Örebro fältrittklubb,
lokal och regional fälttävlan för häst
med DM för Örebro län och
KM för Öfk:s ryttare,
13 september 2009


Klass 1 fälttävlan, 1 dags. CNC*, CCN*
Klass 2 fälttävlan, 1 dags. 100-Klass
Klass 3 fälttävlan, 1 dags. 90-Klass

Distriktsmästare senior: Ulrica Egeryd med Up and Go, Öfk
Distriktsmästare junior: Hedvig Wik med Bookmaker, Öfk

Klass 1 fälttävlan, 1 dags. CNC*, CCN*
Plac. Ryttare Häst Drs Uth Hpp S:a
* 1 Tord Westergren, Boxholms RK Touch of Lyric xx 48.9 0 8.0 56.9
* 2 Tord Westergren, Boxholms RK Useppo 52.8 1.2 4.0 58.0
3 Klara Sundsvik, Stora Wäsby FRK Mustang 48.3 0 12.0 60.3
4 Nathalie Mortensen, Djursholms RK Kilpatrick Count 54.1 91.2 0 145.3
5 Lotta Sartz, Örebro FRK Jenny 56.7 Ut 8.0 Ute
6 Anna Karin Stål, Stora Wäsby FRK Miranda 69.1 Ut 4.0 Ute


Klass 2 fälttävlan, 1 dags. 100-klass
Plac. Ryttare Häst Drs Uth Hpp S:a
* 1 Emelie Grönberg, Flyinge RF Amaretto 49.5 .4 0 49.9
* 2 Johanna Knape, Lilla Edets RK Curiosa 48.7 3.2 0 51.9
* 3 Ludwig Svennerstål, Djursholms RK Shamwari 4 46.5 6.8 4.0 57.3
* 4 Hedvig Wik, Örebro FRK Bookmaker 54.7 3.2 4.0 61.9
* 5 Ellen Svennerstål, Djursholms RK Beach Belle 55.5 4.0 4.0 63.5
* 6 Ulrica Egeryd, Örebro FRK Up and Go 66.7 0 0 66.7
7 Anna Sindahl, Örebro FRK Amica 56.2 13.6 6.0 75.8
8 Ludwig Olsson, Tidaholmsbygdens HK Pointjack 53.2 24.0 0 77.2
9 Frida Andersén, Hofors RS Strauss 45.7 23.6 12.0 81.3
10 Camilla Pettersson, Salaortens RF Cyberax 60.0 26.4 0 86.4
11 Catharina Tiefensee, Malmköpings RS Qille 65.3 1.2 22.0 88.5
12 Anna Karin Wendestam, Tranemoryttarna Tireno 63.8 34.8 0 98.6
13 Ida Gillman, Askersunds RK Zebrina 69.7 24.4 12.0 106.1
14 Anna Karin Stål, Stora Wäsby FRK Cohiba Splendido 57.0 44.4 12.0 113.4
15 Moa Berrek, Stora Wäsby FRK Respekt 52.5 80.4 12.0 144.9
16 Karin Magnusson, Mantorps Ryttarna Guldmåne 68.2 80.8 7.0 156.0
17 Carina Eriksson, Baståsens RK Zatellit 60.0 8.0 68.0
18 Elin Olsson, Botkyrka RS Candeloro 51.7 Ut 0 Ute
19 Frida Andersson, Örebro FRK Its True 48.7 Ut 4.0 Ute
20 Beatrice Edler, Mantorps Ryttarna Lt Karisma 51.0 Ut 4.0 Ute
21 Jessica Ödvall, Falbygdens HSF Faros G 59.2 Ut 0 Ute
22 Linda Eklund, Skaraborgs FRK Enzo R 56.2 Ut 8.0 Ute
23 William Nilson Fryer, Mjölby RK Athos 42.0 Ut Ute
24 Sara Dahlin, Bollnäs RS Ferran Lady 75.7 Ut Ute


Klass 3 fälttävlan, 1 dags. 90-klass
Plac. Ryttare Häst Drs Uth Hpp S:a
* 1 Sophia Folkesson, Waxholms FRK Marionette 44.2 0 0 44.2
* 2 Alicia Holmén, Plönningeryttarna Business x 41.2 0 4.0 45.2
* 3 Oscar Eriksson, Eskilstunaortens RF Liandor Heart Breaker 45.0 .8 0 45.8
* 4 Ida Bröms, Leksands RK Collin 46.5 0 4.0 50.5
* 5 Filippa Skobe, Nykyrka RK Cortell B 49.5 5.2 0 54.7
* 6 Lina Henriksson, Strömsholms RSF Waloubet van de Tombeele 55.5 0 0 55.5
* 7 My Henriksson, Hofors RS Bella 54.0 0 4.0 58.0
* 8 Lina Johansson, Ridklubben Kilsbergs Tricolor 50.2 .4 8.0 58.6
9 Beatrice Edler, Mantorps Ryttarna Be My Access xx 57.7 0 4.0 61.7
10 Malin Larsson, Strömsholms RSF Hard Eternity 60.7 4.8 0 65.5
11 Terese Hagman, Örebro FRK Wanessa 63.0 0 4.0 67.0
12 Marie Mondroth, Trögds RF Mr Hi-Tech 67.5 6.0 0 73.5
13 Boel Spindler, Malmköpings RS Cahlua 72.0 2.0 0 74.0
14 Elisabeth Werngren, Örebro FRK Staccatto 69.7 .4 4.0 74.1
15 Emma Strand, Tidaholmsbygdens HK Primus 48.7 21.2 8.0 77.9
16 Moa Grönkvist, Hofors RS Cadance 67.5 0 12.0 79.5
17 Amanda Gabrielsson, Mantorps Ryttarna Hortensia 45.7 34.0 0 79.7
18 Thomas Eliasson, Skaraortens RF Marcolita 82.5 0 0 82.5
19 Johanna Kiuttu, Hofors RS Caruso II G 57.0 22.4 4.0 83.4
20 Caroline Markström, Malmköpings RS Minelli 49.5 35.6 12.0 97.1
21 Jens Arosenius, Enköpings FRK Sefir 64.5 34.0 0 98.5
22 Sandra Björn, Hofors RS Neuton 64.5 36.4 0 100.9
23 Kristina Karlsson, Borås FRK Crysotemis 75.7 33.6 4.0 113.3
24 Karin Sindahl, Örebro FRK Luna 46.5 Ut 0 Ute
25 Elvira Stafverfeldt, Stora Wäsby FRK Orchid Beauty 49.5 Ut 0 Ute
26 Anna Karin Nylander, Gustavsbergs RS Royal Salut 54.7 Ut 0 Ute
27 Emma Eriksson, Örebrotraktens RF Dolores MB 55.5 Ut 4.0 Ute
28 Caroline Gustafsson, Boxholms RK Maximus 61.5 Ut 4.0 Ute
29 Anna Karin Nylander, Gustavsbergs RS Klara 62.2 Ut 28.0 Ute
30 Ida Johansson, Åtvidabergs RK Skolleruds Maestro 63.8 Ut Ute
31 Camilla Andersson, Gustavsbergs RS Prince Nightcap 92.2 Ut Ute

     RS-pro/HTML 02-03