GlanshammarsRyttarnas lokala dressyrtävlingar  för häst 100515 med GR Cup och div 3

 

   
Lagresultat nederst på sidan
 
 
Klass 1 - Dressyr Lätt B:0 Lag   
20 anmälda, 20 startande, 5 placerade  
Domare C: Anna Wennerlund Cruickshank  
Plac Ryttare Häst Poäng Procent  
  Klubb Härstamning    
1 Per Törnkvist Sundström Estrellado Ek 232 72,50  
  Kumla Ridklubb Magini (SWB) - Bonaparte    
2 Lisa Kjellström Make My Day 216 67,50  
  RK Kumla D-Day - Isaksbo Ivanhoe 5    
3 Anna Ekman Queen P 212 66,25  
  Mullhyttans RK Quite Easy - Feliciano    
4 Alexandra JonssonGustafson Niad 208 65,00  
  Mullhyttans RK Nactus - Anart    
5 Susanne Snobl Felicitas 207 64,69  
  Odensbackens RK Faveur - Dammenstolz    
6 Kersti Hedin Gourmet (SWB) 206 64,38  
  Örebro FK Good Future - Ceylon    
6 Madelaine Snobl Imi 206 64,38  
  Odensbackens RK Intermezzo - Invars    
8 Jenny Wallenborg Hard Day's Night (SWB) 205 64,06  
  Wittvångs HS Warsteiner - Furidant    
9 Susanne Bichis Retzina 204 63,75  
  Qvinnersta HSF Regazzoni - Matcho x    
9 Julianna Pap Selene 204 63,75  
  Glanshammars R Stanford - Gibraltar    
11 Sofia Lindh Lima 199 62,19  
  Wittvångs HS Leonardo - Fiasko    
12 Ann-sofie Jansson Mydinka 198 61,88  
  Viby R&KS Ulster - Malelaar    
13 Petra Stellansson Walter 197 61,56  
  Glanshammars R      
14 Ida Lindkvist Mozart (SWB) 193 60,31  
  Ramsbergs RK Marduk - Roman Way xx    
15 Emelie Oscarsson Flowerhill Blue 191 59,69  
  Lindetraktens HSF      
16 Jessica Bergvall Why me 187 58,44  
  Viby R&KS Weinberg - Arianer    
17 Sara Wallenborg Lama juna 186 58,13  
  Wittvångs HS Little rock - stutbuch    
17 Satu Westergren Cadillac 186 58,13  
  Örebro FK Lambert - Gaspadin    
19 Amanda Arvidsson Chanele 174 54,38  
  Ramsbergs RK Le Mans xx - Vagabond    
20 Louise Rosenback Dionessa (SWB) 157 49,06  
  Dyltabruks RF Dionysos - Epson    
     
Klass 2 - Dressyr Lätt B:1   
22 anmälda, 19 startande, 5 placerade  
Domare C: Ingrid Tivesjö  
Plac Ryttare Häst Poäng Procent  
  Klubb Härstamning    
1 Per Törnkvist Sundström Estrellado Ek 191 65,86  
  Kumla Ridklubb Magini (SWB) - Bonaparte    
2 Johanna Algeblad Månella (F.2) (SWB) 190 65,52  
  Glanshammars R Magini - Good Future    
3 Jenny Nyberg Oliver 179 61,72  
  Örebro FK Everest - Irco Marco    
4 Gunilla ÖbergTörnblad Markoolio 179 61,72  
  RK Kumla Vivaldi - Happy Day    
5 Julianna Pap Selene 178 61,38  
  Glanshammars R Stanford - Gibraltar    
6 Malin Kiteborg Boursil (SWB) 173 59,66  
  Dyltabruks RF Bourbon - Syenit xx    
7 Petra Stellansson Walter 167 57,59  
  Glanshammars R      
7 Madelaine Snobl Imi 167 57,59  
  Odensbackens RK Intermezzo - Invars    
7 Lena Björk Espoir De La Marie 167 57,59  
  Blå Bergens RF Drosselbart - Jirko    
10 Susanne Snobl Felicitas 166 57,24  
  Odensbackens RK Faveur - Dammenstolz    
11 Malin Kiereck Lakej MB 165 56,90  
  Glanshammars R Landlord - Maraton    
12 Malin Lantz First Impression 164 56,55  
  Borås FK Florencio I - Pik Labionics    
13 Annelie Verbrugge Box Razzel 159 54,83  
  Glanshammars R Robin Z - Algarve xx    
14 Marina Fallgren Sorro (SWB) 158 54,48  
  Syd Nerike R Sorba - Parant    
15 Lisa Kjellström Make My Day 151 52,07  
  RK Kumla D-Day - Isaksbo Ivanhoe 5    
16 Carina Roos-Axdorff Wismar (SWB) 150 51,72  
  Dyltabruks RF Warsteiner - Favorit    
17 Susanne Lundh Java 144 49,66  
  Glanshammars R Le Mans xx - Herkules    
18 Malin Andersson Gayaal 128 44,14  
  Valåsens RS L.M.Limaal - Proceder    
19 Emma Hessel Accja Campari (32) (SWB) 116 40,00  
  Glanshammars R Acapulco Gold - Limelight    
     
Klass 3 - Dressyr Lätt C:2 Lag   
11 anmälda, 11 startande, 3 placerade  
Domare C: Ylva Frohm  
Plac Ryttare Häst Poäng Procent  
  Klubb Härstamning    
1 Karolina Nordkvist Malva 188 67,14  
  Örebro FK Magini - Herkules    
2 Anki Almlöf Pluto Estrello 187 66,79  
  Karlskoga RT Pluto Fantasia - Siglavy Capriola    
3 Mikaela Karlsson Muscot 173 61,79  
  Mullhyttans RK Hellekis Timjan RW 31 - Bellini 817    
4 Sofia Lindh Lima 170 60,71  
  Wittvångs HS Leonardo - Fiasko    
5 Emma Falk Nevottie 163 58,21  
  Nordhallands RK Jeraldo - Purioso    
6 Sara Pettersson Albertville 162 57,86  
  Wittvångs HS Goldlöwe - Ceylon    
7 Annica Lindkvist Pavarotti 155 55,36  
  Ramsbergs RK Eloge - Pontus    
8 Sara Wallenborg Lama juna 146 52,14  
  Wittvångs HS Little rock - stutbuch    
9 Emilie Fuchs Günther von Saale 145 51,79  
  Wittvångs HS Saalefürst - Index    
10 Kajsa Ronngaard Elving 135 48,21  
  Blå Bergens RF Lauborken    
     
Klass 4 - Dressyr Lätt C:1   
13 anmälda, 13 startande, 4 placerade  
Domare C: Ylva Frohm  
Plac Ryttare Häst Poäng Procent  
  Klubb Härstamning    
1 Malin Kiteborg Boursil (SWB) 180 66,67  
  Dyltabruks RF Bourbon - Syenit xx    
2 Malin Lantz First Impression 174 64,44  
  Borås FK Florencio I - Pik Labionics    
3 Anki Almlöf Pluto Estrello 172 63,70  
  Karlskoga RT Pluto Fantasia - Siglavy Capriola    
4 Jenny Nyberg Oliver 170 62,96  
  Örebro FK Everest - Irco Marco    
5 Carina Roos-Axdorff Wismar (SWB) 169 62,59  
  Dyltabruks RF Warsteiner - Favorit    
6 Lena Björk Espoir De La Marie 167 61,85  
  Blå Bergens RF Drosselbart - Jirko    
6 Lena Söderberg Pop Corn (SWB) 167 61,85  
  Dyltabruks RF Jeopardy - Pepe    
8 Marina Fallgren Sorro (SWB) 165 61,11  
  Syd Nerike R Sorba - Parant    
9 Anna Björklund ZickZack (SWB) 159 58,89  
  Frövi-Fellingsbro Cuper - Cortus    
10 Malin Andersson Gayaal 156 57,78  
  Valåsens RS L.M.Limaal - Proceder    
10 Emma Falk Nevottie 156 57,78  
  Nordhallands RK Jeraldo - Purioso    
12 Satu Westergren Cadillac 153 56,67  
  Örebro FK Lambert - Gaspadin    
13 Louise Rosenback Dionessa (SWB) 123 45,56  
  Dyltabruks RF Dionysos - Epson    
     
GlanshammarsRyttarna GR Cup Häst i dressyr 2010 sponsrad av Folksam        
Plac Ryttare Häst Klass 4 LC:1 Klass 3 LC:2 Klass 2 LB:1 Klass 1 LB:0 tot  
  LC uppräknings koefficient 1,0 LB uppräknings koefficient 1,025    
1 Per Törnkvist Sundström Estrellado Ek   67,509 74,31 141,82  
  Anki Almlöf Pluto Estrello 63,704 66,786     130,49  
  Julianna Pap Selene   62,913 65,34 128,26  
  Malin Kiteborg Boursil 66,667   61,146   127,81  
  Jenny Nyberg Oliver  62,963   63,267   126,23  
  Madelaine Snobl Imi   59,026 65,98 125,01  
  Susanne Snobl Felicitas   58,672 66,31 124,98  
  Sofia Lindh Lima   60,714   63,74 124,46  
  Malin Lantz First Impression 64,444   57,966   122,41  
  Petra Stellansson Walter   59,026 63,10 122,13  
  Lena Björk Espoir De La Marie 61,852   59,026   120,88  
  Lisa Kjellström Make My Day   53,371 67,50 120,87  
  Marina Fallgren Sorro 61,111   55,845   116,96  
  Satu Westergren Cadillac 56,667   59,58 116,25  
  Emma Falk Nevottie 57,778 58,214     115,99  
  Carina Roos-Axdorff Wismar 62,593   53,017   115,61  
  Sara Wallenborg Lama juna   52,143   59,58 111,72  
  Malin Andersson Gayaal 57,778   45,241   103,02  
  Louise Rosenback Dionessa 45,556   50,29 95,85  
     
  Klubb/Ryttare Häst klass Procent total plac/poäng  
  Mullhyttans RK  
  Mikaela Karlsson Muscot LC 61,79      
  Alexandra Jonsson Gustafson Niad LB 65,00      
  Anna Ekman Queen P LB 66,25 193,04 1/7  
  Örebro FK  
  Karolina Nordkvist Malva LC 67,14      
  Satu Westergren Cadillac LB 58,13      
  Kersti Hedin Gourmet LB 64,38 189,65 2/5  
  Wittvångs HS  
  sara pettersson Albertville LC 57,86      
  jenny wallenborg Hard days nigth LB 64,06      
  sofia lindh Lima LB 60,71 182,63 3/4  
  Ramsbergs RK  
  Annika Lindqvist Pavarotti LC 55,36      
  Amanda Arvidsson Chanele LB 54,38      
  Ida Lindqvist Mozart LB 60,31 170,05 4/3  
  Viby RoKS  
  Rosalie Hermansson Oli LC utg.      
  Ann-sofie Jansson Mydinka LB 61,88      
  Jessica Bergvall Why me LB 58,44 120,32 5/2  
  Karlskoga TR  
  Linda Jonasson  Zinnia LC        
  Charlotte Bergström  Donnerkönig LB        
  Kajsa Stigell  Florello LB        
   

Lagdressyr div 3

 
  Lag/poäng Omg 1 Omg 2 Delsumma Omg 3  
  1 Mullhyttans RK 7 7 14    
  2 Örebro FK 5 5 10    
  3 Wittvångs HS 4 4 8    
  4 Ramsbergs RK 3 3 6    
  5 Viby RoKS 2 2 4    
  6 Karlskoga TR 1 0 1    

Upp till sidans start ->