Örebrotraktens RF 2009-04-25
Resultat regional hoppning

Klass 4 - Hoppning 1.00 bed. A Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförening Regional hopptävling för häst
22 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Lazze Grunström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Carolina Kindgren Cleopatra    
  Örebrotraktens RF   0 74,99
1 Anna Funke Candaletto    
  Helenedals RK Cortez - Ganesco 0 71,80
1 Anna Sedström Dia Ohio    
  Örebro FK Ard Ohio - Salmon Leap 0 64,90
1 Amanda Lindqvist Quite a Romance    
  Enköpings RK Quite Easy - Romeo 0 63,50
1 Rebecka Wuolo Marlon 156    
  Örebro FK Marlesko xx - Janos 0 76,20
1 Alexandra JonssonGustafson Cherry Lou    
  Mullhyttans RK Robin Z - Okänd 0 67,20
1 Viktoria Överlien Meteor    
  Christinehamns RK   0 70,20
1 Elin Luuk Winston Paradise    
  Holmstorps RF Odermus R - Zeoliet 0 72,80
1 Louise Brantsberg Britt de la Mar    
  Wittvångs HS Bis de la Mar - Pegesushofm Forever 0 65,90
1 Jenny Söderberg Marilyn    
  Enköpings FRK Marwin - Luxemburg 0 66,70
1 Emelie Överlien Chiron Zip    
  Christinehamns RK Leuthen I - Tammer Fors xx 0 75,20
1 Ulrica Egeryd Up and Go    
  Örebro FK Neapel - Rocky 0 70,50
 
13 Linda-Mari Ohlin Bela R    
  Skaraortens RF Lasandos 5 79,10
14 Gunilla Simensen Miss Allie    
  Töreboda HK Magritte - Asterix 6 85,30
15 Malin Karlsson Skipton    
  Skästa RC Skipper - Wienerwald 8 71,80
16 Lena Brikell Impala    
  Örebro FK Emmerton (ex Raldolala) - Modesto 10 84,80
17 Anna Björklund Bellamore    
  Frövi-Fellingsbro Bourbon - Bernstein 20 79,00
18 Cassandra Lusth Vancouver V    
  Örebro FK Cavalier - Joost Ute.  
 
 

Klass 3 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförening Regional hopptävling för häst
49 anmälda, 46 startande, 12 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Lazze Grunström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Linn Tronstad Eudanum Glengordon      
  Fryksdalens RS Laudanum xx - Lelout 0 61,60 0 30,16
2 Paula Linton Caramelle      
  Strömsholms RSF Maraton - Moulin xx 0 59,70 0 33,45
3 Malin Tamm Frangelico      
  RK Kumla Marco Mitras - Pajazzo 0 63,22 0 33,57
4 Anna Edman Hell of a Lady      
  Mullhyttans RK Rosalinds Guy - Tibur 0 67,89 0 34,60
4 Ingela Öhrling-Loiske Aqina      
  Holmstorps RF Little Q - Herkules 0 67,82 0 34,60
6 Malin Ericsson Carisma      
  SRS Hammarö Chasseur - Singular Joter 0 68,79 0 35,10
7 Moa Larsson Ally Mc Bee      
  Wittvångs HS Iowa - Indian Ruler xx 0 65,55 0 35,30
8 Amanda Althén Biscaya      
  Strömsholms RSF   0 60,20 0 35,50
8 Jeanette Andersson Kung Midas II      
  Folkungabygden Zeppelin - Maraton 0 69,82 0 35,50
10 Ellinor Lundin Checkpoint Coban      
  Torsby Ridklubb Carano - Rastell 0 66,10 0 35,60
11 Jenny Söderberg Marilyn      
  Enköpings FRK Marwin - Luxemburg 0 67,20 0 36,60
12 Emelie Scott Captain Rettos      
  Karlstads RK   0 68,40 0 37,80
 
13 Isabell Karlsson Orion      
  SRS Hammarö Uskudar des Malais - Robin Z 0 68,49 0 38,40
14 Johanna Wallter Lordas G      
  Strömsholms RSF   0 64,90 0 39,50
15 Sara Steneholm Creme de Cassis      
  Strömsholms RSF   0 65,81 4 30,59
16 Jenny Andersson Thea JSA      
  Holmstorps RF Nobel - Acapulco Gold 0 65,45 4 30,80
17 Alexandra Edelborg Fia-Lotta      
  Linköpings FK Electro - Allegretto 0 67,78 4 35,75
18 Maja Olsson Estrella      
  Rudskogens RF Electro - Kaliber 0 62,00 4 38,30
19 Sara Kvick Magic Rock Et      
  Örebrotraktens RF Magini - Rocky 0 67,11 5 43,30
20 Helena Lundberg Maidens Blush      
  Valåsens RS Beach Boy - Maraton 1 72,00    
21 Maria Persson Troja      
  Karlstads RK Triumf - Curacao xx 1 72,60    
22 Amanda Althén Winston Joy      
  Strömsholms RSF Whinny Jackson - Victor Hill 2 74,20    
23 Josefin Hård Pompidou      
  Örebro FK Rebel Z - Jaguar 2 75,07    
24 Anki Hellberg Munsboro Hazel      
  Örebro FK okänd 4 58,70    
25 Amanda Lindqvist Quite a Romance      
  Enköpings RK Quite Easy - Romeo 4 59,90    
26 Linda-Mari Ohlin Lluvia      
  Skaraortens RF Cardento - Argentan 4 60,70    
27 Anna Funke Candaletto      
  Helenedals RK Cortez - Ganesco 4 63,25    
28 Louise Brantsberg Britt de la Mar      
  Wittvångs HS Bis de la Mar - Pegesushofm Forever 4 64,25    
29 Ulrica Egeryd Up and Go      
  Örebro FK Neapel - Rocky 4 65,90    
30 Karin Ohlsson Alexia      
  Wittvångs HS Alexson D - Cosmos xx 4 66,30    
31 Sofia Larsson Pretty Women      
  Wittvångs HS Okänd 4 66,50    
32 Sandra Englund Olina XI      
  Töreboda HK Lascadell - Othello 4 66,70    
33 Johanna Sem Aramis      
  Torsby Ridklubb Artist - Diligo xx 4 69,00    
34 Gunilla Simensen Miss Allie      
  Töreboda HK Magritte - Asterix 4 82,49    
35 Emma Bergström Relevant      
  Pålsboda RF Irco Mena - Harras 5 72,20    
36 Alexandra JonssonGustafson Cherry Lou      
  Mullhyttans RK Robin Z - Okänd 5 72,60    
37 Kristina Svahnström Pomperipossa P (46)      
  Blå Bergens RF P. Garonne Marco - Torboldt 5 72,90    
38 Helen Dahlström Soul Ek      
  Örebro FK Sir Caletto - Landadel 5 73,80    
39 Linda Näfver Crimcess Zobra      
  Wittvångs HS Okänd 8 63,00    
40 Carolina Bäck Karlsson Hotmail      
  SRS Hammarö Cardento - Herkules 8 64,06    
41 Viktoria Överlien Kenny Kiwi      
  Christinehamns RK Levantos II - Triton 8 67,80    
42 Malin Rydberg Orinoco      
  Mantorpsryttarna Peter Pan - African Drum xx Ute.      
42 Lars Skoglund Farin      
  Dyltabruks RF Erbstein - Rex Ute.      
42 Martina Adolfsson Beatrice Pan      
  Nykyrka RK Beach Boy - Napoleon Ute.      
42 Sofia Rydberg Bamse      
  Vingåkers RF Little Q - Kaliber Ute.      
42 Therese Larsson Alicia      
  Torsby Ridklubb Landlord - Maraton Ute.      
 
 

Klass 3 - Hoppning 1.10 bed. A Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförening Regional hopptävling för häst
16 anmälda, 15 startande, 4 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Lazze Grunström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Elin Björndahl Aprilia    
  Skaraborgs FK Bugatti Hilltop - Pajazzo 0 66,03
1 Anna Möllberg My Way    
  SRS Hammarö Emmerton - Partisan 0 63,91
1 Rebecka Wuolo Marlon 156    
  Örebro FK Marlesko xx - Janos 0 66,40
1 Linda-Mari Ohlin Rhiano    
  Skaraortens RF Feliciano - Krevad 0 64,93
 
5 Emelie Överlien Chiron Zip    
  Christinehamns RK Leuthen I - Tammer Fors xx 1 70,34
5 Elin Koppfeldt Venchi Ek    
  RK Kumla   1 73,90
7 Ida Dögl Destiny Child    
  Linköpings FK Robin Z - Dragon 2 77,80
8 Jenny Andersson Wilma B    
  Holmstorps RF Cardento - Pik Trumpf 4 61,29
8 Elin Luuk Winston Paradise    
  Holmstorps RF Odermus R - Zeoliet 4 66,92
10 Linda-Mari Ohlin Bela R    
  Skaraortens RF Lasandos 5 73,23
11 Anneli Cederberg Don Emilio    
  Nykyrka RK Emmerton - Cortez 6 75,04
12 Malin Karlsson Skipton    
  Skästa RC Skipper - Wienerwald 8 66,87
13 Nadja Andert Pavel    
  Katrineholms RF Pablo - Muschat (ej kvalif.h.) 14 93,00
14 Lena Brikell Impala    
  Örebro FK Emmerton (ex Raldolala) - Modesto Ute.  
14 Emma Bergström Mariotto    
  Pålsboda RF Roderik - Maraton Ute.  
 
 

Klass 2 - Hoppning 1.10 bed. A:0 Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförening Regional hopptävling för häst
60 anmälda, 56 startande, 14 placerade
Premier
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Lazze Grunström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Sofia Sundqvist Top Gun 400,00 kr  
  Vingåkers RF Son of a Gun xx - Ben Hur 0 51,80
2 Linn Tronstad Eudanum Glengordon 250,00 kr  
  Fryksdalens RS Laudanum xx - Lelout 0 55,50
3 Sara Steneholm Creme de Cassis 200,00 kr  
  Strömsholms RSF   0 56,63
4 HannaSophie Andersson Marinella 130,00 kr  
  Örebrotraktens RF Okänd 0 58,29
5 Hanna Ankner Quillen van de Q8 130,00 kr  
  Köpings RK Quite Easy - Gottwald 0 58,85
6 Lovisa Johansson Felicia (5) 130,00 kr  
  Lilleruds HSK Magini - Singapore 0 58,87
7 Linn Svedinger Frizbee 130,00 kr  
  Fagersta RK Landlord - Cortez 0 59,00
8 Sofia Gustafsson Sileene 130,00 kr  
  Wittvångs HS Trombon - Jasper 0 59,12
9 Frida Eklund Danzzant 130,00 kr  
  Örebro FK Cortez - Electro 0 59,53
10 Sarah Henrysson Coral Empire 130,00 kr  
  Karlskoga RT Cortez - Imperator 0 59,79
11 Susann Grufman Southern Breezer 130,00 kr  
  Dalälvens HKS Tara Flight - Le Bavard 0 59,99
12 Rebecca Jonsson Åstratorps Mentor 130,00 kr  
  Hammarö RF Gentleman - Xandino 0 61,01
13 Marion Johansson Vonda T 130,00 kr  
  Viby R&KS Heartbreaker - Burggraaf 0 61,04
14 Cecilia Kindström Pilgrim 130,00 kr  
  Örebro FK Magini - Cortez 0 61,51
 
15 Jeanette Andersson Kung Midas II    
  Folkungabygden Zeppelin - Maraton 0 64,03
16 Jenny Andersson Thea JSA    
  Holmstorps RF Nobel - Acapulco Gold 0 64,22
17 Anna Edman Hell of a Lady    
  Mullhyttans RK Rosalinds Guy - Tibur 0 64,82
18 Sofia Larsson Pretty Women    
  Wittvångs HS Okänd 0 66,50
19 Paula Linton Caramelle    
  Strömsholms RSF Maraton - Moulin xx 0 67,09
20 Maja Olsson Estrella    
  Rudskogens RF Electro - Kaliber 0 67,50
21 Frida Andersson Its True    
  Örebro FK Cardento - Dammen 0 67,62
22 Therese Öhman Wiking    
  Odensbackens RK Willibald - Landrat 0 68,70
23 Malin Ericsson Carisma    
  SRS Hammarö Chasseur - Singular Joter 0 69,53
24 Pia Holm Wahlström Rozie    
  Örebro FK Robin Z - Step Together 0 71,27
25 Emelie Öberg Whitney    
  Jump Club RSF Calvados - Lys de Darmen 0 71,54
26 Helena Lundberg Maidens Blush    
  Valåsens RS Beach Boy - Maraton 0 71,57
27 Cajsa Fornander Notre Dame    
  Kumla Ridklubb Cardento - Stanford 0 74,48
28 Johanna Sem Aramis    
  Torsby Ridklubb Artist - Diligo xx 1 75,61
29 Elin Luuk Munsboro Baileys    
  Holmstorps RF   4 55,66
30 Karin Ohlsson Alexia    
  Wittvångs HS Alexson D - Cosmos xx 4 56,11
31 Josefin Hård Pompidou    
  Örebro FK Rebel Z - Jaguar 4 60,97
32 Malin Tamm Frangelico    
  RK Kumla Marco Mitras - Pajazzo 4 63,06
33 Emelie Öberg Nettland    
  Jump Club RSF Landlord - Robin Z 4 63,73
34 Ingela Öhrling-Loiske Aqina    
  Holmstorps RF Little Q - Herkules 4 64,94
35 Isabell Karlsson Orion    
  SRS Hammarö Uskudar des Malais - Robin Z 4 67,81
36 Martina Adolfsson Beatrice Pan    
  Nykyrka RK Beach Boy - Napoleon 4 70,82
37 Johanna Almeen Meyra    
  Wittvångs HS Levantos II - Roteboldt 4 71,80
38 Ellinor Lundin Checkpoint Coban    
  Torsby Ridklubb Carano - Rastell 5 75,22
39 Sara Kvick Magic Rock Et    
  Örebrotraktens RF Magini - Rocky 6 82,09
40 Sandra Englund Olina XI    
  Töreboda HK Lascadell - Othello 8 62,77
41 Linda-Mari Ohlin Lluvia    
  Skaraortens RF Cardento - Argentan 8 64,44
42 Anna Hildebrand Precis    
  Rådmansö HSF   8 70,88
43 Amanda Althén Winston Joy    
  Strömsholms RSF Whinny Jackson - Victor Hill 8 90,78
44 Sofia Rydberg Bamse    
  Vingåkers RF Little Q - Kaliber 9 75,04
45 Maria Persson Troja    
  Karlstads RK Triumf - Curacao xx 9 76,50
46 Alexandra Edelborg Fia-Lotta    
  Linköpings FK Electro - Allegretto 12 90,06
47 Helen Dahlström Soul Ek    
  Örebro FK Sir Caletto - Landadel 15 99,46
48 Kristina Svahnström Pomperipossa P (46)    
  Blå Bergens RF P. Garonne Marco - Torboldt Ute.  
48 Emma Bergström Relevant    
  Pålsboda RF Irco Mena - Harras Ute.  
48 Malin Rydberg Orinoco    
  Mantorpsryttarna Peter Pan - African Drum xx Ute.  
48 Moa Larsson Ally Mc Bee    
  Wittvångs HS Iowa - Indian Ruler xx Ute.  
48 Sanna Blomquist Cockatoo    
  Örebrotraktens RF Cortez - Mellinor Ute.  
48 Linda Näfver Crimcess Zobra    
  Wittvångs HS Okänd Ute.  
48 Carolina Bäck Karlsson Hotmail    
  SRS Hammarö Cardento - Herkules Ute.  
48 Therese Larsson Alicia    
  Torsby Ridklubb Landlord - Maraton Ute.  
48 Lena Nilsson Rosanna    
  Valåsens RS Turban Rose - Marathon Ute.  
 
 

Klass 2 - Hoppning 1.10 bed. A Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförening Regional hopptävling för häst
12 anmälda, 10 startande, 3 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Lazze Grunström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Anneli Cederberg Don Emilio    
  Nykyrka RK Emmerton - Cortez 0 75,00
2 Elin Koppfeldt Venchi Ek    
  RK Kumla   2 80,25
3 Pernilla Eriksson Clark Kent VT    
  Wittvångs HS Lasandos - Cantus 3 85,03
 
4 Jenny Andersson Wilma B    
  Holmstorps RF Cardento - Pik Trumpf 4 69,49
5 Anna Möllberg My Way    
  SRS Hammarö Emmerton - Partisan 7 83,25
6 Ida Dögl Destiny Child    
  Linköpings FK Robin Z - Dragon 8 88,00
7 Camilla Johansson Mac-In-Lay LF    
  Nora RSF Emmerton - Never Slip xx 10 81,64
8 Nadja Andert Pavel    
  Katrineholms RF Pablo - Muschat (ej kvalif.h.) 14 98,23
9 Linda-Mari Ohlin Rhiano    
  Skaraortens RF Feliciano - Krevad 27 116,85
10 Emma Bergström Mariotto    
  Pålsboda RF Roderik - Maraton Ute.  
 
 

Klass 1 - Hoppning 1.20 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Örebrotraktens Ryttarförening Regional hopptävling för häst
31 anmälda, 29 startande, 8 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Lazze Grunström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Fas I Fas II
  Uppfödare Härstamning Fel Tid Fel Tid
1 Ewa Hellström Lac De Lune      
  Holmstorps RF   0 60,00 0 35,23
2 Rebecca Jonsson Åstratorps Mentor      
  Hammarö RF Gentleman - Xandino 0 59,14 0 36,02
3 Johanna Almeen Meyra      
  Wittvångs HS Levantos II - Roteboldt 0 57,80 0 38,22
4 Amanda Althén Biscaya      
  Strömsholms RSF   0 57,07 0 42,32
5 Emelie Scott Captain Rettos      
  Karlstads RK   0 55,30 0 49,50
6 Åsa Hellström Wiper F      
  Holmstorps RF   0 56,22 4 37,80
7 Sofia Gustafsson Sileene      
  Wittvångs HS Trombon - Jasper 0 63,76 4 39,28
8 Elin Luuk Munsboro Baileys      
  Holmstorps RF   0 52,30 4 40,04
 
9 Emelie Öberg Nettland      
  Jump Club RSF Landlord - Robin Z 0 57,55 4 42,24
10 Frida Andersson Its True      
  Örebro FK Cardento - Dammen 0 61,76 4 43,93
11 Erica Eriksson Magia      
  Valåsens RS Reval - Kantusz 0 63,20 8 36,53
12 Anna Hildebrand Precis      
  Rådmansö HSF   0 59,37 8 51,73
13 Therese Öhman Wiking      
  Odensbackens RK Willibald - Landrat 4 52,29    
14 Pia Holm Wahlström Rozie      
  Örebro FK Robin Z - Step Together 4 54,56    
15 Lovisa Johansson Felicia (5)      
  Lilleruds HSK Magini - Singapore 4 55,21    
16 HannaSophie Andersson Marinella      
  Örebrotraktens RF Okänd 4 55,51    
17 Linn Svedinger Frizbee      
  Fagersta RK Landlord - Cortez 4 55,69    
18 Frida Eklund Danzzant      
  Örebro FK Cortez - Electro 4 56,72    
19 Sarah Henrysson Coral Empire      
  Karlskoga RT Cortez - Imperator 4 60,30    
20 My Lindblad Bekenda      
  Valåsens RS Bernstein - Stanford 4 64,22    
21 Cajsa Fornander Notre Dame      
  Kumla Ridklubb Cardento - Stanford 6 71,41    
22 Emelie Öberg Whitney      
  Jump Club RSF Calvados - Lys de Darmen 6 71,44    
23 Marion Johansson Vonda T      
  Viby R&KS Heartbreaker - Burggraaf 8 58,89    
24 Susann Grufman Southern Breezer      
  Dalälvens HKS Tara Flight - Le Bavard 12 51,25    
25 Johanna Wallter Lordas G      
  Strömsholms RSF   14 71,54    
26 Cecilia Kindström Pilgrim      
  Örebro FK Magini - Cortez Ute.      
26 Lena Nilsson Rosanna      
  Valåsens RS Turban Rose - Marathon Ute.      
26 Anki Hellberg Munsboro Hazel      
  Örebro FK okänd Ute.      
26 Sofia Sundqvist Top Gun      
  Vingåkers RF Son of a Gun xx - Ben Hur Ute.      
 
 

Klass 1 - Hoppning 1.20 bed. A Avd. B
Örebrotraktens Ryttarförening Regional hopptävling för häst
4 anmälda, 3 startande, 1 placerade
Överdomare: Margareta Bratt
Tävlingsledare: Lazze Grunström
Hoppdomare: Ulla Erixon
Banbyggare: Anders Karmbo
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Pernilla Eriksson Clark Kent VT    
  Wittvångs HS Lasandos - Cantus 4 87,79
 
2 Hanna Ankner Quillen van de Q8    
  Köpings RK Quite Easy - Gottwald 8 83,40
3 Camilla Johansson Mac-In-Lay LF    
  Nora RSF Emmerton - Never Slip xx 12 86,92