Gyttorps RK 2009-05-09

Resultat lokal ponny dressyr
med andra omgången av div 3


Klass 2 - Dressyr Lätt C:2 Lag Kategori B
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Maria Nilsson / Veronica Fransson
Domare C: Petra Wall
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Kajsa Skinnars Emilion   174 174 62,143
  Rosendahls RF (1) Grus - Björn 1  
2 Anna Falck Appache   172 172 61,429
  Rosendahls RF (1)   2  
 
3 Karin Molin-Eriksson Lingo   156 156 55,714
  Örebro FK (1)   3  
4 Emelie Gustafsson Apple Frisbee   148 148 52,857
  Glanshammars R (1) Apple Basket - Luckwell 4  
5 Felicia Solberg Mirac   143 143 51,071
  Hälleforsorten (1) Horsemosens Charlie Brown 5  
 
 

Klass 2 - Dressyr Lätt C:2 Lag Kategori C
9 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Maria Nilsson / Veronica Fransson
Domare C: Petra Wall
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Maria Lindh Ramona   186 186 66,429
  Wittvångs HS Imp. Danmark 1  
2 Frida Hedlund Mister Figaro   184 184 65,714
  Karlskoga RK (1) Sörbys Oboy 2  
3 Kristina Hedlund Brutus   179 179 63,929
  Gyttorps RK Knast Halsneas 173 - Dalar 154 3  
 
4 Linnéa Algeblad Tinkabell   174 174 62,143
  Glanshammars R (1)   4  
4 Beatrice Johansson Blancha   174 174 62,143
  Wittvångs HS (1) Caraway - Öxenholm Godot 4  
6 Ronja Karlsson Queen   172 172 61,429
  Pålsboda RF (1)   6  
7 Klara Karlsson Chaba   144 144 51,429
  Glanshammars R (1) Bacarac - Horsemosens Charlie Brown 7  
8 Amanda Ekström Tequila After Dark   142 142 50,714
  Dyltabruks RF (1)   8  
9 Clara Schultz Lady   140 140 50,000
  Rosendahls RF (1)   9  
 
 

Klass 2 - Dressyr Lätt C:2 Lag Kategori D
25 anmälda, 23 startande, 6 placerade
Överdomare: Susanne Gustavsson
Tävlingsledare: Maria Nilsson / Veronica Fransson
Domare C: Petra Wall
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Wilma Nilsagård Cinderella   195 195 69,643
  Wittvångs HS (1) Columbus - Okänd 1  
2 Elin Kivelö Ängsgårdens In-Gela   183 183 65,357
  Karlskoga RK (1) Vernons Peeping Tom 2  
3 Julia Persson Zielonek   183 183 65,357
  Hälleforsorten (1)   2  
4 Jonna Lindstedt Wislana   179 179 63,929
  Karlskoga RK (1) Chock 4  
5 Kajsa Ekblom Peter   178 178 63,571
  Blå Bergens RF Imp. Holland 5  
6 Emma Keller Hellsing Melissa   175 175 62,500
  Linde Ridskola (1) Imp. England 6  
 
7 Madelen Laituri Lofty Rosanne   171 171 61,071
  Dyltabruks RF (1) Ashfield Catal Crobdhearg 7  
8 Helene Edhammer Octan   169 169 60,357
  Linde Ridskola (1) Imp. England 8  
9 Agnes Molander Filip   167 167 59,643
  Glanshammars R (1) Snoddas 9  
9 Amanda Arvidsson Ängvaktarns Neptun   167 167 59,643
  Linde Ridskola (1) Coed Coach Target - Elim ox 9  
11 Sofia Eriksson Pilens Marta   163 163 58,214
  Linde Ridskola (1) Vernons Peeping Tom 11  
12 Sofia Bergman Bonnie   162 162 57,857
  Wittvångs HS (1)   12  
13 Linnéa Lycke Dalys   158 158 56,429
  Kumla Ridklubb Lysluggen - Dalar 13  
14 Felicia Olsson Lilholdt´s Sonny   155 155 55,357
  Sikfors RS Rolökke Swallow - Stafford Hat Band 14  
15 Alice Ivarsson Golden Touch   154 154 55,000
  Pålsboda RF (1) Imp. Danmark 15  
15 Kristina Almestrand Virdarnas Sprite   154 154 55,000
  Örebro FK (1) Sun Roy - Wotton Bracken 15  
17 Victoria Fintling Little Vic   153 153 54,643
  Örebro FK (1) Brozzan - Arystoteles 17  
18 Hanna Hautanen Kings Ginger   151 151 53,929
  Hälleforsorten (1) Imp. Irland 18  
18 Sofia Larsson Happy Meal   151 151 53,929
  Wittvångs HS (1) Primer K - Sindarve Tulo 137 18  
20 Josefine Wallenhammar Little Big Man   146 146 52,143
  Örebro FK (1)   20  
21 Sandra Johansson La Cream   142 142 50,714
  Pålsboda RF (1)   21  
22 Sandra Svanlund Con Lemon   138 138 49,286
  Dyltabruks RF (1)   22  
23 Emily Holmlund Moorbridge   131 131 46,786
  Pålsboda RF (1) Bellestro 23  
 
 

Klass 2 - Dressyr Lätt C:2 Lag
9 startande lag
Domare C: Petra Wall
 
Plats Uppfödare Lagnr Procent
    Lagledare
      Ryttare Häst Summa  
1 Karlskoga RK Lag 1 65,000
    Therese Wennberg
 
      Frida Hedlund Mister Figaro 65,714  
      Elin Kivelö Ängsgårdens In-Gela 65,357  
      Jonna Lindstedt Wislana 63,929  
2 Wittvångs HS Lag 1 63,214
    Marie Johansson
 
      Wilma Nilsagård Cinderella 69,643  
      Beatrice Johansson Blancha 62,143  
      Sofia Bergman Bonnie 57,857  
      Sofia Larsson Happy Meal 53,929  
3 Linde Ridskola Lag 1 60,833
    Stefan Rehn
 
      Emma Keller Hellsing Melissa 62,500  
      Helene Edhammer Octan 60,357  
      Amanda Arvidsson Ängvaktarns Neptun 59,643  
      Sofia Eriksson Pilens Marta 58,214  
4 Glanshammars R Lag 1 58,214
    Cecilia Molander
 
      Emelie Gustafsson Apple Frisbee 52,857  
      Linnéa Algeblad Tinkabell 62,143  
      Klara Karlsson Chaba 51,429  
      Agnes Molander Filip 59,643  
5 Rosendahls RF Lag 1 57,857
    Hanna Kensén
 
      Kajsa Skinnars Emilion 62,143  
      Anna Falck Appache 61,429  
      Clara Schultz Lady 50,000  
6 Hälleforsorten Lag 1 56,786
    Ida Larsson
 
      Julia Persson Zielonek 65,357  
      Felicia Solberg Mirac 51,071  
      Hanna Hautanen Kings Ginger 53,929  
7 Pålsboda RF Lag 1 55,714
    Madelene Johansson
 
      Ronja Karlsson Queen 61,429  
      Alice Ivarsson Golden Touch 55,000  
      Sandra Johansson La Cream 50,714  
      Emily Holmlund Moorbridge 46,786  
8 Örebro FK Lag 1 55,119
    Sandra Rönnberg
 
      Karin Molin-Eriksson Lingo 55,714  
      Kristina Almestrand Virdarnas Sprite 55,000  
      Victoria Fintling Little Vic 54,643  
      Josefine Wallenhammar Little Big Man 52,143  
9 Dyltabruks RF Lag 1 53,690
    Marie Eriksson
 
      Madelen Laituri Lofty Rosanne 61,071  
      Amanda Ekström Tequila After Dark 50,714  
      Sandra Svanlund Con Lemon 49,286  
 
 

Klass 3 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B
3 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Tävlingsledare: Maria Nilsson / Veronica Fransson
Domare C: Susanne Gustavsson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Anna Falck Appache   149 149 55,185
  Rosendahls RF   1  
 
2 Kajsa Skinnars Emilion   143 143 52,963
  Rosendahls RF Grus - Björn 2  
3 Linn Eklund Salsta Silver Light   136 136 50,370
  Rosendahls RF Springbourne Pioneer 3  
 
 

Klass 3 - Dressyr Lätt C:1 Kategori C
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Maria Nilsson / Veronica Fransson
Domare C: Susanne Gustavsson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Kristina Hedlund Brutus   166 166 61,481
  Gyttorps RK Knast Halsneas 173 - Dalar 154 1  
1 Ronja Karlsson Queen   166 166 61,481
  Pålsboda RF   1  
 
3 Maria Lindh Ramona   166 166 61,481
  Wittvångs HS Imp. Danmark 1  
4 Beatrice Johansson Blancha   153 153 56,667
  Wittvångs HS Caraway - Öxenholm Godot 4  
5 Amanda Ekström Tequila After Dark   147 147 54,444
  Dyltabruks RF   5  
6 Klara Karlsson Chaba   143 143 52,963
  Glanshammars R Bacarac - Horsemosens Charlie Brown 6  
7 Clara Schultz Lady   140 140 51,852
  Rosendahls RF   7  
 
 

Klass 3 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D
13 anmälda, 11 startande, 3 placerade
Tävlingsledare: Maria Nilsson / Veronica Fransson
Domare C: Susanne Gustavsson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Hanna Hautanen Kings Ginger   163 163 60,370
  Hälleforsorten Imp. Irland 1  
2 Felicia Olsson Lilholdt´s Sonny   159 159 58,889
  Sikfors RS Rolökke Swallow - Stafford Hat Band 2  
3 Wilma Nilsagård Cinderella   153 153 56,667
  Wittvångs HS Columbus - Okänd 3  
 
4 Sandra Johansson La Cream   152 152 56,296
  Pålsboda RF   4  
5 Julia Persson Zielonek   150 150 55,556
  Hälleforsorten   5  
6 Victoria Fintling Little Vic   146 146 54,074
  Örebro FK Brozzan - Arystoteles 6  
7 Madelen Laituri Lofty Rosanne   145 145 53,704
  Dyltabruks RF Ashfield Catal Crobdhearg 7  
8 Sofia Bergman Bonnie   144 144 53,333
  Wittvångs HS   8  
9 Sandra Svanlund Con Lemon   136 136 50,370
  Dyltabruks RF   9  
10 Sofia Larsson Happy Meal   128 128 47,407
  Wittvångs HS Primer K - Sindarve Tulo 137 10  
11 Alice Ivarsson Golden Touch     0  
  Pålsboda RF Imp. Danmark