Resultat lokal ponnyhoppning 15/7 -09
Örebrotraktens Ryttarförening, Latorp
(Uppdaterat 090719)

Klass 1 - Hoppning 0.55-0.85 (Lätt D+) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori B + C Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförening
Julihoppning för Ponny
Klass 1
23 anmälda, 23 startande, 6 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Ebba Söderström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Evelina Ström Cherry´s Bellinda      
  Kumla Ridklubb Okänd 0 43,50 0 23,60
2 Matilda Grell Petty      
  Odensbackens RK   0 35,00 0 24,90
3 Jennifer Jansson Mico      
  Christinehamns HPK Marits Mistique - Ralph 0 36,70 0 25,60
4 Emma Rydholm Gevas Chester      
  Eskilstunaorten   0 38,10 0 25,80
5 Hanna Sahlin Butterfly      
  Kungsörs RK Okänd 0 43,90 0 27,90
6 Emmy Jarnelid Just Countess      
  Arboga RS Okänd 0 37,70 0 28,40
 
7 Emma Thored Miranda      
  Valåsens RS   0 42,40 0 28,50
8 Ebba Hammargren Munsbora Oh Boy      
  Filipstads RK   0 41,20 0 28,80
9 Mathilda Lundwall Filippa      
  Karlskoga RK   0 41,20 0 29,40
10 Hanna Thuresson Evelien      
  Kilsbergsryttarna   0 37,80 0 30,20
11 Malin Astrell Kompis      
  Myråsens RK Okänd 0 45,70 0 30,50
12 Ronja Karlsson Queen      
  Pålsboda RF   0 46,00 0 30,60
13 Emmy Eriksson Super      
  Linde Ridskola Okänd 0 39,20 0 32,10
14 Caisa Fritz Kapten Jal      
  Örebro FK Kapten G 397 - Guval 365 0 43,50 4 38,50
15 Jennie Lönnholm Köhla Atom      
  Degerfors R&KS   4 35,00    
16 Alice Hugosson Raci Dick Tracy      
  Järfälla RF   4 53,20    
17 Nelly Oscarsson Tjofsan      
  RK Kumla   4 55,90    
18 Jessica Gustafsson Florens      
  Folkatorps RS   5 64,60    
19 Sara Sjöö Fidlewood Toad      
  Wittvångs HS   8 42,20    
20 Sara Jansson Flash Dance      
  Christinehamns HPK   8 48,40    
21 Hanna Alm Montana Beam      
  Wittvångs HS   16 78,40    
22 Cornelia Lindquist Pilens Flash      
      Ute.      
22 Amanda Ekström Tequila After Dark      
  Dyltabruks RF   Ute.      
 
 

 
Klass 1 - Hoppning bed. A Kategori B Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförening
Julihoppning för Ponny
Klass 1
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Ebba Söderström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Frida Djurfeldt Lokenkils Amber    
  Blå Bergens RF   0 45,10
 
2 Julia Pålsson Lupin    
  Örebrotraktens RF   4 49,60
3 Emelie Nordgren Jipe Top Model    
  Alkvetterns RS   8 60,20
4 Jolina Andersson Troya Jsa    
  Örebro FK   Ute.  
 
 

 
Klass 1 - Hoppning bed. A Kategori C Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförening
Julihoppning för Ponny
Klass 1
5 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Ebba Söderström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Jessica Andersson Casper II    
  Örebro FK   0 40,50
1 Evelina Ström Victor    
  Kumla Ridklubb   0 48,50
1 Julia Andersson Säbys Jinni    
  Örebro FK   0 42,60
 
4 Matilda Grell Swist    
  Odensbackens RK   4 42,30
5 Lovisa Eriksson Oh he`s The Hotstepper    
  Örebro FK   Ute.  
 
 

 
Klass 1 - Hoppning 0.55-0.85 (Lätt D+) bed. Två faser A:0/A:0 Kategori D Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförening
Julihoppning för Ponny
Klass 1
19 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Ebba Söderström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Emma Pettersson Sörängens Surprise      
  Wittvångs HS   0 47,60 0 25,80
2 Emelie Gunnarsson Indiana      
  Örebrotraktens RF Okänd 0 37,00 0 26,50
3 Linn Sohlman Donnah of April      
  Kilsbergsryttarna   0 41,20 0 28,80
4 Fanny Zetterqvist Zelda      
  Örebro FK   0 44,80 0 29,10
5 Mikaela Karlsson Muscot      
  Mullhyttans RK   0 41,50 0 30,40
 
6 Amanda Lodesjö KLein Holland´s Kathie      
  Wittvångs HS   0 53,30 0 31,00
6 Madeleine Packalén Mr Bon      
  Arboga RS   0 45,90 0 31,00
8 Jesper Nordstedt Filippa G      
  Lindetraktens HSF   0 34,40 4 24,20
9 Sara Sjöö Ravens Ice Storm      
  Wittvångs HS   4 43,70    
10 Sofia Carlsson Sanna      
  Wittvångs HS Poetic Justice - Holiday Prince 4 44,40    
11 Matilda Grell Dörnbregs Ersmus      
  Odensbackens RK   8 40,50    
12 Linnéa Lycke Dalys      
  Kumla Ridklubb   8 52,80    
13 Emilia Olsson Depple Grey WONDER      
  Valåsens RS   12 60,90    
14 Felicia Harrysson Mirianda IX RNF 2506      
  RK Kumla   15 73,00    
15 Hanna Roth Tallemaja      
  Örebro FK   26 83,40    
16 Amanda Vinkel Sheron      
  Linde Ridskola   Ute.      
16 Malin Ragnarsson Solo      
  Arboga RS   Ute.      
16 Idamarie Andersson Roxette      
  Valåsens RS   Ute.      
 
 

 
Klass 1 - Hoppning bed. A Kategori D Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförening
Julihoppning för Ponny
Klass 1
2 anmälda, 2 startande
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Ebba Söderström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
 
1 Julia Andersson Säbys Kalle    
  Örebro FK   8 44,20
2 Ellen Eklind Krösa Valkyria    
  Folkatorps RS   Ute.  
 
 

 
Klass 2 - Hoppning 0.50-0.80 (Lätt D) bed. Clear Round Kategori B
Örebrotraktens Ryttarförening
Julihoppning för Ponny
Klass 2
10 anmälda, 10 startande, 6 placerade
Tävlingsledare: Ebba Söderström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Ebba Hammargren Munsbora Oh Boy    
  Filipstads RK   0 53,90
1 Jolina Andersson Troya Jsa    
  Örebro FK   0 54,10
1 Caisa Fritz Kapten Jal    
  Örebro FK Kapten G 397 - Guval 365 0 54,90
1 Emma Thored Miranda    
  Valåsens RS   0 56,50
1 Malin Astrell Kompis    
  Myråsens RK Okänd 0 53,90
1 Frida Djurfeldt Lokenkils Amber    
  Blå Bergens RF   0 63,60
 
7 Julia Pålsson Lupin    
  Örebrotraktens RF   4 63,00
8 Matilda Lindstrand Mimmi    
  Kilsbergsryttarna   6 77,40
9 Josefin Lundberg Jakarus    
      Ute.  
9 Wilma Martinsson Mollehusen William    
  Folkatorps RS   Ute.  
 
 

 
Klass 2 - Hoppning 0.50-0.80 (Lätt D) bed. Clear Round Kategori C
Örebrotraktens Ryttarförening
Julihoppning för Ponny
Klass 2
20 anmälda, 20 startande, 12 placerade
Tävlingsledare: Ebba Söderström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Natali Pettersson One Point    
  Glanshammars R Okänd 0 59,40
1 Amanda Ekström Tequila After Dark    
  Dyltabruks RF   0 61,40
1 Emma Rydholm Gevas Chester    
  Eskilstunaorten   0 54,60
1 Jessica Andersson Casper II    
  Örebro FK   0 52,40
1 Mathilda Lundwall Filippa    
  Karlskoga RK   0 47,20
1 Matilda Grell Swist    
  Odensbackens RK   0 63,20
1 Jennie Lönnholm Köhla Atom    
  Degerfors R&KS   0 44,50
1 Linda Ohlsson Putte    
  Karlskoga RK Putte - Espri 0 48,80
1 Jennifer Jansson Mico    
  Christinehamns HPK Marits Mistique - Ralph 0 52,80
1 Nelly Oscarsson Tjofsan    
  RK Kumla   0 51,80
1 Hanna Thuresson Evelien    
  Kilsbergsryttarna   0 50,60
1 Julia Andersson Säbys Jinni    
  Örebro FK   0 53,10
 
13 Sara Jansson Flash Dance    
  Christinehamns HPK   4 52,20
13 Alice Hugosson Raci Dick Tracy    
  Järfälla RF   4 65,80
15 Hanna Sahlin Butterfly    
  Kungsörs RK Okänd 6 80,00
16 Hanna Alm Montana Beam    
  Wittvångs HS   11 99,00
17 Lovisa Eriksson Oh he`s The Hotstepper    
  Örebro FK   25 107,20
18 Emelie Nordgren Burmas Ottawa    
  Alkvetterns RS   Ute.  
18 Elin Ekstrand Tuffe Viktor    
  Glanshammars R   Ute.  
18 Cornelia Lindquist Pilens Flash    
      Ute.  
 
 

 
Klass 2 - Hoppning 0.50-0.80 (Lätt D) bed. Clear Round Kategori D
Örebrotraktens Ryttarförening
Julihoppning för Ponny
Klass 2
16 anmälda, 16 startande, 10 placerade
Tävlingsledare: Ebba Söderström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Emilia Olsson Depple Grey WONDER    
  Valåsens RS   0 49,50
1 Sara Karlsson Wilhem    
  Eskilstunaorten   0 48,30
1 Madeleine Packalén Mr Bon    
  Arboga RS   0 54,40
1 Felicia Harrysson Mirianda IX RNF 2506    
  RK Kumla   0 52,40
1 Jesper Nordstedt Filippa G    
  Lindetraktens HSF   0 42,50
1 Linnéa Lycke Dalys    
  Kumla Ridklubb   0 58,20
1 Malin Ragnarsson Solo    
  Arboga RS   0 55,70
1 Julia Andersson Säbys Kalle    
  Örebro FK   0 54,50
1 Idamarie Andersson Roxette    
  Valåsens RS   0 49,40
1 Ellen Eklind Krösa Valkyria    
  Folkatorps RS   0 51,90
 
11 Sofia Carlsson Sanna    
  Wittvångs HS Poetic Justice - Holiday Prince 4 62,40
11 Amanda Vinkel Sheron    
  Linde Ridskola   4 61,80
13 Linn Sohlman Juliette    
  Kilsbergsryttarna   8 54,70
14 Hanna Roth Tallemaja    
  Örebro FK   Ute.  
14 Emma Nordin Horsa    
      Ute.  
14 Evelina Särnholm Moll    
  Dyltabruks RF   Ute.