Liberty    
  Örebro FK Limbus - Calando I 10 95,10
8 Lina Wallin Cayman    
  Skästa RC Cagancho - Landlord Utg.  
 
till toppen

Klass 4 - Hoppning 1.10 bed. Clear Round
Örebrotraktens Ryttarförenings regionala tävling för häst
på Latorps Gård den 24 juli 2010
23 anmälda, 20 startande, 7 placerade
Överdomare: Anita Ivarsson
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Jesper Nordstedt Orchis    
  RK Kumla Opius - Utrillo 0 72,25
1 Jennie Hallström Hurry Up S    
  Vänsta RF Akribori - Jasper 0 70,03
1 Marion Johansson Rubens    
  Viby R&KS Bujak - Rotmistrz 0 74,91
1 Sara Dunbäck Britney Spears    
  Västerås RS Artist - Strong Statement xx 0 65,50
1 Jenny Brolenius Lusta    
  Linköpings FK Cortus - Grandsudan F 0 71,72
1 Peder Zeiloth Disco Ek    
  Kumla Ridklubb Diamant de Semilly - Landadel 0 59,72
1 Marie Persson Esprit v.d. Kempenhoeve    
  Göta RF Quistello - Hercos 0 74,63
 
8 Linda Bielefeldt Quite Crazy    
  Örebrotraktens RF Quite Easy - Robin Z 4 72,44
8 Elin Douhan Caribo J    
  Vänsta RF Carano - Sir Shostakovich xx 4 73,12
8 Emelie Karlberg Milord    
  Örebro FK Landlord - Cortez 4 69,56
8 Hanna Jungqvist May Lightning EG    
  Skästa RC Acacio (ex Acagion) - Larno 4 75,85
12 Josefine Freij Sharif 23    
  Göta RF Skorpio - Azur 8 75,03
12 Camilla Forsberg Iris    
  Vänsta RF Turban Rose - Ciceron 8 72,75
14 Tina Fröbergh Ukilexta    
  Syd Nerike R Orame - Burggraaf 9 80,47
15 Lovisa Johansson Felicia (5)    
  Filipstads RK Magini - Singapore 11 86,34
16 Lina Wallin Cayman    
  Skästa RC Cagancho - Landlord 12 89,25
17 Charlotte Alin Vilja    
  GlanshammarsR Acacio (ex Acagion) - Okänd Ute.  
17 Emma Andréasson Charmonie    
  GlanshammarsR Pablo - Martini Ute.  
17 Ida Larsson Ochten    
  Skästa RC Holland - Edison Ute.  
17 Cassandra Lusth Vancouver V    
  Wittvångs HS Cavalier - Joost Ute.  
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport