Örebro fältrittklubb 20 mars 2010
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2010-03-21 kl. 21:04
Klass 1 - Hoppning 1.30 bed. A:0 Avd. A
Klass 1 - Hoppning 1.30 bed. A:0 Avd. B
Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. B
Klass 3 - Hoppning 1.30 bed. A:1a Lag
Klass 4 - Hoppning 1.30 bed. A
Klass 5 - Hoppning 1.20 bed. A
 

Klass 1 - Hoppning 1.30 bed. A:0 Avd. A
Stallstugan Royal Cup
32 anmälda, 25 startande, 7 placerade
Premier
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Tomas Werngren
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Elin Jansson Duchesse Van De Zuuthoeve 800,00 kr  
  Örebro FK Thunder Van de Zuuthoeve - General I 0 64,93
2 Eva Danielsson Kimberly 600,00 kr  
  Örebro FK Cortez - Irco Marco 4 52,99
3 PärOla Nyström Maskros 400,00 kr  
  Sölvesborgs RK Magini - Irco Marco 4 53,51
4 Martina Nyman Alicanto 200,00 kr  
  Skästa RC Adlantus As - Gigant 4 54,34
5 Anna Erixon Caprifol 170,00 kr  
  RK Kumla Magini - Raff 4 54,84
6 Johanna Jonsson Azzaro van de Heffinck 170,00 kr  
  Skogslottens RF Little Rock - Vert et Rouge 4 55,14
7 Amanda Landeblad Nikolas 170,00 kr  
  Jump Club RSF Nicklas - Jasper 4 62,14
 
8 Linda Andersson Ramona    
  Örebro FK Rebel Z - Sit This One Out xx 4 62,59
9 Amanda Landeblad Donegue v/h Kastanjehof    
  Jump Club RSF Thunder van de Zuuthoeve - Quito de Baussy 4 65,90
10 Theodor Wahrén EX2000    
  Mantorpsryttarna Lavirco - Herkules 4 66,13
11 Viktoria Jinnestrand Babette    
  Örebro FK Poor Boy - Latano 4 67,27
12 Lotta Lundberg Quinto van de Merriehoeve    
  Holmstorps RF Heartbreaker - Fleuri du Manoir 4 67,65
13 Carin Elg Vedette C.    
  Ekenässjöns HSK Clinton - Landon 5 70,11
14 Yvonne Talamo Winjette    
  Kumla Ridklubb Marwin - Marocco 8 56,89
15 Maria Carlbäck Wilma B    
  Nora RSF Cardento - Pik Trumpf 8 63,57
16 Maria Andersson Carina van de Zuuthoeve    
  Örebro FK Thunder van de Zuuthoeve - Weltmeyer 8 64,89
17 Carola Holböll Toulouse    
  Rudskogens RF Grandsudan F - Pascall 8 66,81
18 PärOla Nyström Telles Tresure    
  Sölvesborgs RK Kalypso - Silvio 12 56,62
19 Cecilia Kindström Carruby Z    
  Örebro FK Carento Z - Cordano Z 12 63,24
20 Linn Hörnvall Wepzy    
  Sundsvalls FK Jeopardy - Aladin Z 15 76,39
21 Ewa Hellström Gladdy 5    
  Mölndals RK Fleurop - Dottore 16 61,40
22 Marie Jakobsson Garcon    
  Skästa RC Rafa-L - Didriksen 19 79,88
23 Tom Krog Calista Ek    
  F. Hoppryttarna Casir Ask - Racot Ute.  
23 Theodor Wahrén True Love    
  Mantorpsryttarna Sixtus - Touching Wood xx Ute.  
23 Linda Andersson Romanze    
  Örebro FK Recaro - Argentan Utg.  
 
till toppen

Klass 1 - Hoppning 1.30 bed. A Avd. B
Stallstugan Royal Cup
3 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Tomas Werngren
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Kim Krog Crazy in Love    
  F. Hoppryttarna Love 2 U 2 (SWB) - Candide 4 62,21
 
2 Ulf Bylander Check Me Out    
  Linköpings FK Chico´s Boy - Feingau 12 63,15
3 Annika Larsen Mr Know it all    
  Tibrobygdens RK Quite Easy - Pascal Ute.  
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Öfk:s sponsor Kommuninvest i Sverige AB
Hederspriser från Sickelsta gård
38 anmälda, 32 startande, 8 placerade
Premier
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Tomas Werngren
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Anna Erixon Caprifol 600,00 kr    
  RK Kumla Magini - Raff 0 54,50 0 27,12
2 Amanda Landeblad Nikolas 500,00 kr    
  Jump Club RSF Nicklas - Jasper 0 56,55 0 28,43
3 Marie Jakobsson Garcon 300,00 kr    
  Skästa RC Rafa-L - Didriksen 0 57,09 0 30,00
4 Theodor Wahrén True Love 200,00 kr    
  Mantorpsryttarna Sixtus - Touching Wood xx 0 53,40 0 31,74
5 Maria Andersson Carina van de Zuuthoeve 160,00 kr    
  Örebro FK Thunder van de Zuuthoeve - Weltmeyer 0 54,82 0 32,07
6 Carola Holböll Toulouse 160,00 kr    
  Rudskogens RF Grandsudan F - Pascall 0 56,40 0 33,46
7 Rebecka Nyhlen Swing for Eagel 160,00 kr    
  Västerviksorten Electro - Racot 0 59,01 4 32,64
8 Elin Jansson Dark Chocolate 160,00 kr    
  Örebro FK   0 52,87 4 33,10
 
9 PärOla Nyström Telles Tresure      
  Sölvesborgs RK Kalypso - Silvio 0 58,19 9 35,70
10 Siri Swärd Chameur S      
  Linköpings FK Candillo - Silbersee 0 56,82 12 49,71
11 Louise Brantsberg Britt de la Mar      
  Wittvångs HS Bis de la Mar - Pegesushofm Forever 0 50,70 Ute.  
12 Yvonne Talamo Winjette      
  Kumla Ridklubb Marwin - Marocco 4 53,45    
13 Linda Andersson Ramona      
  Örebro FK Rebel Z - Sit This One Out xx 4 53,68    
14 Linn Hörnvall Wepzy      
  Sundsvalls FK Jeopardy - Aladin Z 4 53,90    
15 Ewa Hellström Gladdy 5      
  Mölndals RK Fleurop - Dottore 4 54,09    
16 Elinor Artursson Casanova      
  Skogslottens RF Bror Bally - Radautz 4 54,39    
17 Maria Carlbäck Wilma B      
  Nora RSF Cardento - Pik Trumpf 4 55,72    
18 Niklas Jonsson Carlotta      
  Örebro FK Contendro I - Escudo I 4 56,63    
19 PärOla Nyström Adrenalin      
  Sölvesborgs RK Aerline H - Trofe 4 59,35    
20 Viktoria Jinnestrand Babette      
  Örebro FK Poor Boy - Latano 4 59,59    
21 Viktoria Jinnestrand Benjy van´t Lozerhof      
  Örebro FK Kashmir van Schuttershof - Lys de Darmen 5 61,39    
22 Siri Swärd Muskoka      
  Linköpings FK Dail Eireann - Knave of Hearts 8 51,32    
23 Louise Brantsberg Calimero v/d Schoorscheheide      
  Wittvångs HS Utabor van´t Gestelhof - Corsaire de Vauban 8 51,75    
24 Linda Andersson Romanze      
  Örebro FK Recaro - Argentan 8 54,94    
25 Theodor Wahrén EX2000      
  Mantorpsryttarna Lavirco - Herkules 8 56,32    
26 Rebecka Nyhlen Aurelio      
  Västerviksorten Acapulco Gold - Capriccio 9 61,43    
27 Madeleine Johansson Racker 153      
  Skogslottens RF Rouletto - Goldstern 12 51,67    
28 Kaie Aamisepp Wicky KW      
  Christinehamns HPK Indoctro - Emilion 16 52,02    
29 Emelie Johansson Candy Floss      
  Skogslottens RF Cardento - Royal Conductor xx 17 63,65    
30 Cecilia Kindström Carruby Z      
  Örebro FK Carento Z - Cordano Z 17 77,26    
31 Sofia Gustafsson Sileene      
  Wittvångs HS Trombon - Jasper Utg.      
31 Albin Werngren Caruso      
  Örebro FK Leuthen I - Robin Z Ute.      
 
till toppen

Klass 2 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B
Öfk:s sponsor Kommuninvest i Sverige AB
Hederspriser från Sickelsta gård
11 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Tomas Werngren
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Elin Jansson Erwin G. T    
  Örebro FK Vigo d´Arsouilles - Okänd 0 65,83
2 Kim Krog Balou Retraite Z    
  F. Hoppryttarna Balougran Z - Gatecrasher xx 4 63,30
2 Ulf Bylander Check Me Out    
  Linköpings FK Chico´s Boy - Feingau 4 63,78
2 Lotta Lundberg Mr Skills    
  Holmstorps RF Maloubet de Pleville - King of Diamonds 4 68,86
2 Kim Krog Crazy in Love    
  F. Hoppryttarna Love 2 U 2 (SWB) - Candide 4 61,69
 
6 Siri Swärd Ernesto van Hetmaarlo    
  Linköpings FK   12 63,80
7 Siri Swärd Zumonia 61    
  Linköpings FK Odermus R - Joost 16 97,74
8 Annika Larsen Mr Know it all    
  Tibrobygdens RK Quite Easy - Pascal 20 83,06
9 Sanna Blomquist Cockatoo    
  Wittvångs HS Cortez - Mellinor Ute.  
 
till toppen

Klass 3 - Hoppning 1.30 bed. A:1a Lag
8 startande lag
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Uppfödare Lagnr Fel Tid Fel Tid
  Lagledare
      Ryttare Häst Fel Tid Fel Tid  
1 Mantorpsryttarna Lag 2 0 188,81    
  Mariette Norling
 
  Olivia Remmelg Mr Z 0 63,73      
  Sofie Karlsson Adele 0 64,20      
  Charlotte Stark Aerobic 13 77,09      
  Katrin Norling Klas af Tollstad 0 60,88      
2 Vetlandaortens RF Lag 6 4 203,09    
  Lars Nilsson
 
  Ida Nilsson Lakitoé 4 66,87      
  Antonia Henriksson Spitfire 0 69,27      
  Hanna Hendelsson Tanja 4 69,05      
  Annie Hultquist Arthea 0 66,95      
3 Örebro FK Lag 3 4 203,95    
  Emma Andersson
 
  Emma Wennerlund Vyper 10 79,29      
  Viktoria Jinnestrand Ofelia 4 68,82      
  Eva Danielsson Contendor 2 0 70,02      
  Niklas Jonsson Prima 0 65,11      
4 F. Hoppryttarna Lag 8 4 206,38    
  Li Krog
 
  Tom Krog Agamemnon 4 69,42      
  Kim Krog Balou Retraite Z 6 81,15      
  Jenny Ekblad Steffi II 0 65,10      
  Li Krog Equus Roxette 0 71,86      
5 Ölands RF Lag 5 8 213,31    
  Hans Westerlund
 
  Rebecka Johannesson Petite Fleur 12 65,69      
  Louise Andersson Nimue KJ 0 67,17      
  Ulrika Palmberg Thyraleen 8 72,89      
  Jens Nilsson Saga KJ 0 73,25      
6 Ekenässjöns HSK Lag 1 16 202,65    
  Frida Kvarnstrand
 
  Nelly Kinnbom Terlinus 4 66,48      
  Tora Löf Pandora 40 75,00      
  Emelie Lundholm Greyline 8 65,58      
  Carin Elg Calme 4 70,59      
7 Skogslottens RF Lag 7 20 196,88    
  Anita Jonsson
 
  Amanda Lundberg Evolution RR 20 62,92      
  Tilda Schönbeck Quite Light 8 61,89      
  Albert Wiström Sidney 4 70,64      
  Johanna Jonsson Azzaro van de Heffinck 8 64,35      
8 Kumla Ridklubb Lag 4 24 203,84    
  Henrik Fredriksson
 
  Patricia Normark Eldorado 4 66,85      
  Rebecca Eklind Latarnik Z 12 65,35      
  HannaSophie Andersson Marinella 12 65,64      
  Sandra Kåregren Blue Magic 8 71,64      
 
till toppen

Klass 4 - Hoppning 1.30 bed. A
13 anmälda, 12 startande, 3 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Tomas Werngren
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Emelie Lundholm Greyline    
  Ekenässjöns HSK Aerline H - Mowgli 0 55,78
1 Li Krog Equus Roxette    
  F. Hoppryttarna Feliciano - Maraton 0 62,67
1 Katrin Norling Klas af Tollstad    
  Mantorpsryttarna Baloubet du Rouet - Elfenspuk 0 55,58
1 Eva Danielsson Contendor 2    
  Örebro FK Contendro - Landor S 0 60,59
1 Niklas Jonsson Prima    
  Örebro FK Pomme Royal - Ralme Z 0 63,50
 
6 Eva Danielsson Kimberly    
  Örebro FK Cortez - Irco Marco 4 60,40
6 Sandra Kåregren Blue Magic    
  Kumla Ridklubb Cardento - Robin Z 4 62,45
8 Tom Krog Agamemnon    
  F. Hoppryttarna Briar - Allegretto 10 88,93
8 Hanna Hendelsson Tanja    
  Vetlandaortens RF Feliciano - Beach Boy 10 69,38
10 Jill Silvandersson Changuu    
  Mantorpsryttarna Quite Easy - Irco Mena 12 54,46
11 Albert Wiström Sidney    
  Skogslottens RF Sandrissimo - Gio-Granno Utg.  
11 Tom Krog Calista Ek    
  F. Hoppryttarna Casir Ask - Racot Ute.  
 
till toppen

Klass 5 - Hoppning 1.20 bed. A
32 anmälda, 29 startande, 8 placerade
Överdomare: Lennart Sjöberg
Tävlingsledare: Tomas Werngren
Speaker: Bengt Nilsson
Hoppdomare: Bengt Nilsson
Banbyggare: Lennart Lindelöw
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Amanda Lundberg Evolution RR    
  Skogslottens RF   0 56,87
1 Charlotte Stark Aerobic    
  Mantorpsryttarna Robin Z - Furidant 0 55,57
1 Eva Danielsson Sweetheart I    
  Örebro FK Camposanto - Caletto I 0 60,60
1 Annie Hultquist Arthea    
  Vetlandaortens RF Cardento - Diamant 0 59,18
1 Carin Elg Calme    
  Ekenässjöns HSK Pomme d´Ami - Elanville 0 60,21
1 Olivia Remmelg Mr Z    
  Mantorpsryttarna Robin Z - Furidant 0 57,05
1 Tova Lindbäck Philippa    
  Ölands RF Stanford - Wildvogel xx 0 60,69
1 HannaSophie Andersson Marinella    
  Kumla Ridklubb Okänd - Okänd 0 58,59
1 Patricia Normark Eldorado    
  Kumla Ridklubb Eighty Eight Keys - Hertigen 0 58,29
1 Tora Löf Pandora    
  Ekenässjöns HSK Acorado - Coronado 0 57,62
1 Sofie Karlsson Adele    
  Mantorpsryttarna Adeptus - Astor 0 58,50
1 Rebecka Johannesson Petite Fleur    
  Ölands RF Robin Z - Nooitgedacht 0 56,75
1 Madeleine Johansson Racker 153    
  Skogslottens RF Rouletto - Goldstern 0 54,48
1 Nelly Kinnbom Terlinus    
  Ekenässjöns HSK Numero Uno - Habsburg 0 57,37
1 Rebecca Eklind Latarnik Z    
  Kumla Ridklubb Lagrain - Dutch Capitol 0 57,52
1 Ida Nilsson Lakitoé    
  Vetlandaortens RF Landrebellmor - Intentand 0 58,30
1 Pia Eriksson Campanula Tap (40)    
  Kumla Ridklubb Chess (SWB) - Opius 0 59,59
1 Olivia Remmelg La Rouchell    
  Mantorpsryttarna Landsieger I - Akzent II 0 58,51
 
19 Tilda Schönbeck Quite Light    
  Skogslottens RF Quite Easy - Goldlöwe 4 55,18
19 Louise Andersson Nimue KJ    
  Ölands RF Cortus - Silbersee 4 62,06
19 Madeleine Schantz Urban    
  Örebro FK Highline - Abrogan Veha 4 57,79
19 Emelie Johansson Candy Floss    
  Skogslottens RF Cardento - Royal Conductor xx 4 55,70
19 Ulrika Palmberg Thyraleen    
  Ölands RF Nassau - Voltaire 4 61,56
19 Niklas Jonsson Carlotta    
  Örebro FK Contendro I - Escudo I 4 63,26
19 Carin Elg Vedette C.    
  Ekenässjöns HSK Clinton - Landon 4 64,72
26 Antonia Henriksson Spitfire    
  Vetlandaortens RF Cortus - Cortez 8 59,87
27 Emma Wennerlund Vyper    
  Örebro FK Heartbreaker - Calvados 9 66,09
28 Emelie Karlberg Artemis    
  Örebro FK Chess - Kaliber Ute.  
28 Jens Nilsson Saga KJ    
  Ölands RF Cardento - Silbersee Ute.  
 
till toppen


Equipe - Datasystem för ridsport