Resultat
Regional
tävling i dressyr för häst med omgång 2 i division 1
för Örebro, Värmland och Dalarnas distrikt
Örebro fältrittklubb
19 april 2009


Klass 3 Dressyr Lätt A:5 2003
Klass 2 Dressyr Msv B:3 2008
Klass 1 Dressyr FEI Prix S:t Georges 2009

Lagresultat längst ned på sidan


Klass 3 Dressyr Lätt A:5 2003
Överdomare: Kenneth Blom. C: Susanna Andersson.

Plac. Ryttare Häst Poäng Procent
* 1 Alexandra Sterner, Falu RS Ben Hur 320 69.57
* 2 Lena Gävert, Skråmsta Civila RF Business x 304 66.09
* 3 Petra Wall, Örebro FRK Chaplin 300 65.22
* 4 Maria Gustafsson, Dyltabruk RF Brandy 300 65.22
* 5 Sara Wallenborg, Wittvångs Hästsällsk Gento 299 65.00
* 6 Lina GustavssonHägg, Karlskoga RK Maranello 289 62.83
* 7 Christer Karlsson, Skråmsta Civila RF Liostro 286 62.17
* 8 Elinor Isaksson, Vansbro RS Jazz Jamming 283 61.52
* 9 Olivia Ryman, Örebrotraktens RF Die Alpha 276 60.00
* 9 Emma Lindqvist, Skaraortens RF Winjett 276 60.00
* 11 Eleonor Hagström, Vansbro RS Delight 274 59.57
12 Tatjana Karlsson, Dyltabruk RF Didrik 273 59.35
13 Sara Weiberth, Falu RS Avec 272 59.13
13 Helena Tolar, Västerås RS Power V 272 59.13
15 Camilla Carlsson, Hälleforsortens RF Pocahontas 270 58.70
16 Malin Nykvist, Kumla RK Very Easy 264 57.39
17 Alexsandra Jinnestrand, Askersunds RK Unique Case 263 57.17
17 Cia Berger, Skråmsta Civila RF Cavin 263 57.17
17 Christina Strand, Björklidens RS El Dano E 263 57.17
20 Anita Halvarsson, Sörmons RK Leroy 262 56.96
20 Ida Cervin, Strömsholms RSF Robinson 262 56.96
22 Sandra Rönnberg, Örebro FRK Cosmos 260 56.52
22 Anna Norlander, Glanshammars Ryttarn Dito Nedergårda 260 56.52
22 Malin Stenson, Sörmons RK Coriolana 260 56.52
25 Anna-Karin Österling, Kumla RK Camaro 258 56.09
25 Emmy Ohlsson, Vansbro RS Night of Passion 258 56.09
27 Erika Sjöholm, Säterbygdens RK Mazcot 257 55.87
27 Emma Andersson, Sörmons RK Batseba 257 55.87
29 Lina Östlund-Lagerström, Örebro FRK Pondus 256 55.65
30 Nina Öhrn, Säterbygdens RK Rookie 253 55.00
31 Erika Krönert Kjellsson, Wittvångs Hästsällsk Waremo 250 54.35
32 Elin Söderqvist, Sörmons RK Harena 246 53.48
33 Jenny Källman, Dyltabruk RF Curtein 245 53.26
34 Sara Uhlin Sjöö, Björklidens RS Zunny Boy 244 53.04
34 Maria Sjölinder, Glanshammars Ryttarn Doolittle 244 53.04
36 Anngelica Andren, Björklidens RS Deamoon 243 52.83
37 Mia Stockesjö, Björklidens RS Don Dinero 238 51.74
38 Petra Wall, Örebro FRK Wilson 232 50.43
39 Therese Eriksson, Frövi Fellingsbro RF Harrisson 230 50.00
40 Josefin Heimer, Falu RS By Night 226 49.13
41 Brittmari Andersson, Säterbygdens RK Charon 218 47.39


Klass 2 Dressyr Msv B:3 2008

Överdomare: Kenneth Blom. C: Lena Svenssson.
Plac. Ryttare Häst Poäng Procent
* 1 Alexandra Sterner, Falu RS Ben Hur 322 67.08
* 2 Beatrice Wiberg, Skråmsta Civila RF Race 320 66.67
* 3 Ylva Frohm, Strömsholms RSF Diplomat 315 65.62
* 4 Josefin Nilsson, Hjälmesta RS Bati Bricoleur 313 65.21
* 5 Ulrica Wesslen-Wiberg, Skråmsta Civila RF Baccara 307 63.96
* 6 Cia Berger, Skråmsta Civila RF Cavin 304 63.33
* 7 Frida Heinemann, Hjälmesta RS Loriot 301 62.71
* 8 Sara Weiberth, Falu RS Avec 300 62.50
9 Carina Andersson, Grevagårdens RF Matcho 299 62.29
9 Erika Sjöholm, Säterbygdens RK Mazcot 299 62.29
11 Bodil Nyman, Kils R Mirakel 297 61.88
11 Ida Cervin, Strömsholms RSF Robinson 297 61.88
13 Jennifer Petersson, Tidaholmsbygdens HK Zonath 293 61.04
13 Nina Öhrn, Säterbygdens RK Rookie 293 61.04
15 Sofia Nelzén, Mariestads RK Zalza 292 60.83
16 Malin Nykvist, Kumla RK Very Easy 286 59.58
17 Anita Halvarsson, Sörmons RK Leroy 283 58.96
18 Jennifer Petersson, Tidaholmsbygdens HK Eroz 279 58.12
19 Maria Gustafsson, Dyltabruk RF Brandy 278 57.92
20 Emma Lindqvist, Skaraortens RF Winjett 277 57.71
21 Angelica Helldin, Skaraortens RF Demino 273 56.88
22 Mia Stockesjö, Björklidens RS Don Dinero 271 56.46
23 Jenny Christensson, Mariefreds RK Amfhyr LH 268 55.83
23 Christina Strand, Björklidens RS El Dano E 268 55.83
23 Eleonor Hagström, Vansbro RS Delight 268 55.83
26 Petra Wall, Örebro FRK Chaplin 267 55.62
27 Emma Andersson, Sörmons RK Batseba 262 54.58
28 Lena Gävert, Skråmsta Civila RF Business x 254 52.92
29 Brittmari Andersson, Säterbygdens RK Charon 228 47.50
30 Elinor Isaksson, Vansbro RS Jazz Jamming Ute


Klass 1 Dressyr FEI Prix S:t Georges 2009

H: Margareta Tellander. C: Lena Svensson. M: Christina Strand.
Plac. Ryttare Häst Poäng Procent
* 1 Cia Berger, Skråmsta Civila RF Le Quito 749 65.70
* 2 Hannah Ljung, Skråmsta Civila RF Elle 710 62.28
3 Elin Lind, Karlstads RK Chantelle 708 62.11
4 Ylva Frohm, Strömsholms RSF Diplomat 703 61.67
5 Maria Johansson, Sörmons RK Arras 673 59.04
5 Erika Henriksson, Karlskoga Ryttarteam Minell 673 59.04
7 Frida Heinemann, Hjälmesta RS Loriot Utg

     RS-pro/HTML 02-03

Lag

Resultat från omgång 2 i dressyrallsvenskan division 1 Örebro, 
Värmland och Dalarna hos Örebro fältrittklubb 19 april 2009 
 

Poäng efter andra omgången 

Plac. 

Lag 

Omg 1 

Omg 2 

 

Falu ryttarsällskap 

10 p 

10 p 

20 p 

Vansbro ryttarsällskap 

6 p 

8 p 

14 p 

Björklidens ryttarsällskap 

7 p 

6 p 

13 p 

Säterbygdens ridklubb 

8 p 

5 p 

13 p 

Sörmons ridklubb 

5 p 

7 p 

12 p 

1 Falu ryttarsällskap 

LA:5 

Josefin Heimer – By night 

226 p 

LA:5 

Sara Weiberth – Avec 

272 p 

MsvB:3 

Alexandra Sterner – Ben Hur     YR 

354,2 p 

  

852,2 p 

 2 Vansbro ryttarsällskap 

LA:5 

Elinor Isaksson – Jazz Jamming     YR 

311,3 p 

LA:5 

Emmy Ohlsson – Night of Passion 

258 p 

MsvB:3 

Eleonor Hagström – Delight 

268 p 

  

837,3 p 

3 Sörmons ridklubb 

LA:5 

Malin Stenson – Coriolana 

260 p 

LA:5 

Elin Söderqvist – Harena 

246 p 

MsvB:3 

Anita Halvarsson – Leroy 

283 p 

  

789 p 

4 Björklidens ryttarsällskap 

LA:5 

Mia Stockesjö – Don Dinero 

238 p 

LA:5 

Anngelica Andrén        YR 

267,3 p 

MsvB:3 

Christina Strand – El Dano E 

268 p 

  

773,3 p 

5 Säterbygdens ridklubb 

LA:5 

Brittmari Andersson – Charon 

218 p 

LA:5 

Nina Öhrn – Rookie 

253 p 

MsvB:3 

Erika Sjöholm – Mazcot 

299 p 

  

770 p