Odensbackens RK & Segersjö FK
Resultat fälttävlan 29-30 augusti 2009

 
Klass 1 - Fälttävlan CNC*** SM seniorer
Segersjödagarna 2009
17 anmälda, 16 startande, 4 placerade
Premier
Med * märkta ryttare har koefficienten 1,02
Tävlingsledare: Mats Björntun
Speaker: Jan Fristedt
Ground jury
Domare H: Margareta Tellander (SWE)
Domare C: Jürgen Mönkemeyer (GER)
Domare M: Ulf Wilken (SWE)
Teknisk delegat: Martin Möllgård
Banbyggare terräng: Daniel Trygg
 
Plats Ryttare Häst Premie Dressyr
Uthållighetsprovet
Hoppning
Totalt
  Uppfödare Härstamning Straffp. Hinderfel Tid Tidsfel Straffp. Fel Tid Tidsfel Straffp. Straffp.
1 Niklas Lindbäck Louisiana 9 000,00 kr        
  Flyinge HSK Orien Lautanos - World Record xx 47,5 0 07:08 18,4 18,4 8 78,31 0 8,0 73,9
2 Anna Nilsson Luron 5 000,00 kr        
  Dagstorpsorten Laptop - Wendekreis 49,6 0 07:13 20,4 20,4 13 83,68 1 13,0 83,0
3 Jennifer Åkerman Little Italien 3 000,00 kr        
  Falkenbergsorten Enchantee - Anduc 53,9 0 07:21 23,6 23,6 8 82,29 0 8,0 85,5
4 Katrin Norling Pandora Emm 1 500,00 kr        
  Mantorpsryttarna Lane Court xx - Take a Reef xx 45,2 20 07:00 15,2 35,2 12 79,88 0 12,0 92,4
 
5 Niklas Lindbäck Mister Pooh          
  Flyinge HSK Majim G - Tammerfors xx 47,7 20 07:22 24 44,0 3 85,30 3 3,0 94,7
6 Anneli Persson Lupin          
  Dagstorpsorten Eighty Eight Keys xx - Flamingo 49,8 0 07:04 16,8 16,8 33 91,69 9 33,0 99,6
7 Viktoria Carlerbäck Moustic de Canta          
  Borås FK Mus-cat - Fayriland 54,2 20 08:10 43,2 63,2 12 94,01 12 12,0 129,4
8 William Nilson Fryer Nike          
  Mjölby Ridklubb Mintage xx - Maraton 70,0 20 07:10 19,6 39,6 28 79,34 0 28,0 137,6
9 Anna Freskgård Once Again          
  Mjölby Ridklubb Sir de Vernevil xx - African Drum xx 73,5 40 07:37 30 70,0 12 80,59 0 12,0 155,5
10 Christian Malmgren Willy          
  Sydslättens RF Andiamo - Castello 78,5 20 07:41 31,6 51,6 50 112,73 30 50,0 180,1
  Helen Svensson Capitis          
  Tranemoryttarna Castor - Ivigtut 73,8       Ute.          
  Tonje Reiten Ekras Lou Lou          
  Norway Laurin - Bilion xx 68,3       Ute.          
  Caroline Kjellman Mr Marco          
  Varbergs RK King Marco - Roderik 65,4       Avstår          
  Mia Hastrup Jaslo          
  Denmark Racing Ace xx - Flott 55,0       Ute.          
  Christoffer Forsberg Lefuria          
  Tidaholmsbygden Leuthen I - Bordeaux 47,9       Ute.          
  Viktoria Carlerbäck Ballys Geronimo          
  Borås FK Strong Statement xx - Irco Marco 45,2       Ute.          
 
 

Klass 2 - Fälttävlan CNC*
Segersjödagarna 2009
35 anmälda, 31 startande, 8 placerade
Premier
Tävlingsledare: Mats Björntun
Speaker: Jan Fristedt
Ground jury
Domare C: Agneta Nylander
Teknisk delegat: Martin Möllgård
Banbyggare terräng: Daniel Trygg
 
Plats Ryttare Häst Premie Dressyr
Uthållighetsprovet
Hoppning
Totalt
  Uppfödare Härstamning Straffp. Hinderfel Tid Tidsfel Straffp. Fel Tid Tidsfel Straffp. Straffp.
1 Katrin Norling Cobio Taste xx 5 000,00 kr        
  Mantorpsryttarna Bloomerace xx - National Zenith xx 45,6 0 04:57 0 0,0 0 55,09 0 0,0 45,6
2 Mia Hastrup Odin 3 000,00 kr        
  Denmark cameron - locarno 46,3 0 04:51 0 0,0 0 58,41 0 0,0 46,3
3 Henrikke Johnsen Odysmer 2 000,00 kr        
  Norway Purioso - Sabatini 41,7 0 05:07 1,6 1,6 4 60,86 0 4,0 47,3
4 Viktoria Carlerbäck Volt af Källstorp 1 500,00 kr        
  Borås FK Irco Mena - Cortez 50,2 0 05:06 1,2 1,2 0 62,91 0 0,0 51,4
5 Marika Janson Sciacca 1 500,00 kr        
  Djursholms RK Sandro Hit - Surumu xx 48,9 0 05:10 2,8 2,8 0 60,80 0 0,0 51,7
6 Tord Westergren Touch of Lyric xx 1 500,00 kr        
  Boxholms RK Thatching - Vision 48,9 0 04:37 0 0,0 4 56,50 0 4,0 52,9
7 Tord Westergren Useppo 1 500,00 kr        
  Boxholms RK Larino - Mytens 56,7 0 04:51 0 0,0 0 58,55 0 0,0 56,7
8 Pontus Hugosson Crozz 1 500,00 kr        
  Kungsbacka RK Rebel Z - Tammerfors xx 54,1 0 05:05 0,8 0,8 4 57,64 0 4,0 58,9
 
9 Annelie Theoren Scudo          
  Waxholms FRK Escudo 1 - Gropius 56,7 0 04:57 0 0,0 4 57,55 0 4,0 60,7
10 Theodor Wahrén EX2000          
  Mantorpsryttarna Lavirco - Herkules 52,8 0 04:58 0 0,0 8 61,41 0 8,0 60,8
11 Pontus Hugosson Douglas Green          
  Kungsbacka RK Comefast xx - Napoleon 51,5 0 04:55 0 0,0 12 53,86 0 12,0 63,5
12 Hannah Lindberg Nilsson Eveline          
  Hermanstorps K&RK Landlord - Ceylon 58,7 0 05:13 4 4,0 8 55,25 0 8,0 70,7
13 Oskar Lundqvist Svante          
  Waxholms FRK Valör - Carman (ard) 43,1 0 05:32 11,6 11,6 16 54,63 0 16,0 70,7
14 Theodor Wahrén True Love          
  Mantorpsryttarna Sixtus - Touching Wood xx 67,8 0 04:50 0 0,0 4 62,25 0 4,0 71,8
15 Mia Hastrup Hesteklewa Søren Spætte          
  Denmark Stavsdal Lobi - Romino 54,1 0 04:58 0 0,0 20 57,46 0 20,0 74,1
16 Gustaf Samuelsson Highway Tide          
  Åkerbo R&KS Spectacular Tide xx - Diaghlyphard 55,4 20 05:14 4,4 24,4 0 61,31 0 0,0 79,8
17 Anna Gunnarsson Fireflea          
  Högbo Ridklubb Loping - Spring Fever 57,4 0 05:13 4 4,0 25 73,23 5 25,0 86,4
18 Pernilla Linder Velander Cioccolata          
  Flyinge RF Master - Corso 58,7 20 05:26 9,2 29,2 4 55,30 0 4,0 91,9
19 Cicilie Carine Sörensen Lorentino          
  Norway Lorentin I 54,1 20 05:54 20,4 40,4 0 61,24 0 0,0 94,5
20 Nathalie Mortensen Kilpatrick Count          
  Djursholms RK Kings Master - Colourfield 52,2 40 06:08 26 66,0 0 61,05 0 0,0 118,2
21 Johanna Bakke Safir          
  Norway Linaro 50,9 0 05:03 0 0,0       Avstår  
22 Johan Wennerholm Kocko Bongo          
  Livdragonerna Cortus - Rebel Z 44,4 20 05:17 5,6 25,6       Utg.  
  Nathalie Mortensen Jan-Henry          
  Djursholms RK Be My Chief - Known Fact 56,1       Utg.          
  Caroline Kjellman Estelle          
  Varbergs RK Electro - Landprinz I 71,7       Ute.          
  Maren Braastad Carum Carvi          
  Norway   62,0       Ute.          
  Albin Werngren Caruso          
  Örebro FK Leuthen I - Robin Z 57,4       Ute.          
  Johan Lundin Johnny Cash          
  Livdragonerna Business x - Robin Z 56,7       Avstår          
  Caroline Kjellman His Lordship          
  Varbergs RK Mister Lord - okänd 56,1       Ute.          
  Maren Braastad Celini          
  Norway   52,8       Ute.          
  Johan Lundin Fernet af Kreffe          
  Livdragonerna Campari M - Electro 50,9       Avstår          
  Katrin Norling Flowerhills Extravagance          
  Mantorpsryttarna Nautilus - Clover Hill 43,7       Ute.