Resultat LOKAL HOPPNING för ponny den 5/9

Askersunds Ridklubb 5/9
resultat lokal ponnyhoppning



Klass 1A HOPPNING kat.A:0.60m (Lätt C), BEDÖMNING A:1a Laghoppning
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
Division 2 omgång 2
 
Plac.   Lag/Ryttare Häst Fel Tid Fel Tid
 
1.   Wittvångs Hästsällskap   0 153.56
  7 Adeline Falk Grace 4.00 49.91
  9 Beatrice Johansson Coco Chanel (rc Den 747) 0 47.10
  17 Filippa Nilsagård Cinderella 0 50.81
  21 Amanda Lodesjö Dark Light 100 0 55.65
 
2.   Kumla Ridklubb   4.00 162.11
  8 Evelina Ström Cherrys Belinda 0 57.15
  14 Linn Forsström Linus 8.00 56.27
  18 Emelie Aldenfalk Evita Giola 4.00 56.20
  24 Mathilda Weiderman Technocoulor Ii 0 48.76
 
3.   Örebro Fältrittklubb   4.00 166.11
  1 Emma Nilsson Yoghurt 0 57.10
  3 Karin Molin-Eriksson Lingo 0 60.70
  10 Sofia Fors Kenzo 8.00 67.06
  22 My Sohlman Donna Of April 4.00 48.31
 
4.   Valåsens Ryttarsällskap   4.00 171.37
  2 Madelein Sontag Jempy 0 55.23
  4 Emma Thored Miranda 0 60.35
  11 Emilia Olsson Afrodite 5.00 78.10
  23 Jenny Tropp Fritz Sugarfeet Savanna 4.00 55.79
 
5.   Ryttarkamraterna Kumla/lag 1   16.00 156.99
  6 Moa Löthgren Nimbo 34.00 77.00
  13 Jessica Ståhl Baileyz 8.00 51.65
  16 Johanna Larsson Nouba De Juin 4.00 52.99
  20 Jesper Nordstedt Filippa-G 4.00 52.35
 
6.   Ryttarkamraterna Kumla/lag 2   16.00 180.73
  5 Nelly Oscarsson Tjofsan 14.00 84.20
  12 Tina Hörlin Källstorps Utah 4.00 54.00
  15 Edith Heppich Lofty Silver Owen 8.00 65.92
  19 Felicia Harrysson Miranda Ix Rnf 2506 4.00 60.81


Klass 1A HOPPNING kat.A:0.60m (Lätt C), BEDÖMNING A:1a Laghoppning
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 BEATRICE JOHANSSON, Wittvångs Hästsällsk COCO CHANEL (RC DEN 747) 0 47.10
* 2 MATHILDA WEIDERMAN, Kumla RK TECHNOCOULOR II 0 48.76
* 3 FILIPPA NILSAGÅRD, Wittvångs Hästsällsk CINDERELLA 0 50.81
* 4 MADELEIN SONTAG, Valåsens RS JEMPY 0 55.23
* 5 AMANDA LODESJÖ, Wittvångs Hästsällsk DARK LIGHT 100 0 55.65
* 6 EMMA NILSSON, Örebro FRK YOGHURT 0 57.10
7 EVELINA STRÖM, Kumla RK CHERRYS BELINDA 0 57.15
8 EMMA THORED, Valåsens RS MIRANDA 0 60.35
9 KARIN MOLIN-ERIKSSON, Örebro FRK LINGO 0 60.70
10 MY SOHLMAN, Örebro FRK DONNA OF APRIL 4 48.31
11 ADELINE FALK, Wittvångs Hästsällsk GRACE 4 49.91
12 JESPER NORDSTEDT, Lindetraktens HSF FILIPPA-G 4 52.35
13 JOHANNA LARSSON, Ryttarkamraterna Kum NOUBA DE JUIN 4 52.99
14 TINA HÖRLIN, Ryttarkamraterna Kum KÄLLSTORPS UTAH 4 54.00
15 JENNY TROPP, Valåsens RS FRITZ SUGARFEET SAVANNA 4 55.79
16 EMELIE ALDENFALK, Kumla RK EVITA GIOLA 4 56.20
17 FELICIA HARRYSSON, Ryttarkamraterna Kum MIRANDA IX RNF 2506 4 60.81
18 EMILIA OLSSON, Valåsens RS AFRODITE 5 78.10
19 JESSICA STÅHL, Ryttarkamraterna Kum BAILEYZ 8 51.65
20 LINN FORSSTRÖM, Kumla RK LINUS 8 56.27
21 EDITH HEPPICH, Ryttarkamraterna Kum LOFTY SILVER OWEN 8 65.92
22 SOFIA FORS, Örebro FRK KENZO 8 67.06
23 NELLY OSCARSSON, Ryttarkamraterna Kum TJOFSAN 14 84.20
24 MOA LÖTHGREN, Ryttarkamraterna Kum NIMBO Ute  


Klass 2B HOPPNING kat.B:0.70m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 THERESE OLAUSEN, Göta RF LITTLE DREAMS 0 + 0 27.84
* 2 MADELEIN SONTAG, Valåsens RS JEMPY 0 + 0 27.87
* 3 EMMA THORED, Valåsens RS MIRANDA 0 + 0 29.25
* 4 MALIN FAGER, Mullhyttans RK ROXETTE 0 + 0 29.89
5 EMMA NILSSON, Örebro FRK YOGHURT 0 + 0 30.48
6 SOFIA FORS, Örebro FRK BALTAZOR 0 + 0 31.28
7 MADELEIN SONTAG, Valåsens RS SURPRISE 0 + 0 39.08
8 WILMA THOLG, Mullhyttans RK TROLLSKOGENS SONETTE RD 0 + 0 39.14
9 JONNA SUNVISSON, Viby Rid och KS QUITE-BRIGHT 0 + 0 39.90
10 LUDVIG AXÄNG, Viby Rid och KS MUNSBORO CHARM 0 + 4 34.83
11 KAJSA FRITZ KAPTEN JARL 4 51.01
12 RASMUS HELGE, Amnebygdens RF LADY MIA 4 67.36
13 IDA LJUNGSTRÖM, Viby Rid och KS MAY FLOWER 17 97.14


Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 SOFIA FORS, Örebro FRK KENZO 0 + 0 25.72
* 2 KARIN WINGE, Ridklubben Kilsbergs MR RIZZO 0 + 0 26.44
* 3 BEATRICE JOHANSSON, Wittvångs Hästsällsk COCO CHANEL (RC DEN 747) 0 + 0 26.57
4 JENNIE LÖNNHOLM, Degerfors Rid och KS KÖHLS ATOM 0 + 0 28.53
5 ADELINE FALK, Wittvångs Hästsällsk GRACE 0 + 0 33.47
6 LINNÉA GUSTÉN, Ridklubben Gullhov YELLOW HEY 0 + 4 29.72
7 FELICIA FORSBERG, Storbyns R BAILIBOROUGH SILVER 0 + 4 36.84
8 LINN CARLSSON, Kumla RK SVEA 4 37.88
9 EBBA MOLIN, Askersunds RK MISS MATILDA 4 47.05


Klass 2C HOPPNING kat.C:0.80m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 LINDA-MARIE OHLIN, Skaraortens RF CLINTON Ute  



Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. A, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MY SOHLMAN, Örebro FRK DONNA OF APRIL 0 + 0 28.07
* 2 FILIPPA NILSAGÅRD, Wittvångs Hästsällsk CINDERELLA 0 + 0 32.07
* 3 ERIKA PETTERSSON, Askersunds RK BURMAS MONTE CARLO 0 + 0 33.16
4 JESPER NORDSTEDT, Lindetraktens HSF FILIPPA-G 0 + 4 28.23
5 EMELIE ALDENFALK, Kumla RK EVITA GIOLA 0 + 8 39.30
6 EDITH HEPPICH, Ryttarkamraterna Kum LOFTY SILVER OWEN 4 53.62
7 VICTORIA FINTLING, Örebro FRK LITTLE VIC 8 58.34
8 JOHANNA LARSSON, Ryttarkamraterna Kum NOUBA DE JUIN 12 67.37
9 KARIN BJÖRKMAN, Töreboda HK DUSTIE 16 92.05
10 ELVIRA BJÄRVALL, Lanna RS SHAKIRA Ute  
10 EMILIA JOHANSSON, Mantorps Ryttarna MINDRA Ute  



Klass 2D HOPPNING kat.D:0.90m (Lätt C), AVD. B, BEDÖMNING A
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 ÅSA HELLSTRÖM, Holmstorps RF ORCHIDS DEPP 0 57.06
2 KARIN WINGE, Ridklubben Kilsbergs ANEMON 4 61.94

Klass 3B HOPPNING kat.B:0.60m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 THERESE OLAUSEN, Göta RF LITTLE DREAMS 0 47.87
* 1 LUDVIG AXÄNG, Viby Rid och KS MUNSBORO CHARM 0 50.62
* 1 KARIN MOLIN-ERIKSSON, Örebro FRK LINGO 0 55.63
* 1 MADELEIN SONTAG, Valåsens RS SURPRISE 0 49.65
* 1 AMANDA FINTLING, Örebro FRK BALTAZOR 0 56.82
* 1 MALIN FAGER, Mullhyttans RK ROXETTE 0 53.97
* 1 RASMUS HELGE, Amnebygdens RF LADY MIA 0 57.58
* 1 WILMA THOLG, Mullhyttans RK TROLLSKOGENS SONETTE RD 0 55.34
* 1 KAJSA FRITZ KAPTEN JARL 0 54.03
10 IDA LJUNGSTRÖM, Viby Rid och KS MAY FLOWER Ute  
10 JONNA SUNVISSON, Viby Rid och KS QUITE-BRIGHT Ute  



Klass 3C HOPPNING kat.C:0.70m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 LINNÉA GUSTÉN, Ridklubben Gullhov YELLOW HEY 0 47.78
* 1 ALICIA PARTANEN, Wittvångs Hästsällsk LILLEMONS CHALLENGE 0 52.53
* 1 LINN CARLSSON, Kumla RK SVEA 0 45.66
* 1 JENNIE LÖNNHOLM, Degerfors Rid och KS KÖHLS ATOM 0 45.71
* 1 ULRIKA WINGE, Ridklubben Kilsbergs MR RIZZO 0 52.88
6 EBBA MOLIN, Askersunds RK MISS MATILDA 4 56.85
6 KARIN JOHANSSON, Örebrotraktens RF DELIA 4 68.83
8 FELICIA FORSBERG, Storbyns R BAILIBOROUGH SILVER 12 69.26
9 MICHAELA LINDSTRÖM, Göta RF CLINTON Ute  



Klass 3D HOPPNING kat.D:0.80m (Lätt D), BEDÖMNING Clear Round
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 LINDA-MARIE OHLIN, Skaraortens RF SHEIK 0 50.09
* 1 TINA HÖRLIN, Ryttarkamraterna Kum KÄLLSTORPS UTAH 0 51.08
* 1 EMILIA JOHANSSON, Mantorps Ryttarna MINDRA 0 54.33
* 1 ERIKA PETTERSSON, Askersunds RK BURMAS MONTE CARLO 0 50.83
5 VICTORIA FINTLING, Örebro FRK LITTLE VIC 4 67.47
6 ELVIRA BJÄRVALL, Lanna RS SHAKIRA 12 72.61
6 MY IVARSSON, Wittvångs Hästsällsk COEDDUON LLEWWELYN 12 106.73
8 KARIN BJÖRKMAN, Töreboda HK DUSTIE 16 88.14
9 CLARA BRUSEBÄCK HOPE 6 20 103.54
 

Laghoppning division 2

Ställning

Lag / poäng

Omg 1

Omg 2

Omg 3

Totalt

1

Wittvångs HS

7

7

 

14

2

Kumla RK

3

5

 

8

3

Ryttarkamraterna lag 1

5

2

 

7

4

Valåsens RS

4

3

 

7

5

Örebro FK

2

4

 

6

6

Ryttarkamraterna lag 2

1

1

 

2

Uppdaterad
2009-09-06 16:24
Skribent
Jennie Stefansdotter