Resultat lokal dressyr för ponny, Örebrotraktens RF den 3 maj -09

 

Klass 1 - Dressyr Lätt B:1 Kategori B + C
Örebrotraktens Ryttarförening
Ponnydressyr
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Linda Bielefeldt
Domare M: Anders Fredzell
 
Plats Ryttare Häst Premie M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Jenny Nyberg Maurits van de Beekhoeve   179 179 61,724
  Dyltabruks RF Melvin - Blue Boy´s Nieuwmoed 1  
2 Elin Viitanen Jipe Satay   172 172 59,310
  Hälleforsorten Rolökke Swallow - Horsemoosens Charlie Brown 2  
 
3 Elisa Hallgren Igel   163 163 56,207
  Örebro FK Okänd - Okänd 3  
3 Wicktoria Torell Kings Jumper   163 163 56,207
  Christinehamns RK Okänd 3  
5 Alexandra Snobl Val De Mar   162 162 55,862
  Örebrotraktens RF   5  
6 Amanda Wegelius Shia   155 155 53,448
  Viby R&KS Hellekis Timjan 6  
7 Evelinn Åkerman Anells Acrobat   154 154 53,103
  Viby R&KS Linksbury Royalist RW 82 7  
 
 

Klass 1 - Dressyr Lätt B:1 Kategori D
Örebrotraktens Ryttarförening
Ponnydressyr
14 anmälda, 13 startande, 4 placerade
Tävlingsledare: Linda Bielefeldt
Domare M: Anders Fredzell
 
Plats Ryttare Häst Premie M Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Matilda Frommegård Bo Balder   192 192 66,207
  Wittvångs HS   1  
2 Emelie Gunnarsson Indiana   188 188 64,828
  Örebrotraktens RF Okänd 2  
3 Charlotte Bergström Mayfield   187 187 64,483
  Kungsbacka RK   3  
4 Izabella Bosäter Taco van de Zonnehoeve   180 180 62,069
  Kumla Ridklubb Hercules v d Zonnehoeve - Brimstone van Graaf Janshof 4  
 
5 Emelie Karlberg Savanna   178 178 61,379
  Örebro FK Okänd 5  
6 Nathalie Pettersson Oliver Swift   177 177 61,034
  Wittvångs HS Okänd 6  
7 Malin Karlsson Tailors Thalia   176 176 60,690
  Karlskoga RT Vernons Peeping Tom - Kastor 7  
8 Viktoria Fintling Little Vic   174 174 60,000
  Örebro FK   8  
9 Louise Axelsson Teglovnens Emil   173 173 59,655
  Wittvångs HS Manitu N SPH 95 - Cansas SPH 65 9  
10 Alexandra Pålsson Jackpot   171 171 58,966
  Örebrotraktens RF Grythöjdens Eldorado RNF - Gandhi RNF 10  
11 Amanda Turunen Munsboro Dudley   162 162 55,862
  Baståsens RK Okänd 11  
12 Linnéa Lycke Dalys   155 155 53,448
  Kumla Ridklubb Lysluggen - Dalar 12  
13 Maria Lillberg Chelsea   147 147 50,690
  Eklunda RF   13  
 
 

Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B
Örebrotraktens Ryttarförening
Ponnydressyr
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade
Tävlingsledare: Linda Biefeldt
Domare C: Anders Fredzell
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Kajsa Skinnars Emilion   161 161 59,630
  Rosendahls RF Grus 363, Björn 315 1  
 
2 Anna Falck Albin   160 160 59,259
  Rosendahls RF   2  
3 Linn Eklund Salsta Silver Light   154 154 57,037
  Rosendahls RF Springbourne Pioneer 3  
4 Anna Falck Appache   149 149 55,185
  Rosendahls RF   4  
 
 

Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori C
Örebrotraktens Ryttarförening
Ponnydressyr
8 anmälda, 7 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Linda Biefeldt
Domare C: Anders Fredzell
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Elin Viitanen Jipe Satay   186 186 68,889
  Hälleforsorten Rolökke Swallow - Horsemoosens Charlie Brown 1  
2 Evelinn Åkerman Anells Acrobat   172 172 63,704
  Viby R&KS Linksbury Royalist RW 82 2  
 
3 Mimmi Haglund Yatzy   170 170 62,963
  Wittvångs HS   3  
4 Wicktoria Torell Kings Jumper   168 168 62,222
  Christinehamns RK Okänd 4  
5 Amanda Wegelius Shia   160 160 59,259
  Viby R&KS Hellekis Timjan 5  
6 Elisa Hallgren Igel   156 156 57,778
  Örebro FK Okänd - Okänd 6  
7 Amanda Thunberg Aqvils Sebastian   151 151 55,926
  Askersunds RK Fredriksbergs Dizney - Ballerino 7  
 
 

Klass 2 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D
Örebrotraktens Ryttarförening
Ponnydressyr
8 anmälda, 8 startande, 2 placerade
Tävlingsledare: Linda Biefeldt
Domare C: Anders Fredzell
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Charlotte Bergström Mayfield   170 170 62,963
  Kungsbacka RK      
2 Malin Karlsson Tailors Thalia   169 169 62,593
  Karlskoga RT Vernons Peeping Tom - Kastor 1  
 
3 Matilda Frommegård Bo Balder   169 169 62,593
  Wittvångs HS   1  
4 Louise Axelsson Teglovnens Emil   165 165 61,111
  Wittvångs HS Manitu N SPH 95 - Cansas SPH 65 3  
5 Viktoria Fintling Little Vic   160 160 59,259
  Örebro FK Brozzan - Arystoteles ox 4  
6 Pernilla Robertsson Branko   157 157 58,148
      5  
7 Mikaela Karlsson Muscot   149 149 55,185
    Hellekis Timjan RW 31 - Bellini 817 6  
8 Maria Lillberg Chelsea   134 134 49,630
  Eklunda RF   7