Resultat lokal/regional ponnydressyr hos Glanshammarsryttarna 29/9 -09
 
Klass 1 - Dressyr Lätt A:P1 Kategori C + D
GlanshammarsRyttarnas regionala dressyrtävlingar
med GR Cup
6 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Alf Sjölander
Speaker: Maria Freijd
Domare C: Lina GustavssonHägg
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Gabriella Sohlberg Milous Pandora Tootsie   252 252 66,316
  Djursholms RK Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 1  
2 Emma Rosdahl Alter Ego   232 232 61,053
  Arboga RS Tim - Hivo 2  
 
3 Mikaela Persson River Dance   228 228 60,000
  Arboga RS Green River xx - Idzard 3  
4 Mimmi Klemets Albert Maräng   223 223 58,684
  Nyby-Torshälla RK Silverlea Rambo RNF - Robin RNF 4  
5 Erika Lundin Chester   217 217 57,105
  Wittvångs HS Prince River xx - Springtime RNF 5  
6 Zenita Andersson Dixie   190 190 50,000
  Strömstads RK Okänd 6  
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lagtävlan för Ponnyallsvenskan Kategori C + D
GlanshammarsRyttarnas regionala dressyrtävlingar
med GR Cup
5 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Domare C: Agneta Nylander
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Gabriella Sohlberg Milous Pandora Tootsie   238 238 68,000
  Djursholms RK Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 1  
 
2 Erika Lundin Chester   230 230 65,714
  Wittvångs HS Prince River xx - Springtime RNF 2  
3 Julia Högman Kimmie   224 224 64,000
  Torsby Ridklubb   3  
4 Zenita Andersson Dixie   192 192 54,857
  Strömstads RK Okänd 4  
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt B:1 Kategori C
GlanshammarsRyttarnas lokala dressyrtävlingar
med GR Cup
10 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Domare C: Lina GustavssonHägg
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Ronja Karlsson Queen   187 187 64,483
  Pålsboda RF   1  
2 Maria Lindh Ramona   180 180 62,069
  Wittvångs HS Okänd 2  
3 Elisa Hallgren Igel   179 179 61,724
  Örebro FK Okänd - Okänd 3  
 
4 Felicia Strålman Casanova   177 177 61,034
  Heby RF Möllegaards Onion Surprise 4  
5 Linnéa Eriksson Hero   176 176 60,690
  Glanshammars R Okänd 5  
6 Ebba Molin Miss Matilda   171 171 58,966
  Askersunds RK Säby´s Dixi RNF 108 - Kunta Kinte RNF 86 6  
7 Jenny Hanås Moy Shamu   170 170 58,621
  Hamre Ridklubb Okänd 7  
8 Sandra Klingvall Fröken svea   168 168 57,931
  Viby R&KS okänd - okänd 8  
9 Amanda Wegelius Shia   165 165 56,897
  Viby R&KS   9  
10 Mathilda Herlin Nike   163 163 56,207
  Nyby-Torshälla RK Nelson 2 - Nibelung 10  
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt B:1 Kategori D
GlanshammarsRyttarnas lokala dressyrtävlingar
med GR Cup
13 anmälda, 13 startande, 4 placerade
Domare C: Lina GustavssonHägg
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Linn Ingvarsson Brave Heart   200 200 68,966
  Karlskoga RT Henfynyw Tywysog - Isaksbo Jeronimo 1  
2 Hanna Lundgren Eldor Dressman 1   198 198 68,276
  Karlskoga RK Eldorrado - Dressman 2  
3 Emma Pettersson Sörängens Surprise   198 198 68,276
  Wittvångs HS Stackarps pablo RNF 158 - Horsemosens Charlie Brown RNF 2  
4 Julia Persson Zielonek   184 184 63,448
  Hälleforsorten okänd - okänd 4  
 
5 Kajsa Ekblom Peter   183 183 63,103
  Blå Bergens RF Okänd 5  
6 Agnes Molander Filip   175 175 60,345
  Glanshammars R Snoddas 6  
6 Jonna Runnälv Hagens Undor   175 175 60,345
  Wittvångs HS Fredriksminde Hazy Chance RC 7 - Blue Chief RC 14 6  
8 Victoria Fintling Little Vic   174 174 60,000
  Örebro FK Brozzan - Arystoteles ox 8  
9 Malin Lundberg White Lady   172 172 59,310
  Laxå Ridklubb   9  
10 Amanda Lodesjö Klein Holland´s Kathie   169 169 58,276
  Wittvångs HS okänd - Penycru. Telynor 10  
10 Matilda Rydstedt Lovelyness   169 169 58,276
  Nyby-Torshälla RK Juno Rory RC - Tulira Highbell RC 10  
12 Emelie Gustafsson sweet princess   168 168 57,931
  Glanshammars R okänd - okänd 12  
12 Matilda Frommegård Hot Navajo   168 168 57,931
  Wittvångs HS Pegasus 12  
 
till toppen

Klass 4 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B
GlanshammarsRyttarnas lokala dressyrtävlingar
med GR Cup
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Domare C: Agneta Nylander
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Amanda Fintling Baltazor   168 168 62,222
  Örebro FK Okänd 1  
 
2 Jesper Rickard Fax 554   149 149 55,185
  Örebro FK   2  
3 Josefin Lundberg Jakarus   141 141 52,222
  Folkatorps RS Grus 363 - Jucent 391 3  
4 Wilma Martinsson Mollehusen William   136 136 50,370
  Folkatorps RS Rookery Full Flight - Deytheur Brenin Ap Lyn 4  
 
till toppen

Klass 4 - Dressyr Lätt C:1 Kategori C
GlanshammarsRyttarnas lokala dressyrtävlingar
med GR Cup
11 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Domare C: Agneta Nylander
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Maria Lindh Ramona   188 188 69,630
  Wittvångs HS Okänd 1  
2 Jenny Hanås Moy Shamu   182 182 67,407
  Hamre Ridklubb Okänd 2  
2 Ronja Karlsson Queen   182 182 67,407
  Pålsboda RF   2  
 
4 Alicia Partanen Lillemons Challenge   175 175 64,815
  Wittvångs HS Simberg Hip Hop - Möllegaards Mr Swing king 4  
5 Elisa Hallgren Igel   174 174 64,444
  Örebro FK Okänd - Okänd 5  
6 Jessica Olsson Misty   166 166 61,481
  Gyttorps RK okänd - okänd 6  
7 Natali Pettersson One Point   164 164 60,741
  Glanshammars R Okänd 7  
8 Amanda Wegelius Shia   161 161 59,630
  Viby R&KS   8  
8 Karin Myring Betty   161 161 59,630
  Holmstorps RF Galant RNF 168 - Sörbys Lotus RNF 120    
10 Elin Ekstrand tuffe viktor   153 153 56,667
  Glanshammars R   9  
11 Linnéa Eriksson Hero   126 126 46,667
  Glanshammars R Okänd 10  
 
till toppen

Klass 4 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D
GlanshammarsRyttarnas lokala dressyrtävlingar
med GR Cup
14 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Domare C: Agneta Nylander
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Linn Ingvarsson Brave Heart   195 195 72,222
  Karlskoga RT Henfynyw Tywysog - Isaksbo Jeronimo 1  
2 Emma Pettersson Sörängens Surprise   192 192 71,111
  Wittvångs HS Stackarps pablo RNF 158 - Horsemosens Charlie Brown RNF 2  
3 Hanna Lundgren Eldor Dressman 1   191 191 70,741
  Karlskoga RK Eldorrado - Dressman 3  
4 Julia Persson Zielonek   176 176 65,185
  Hälleforsorten okänd - okänd 4  
 
5 Victoria Fintling Little Vic   170 170 62,963
  Örebro FK Brozzan - Arystoteles ox 5  
6 Matilda Frommegård Hot Navajo   169 169 62,593
  Wittvångs HS Pegasus 6  
7 Jonna Runnälv Hagens Undor   165 165 61,111
  Wittvångs HS Fredriksminde Hazy Chance RC 7 - Blue Chief RC 14 7  
7 Erika Lundin Dizney   165 165 61,111
  Wittvångs HS colnevalley Rasgall RWC 7  
9 Kajsa Ekblom Peter   163 163 60,370
  Blå Bergens RF Okänd 9  
10 Helena Erlandsson Al Capone   157 157 58,148
  Kumla Ridklubb okänd - okänd 10  
11 Malin Lundberg White Lady   156 156 57,778
  Laxå Ridklubb   11  
12 Emmy Strömberg Sergeant Pepper Gene   152 152 56,296
  Wittvångs HS Verona´s Gerswin RP 136 - Zandro RNF 8-S 12  
13 Emelie Gustafsson sweet princess   148 148 54,815
  Glanshammars R okänd - okänd 13  
14 Maja Nylund Said   145 145 53,704
  Glanshammars R Kaono ox - Smedhults Starlights Son 14  
 
till toppen

25