Örebro fältrittklubb
Lokal hopptävling för ponny med första omgången
i Div. 3, 10 maj 2009
(uppdaterat 090513)

Resultat

Klass 3B hoppning Lätt D, bedömning Clear Round
Klass 3C hoppning Lätt D, bedömning Clear Round
Klass 3D hoppning Lätt D, bedömning Clear Round
Klass 2B hoppning Lätt C, bedömning A0+A0 två faser
Klass 2C hoppning Lätt C, avd. A, bedömning A0+A0 två faser
Klass 2C hoppning Lätt C, avd. B, bedömning A
Klass 2D hoppning Lätt C, avd. A, bedömning A0+A0 två faser
Klass 2D hoppning Lätt C, avd. B, bedömning A
Klass 1 Lätt D, bedömning A:1a Laghoppning

Överdomare: Carolina Kindgren
Domare: Pehr Emanuelzon
Banbyggare: Barbro Fischerström

Klass 3B hoppning Lätt D, bedömning Clear Round
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Natali Pettersson, Glanshammars Ryttarn Rasmus Nalle II 0 73.80
* 1 Emma Nilsson, Örebro FRK Isa 0 62.80
* 1 Malin Fager, Mullhyttans RK Roxette 0 65.36
* 1 Jonna Sunvisson, Viby Rid och KS Quite Bright 0 76.12
* 1 Ulrika Winge, Ridklubben Kilsbergs E-Type 0 79.85
* 1 Sara Nordström, Wittvångs Hästsällsk Tuff 0 69.37
* 1 Emma Nilsson, Örebro FRK Yoghurt 0 61.20
8 Tove Olsson, Viby Rid och KS Pär 2 82.42
9 Matilda Lindstrand, Ridklubben Kilsbergs Mimmi 4 75.44
10 Sandra Karlsson, Wittvångs Hästsällsk Emmi Lee 19 108.00


Klass 3C hoppning Lätt D, bedömning Clear Round
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Jessica Åsling, Nora RSF Dusty Rose 0 79.83
* 1 Alice Brantsberg, Wittvångs Hästsällsk Yanara 0 63.44
* 1 Adeline Falk, Wittvångs Hästsällsk Grace 0 68.80
* 1 Amanda Pettersson, Odensbackens RK Cleopatra 0 61.80
* 1 Karin Winge, Ridklubben Kilsbergs Mr Rizzo 0 72.04
6 Jennie Lönnholm, Degerfors Rid och KS Köhls Atom 4 55.44
6 Moa Löthgren, Ryttarkamraterna Kum Nimbo 4 65.63
8 Lisa Peterson, Viby Rid och KS Hiawatha Ute  
8 Madeleine Montgomery, Odensbackens RK Petty Ute  
8 Sofia Olsson, Karlskoga RK Contessa Ute  
8 Amanda Olsson, Pålsboda RF Cinderella X Ute  
8 Cornelia Lindkvist, Mullhyttans RK Pilens Flash Ute  


Klass 3D hoppning Lätt D, bedömning Clear Round
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Linn Ingvarsson, Karlskoga Ryttarteam Brave Heart 0 70.91
* 1 Sara Qureshi, Kumla RK Pokemon 0 55.70
* 1 Anna-Sofia Eriksson, Arboga RS Samantha 0 54.04
* 1 Sofia Carlsson, Wittvångs Hästsällsk Sanna 0 65.84
* 1 Ida Husell, Hamre RK Tamira 0 59.07
* 1 Signe Flygare, Örebro FRK Miclas Clara 0 64.46
* 1 Linn Ingvarsson, Karlskoga Ryttarteam Asgårds Leonardo 0 70.91
8 Louise Axelsson, Mullhyttans RK Valentin Schottis 4 69.64
8 Isabel Pettersson, Odensbackens RK Nova 4 73.52
8 Linn Forsström, Kumla RK Linus 4 70.95
8 Sofia Bergman, Wittvångs Hästsällsk Bonnie 4 71.00
12 Amelia Simpson, Skästa Ridcenter Cabaret 8 58.60
12 Helena Erlandsson, Kumla RK Al Capone 8 60.61
12 Sandra Johansson, Pålsboda RF La Cream 8 63.77
15 Märtha Löthgren, Ryttarkamraterna Kum Wana 10 92.04
16 Linda Axelsson, Mullhyttans RK Caverty Rose Bud 12 95.99
17 Hanna Alestig, Wittvångs Hästsällsk Amie 24 96.70
18 Sofia Lindh, Wittvångs Hästsällsk Vemejadå Ute  
18 Sara Jonsson, Mullhyttans RK Nikita Ute  
18 Matilda Grell, Odensbackens RK Amanda Ute  
18 Linnéa Lycke, Kumla RK Dalys Ute  
18 Rebecca Barrette, Ridklubben Kilsbergs Oliver Roger Ute  
18 Dina Renzi, Örebro FRK Westendorf Caid Ute  
18 Erika Pettersson, Askersunds RK Burmas Monte Carlo Ute  
18 Louise Axelsson, Wittvångs Hästsällsk Teglovnens Emil Ute  
 

Klass 2B hoppning Lätt C, bedömning A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Emma Nilsson, Örebro FRK Yoghurt 4 62.09
2 Matilda Lindstrand, Ridklubben Kilsbergs Mimmi 7 81.30
3 Karin Molin-Eriksson, Örebro FRK Lingo 7 84.4


Klass 2C hoppning Lätt C, avd. A, bedömning A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Karin Winge, Ridklubben Kilsbergs Mr Rizzo 0 + 0 27.82
* 2 Beatrice Johansson, Wittvångs Hästsällsk Coco Chanel (RC Den 747) 0 + 0 33.88
* 3 Adeline Falk, Wittvångs Hästsällsk Grace 0 + 0 34.38
* 4 Frida Djurfeldt, Blå Bergens RF Tanja 0 + 0 38.49
5 Mathilda Lundwall, Karlskoga RK Filippa 0 + 4 36.21
6 Emelie Jansson, Pålsboda RF Hannibal 0 + 4 44.45
7 Evelina Ström, Kumla RK Cherry's Belinda 1 74.16
8 Alice Brantsberg, Wittvångs Hästsällsk Yanara 4 66.56
9 Ronja Karlsson, Pålsboda RF Queen 6 80.66
10 Sofie Ekestubbe, Örebro FRK Ligist 14 94.50
11 Filippa Alin, Glanshammars Ryttarn Mely's Rita 15 100.75
12 Jennie Lönnholm, Degerfors Rid och KS Köhls Atom Ute  
12 Linda Ohlsson, Karlskoga RK Putte Ute  


Klass 2C hoppning Lätt C, avd. B, bedömning A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Evelina Ström, Kumla RK Victor 0 61.00
* 1 Emma Pegers, Viby Rid och KS Cadfach Rhufeinaidd 0 70.12
3 Jessica Åsling, Nora RSF Dusty Rose 4 63.60


Klass 2D hoppning Lätt C, avd. A, bedömning A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Sara Qureshi, Kumla RK Pokemon 0 + 0 29.86
* 2 Ida Pegers, Wittvångs Hästsällsk Thor RNF 152 0 + 0 38.30
* 3 Edith Heppich, Ryttarkamraterna Kum Lofty Silver Owen 0 + 0 44.81
* 4 Ida Husell, Hamre RK Tamira 4 53.23
5 Amelia Simpson, Skästa Ridcenter Cabaret 4 64.04
6 Agnes Heppich, Ryttarkamraterna Kum Kasmir 4 69.27
7 Emilia Olsson, Valåsens RS Dapple Grey Wonder 16 101.17
8 Hanna Alestig, Wittvångs Hästsällsk Amie 17 91.08
9 Filippa Nilsagård, Wittvångs Hästsällsk Cinderella Ute  
9 Sofia Barrette, Ridklubben Kilsbergs Oliver Roger Ute  
9 Lovisa Thorén, Valåsens RS Ramirez 53 Ute  
9 Jesper Nordstedt, Lindetraktens HSF Filippa-G Ute  
9 Märtha Löthgren, Ryttarkamraterna Kum Wana Ute  


Klass 2D hoppning Lätt C, avd. B, bedömning A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Signe Flygare, Örebro FRK Miclas Clara 4 58.75
2 Helena Erlandsson, Kumla RK Al Capone 14 79.66
3 Linn Ingvarsson, Karlskoga Ryttarteam Asgårds Leonardo Ute  
3 Linn Ingvarsson, Karlskoga Ryttarteam Brave Heart Ute  


Klass 1 Lätt C, bedömning A:1a Laghoppning

Plac.   Lag/Ryttare Häst Fel Stilp Poäng
 
1.   Wittvångs hästsällskap lag 2   0 113 12
  A Sandra Karlsson Emmi Lee 4    
  C Beatrice Johansson Coco Chanel 0    
  D Louise Axelsson Teglovnens Emil 0    
  D Filippa Nilsagård Cinderella 0    
 
2.   Pålsboda ryttarförening   4 122 10
  C Ronja Karlsson Queen 0    
  C Emelie Jansson Hannibal 0    
  C Amanda Olsson Cinderella 40    
  D Sandra Johanssson La Cream 4    
 
3.   Örebro fältrittklubb   4 98 9
  B Karin Molin Lingo 0    
  B Emma Nilsson Isa 0    
  D Fanny Zetterqvist Zelda 4    
 
4.   Odensbackens ridklubb   8 105 8
  C Madeleine Montgomery Petty 0    
  C Amanda Pettersson Cleopatra 0    
  D Isabel Pettersson Nova 40    
  D Matilda Grell Amanda 8    
 
5.   Wittvångs hästsällskap lag 1   12 106 7
  B Sara Nordström Tuff 0    
  D Sofia Carlsson Sanna 8    
  D Sofia Bergman Bonnie 8    
  D Ida Pegers Thor 4    
 
6.   Glanshammarsryttarna   17 100 6
  C Elin Ekstrand Tuffe Viktor 17    
  C Filippa Alin Mely´s Rita 0    
  C Linnea Algeblad Tinkabelle 0    
  D Maja Nylund Said 40    
 
7.   Valåsens ryttarsällskap   36 88 5
  D Emilia Olsson Dapple Grey Wonder 8    
  D Evelina Eriksson Källtorps Grey 8    
  D Lovisa Thorén Ramirez 20    
 
8.   Mullhyttans ridklubb   40 70 4
  B Malin Fager Roxette 0    
  C Louise Axelsson Pilens Flash 40    
  D Sara Jonsson Nikita 40    
  D Linda Axelsson Caverty Rose Bud 0    
 
9.   Karlskoga ridklubb   44 77 3
  C Sofia Olsson Contezza 4    
  C Mathilda Lundwall Filippa 0    
  C Linda Olsson Putte 40    
 
10.   Viby rid- och körsällskap   57 51 2
  B Ludwig Axäng Miss Winnie 40    
  B Jonna Sunvisson Quite Bright 0    
  B Tove Olsson Pär 40    
  C Lisa Peterson Hiawata 17    
 
11.   Lindetraktens hästsportförening   92 22 1
  C Emma Karlsson Tyfon 40    
  C Frida Djurfelt Tanja 40    
  D Jisper Nordstedt Filippa G 12    
 


 


     RS-pro/HTML 02-03