Dyltabruks RF 2009-05-21
Resultat nationell ponnydressyr

Klass 6B - Dressyr Lätt A:2 Kategori A + B
10 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Speaker: Kerstin Falkenström
Domare H: Cecilia Hansson
Domare C: Susanne Gustavsson
Domare M: Ola Johnsson
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Lina Karlsson Brodals Mistral   279 300 272 851 65,969
  Trossnäs FK Wildzangs Gloriant - Mirth Master 2 1 3  
2 David AhvenlampiSvensson Henfynyw Tywysog   284 284 275 843 65,349
  Nyby-Torshälla RK Menai Rancher - Parc Marvel 1 2 1  
3 Jessie Johansson Anakin Skywalker   279 278 271 828 64,186
  Gripens RF Molstabergs Max - Ekbäckens Sigurd 2 3 5  
 
4 Jonna Olsson Lamborghini   278 274 272 824 63,876
  Wäse RF Okänd 4 4 3  
5 Josefine Mazetti Ronja Rocket II   278 263 265 806 62,481
  Kongahälla RS Okänd 4 5 6  
6 Izabella Lied Rossmons Vide   262 254 275 791 61,318
  Mariestads RK Bostorps Bravad RW - Coed Coch Targed RW 8 7 1  
7 Amanda Holmertz Possum   263 255 263 781 60,543
  Mantorpsryttarna Simberg Senator - Wärnanäs Ulrik 7 6 7  
8 Hanna Eriksson Black Beauty   264 252 253 769 59,612
  Jönköpings FK Okänd - Okänd 6 8 8  
9 Stephanie Linde W.I.P Le Grand Jeté   253 240 243 736 57,054
  Knivstaortens RK Watson v. Bunswaard - Kilagårdens Maffe 9 9 9  
 
 

Klass 5B - Dressyr Lätt A:P0 (kat. B) Kategori A + B
11 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Domare C: Lina GustavssonHägg
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 David AhvenlampiSvensson Henfynyw Tywysog   305 305 67,778
  Nyby-Torshälla RK Menai Rancher - Parc Marvel 1  
2 Lina Karlsson Brodals Mistral   304 304 67,556
  Trossnäs FK Wildzangs Gloriant - Mirth Master 2  
3 Jessie Johansson Anakin Skywalker   301 301 66,889
  Gripens RF Molstabergs Max - Ekbäckens Sigurd 3  
 
4 Josefine Mazetti Ronja Rocket II   295 295 65,556
  Kongahälla RS Okänd 4  
5 Jonna Olsson Lamborghini   286 286 63,556
  Wäse RF Okänd 5  
6 Izabella Lied Rossmons Vide   285 285 63,333
  Mariestads RK Bostorps Bravad RW - Coed Coch Targed RW 6  
7 Hanna Eriksson Black Beauty   279 279 62,000
  Jönköpings FK Okänd - Okänd 7  
8 Stephanie Linde W.I.P Le Grand Jeté   277 277 61,556
  Knivstaortens RK Watson v. Bunswaard - Kilagårdens Maffe 8  
9 Amanda Holmertz Possum   275 275 61,111
  Mantorpsryttarna Simberg Senator - Wärnanäs Ulrik 9  
 
 

Klass 4C - Dressyr FEI Lagtävlan Ponny Kategori C
21 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Domare H: Agneta Nylander
Domare C: Cecilia Hansson
Domare M: Ola Johnsson
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Anna Nord Sun Rise   247 242 237 726 67,222
  Grevagårdens RF Stackarps Bilbau - Surprise 2 1 1  
2 Hillevi Wijk Pascall   248 240 230 718 66,481
  Håbo Ridklubb Chlopek - Okänd 1 2 3  
3 Cornelia Sparring Esse Buckson   240 237 229 706 65,370
  Djursholms RK Silverlea Buckskin RNF - Prinsen RNF 3 5 4  
4 Sofia Åsander Skattegårds Midnight   230 239 229 698 64,630
  Segersta SR Skattegårds Miramis - Smedhults Cavat 5 3 4  
4 Sabina Olsson Lotus   233 239 226 698 64,630
  Säffle Ridklubb   4 3 7  
 
6 Natalie Ekroth B Melizza   224 237 228 689 63,796
  Årsta Runsten Cippyn Red Crusader - Kirby Cane 8 5 6  
7 Beatrice Axelsson Maddoc   226 227 235 688 63,704
  Vetlandaortens RF Okänd - Okänd 7 7 2  
8 Hanna Hedberg Karlsfälts Carreras   228 226 224 678 62,778
  Björklinge RF Vallrum Objekt RW - Coed Coch Targed RW 6 8 9  
9 Teresa Bollefors Dante   223 212 225 660 61,111
  Roslagens R&KK Okänd 9 13 8  
10 Malin Fogeby Ron   223 221 215 659 61,019
  Kilafors RK Okänd 9 9 12  
11 Victoria Löfgren No More Mr Nice Guy   206 220 218 644 59,630
  Karlskrona Lyckå Okänd - Okänd 15 10 11  
12 Victoria Larsson Fantomen   216 215 211 642 59,444
  Eskilstunaorten Okänd - Okänd 11 11 15  
13 Jenny Frodhe Olbiz Tellus   216 213 212 641 59,352
  Kinda Ridklubb Värnbergs Orion - Pommac 11 12 13  
14 Esther Kaså Simberg Hip Hop RW 121   213 206 219 638 59,074
  Alingsås RS Linksbury Reyalist RW 82 - Rotherswood State Occasin 13 17 10  
15 Caroline Gyllenswärd Megara   204 212 209 625 57,870
  Gemlaortens SK   16 13 16  
16 Elin Röjdal Indiana Joe   201 208 212 621 57,500
  Lilleruds HSK Okänd 17 15 13  
17 Jessie Johansson Moonlight Shadow   208 207 205 620 57,407
  Gripens RF Liksta Höjdens Komet - Minstrel Boy 14 16 17  
 
 

Klass 3D - Dressyr FEI Lagtävlan Ponny Kategori D
42 anmälda, 33 startande, 9 placerade
Domare H: Margareta Tellander
Domare C: Cecilia Brage
Domare M: Petra Wall
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Annie Schön Little Big Man   245 247 249 741 68,611
  Falu Ridklubb Robin Hood - Galliano 1 2 1  
2 Elin Johansson Alladdin   234 249 243 726 67,222
  Mantorpsryttarna Okänd 8 1 2  
3 Liv Nyström Virdarnas Sider   240 241 226 707 65,463
  Mantorpsryttarna Valentin Bell RNF - Hoekshors Denny RNF 4 5 4  
4 Victoria Logård Valdo RP 150   238 240 225 703 65,093
  Roslagens R&KK Vermont - Derano Gold 5 6 6  
5 Louise Malm Värends Sack   234 244 224 702 65,000
  Åmåls Ridklubb Tacado - Wootton Bracken 8 3 7  
5 Emelie Thunborg Phaeton   242 230 230 702 65,000
  Årsta Runsten Okänd 3 10 3  
7 Alexandra Fredriksson Stackarps Peeron   235 242 217 694 64,259
  Björklinge RF Rodlease Dancing Gold - Ashely Aristocrat 7 4 12  
8 Malin Fogeby Prince Pogi   245 223 219 687 63,611
  Kilafors RK Verona´s Bo-Gi - Power Boy 1 17 10  
9 Tina Sandell My Spirit   229 222 226 677 62,685
  Edsbyns RK Brazo 10 21 4  
9 Jenny Karlsson Brantops Validos Son   227 229 221 677 62,685
  Djursholms RK Valido - Valentino 12 11 9  
 
11 Emelie Hedström Steerwoldes Lancet   238 231 203 672 62,222
  Mantorpsryttarna Lets be the Best - Downland Folklore 5 8 17  
12 Olivia Axtelius Irish Jane   223 227 219 669 61,944
  Årsta Runsten Okänd 14 14 10  
13 Ebba Folkeson Lively Sunflower   229 228 211 668 61,852
  Mantorpsryttarna Okänd 10 12 15  
14 Emma Öjstrand Ciba Sandstone   222 223 222 667 61,759
  Arvika Ridklubb Campari - Brillant 15 17 8  
15 Anna Gerdt Åstratorps Mowitz   222 226 214 662 61,296
  Håbo Ridklubb Fridolf RNF S- - Värends Pedro RNF 15 15 14  
16 Malin Axelsson The Grey Mouse   219 228 203 650 60,185
  Hagfors-Uddeholm Okänd 21 12 17  
17 Alexandra Kjörsvik Golden Garlic RC 97   225 220 203 648 60,000
  Hageby Ridklubb Juno Rory - Hagens o Chief 13 25 17  
18 Sara Ramde Chesterfield   210 221 216 647 59,907
  Tenhults RF Carnaby Patrick Hooligan - Holens Ingolf 27 24 13  
19 Emelie Hedström Lotus II   217 231 198 646 59,815
  Mantorpsryttarna Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB 24 8 21  
19 Matilda Holmström Fredriksbergs Nadir   221 223 202 646 59,815
  Håbo Ridklubb Dennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF 18 17 20  
21 Ellinor Manhed Lidens Mr Li   219 234 185 638 59,074
  Särö RF Janus - Clifden Wind 21 7 29  
22 Sofia Robertsson Toblerone   222 223 192 637 58,981
  Tolita Ridklubb Okänd 15 17 24  
23 Sofia Kanestad Doller Maker   212 220 198 630 58,333
  Djursholms RK Dressman I - Rosedale Tiberius 26 25 21  
24 Erika Andersson Spirello   221 222 186 629 58,241
  Gripens RF Ernford Jester RWR - Little League 18 21 26  
25 Gabriella Sohlberg Milous Pandora Tootsie   214 222 192 628 58,148
  Djursholms RK Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 25 21 24  
26 Mikaela Persson River Dance   220 219 186 625 57,870
  Arboga RS Green River xx - Idzard 20 27 26  
27 Sara Holmér Twickles Amadeus   203 224 197 624 57,778
  Askersunds RK Okänd 29 16 23  
28 Frida Hindemo Pepsi   218 215 186 619 57,315
  Gripens RF Okänd 23 28 26  
29 Rebecca Gustafsson Jacobs Delicato   197 212 209 618 57,222
  RS Grums Delirious - Lodor Tywysog Nudd 30 29 16  
30 Gry Karlsson Tornado   209 201 185 595 55,093
  Dyltabruks RF Okänd 28 30 29  
31 Ida Nilsson Ice Road´s Naina Joan   190 201 169 560 51,852
  Mariestads RK Ceres Lord Thomas - Bucklesham Brenin Bach 31 30 32  
32 Emma Joelsson Turandot   188 181 180 549 50,833
  Falu Ridklubb Coed Coch Targed - Son of a Gun xx 33 32 31  
33 Alexzandra Leideborg Golden Dream   190 170 163 523 48,426
  Mantorpsryttarna Okänd 31 33 33  
 
 

Klass 2C - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori C
21 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Domare H: Susanne Gustavsson
Domare C: Agneta Nylander
Domare M: Lina GustavssonHägg
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Sabina Olsson Lotus   261 258 258 777 68,158
  Säffle Ridklubb   1 2 1  
2 Anna Nord Sun Rise   244 260 258 762 66,842
  Grevagårdens RF Stackarps Bilbau - Surprise 5 1 1  
3 Beatrice Axelsson Maddoc   256 250 254 760 66,667
  Vetlandaortens RF Okänd - Okänd 2 4 4  
4 Sofia Åsander Skattegårds Midnight   242 251 257 750 65,789
  Segersta SR Skattegårds Miramis - Smedhults Cavat 6 3 3  
5 Malin Fogeby Ron   247 245 252 744 65,263
  Kilafors RK Okänd 4 6 5  
 
6 Cornelia Sparring Esse Buckson   248 250 245 743 65,175
  Djursholms RK Silverlea Buckskin RNF - Prinsen RNF 3 4 9  
7 Hillevi Wijk Pascall   241 241 246 728 63,860
  Håbo Ridklubb Chlopek - Okänd 7 9 8  
8 Jenny Frodhe Olbiz Tellus   232 241 250 723 63,421
  Kinda Ridklubb Värnbergs Orion - Pommac 11 9 6  
9 Natalie Ekroth B Melizza   234 241 247 722 63,333
  Årsta Runsten Cippyn Red Crusader - Kirby Cane 9 9 7  
10 Hanna Hedberg Karlsfälts Carreras   234 244 243 721 63,246
  Björklinge RF Vallrum Objekt RW - Coed Coch Targed RW 9 7 10  
11 Jessie Johansson Moonlight Shadow   236 237 243 716 62,807
  Gripens RF Liksta Höjdens Komet - Minstrel Boy 8 12 10  
12 Esther Kaså Simberg Hip Hop RW 121   229 244 242 715 62,719
  Alingsås RS Linksbury Reyalist RW 82 - Rotherswood State Occasin 12 7 12  
13 Teresa Bollefors Dante   228 236 233 697 61,140
  Roslagens R&KK Okänd 13 13 14  
14 Elin Röjdal Indiana Joe   220 217 237 674 59,123
  Lilleruds HSK Okänd 15 16 13  
15 Victoria Löfgren No More Mr Nice Guy   221 223 226 670 58,772
  Karlskrona Lyckå Okänd - Okänd 14 15 15  
16 Victoria Larsson Fantomen   200 224 223 647 56,754
  Eskilstunaorten Okänd - Okänd 17 14 16  
17 Caroline Gyllenswärd Megara   208 212 221 641 56,228
  Gemlaortens SK   16 17 17  
 
 

Klass 1D - Dressyr FEI Ind Mästerskap Ponny Kategori D
Globenkval
42 anmälda, 32 startande, 8 placerade
Domare H: Stefan Westin
Domare C: Lotta Finstorp
Domare M: Christina Strand
 
Plats Ryttare Häst Premie H C M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Michaela Frisk Hagens Qumulus   247 267 265 779 68,333
  Stockholms FK Värnbergs Orion - Blue Chief 3 1 1  
2 Elin Johansson Alladdin   256 259 262 777 68,158
  Mantorpsryttarna Okänd 1 3 2  
3 Liv Nyström Virdarnas Sider   253 241 253 747 65,526
  Mantorpsryttarna Valentin Bell RNF - Hoekshors Denny RNF 2 13 3  
4 Emelie Thunborg Phaeton   244 260 240 744 65,263
  Årsta Runsten Okänd 5 2 13  
4 Emma Öjstrand Ciba Sandstone   239 252 253 744 65,263
  Arvika Ridklubb Campari - Brillant 11 4 3  
6 Victoria Logård Valdo RP 150   240 251 252 743 65,175
  Roslagens R&KK Vermont - Derano Gold 9 5 5  
7 Emelie Hedström Lotus II   239 248 250 737 64,649
  Mantorpsryttarna Rolls Royce RC - Tanam on Diaghall CSB 11 7 6  
8 Robin Forsfält Domino   238 247 249 734 64,386
  Årsta Runsten High Crest Promise - okänd 13 8 8  
 
9 Tina Sandell My Spirit   240 242 250 732 64,211
  Edsbyns RK Brazo 9 11 6  
9 Jenny Karlsson Brantops Validos Son   233 251 248 732 64,211
  Djursholms RK Valido - Valentino 18 5 9  
11 Louise Malm Värends Sack   244 237 246 727 63,772
  Åmåls Ridklubb Tacado - Wootton Bracken 5 16 10  
12 Malin Axelsson The Grey Mouse   244 245 234 723 63,421
  Hagfors-Uddeholm Okänd 5 9 21  
13 Sara Holmér Twickles Amadeus   236 241 245 722 63,333
  Askersunds RK Okänd 15 13 11  
14 Alexandra Fredriksson Stackarps Peeron   246 233 240 719 63,070
  Björklinge RF Rodlease Dancing Gold - Ashely Aristocrat 4 20 13  
15 Annie Schön Little Big Man   235 238 241 714 62,632
  Falu Ridklubb Robin Hood - Galliano 16 15 12  
16 Ebba Folkeson Lively Sunflower   241 232 240 713 62,544
  Mantorpsryttarna Okänd 8 22 13  
17 Alexandra Kjörsvik Golden Garlic RC 97   237 236 238 711 62,368
  Hageby Ridklubb Juno Rory - Hagens o Chief 14 18 17  
18 Malin Fogeby Prince Pogi   228 242 239 709 62,193
  Kilafors RK Verona´s Bo-Gi - Power Boy 21 11 16  
19 Erika Andersson Spirello   225 244 227 696 61,053
  Gripens RF Ernford Jester RWR - Little League 22 10 26  
20 Sofia Kanestad Doller Maker   234 236 224 694 60,877
  Djursholms RK Dressman I - Rosedale Tiberius 17 18 28  
20 Sara Ramde Chesterfield   231 230 233 694 60,877
  Tenhults RF Carnaby Patrick Hooligan - Holens Ingolf 19 24 22  
22 Anna Gerdt Åstratorps Mowitz   231 226 236 693 60,789
  Håbo Ridklubb Fridolf RNF S- - Värends Pedro RNF 19 28 20  
23 Sofia Robertsson Toblerone   218 233 238 689 60,439
  Tolita Ridklubb Okänd 27 20 17  
24 Ellinor Manhed Lidens Mr Li   225 237 224 686 60,175
  Särö RF Janus - Clifden Wind 22 16 28  
25 Matilda Holmström Fredriksbergs Nadir   219 228 230 677 59,386
  Håbo Ridklubb Dennie RNF S- - Silverlea Buckskin RNF 25 25 23  
26 Gabriella Sohlberg Milous Pandora Tootsie   224 228 223 675 59,211
  Djursholms RK Power Boy RP - Isaksbo Jeronimo 10 24 25 30  
27 Emelie Hedström Steerwoldes Lancet   200 232 237 669 58,684
  Mantorpsryttarna Lets be the Best - Downland Folklore 30 22 19  
28 Olivia Axtelius Irish Jane   219 226 222 667 58,509
  Årsta Runsten Okänd 25 28 31  
29 Emma Joelsson Turandot   211 228 226 665 58,333
  Falu Ridklubb Coed Coch Targed - Son of a Gun xx 28 25 27  
30 Frida Hindemo Pepsi   208 222 230 660 57,895
  Gripens RF Okänd 29 30 23  
31 Rebecca Gustafsson Jacobs Delicato   195 218 230 643 56,404
  RS Grums Delirious - Lodor Tywysog Nudd 32 31 23  
32 Ida Nilsson Ice Road´s Naina Joan   199 209 219 627 55,000
  Mariestads RK Ceres Lord Thomas - Bucklesham Brenin Bach 31 32 32