Askersunds Ridklubb 6/9
Resultat lokal hoppning


Klass 1 0.95 - HOPPNING, BEDÖMNING A:1a Laghoppning
Division 2½, omgång 3 av 4
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac.   Lag/Ryttare Häst Fel Tid Fel Tid
 
1.   Nora Ridsportförening   4.00 164.08
  1 Kajsa Persson Terioso 37.00 64.00
  9 Maria Häggkvist Joy 0 53.99
  17 Therese Widén Zanetti 0 52.71
  25 Melinda Blomqvist Wilma V 4.00 57.38
 
2.   Glanshammarsryttarna   6.00 179.70
  8 Malin Kiereck Picasso 6.00 70.27
  16 Emma Andréasson Charmonie 0 53.83
  24 Charlotte Alin Overlord 37.00 64.00
  32 Maria Freijd Jolie 0 55.60
 
3.   Ryttarkamraterna Kumla   8.00 151.48
  7 Gunilla Öbergtörnblad Markoolio 0 49.62
  15 Marianne Heppich Dimjon 4.00 51.70
  23 Madelen Magnusson Suebalia 4.00 50.16
  31 Magnus Törnblad El Rossi 4.00 55.93
 
4.   Wittvångs Hästsällskap   8.00 158.32
  5 Linda Stunz Sweet Dreams 8.00 61.27
  13 Louise Jansson Judo Ii 4.00 54.30
  21 Emelie Hedengren Juvenelle 4.00 53.76
  29 Louise Brantsberg Britt De La Mar 0 50.26
 
5.   Askersunds Ridklubb   24.00 166.31
  2 Stina Sjöberg Chamsin 4.00 54.36
  10 Ellen Eriksson Roxane 8.00 54.33
  18 Anne Dufwa Shayla 37.00 64.00
  26 Tove Dieker Golden Lady 12.00 57.62
 
6.   Valåsens Ryttarsällskap   25.00 173.21
  6 Pernilla Johansson Prince Of Cruising 8.00 56.17
  14 Elin Gilbertsson Lambretta 17.00 64.63
  22 Larsgöran Nyström Quenscher 37.00 64.00
  30 Sandra Johansson Charmör 0 52.41
 
7.   Föreningen Sydnärkeryttarna   28.00 184.46
  4 Marina Fallgren Sorro 37.00 64.00
  12 Tina Fröbergh Gordon xx 12.00 49.90
  20 Malin Fallgren Well Done 14 16.00 77.58
  28 Anna-Karin Nilsson Rölleka 0 56.98
 
8.   Odensbackens Ridklubb   36.00 160.47
  3 Amanda Larsson Imre    
  11 Therese Öhman Alfons 4.00 52.84
  19 Madelaine Snobl Charity 16.00 56.15
  27 Jonas Björnsson Chuck 16.00 51.48


Klass 1 0.95 - HOPPNING, BEDÖMNING A:1a Laghoppning
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 GUNILLA ÖBERGTÖRNBLAD, Ryttarkamraterna Kum MARKOOLIO 0 49.62
* 2 LOUISE BRANTSBERG, Wittvångs Hästsällsk BRITT DE LA MAR 0 50.26
* 3 SANDRA JOHANSSON, Valåsens RS CHARMÖR 0 52.41
* 4 THERESE WIDÉN, Nora RSF ZANETTI 0 52.71
* 5 EMMA ANDRÉASSON, GlanshammarsRyttarna CHARMONIE 0 53.83
* 6 MARIA HÄGGKVIST, Nora RSF JOY 0 53.99
* 7 MARIA FREIJD, GlanshammarsRyttarna JOLIE 0 55.60
* 8 ANNA-KARIN NILSSON, Syd Nerike Ryttarna RÖLLEKA 0 56.98
9 MADELEN MAGNUSSON, Ryttarkamraterna Kum SUEBALIA 4 50.16
10 MARIANNE HEPPICH, Ryttarkamraterna Kum DIMJON 4 51.70
11 THERESE ÖHMAN, Odensbackens RK ALFONS 4 52.84
12 EMELIE HEDENGREN, Wittvångs Hästsällsk JUVENELLE 4 53.76
13 LOUISE JANSSON, Wittvångs Hästsällsk JUDO II 4 54.30
14 STINA SJÖBERG, Askersunds RK CHAMSIN 4 54.36
15 MAGNUS TÖRNBLAD, Ryttarkamraterna Kum EL ROSSI 4 55.93
16 MELINDA BLOMQVIST, Nora RSF WILMA V 4 57.38
17 MALIN KIERECK, GlanshammarsRyttarna PICASSO 6 70.27
18 ELLEN ERIKSSON, Askersunds RK ROXANE 8 54.33
19 PERNILLA JOHANSSON, Valåsens RS PRINCE OF CRUISING 8 56.17
20 LINDA STUNZ, Wittvångs Hästsällsk SWEET DREAMS 8 61.27
21 TINA FRÖBERGH, Syd Nerike Ryttarna GORDON XX 12 49.90
22 TOVE DIEKER, Askersunds RK GOLDEN LADY 12 57.62
23 JONAS BJÖRNSSON, Odensbackens RK CHUCK 16 51.48
24 MADELAINE SNOBL, Odensbackens RK CHARITY 16 56.15
25 MALIN FALLGREN, Syd Nerike Ryttarna WELL DONE 14 16 77.58
26 ELIN GILBERTSSON, Valåsens RS LAMBRETTA 17 64.63
27 KAJSA PERSSON, Nora RSF TERIOSO Ute  
27 LARSGÖRAN NYSTRÖM, Valåsens RS QUENSCHER Ute  
27 CHARLOTTE ALIN, GlanshammarsRyttarna OVERLORD Ute  
27 MARINA FALLGREN, Syd Nerike Ryttarna SORRO Ute  
27 ANNE DUFWA, Askersunds RK SHAYLA Ute  

    



Klass 2 1.10 - HOPPNING, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 LOUISE BRANTSBERG, Wittvångs Hästsällsk CALIMERO V/D SCHOORSCHE 0 + 0 29.77
* 2 EMELIE HEDENGREN, Wittvångs Hästsällsk JUVENELLE 0 + 0 30.01
* 3 EMELIE KARLBERG, Örebro FRK ARTEMIS 0 + 0 30.03
* 4 LOUISE JANSSON, Wittvångs Hästsällsk JUDO II 0 + 0 40.26
* 5 ANNA SEDSTRÖM, Örebro FRK GLADDY 5 0 + 4 30.81
* 6 IDA VIKBERG, Örebro FRK QUITE ALL RIGHT R 0 + 5 44.33
7 PAULINE IVARSSON, Pålsboda RF LITTLE QUEEN 0 + 8 34.18
8 ANNA BINNBERG, Grevagårdens RF ILONA 4 49.41
9 SOFIA LARSSON, Wittvångs Hästsällsk PRETTY WOMEN 4 50.55
10 MARION JOHANSSON, Viby Rid och KS CASSIOPEIA 4 52.84
11 MARINA LINDKVIST, Örebro FRK MAGINO 4 52.95
12 ANNA PERSSON, Kumla RK ABERDEEN 4 55.81
13 YVONNE TALAMO, Kumla RK SHAKIRA-K 4 58.34
14 SANDRA JOHANSSON, Valåsens RS CHARMÖR 7 71.32
15 TINA FRÖBERGH, Syd Nerike Ryttarna GORDON XX 8 48.26
16 EWA JONSSON, Kumla RK CHAKIRA 9 65.40
17 LINN ANDERSSON, Amnebygdens RF ULTRA 12 54.22
18 THERESE WIDÉN, Nora RSF ZANETTI 15 89.38
19 JOHANNA ALMEEN, Wittvångs Hästsällsk MEYRA 16 77.37
20 IDA PALOMÄKI, Boxholms RK LITTLE SHAGGY 22 86.58
21 LARSGÖRAN NYSTRÖM, Valåsens RS QUENSCHER 26 85.04
22 PERNILLA JOHANSSON, Valåsens RS PRINCE OF CRUISING Utg  
23 AMANDA LARSSON, Ridklubben Kilsbergs IMRE Ute  



Klass 2 1.10 - HOPPNING, AVD. B, BEDÖMNING A
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 YVONNE TALAMO, Kumla RK DECIUS VAN DE ROSTAL 4 58.35
* 2 LINDA SEDSTRÖM, Örebro FRK MYLORD HITCH 8 56.54
* 2 MADELAINE SNOBL, Odensbackens RK IDALGO 8 56.02
* 2 SOFIA ALFREDSSON, Kumla RK ZIGUE 8 57.92
5 MARIA OLSSON, Kumla RK ELLANVILLE E 9 66.61
6 ELIN GILBERTSSON, Valåsens RS LAMBRETTA 11 74.41
7 THERESE ÖHMAN, Odensbackens RK ALFONS 12 51.34
7 AMANDA LINDBLOM, Mantorps Ryttarna LA-BOUM 12 53.62
9 JESSICA MATTISSON, Storfors RK MISS BLACKBIRD 16 56.91
10 ANNMARIE FRIBERG, Örebro FRK BREEDS CENTURIO S Ute  



Klass 2 1.00 - HOPPNING, BEDÖMNING A
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MARTINA NYMAN, Skästa Ridcenter VANILLA F 4 49.35
2 LINDA-MARIE OHLIN, Skaraortens RF BARWA 8 52.31

   


Klass 3 1.00 - HOPPNING, BEDÖMNING A0+A0 två faser
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 LOUISE BRANTSBERG, Wittvångs Hästsällsk BRITT DE LA MAR 0 + 0 23.00
* 2 LOUISE BRANTSBERG, Wittvångs Hästsällsk CALIMERO V/D SCHOORSCHE 0 + 0 25.09
* 3 MARINA LINDKVIST, Örebro FRK MAGINO 0 + 0 26.55
* 4 MAGNUS TÖRNBLAD, Ryttarkamraterna Kum EL ROSSI 0 + 0 27.86
* 5 EMMA ANDRÉASSON, GlanshammarsRyttarna CHARMONIE 0 + 0 28.36
* 6 IDA PALOMÄKI, Boxholms RK LITTLE SHAGGY 0 + 0 29.98
* 7 TOVE DIEKER, Askersunds RK GOLDEN LADY 0 + 0 30.53
* 8 ANNA PERSSON, Kumla RK ABERDEEN 0 + 0 33.02
9 EMELIE KARLBERG, Örebro FRK ARTEMIS 0 + 4 23.33
10 JONAS BJÖRNSSON, Odensbackens RK CHUCK 0 + 4 28.56
11 SOFIA LARSSON, Wittvångs Hästsällsk PRETTY WOMEN 0 + 8 27.36
12 PAULINE IVARSSON, Pålsboda RF LITTLE QUEEN 0 + 8 27.38
13 ANNA SEDSTRÖM, Örebro FRK GLADDY 5 4 48.71
14 ELLEN ERIKSSON, Askersunds RK ROXANE 4 49.78
15 LINN ANDERSSON, Amnebygdens RF ULTRA 4 51.11
16 MADELEN MAGNUSSON, Ryttarkamraterna Kum SUEBALIA 4 51.96
17 EMMA JOHANSSON, Viby Rid och KS LATERNA MAGICA 4 54.25
18 AMANDA LINDBLOM, Mantorps Ryttarna LA-BOUM 4 54.34
19 AMANDA LARSSON, Ridklubben Kilsbergs IMRE 4 55.03
20 MARIA HÄGGKVIST, Nora RSF JOY 5 62.77
21 JOHANNA NORDIN, Askersunds RK MY LORD HITCH 8 55.89
22 YVONNE TALAMO, Kumla RK SHAKIRA-K 8 56.19
23 MADELAINE SNOBL, Odensbackens RK CHARITY 11 73.78
24 CHARLOTTE ALIN, GlanshammarsRyttarna OVERLORD 19 65.03
25 LINDA STUNZ, Wittvångs Hästsällsk SWEET DREAMS 19 88.77
26 CAROLINA KINDGREN, Örebrotraktens RF CLEOPATRA 21 97.38
27 ANNE DUFWA, Askersunds RK SHAYLA 22 85.11
28 MALIN FALLGREN, Syd Nerike Ryttarna WELL DONE 14 Utg  
29 KAJSA PERSSON, Nora RSF TERIOSO Ute  
29 GUNILLA ÖBERGTÖRNBLAD, Ryttarkamraterna Kum MARKOOLIO Ute  
29 STINA SJÖBERG, Askersunds RK CHAMSIN Ute  



Klass 3 1.00 - HOPPNING, AVD. B, BEDÖMNING A
Överdomare:Annika Bäckgren. Domare:Kerstin Carlander. Banbyggare:Jesper Ohlin.
 
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 MADELAINE SNOBL, Odensbackens RK IDALGO 4 53.37
* 1 YVONNE TALAMO, Kumla RK DECIUS VAN DE ROSTAL 4 58.59
3 MARTINA NYMAN, Skästa Ridcenter VANILLA F 5 65.92
4 JESSICA MATTISSON, Storfors RK MISS BLACKBIRD 8 58.25
5 JOHANNA NORDIN, Askersunds RK LOTOS 12 56.43
6 KIM AUN, Nora RSF HERLEY HEXX Ute  
6 LINDA-MARIE OHLIN, Skaraortens RF BARWA Ute  
6 ANNMARIE FRIBERG, Örebro FRK BREEDS CENTURIO S Ute  

    

Ställ-ning

Lag till division 2½

Poäng
Omg 1

Poäng
Omg 2

Poäng
Omg 3

Poäng
1+2+3

1

Glanshammarsryttarna

8

7

9

24

2

Valåsens Ryttarsällskap

10

8

5

23

3

Nora Ridsportförening

1

10

10

21

4

Wittvångs Hästsällskap

7

3

7

17

5

Askersunds Ridklubb

5

5

6

16

6

Ryttarkamraterna Kumla

6

Ej start

8

14

7

Föreningen Sydneriker.

2

6

4

12

8

Odensbackens Ridklubb

4

4

2

10

9

Mullhyttans Ridklubb

3

2

Ej start

5

Uppdaterad
2009-09-06 16:31
Skribent
Jennie Stefansdotter