Dyltabruks RF 2009-06-14
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2009-06-14 kl. 18:01
Klass 1 - Dressyr FEI Inl. Program Ponny Kategori B + C + D
Klass 2 - Dressyr Lätt A:P1 Lag Kategori B + C
Klass 2 - Dressyr Lätt A:P1 Lag Kategori D
Klass 3 - Dressyr Lätt A:4 Kategori C
Klass 3 - Dressyr Lätt A:4 Kategori D
Klass 4 - Dressyr Lätt A:1 Kategori C + D

I tävlingarna ingick finalen för Division 1.
Sammanlagda resultaten från serien:

 

Omg 1

Omg 2

Omg 3

Tot

1

Säffle Ridklubb

8

8

8

24

2

Dyltabruks Ryttarförening

8

8

5

21

3

Arvika Ridklubb

8

5

6

19

4

Wittvångs Hästsällskap

4

3

4

11

5

Karlskoga Ryttarteam

3

2

3

8

5

Ryttarsällskapet Grums

2

4

2

8

7

Torsby Ridklubb

1

1

1

3


Klass 1 - Dressyr FEI Inl. Program Ponny Kategori B + C + D
14 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Speaker: Kerstin Falkenström
Domare C: Ola Johnsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Jennifer AnderssonMerano 24824865,263
 Arboga RSDerwen MR T RWD - Derwen Rallway Express WSB1 
2Emma ÖjstrandCiba Sandstone 23123160,789
 Arvika RidklubbCampari - Brillant2 
3Emma WestinKing of Thunder 22822860,000
 Kumla RidklubbOkänd3 
4Linn Gustafsson AspmanBagheera 22822860,000
 Djursholms RKOkänd - Okänd3 
 
5Matilda HolmströmFredriksbergs Nadir 22322358,684
 Håbo RidklubbDennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF5 
5Hedvig WikPinoccio 22322358,684
 Örebro FKPico - Brilliant5 
7Nicole JacobsJacobs Wiggleytuff 22122158,158
 RS GrumsVermont - Sadiqui Viscount7 
8Stephanie LindeDuncarra Beauty 21921957,632
 Knivstaortens RKPaddock Camargue - M Bronze Ensign8 
9Sara HolmérTwickles Amadeus 21821857,368
 Askersunds RKOkänd9 
10Rebecca GustafssonJacobs Delicato 21521556,579
 RS GrumsDelirious - Lodor Tywysog Nudd10 
11Josefine JohanssonJacobs Dumle 21421456,316
 RS GrumsDelirious - Lodor Tywysog Nudd11 
12Elina PetterssonNoble Star 21021055,263
 Karlskoga RTJuno Rory - Bofors ox12 
13Hanna Van OoijenMowglie 20820854,737
 Björklinge RFOkänd13 
14Mimmi KlemetsAlbert Maräng 16516543,421
 Nyby-Torshälla RKSilverlea Rambo RNF - Robin RNF14 
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt A:P1 Lag Kategori B + C
Final i Div 1
15 anmälda, 13 startande, 4 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Speaker: Kerstin Falkenström
Domare C: Agneta Nylander
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Sabina OlssonLotus 26226268,947
 Säffle Ridklubb (4)Okänd1 
2Vega AxelssonStarship 23823862,632
 Säffle RidklubbSimberg Senator - Lord Aramis2 
3Louise SandströmMagica de Hex 23523561,842
 Kils RFOkänd3 
4Karin BiörklundCavees Cup 22722759,737
 Arvika Ridklubb (3)Beschenhof Cavadee - Brooklands Moonwalker4 
 
5Hanna JibbeforsIndra 22422458,947
 Säffle Ridklubb (4)Navatino - Astral5 
6Erika LundinChester 21821857,368
 Wittvångs HS (6)Prince River xx - Springtime RNF6 
6Linn IngvarssonScopo Philiac 21821857,368
 Karlskoga RT (1)Vernons Peeping Tom - Rolökke Swallow6 
8Lisa JohanssonLeonardo II 21421456,316
 Dyltabruks RF (2)Silverlea Rambo - Peregrin8 
9Mathilda KarlssonPenny Tölo 21321356,053
 Dyltabruks RF (2)Wärnanäs Peng - Friars Sion9 
10Nicole JacobsJacobs Wiggleytuff 21021055,263
 RS Grums (7)Vermont - Sadiqui Viscount10 
11Stephanie LindeDuncarra Beauty 20220253,158
 Knivstaortens RKPaddock Camargue - M Bronze Ensign11 
12Emmy PetterssonChampis 19619651,579
 Karlskoga RT (1)Pasad - Diamant12 
13Madeleine NilssonPontus Nicha 19519551,316
 Torsby Ridklubb (5)Charmeur AF Longesminde - Niro AF Thorsager13 
 Olivia AnderssonClever Ever    
 Arvika RidklubbCampari - Three Stars Black Rocket  
 Ulrika AndhLucky Luke    
 Wittvångs HSOkänd  
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt A:P1 Lag Kategori D
Final i Div 1
23 anmälda, 21 startande, 6 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Speaker: Kerstin Falkenström
Domare C: Agneta Nylander
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Sofie WettbergMinigårdens Anisette 25625667,368
 Säffle Ridklubb (4)JE Amadeuz ox - Expo ox1 
2Mikaela PerssonRiver Dance 25225266,316
 Arboga RSGreen River xx - Idzard2 
3Jennifer AnderssonMerano 25025065,789
 Arboga RSDerwen MR T RWD - Derwen Rallway Express WSB3 
4Hanna BergströmWest Side Fred 24024063,158
 Dyltabruks RF (2)Okänd - Okänd4 
5Matilda HolmströmFredriksbergs Nadir 23923962,895
 Håbo RidklubbDennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF5 
6Emma ÖjstrandCiba Sandstone 23623662,105
 Arvika Ridklubb (3)Campari - Brillant6 
 
7Ylva LarsonExcalibur 23523561,842
 Säffle Ridklubb (4)Grytåsa Kalemero - Crut7 
8Emma KnutssonLingårdens Peppino 23423461,579
 Wittvångs HS (6)Värends Pedro RNF - Leedes Boy RNF8 
9Rebecca GustafssonJacobs Delicato 23323361,316
 RS Grums (7)Delirious - Lodor Tywysog Nudd9 
10Josefin FalkChoisie 23223261,053
 Arvika Ridklubb (3)Campari - Brooklands Moonwalker10 
10Sara HolmérTwickles Amadeus 23223261,053
 Wittvångs HS (6)Okänd10 
12Linn Gustafsson AspmanBagheera 23123160,789
 Djursholms RKOkänd - Okänd12 
12Gry KarlssonTornado 23123160,789
 Dyltabruks RF (2)Okänd12 
14Hanna Van OoijenMowglie 22722759,737
 Björklinge RFOkänd14 
14Hedvig WikPinoccio 22722759,737
 Örebro FKPico - Brilliant14 
16Elina PetterssonNoble Star 22622659,474
 Karlskoga RT (1)Juno Rory - Bofors ox16 
17Emma WestinKing of Thunder 22422458,947
 Karlskoga RT (1)Okänd17 
18Julia HögmanKimmie 22122158,158
 Torsby Ridklubb (5)Okänd - Okänd18 
19Karin LindhKantjes Pjotr 21721757,105
 Wittvångs HS (6)Marnehoves Everset - Watershof Prerendene19 
20Josefine JohanssonJacobs Dumle 21021055,263
 RS Grums (7)Delirious - Lodor Tywysog Nudd20 
21Hanna WallstenSkorveluva Embla 20720754,474
 Knivstaortens RKBelmondo RNF - Belesár RNF21 
 Lisa NilssonMillie    
 Torsby Ridklubb (5)Okänd  
 Maria JohanssonEyraros    
 RS GrumsOkänd  
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt A:P1 Lag
7 startande lag
Domare C: Agneta Nylander
 
PlatsUppfödareLagnrProcent
  Lagledare
   RyttareHästSumma 
1Säffle RidklubbLag 466,052
   
 
   Sabina OlssonLotus68,947 
   Sofie WettbergMinigårdens Anisette67,368 
   Hanna JibbeforsIndra58,947 
   Ylva LarsonExcalibur61,842 
2Arvika RidklubbLag 360,965
   
 
   Karin BiörklundCavees Cup59,737 
   Emma ÖjstrandCiba Sandstone62,105 
   Josefin FalkChoisie61,053 
3Dyltabruks RFLag 260,088
  Linda Karlsson
 
   Hanna BergströmWest Side Fred63,158 
   Lisa JohanssonLeonardo II56,316 
   Mathilda KarlssonPenny Tölo56,053 
   Gry KarlssonTornado60,789 
4Wittvångs HSLag 660,000
   
 
   Erika LundinChester57,368 
   Emma KnutssonLingårdens Peppino61,579 
   Sara HolmérTwickles Amadeus61,053 
   Karin LindhKantjes Pjotr57,105 
5Karlskoga RTLag 158,596
  Gunilla Ingvarsson
 
   Linn IngvarssonScopo Philiac57,368 
   Emmy PetterssonChampis51,579 
   Elina PetterssonNoble Star59,474 
   Emma WestinKing of Thunder58,947 
6RS GrumsLag 757,281
  Ulrika Jacobs
 
   Rebecca GustafssonJacobs Delicato61,316 
   Nicole JacobsJacobs Wiggleytuff55,263 
   Josefine JohanssonJacobs Dumle55,263 
7Torsby RidklubbLag 554,737
   
 
   Madeleine NilssonPontus Nicha51,316 
   Julia HögmanKimmie58,158 
   Lisa NilssonMillie  
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt A:4 Kategori C
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Speaker: Kerstin Falkenström
Domare C: Ola Johnsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Juliette BergkvistPedro 26126163,659
 Mellösa RKOkänd1 
2Mathilda KarlssonPenny Tölo 26026063,415
 Dyltabruks RFWärnanäs Peng - Friars Sion2 
 
3Hanna JibbeforsIndra 25825862,927
 Christinehamns HPKNavatino - Astral3 
4Linn IngvarssonScopo Philiac 25625662,439
 Karlskoga RTVernons Peeping Tom - Rolökke Swallow4 
5Lisa JohanssonLeonardo II 25425461,951
 Dyltabruks RFSilverlea Rambo - Peregrin5 
6Ulrika AndhLucky Luke 23823858,049
 Wittvångs HSOkänd6 
 Vega AxelssonStarship    
 Säffle RidklubbSimberg Senator - Lord Aramis  
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt A:4 Kategori D
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Speaker: Kerstin Falkenström
Domare C: Ola Johnsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Hanna BergströmWest Side Fred 27327366,585
 Örebrotraktens RFOkänd - Okänd1 
2Emma KnutssonOosterwijks Leonardo 26526564,634
 Wittvångs HSOffem Minos - Ruighenrodes Dwight2 
 
3Sofie WettbergMinigårdens Anisette 26226263,902
 Säffle RidklubbJE Amadeuz ox - Expo ox3 
4Hanna WallstenSkorveluva Embla 25025060,976
 Knivstaortens RKBelmondo RNF - Belesár RNF4 
5Magdalena HedbergBC 23623657,561
 Insjöns RKOkänd5 
6Karin LindhKantjes Pjotr 23323356,829
 Wittvångs HSMarnehoves Everset - Watershof Prerendene6 
 Gry KarlssonTornado    
 Dyltabruks RFOkänd  
 
till toppen

Klass 4 - Dressyr Lätt A:1 Kategori C + D
11 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Yvonne Krook
Speaker: Kerstin Falkenström
Domare C: Susanne Gustavsson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Vega AxelssonStarship 25425466,842
 Säffle RidklubbSimberg Senator - Lord Aramis1 
2Emma KnutssonOosterwijks Leonardo 24824865,263
 Wittvångs HSOffem Minos - Ruighenrodes Dwight2 
 
3Juliette BergkvistPedro 24824865,263
 Mellösa RKOkänd2 
4Emma KnutssonLingårdens Peppino 24224263,684
 Wittvångs HSVärends Pedro RNF - Leedes Boy RNF4 
5Erika LundinChester 23323361,316
 Wittvångs HSPrince River xx - Springtime RNF5 
6Magdalena HedbergBC 23123160,789
 Insjöns RKOkänd6 
7Madeleine NilssonPontus Nicha 22622659,474
 Torsby RidklubbCharmeur AF Longesminde - Niro AF Thorsager7 
8Emelie AldenfalkEvita Giola 20220253,158
 Kumla RidklubbEldorrado - Gildo8 
 Sabina OlssonLotus    
 Säffle RidklubbOkänd  
 Olivia RymanSpirit of Big Meadow 22922960,263
 Örebrotraktens RFShilo Brende - Nickel  
 Maria JohanssonEyraros    
 RS GrumsOkänd  
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport