Kumla Ridklubb 27/9
Resultat regional hoppning med DM, JDM


Klass 1 1.30 - HOPPNING, BEDÖMNING A:1a DM Winning Round
Klass 2 1.20 - HOPPNING, BEDÖMNING A:1a JDM Winning Round
Klass 3 1.30 - HOPPNING, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 3 1.30 - HOPPNING, AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 4 1.20 - HOPPNING, BEDÖMNING A:0
Klass 4 1.20 - HOPPNING, AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 5 1.10 - HOPPNING, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Klass 5 1.10 - HOPPNING, AVD. B, BEDÖMNING A
Klass 6 1.00 - HOPPNING, BEDÖMNING A


Klass 1 1.30 - HOPPNING, BEDÖMNING A:1a Winning Round


Distriktsmästerskap för seniorer
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 EMELIE LUNDHOLM, Kumla RK GREYLINE 0 + 0 37.33
* 2 MALIN ÅKERBERG, Örebro FRK MILLIMANI E 0 + 0 38.38
* 3 EVA DANIELSSON, Nora RSF CONTENDOR 2 0 + 4 40.06
* 4 SANDRA KÅREGREN, Kumla RK BLUE MAGIC 0 + 4 44.30
5 LINDA ANDERSSON, Örebro FRK RAMONA 0 + 4 47.07
6 EVA DANIELSSON, Nora RSF KIMBERLY 0 63.52
7 YVONNE TALAMO, Kumla RK LANDCRUISER 1 67.96
8 EMELIE LUNDHOLM, Kumla RK AMAZING GRACE 4 58.95
9 CECILIA KINDSTRÖM, Örebro FRK CARRUBY BZ 4 64.87
10 ANNA ANDERSSON, Örebro FRK EASY CHOICE 5 67.61
11 PERNILLA ERIKSSON, Wittvångs Hästsällsk LACIANO MB 17 69.61
12 ANITA MELITSHENKO, Glanshammars Ryttarn SOUTHERN BREEZER 21 67.50
13 LINDA ANDERSSON, Örebro FRK ROMANZE Utg
14 ERICA ERIKSSON, Valåsens RS MAGIA Ute
14 YVONNE TALAMO, Kumla RK CAMILL S:T TROPEZ Ute



Klass 2 1.20 - HOPPNING, BEDÖMNING A:1a Winning Round

Distriktsmästerskap för juniorer
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 PEDER ZEILOTH, Kumla RK CARTIER 0 + 4 48.47
* 2 LOUISE BRANTSBERG, Wittvångs Hästsällsk BRITT DE LA MAR 4 + 8 44.08
* 3 REBECCA EKLIND, Kumla RK LATARNIK Z 0 + Ute
4 PEDER ZEILOTH, Kumla RK NO HURRY 0 61.32
5 REBECCA EKLIND, Kumla RK FOXY BOY 0 64.24
6 PATRICIA NORMARK, Kumla RK ELDORADO 4 63.14
7 MOA LARSSON, Wittvångs Hästsällsk ALLY MC BEE 4 64.76
8 LOUISE BRANTSBERG, Wittvångs Hästsällsk CALIMERO V/D SCHOORSCHEH 8 56.90
9 MALIN CARLBÄCK, Kumla RK BLUE STARLET 14 72.25



Klass 3 1.30 - HOPPNING, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 PATRICIA NORMARK, Kumla RK ELDORADO 0 + 0 32.49
* 2 CHARLOTTE EDEEN, Skästa Ridcenter FRAGANCIA 0 + 4 30.89
* 3 JENNY EKBLAD, Linköpings FRK STEFFI II 0 + 4 31.14
* 4 LINDA ANDERSSON, Örebro FRK RAMONA 0 + 5 37.13
* 5 MADELEINE GARPSÄTER, Trosa-Vagnhärads RK AD ALICE 0 + 8 30.22
* 6 REBECCA TENSER, Östra Sörmlands Lant BE WARE 0 + 8 32.02
7 YVONNE TALAMO, Kumla RK CAMILL S:T TROPEZ 0 + 8 32.37
8 LINDA-MARI OHLIN, Skaraortens RF CONQUBIN 0 + Ute
9 HANNA VINELL, Strömsholms RSF QUO VADIS 4 55.80
10 IDA ELIASESHALLKLINT, Avesta RK MAESTRO 4 56.13
11 JENNY EKBLAD, Linköpings FRK ROMA 4 57.17
12 JENNIE HALLSTRÖM, Vänsta RF HURRY UP S 4 57.50
13 BEATRICE DENGG, södertälje RK LEV GRAND 4 57.73
14 MARIA ÖSTMAN, Årsta Runstens Sport RA 4 58.11
15 JANE JOHANSSON, Trosa RS ALVARA 4 58.72
16 PERNILLA WASSBERG, Västerås RS CINIUS 4 58.82
17 PY JÄGERDEN, Strömsholms RSF KIRA 8 60.69
18 ERICA ERIKSSON, Valåsens RS MAGIA 8 76.13
19 CECILIA KINDSTRÖM, Örebro FRK CARRUBY BZ 9 63.50
20 YVONNE TALAMO, Kumla RK LANDCRUISER 12 60.31
21 LOUISE ENGKVIST, Skråmsta Civila RF QUITE HAPPY Utg
22 JILL NYLANDER, Team Aspvik RK NL KITT Ute



Klass 3 1.30 - HOPPNING, AVD. B, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 THERESE NYMAN, Salaortens RF ACINDO SB 4 65.14
* 1 JENNIE WIGFORSS, Team Aspvik RK ELINA MB 4 67.62
* 1 MADELEINE GARPSÄTER, Trosa-Vagnhärads RK QUEEN 4 65.96
4 PERNILLA DANNBERG, Gävle RS SKYWALKER 8 66.90
4 JONAS INGEMARSON, Märsta RK SAN REMO 8 66.96
6 THERESE NYMAN, Salaortens RF GINA 12 63.71
7 THERESE NYMAN, Salaortens RF AMOORINA 16 65.25
8 LINDA ANDERSSON, Örebro FRK CONTENDRA VAN DE ZUUTHOE Ute
8 LINDA ANDERSSON, Örebro FRK WICKY KW Ute
8 LINDA-MARI OHLIN, Skaraortens RF BELA R Ute



Klass 4 1.20 - HOPPNING, BEDÖMNING A:0

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 EMELIE LUNDHOLM, Kumla RK AMAZING GRACE 0 51.73
* 2 MALIN ÅKERBERG, Örebro FRK MILLIMANI E 0 52.50
* 3 JENNIE HALLSTRÖM, Vänsta RF HURRY UP S 0 55.26
* 4 LOUISE ENGKVIST, Skråmsta Civila RF QUITE HAPPY 0 56.04
* 5 LINDA-MARI OHLIN, Skaraortens RF CONQUBIN 0 56.17
* 6 MALIN CARLBÄCK, Kumla RK BLUE STARLET 0 56.78
* 7 HANNA VINELL, Strömsholms RSF QUO VADIS 0 56.88
* 8 REBECCA TENSER, Östra Sörmlands Lant BE WARE 0 57.11
* 9 JANE JOHANSSON, Trosa RS ALVARA 0 58.43
10 EMELIE HEDENGREN, Wittvångs Hästsällsk JUVENELLE 0 58.54
11 HELEN BERG, Strömsholms RSF NON STOP 1 61.76
12 MARIA ÖSTMAN, Årsta Runstens Sport RA 1 62.48
13 BEATRICE DENGG, södertälje RK LEV GRAND 1 63.60
14 OSCAR ERIKSSON, Eskilstunaortens RF LIANDOR HEART BREAKER 1 63.82
15 PY JÄGERDEN, Strömsholms RSF KIRA 2 65.27
16 ANITA MELITSHENKO, Glanshammars Ryttarn SOUTHERN BREEZER 2 67.64
17 SANDRA KÅREGREN, Kumla RK BLUE MAGIC 2 68.44
18 ANNA ELFSTEN, Kumla RK CANBERRY 4 52.32
19 THERESE ÖHMAN, Odensbackens RK WIKING 4 53.19
20 MARIA TELLEBO, SportRS MARKGRAFIN DE HEERS 4 54.64
21 ANGELICA BÄCK, Strömsholms RSF UHORN 4 57.91
22 YVONNE TALAMO, Kumla RK UNITY 4 58.01
23 LINDA-MARI OHLIN, Skaraortens RF RHIANO 4 58.22
24 IDA ELIASESHALLKLINT, Avesta RK CHOCK 4 59.76
25 LINDA MOBERG, Grevagårdens RF FLY CROSS OVER P.G 4 59.95
26 MAGNUS HAGLUND, Nyköpings RS MIRO 4 60.13
27 REBECCA EKLIND, Kumla RK LATARNIK Z 5 62.50
28 PERNILLA ERIKSSON, Wittvångs Hästsällsk LACIANO MB 5 64.08
29 MAGNUS HAGLUND, Nyköpings RS CACTUS 6 66.71
30 PERNILLA WASSBERG, Västerås RS LUCKY DANCING DOMINO 8 54.94
31 REBECCA EKLIND, Kumla RK FOXY BOY 8 57.07
32 AMANDA LUNDBERG, Skogslottens RF EVOLUTION RR 8 57.92
33 ELIN SÖDERQVIST, Sörmons RK HARENA 20 59.87
34 CECILIA HJÄRTMYR, Askersunds RK MAZETTI Ute
34 EMMA JOHANSSON, Viby Rid och KS VIRGINIA BEACH Ute



Klass 4 1.20 - HOPPNING, AVD. B, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 THERESE NYMAN, Salaortens RF AMOORINA 0 64.98
* 1 LINDA ANDERSSON, Örebro FRK CONTENDRA VAN DE ZUUTHOE 0 68.74
* 1 MARIA CARLBÄCK, Kumla RK SUNDANCE FLIP 0 66.44
* 1 THERESE NYMAN, Salaortens RF ACINDO SB 0 65.37
* 1 LINDA-MARI OHLIN, Skaraortens RF BELA R 0 61.99
* 1 MADELEINE GARPSÄTER, Trosa-Vagnhärads RK QUEEN 0 65.64
* 1 JENNIE WIGFORSS, Team Aspvik RK ELINA MB 0 63.80
* 1 MARIA GRANE, SportRS VALOUBET GORDON 0 64.95
* 1 PERNILLA DANNBERG, Gävle RS SKYWALKER 0 66.61
* 1 LINDA ANDERSSON, Örebro FRK WICKY KW 0 69.20
* 1 PIA ERIKSSON, Kumla RK DARCO 0 64.25
* 1 THERESE NYMAN, Salaortens RF GINA 0 63.55
13 NINA LILJA, Mantorps Ryttarna QUANT-Ā-SOI 4 65.63
13 PIA ERIKSSON, Kumla RK CAMPANULA TAP 4 64.43
13 CHARLOTTE EDEEN, Skästa Ridcenter FELICE 4 64.83
13 EVA DANIELSSON, Nora RSF CERTINA 4 67.18
13 JONAS INGEMARSON, Märsta RK SAN REMO 4 62.85
18 CAMILLA JOHANSSON, Lidköpings RK MAC-IN-LAY LF 6 78.78
19 PEDER ZEILOTH, Kumla RK WHISPER B 8 62.22
19 MARCUS OLSSON, Sollentuna RK WILLOVCRATIC 8 63.77
19 YVONNE TALAMO, Kumla RK DECIUS VAN DE ROSTAL 8 66.18
22 ANDREA WESTLING, Dyltabruk RF ALOUETTE 12 63.91
23 LINA FOGELQVIST, Askersunds RK FREESTYLE 16 67.57
23 KARLMAGNUS SVENSSON, Töreboda HK LUKE 16 65.46
23 SOFIA ALFREDSSON, Kumla RK ZIGUE 16 73.25
26 REBECKA WUOLO, Örebro FRK MARLON 156 Ute



Klass 5 1.10 - HOPPNING, BEDÖMNING A0+A0 två faser

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 THERESE ÖHMAN, Odensbackens RK WIKING 0 + 0 26.47
* 2 LOUISE BRANTSBERG, Wittvångs Hästsällsk CALIMERO V/D SCHOORSCHEH 0 + 0 27.52
* 3 ANNA ELFSTEN, Kumla RK CANBERRY 0 + 0 27.55
* 4 AMANDA LUNDBERG, Skogslottens RF EVOLUTION RR 0 + 0 27.65
* 5 CECILIA HJÄRTMYR, Askersunds RK MAZETTI 0 + 0 28.22
* 6 REBECKA WUOLO, Örebro FRK MARLON 156 0 + 0 28.23
* 7 INGELA ÖHRLING-LOISKE, Holmstorps RF AQINA 0 + 0 29.13
8 MAGNUS HAGLUND, Nyköpings RS MIRO 0 + 0 29.34
9 MAGNUS TÖRNBLAD, Ryttarkamraterna Kum EL ROSSI 0 + 0 29.46
10 MARIA TELLEBO, SportRS MARKGRAFIN DE HEERS 0 + 0 29.63
11 YVONNE TALAMO, Kumla RK UNITY 0 + 0 31.38
11 EMMA ANDERSSON, Örebro FRK ZANDOC Z 0 + 0 31.38
13 PEDER ZEILOTH, Kumla RK CARTIER 0 + 0 33.30
14 MAGNUS HAGLUND, Nyköpings RS CACTUS 0 + 0 35.01
15 IDA ELIASESHALLKLINT, Avesta RK CHOCK 0 + 4 27.07
16 PERNILLA WASSBERG, Västerås RS LUCKY DANCING DOMINO 0 + 4 30.53
17 AGNETHA JOHANSSON, Team Aspvik RK WINJETTE 0 + 9 56.00
18 LOUISE BRANTSBERG, Wittvångs Hästsällsk BRITT DE LA MAR 0 + Utg
19 EMELIE HEDENGREN, Wittvångs Hästsällsk JUVENELLE 4 60.44
20 PIA HOLM WAHLSTRÖM, Örebro FRK PROMISE 4 60.48
21 LINDA-MARI OHLIN, Skaraortens RF RHIANO 4 61.30
22 MADELEINE JOHANSSON, Valåsens RS THE LOOK 4 65.18
23 ALIDA SÄFLUND, Wittvångs Hästsällsk GUINEA LB 4 67.11
24 OSCAR ERIKSSON, Eskilstunaortens RF LIANDOR HEART BREAKER 4 67.82
25 MALIN NYKVIST, Kumla RK VERY EASY 4 69.14
26 MOA LARSSON, Wittvångs Hästsällsk ALLY MC BEE Ute
26 ELIN SÖDERQVIST, Sörmons RK HARENA Ute



Klass 5 1.10 - HOPPNING, AVD. B, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 NINA LILJA, Mantorps Ryttarna QUANT-Ā-SOI 0 67.15
* 1 ANDREA WESTLING, Dyltabruk RF ALOUETTE 0 67.56
* 1 KARLMAGNUS SVENSSON, Töreboda HK LUKE 0 67.94
* 1 MARIA CARLBÄCK, Kumla RK SUNDANCE FLIP 0 71.18
* 1 YVONNE TALAMO, Kumla RK DECIUS VAN DE ROSTAL 0 67.23
* 1 MARIA GRANE, SportRS VALOUBET GORDON 0 68.99
* 1 LENA BRIKELL, Örebro FRK IMPALA 0 73.92
* 1 EVA DANIELSSON, Nora RSF CERTINA 0 69.04
9 PIA ERIKSSON, Kumla RK DARCO 4 71.00
9 LINA FOGELQVIST, Askersunds RK FREESTYLE 4 72.08



Klass 6 1.00 - HOPPNING, BEDÖMNING A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 PEDER ZEILOTH, Kumla RK KELLY EK 0 65.79
* 1 PY JÄGERDEN, Strömsholms RSF TURLINGTON 0 69.49
* 1 LINDA ANDERSSON, Örebro FRK ALICIA 0 70.07
* 1 SANNE BERGSTRÖM, Örebro FRK ESQUIRE 0 70.69
* 1 BENNY AXELSSON, Husby-Rekarne RF NANCY MB 0 71.56
* 1 ROINE CARLSSON, Bromma RK PHIA 0 70.31
* 1 MALIN OHLIN, Skaraortens RF RAMÅNA 0 64.86
* 1 PY JÄGERDEN, Strömsholms RSF QUINCY 0 73.60
* 1 PEDER ZEILOTH, Kumla RK UNDERGROUND EK 0 67.72
* 1 ROINE CARLSSON, Bromma RK WELCOME 0 72.66
11 CAROLINE GÖRANSSON, Vikbolandets RF CORTINIA 4 65.42
11 ROINE CARLSSON, Bromma RK BALOUCENTO 4 74.95
11 JOSEFIN LARSSON, Örebro FRK HECTOR 4 67.73
11 AGNETHA JOHANSSON, Team Aspvik RK FAMOUS VAN HET ELKENHOF 4 71.07
11 JOSEFIN LARSSON, Örebro FRK SANCHO 4 68.36
16 MARTINA NYMAN, Skästa Ridcenter CORA 8 70.09
16 ELIN STIGELL, Skogslottens RF METALLICA 8 67.55

     RS-pro/HTML 02-03