Resultat
Lokal
tävling i dressyr för häst med
omgång 1 i division 3 för häst
Örebro fältrittklubb
 
18 april 2009

Lagresultat nederst på sidan


Klass 2 Dressyr Lätt C:2 2008
Överdomare: Margareta Tellander. C: Christina Strand.

Plac. Ryttare Häst Poäng Procent
* 1 Tina Fröbergh, Syd Nerike Ryttarna Gordon xx 202 72.14
* 2 Annie Lindholm, Blå Bergens RF Simsalabim 199 71.07
* 3 Jenny Nyberg, Dyltabruk RF Oliver 198 70.71
* 4 Anne-Lie Christensen, Örebro FRK Dorothy 188 67.14
* 5 Elin Björkqvist, Blå Bergens RF Fabian 183 65.36
* 6 Louise Jansson, Wittvångs Hästsällsk Trolderik 182 65.00
* 7 Lena Björk, Gyttorps RK CAF Espoir de la Marie 181 64.64
* 7 Emma Lundberg, Valåsens RS Vivaldi 181 64.64
9 Amanda Vinkel, Linde Ridskola Anemon 178 63.57
10 Annie Lindhagen, Wittvångs Hästsällsk Mattrix 177 63.21
10 Hanna Bergström, Örebrotraktens RF Wikita 177 63.21
12 Tina Knutsson, Blå Bergens RF Dancing Feather 175 62.50
12 Camilla Ejnarsson, Wittvångs Hästsällsk Windo 175 62.50
14 Matilda Strandberg, Karlskoga RK Heaven Leigh 174 62.14
15 Ann-Sofie Alanen, Karlskoga Ryttarteam Turban de Firfol 173 61.79
15 Ida Larsson, Hälleforsortens RF Lucifer 173 61.79
17 Erika Abrahamsson, Dyltabruk RF Triton 172 61.43
18 Marina Fallgren, Syd Nerike Ryttarna Sorro 168 60.00
19 Emelie Oscarsson, Frövi Fellingsbro RF Flowerhill Blue 165 58.93
20 Cassandra Eriksson, Gyttorps RK Rosette 164 58.57
21 Inger Algotsson, Dyltabruk RF Albert 163 58.21
21 Mathilda Lundkvist, Karlskoga RK Tarek 163 58.21
23 Anna Sundell, Viby Rid och KS Hasi Hella 158 56.43
23 Sandra Gylling, Askersunds RK Cashmir 158 56.43
25 Veronica Hägg, Gyttorps RK Skogsdala Monia 155 55.36


Klass 1 Dressyr Lätt B:0 2006

Överdomare: Margareta Tellander. C: Agneta Nylander.
Plac. Ryttare Häst Poäng Procent
* 1 Annie Lindholm, Blå Bergens RF Simsalabim 230 71.88
* 2 Jenny Nyberg, Dyltabruk RF Oliver 223 69.69
* 3 Tina Knutsson, Blå Bergens RF Dancing Feather 219 68.44
* 4 Louise Jansson, Wittvångs Hästsällsk Trolderik 213 66.56
* 5 Elin Björkqvist, Blå Bergens RF Fabian 211 65.94
* 5 Tina Fröbergh, Syd Nerike Ryttarna Gordon xx 211 65.94
* 7 Jackie Grundström, Örebrotraktens RF Die Alpha 210 65.62
* 7 Helene Von Horn Ljungdahl, Örebro FRK Prince 210 65.62
* 9 Lena Björk, Gyttorps RK CAF Espoir de la Marie 204 63.75
10 Erika Abrahamsson, Dyltabruk RF Triton 203 63.44
11 Irene Lindblad, Valåsens RS Bekenda 202 63.12
12 Hanna Larsson, Karlskoga RK Medusa 200 62.50
13 Camilla Ejnarsson, Wittvångs Hästsällsk Windo 199 62.19
14 Pernilla Johansson, Valåsens RS Prince of Cruising 198 61.88
15 Annie Lindhagen, Wittvångs Hästsällsk Mattrix 197 61.56
16 Ann-Sofie Jansson, Viby Rid och KS Mydinka 193 60.31
16 Marina Fallgren, Syd Nerike Ryttarna Sorro 193 60.31
18 Tove Dieker, Askersunds RK Golden Lady 190 59.38
18 Kersti Hedin, Örebro FRK Mirage 190 59.38
20 Elin Müller, Linde Ridskola Tomas T 187 58.44
21 Cassandra Eriksson, Gyttorps RK Rosette 186 58.12
21 Matilda Strandberg, Karlskoga RK Heaven Leigh 186 58.12
23 Maria Wecksell, Frövi Fellingsbro RF Moon Beam 183 57.19
24 Sanna Blomquist, Örebrotraktens RF Cockatoo 180 56.25
25 Sofia Eriksson, Linde Ridskola Cheval Vicenté 176 55.00
26 Kristin Södergren, Karlskoga Ryttarteam Pommac 175 54.69
27 Linda Jonasson, Karlskoga Ryttarteam Zinnia 174 54.38
28 Sandra Tengelin, Hälleforsortens RF Biscaya 169 52.81
29 Jessica Bergvall, Syd Nerike Ryttarna Why Me 166 51.88
29 Amanda Alnehill, Viby Rid och KS Principe 166 51.88
31 Emma Dahlgren, Frövi Fellingsbro RF Marco 158 49.38
32 Madelene Brattström, Hälleforsortens RF Viggen 149 46.56
33 Sara Holmér, Askersunds RK Guardian of Love Utg  

     RS-pro/HTML 02-03
Lag

Resultat från omgång 1 i division 3 dressyr för häst hos 
Örebro fältrittklubb 18 april 2009 
 

Poäng efter första omgången 

Plac. 

Lag 

Poäng 

Blåbergens ryttarförening 

16 p 

Örebro fältrittklubb 

14 p 

Dyltabruks ryttarförening 

13 p 

Valåsens ryttarsällskap 

12 p 

Wittvångs hästsällskap 

11 p 

Örebrotraktens ryttarförening 

10 p 

Karlskoga ridklubb 

9 p 

Sydnerike ryttarna

8 p 

Gyttorps ridklubb 

7 p 

10 

Linde ridskola 

6 p 

11 

Karlskoga ryttarteam 

5 p 

12 

Viby rid‐ och körsällskap 

4 p 

13 

Frövi Fellingsbro ryttarförening 

3 p 

14 

Hälleforsortens ryttarförening 

2 p 

15 

Askersunds ridklubb 

1 p 

Resultat Lag 18 april

1 Blåbergens ryttarförening 

LC:2 

Elin Björkqvist – Fabian

65,36 %

68.56 %

LB:0 

Tina Knutsson – Dancing Feather 

68.44 % 

 

LB:0 

Annie Lindholm – Simsalabim 

71.88 % 

 
   

 

 

2 Örebro fältrittklubb 

LC:2 

Anne-Lie Christensen – Dorothy 

67.14 % 

64.05 %

LB:0 

Kersti Hedin – Mirage 

59.38 %

 

LB:0 

Hélène von Horn Ljungdahl – Prince 

65.62 % 

 
       

3 Dyltabruks ryttarförening 

LC:2 

Inger Algotsson – Alberg 

58.21 % 

63.78 %

LB:0 

Erika Abrahamsson – Triton 

63.44 % 

 

LB:0 

Jenny Nyberg – Oliver 

69.69 % 

 
   

 

 

4 Valåsens ryttarsällskap 

LC:2 

Emma Lundberg – Vivaldi 

64.64 %

63.21 %

LB:0 

Irene Lindblad – Bekenda 

63.12 %

 

LB:0 

Pernilla Johansson – Prince of Cruising 

61.88 %

 
       

5 Wittvångs hästsällskap 

LC:2 

Louis Jansson – Trolderik 

65.00 % 

62.92 %

LB:0 

Annie Lindhagen – Mattrix 

61.56 %

 

LB:0 

Camilla Ejnarsson – Windo 

62.19 %

 
       

6 Örebrotraktens ryttarförening 

LC:2 

Hanna Bergström – Wikita 

63.21 % 

61.69 %

LB:0 

Sanna Blomquist – Cocatoo 

56.25 % 

 

LB:0 

Jackie Grundström – Die Alpha 

65.62 %

 
       

7 Karlskoga ridklubb 

LC:2 

Mathilda Lundkvist – Tarek 

58.21 % 

59.61 %

LB:0 

Matilda Strandberg – Heaven Leigh 

58.12 %

 

LB:0 

Hanna Larsson – Medusa 

62.50 % 

 
       

8 Sydnerike ryttarna 

LC:2 

Marina Fallgren – Sorro 

60.00 % 

59.27 %

LB:0 

Tina Fröbergh – Gordon xx 

65.94 %

 

LB:0 

Jessica Bergvall – Why Me 

51.88 %

 
       

9 Gyttorps ridklubb 

LC:2 

Veronica Hägg – Skogsdala Monia 

55.36 % 

59.08%

LB:0 

Lena Björk – CAF Espoir de la Marie 

63.75 %

 

LB:0 

Cassandra Eriksson – Rosette 

58.12 %

 
       

10 Linde ridskola 

LC:2 

Amanda Vinkel – Anemone 

63.57 %

59.00 %

LB:0 

Elin Müller – Tomas T 

58.44 %

 

LB:0 

Sofia Eriksson – Cheval Vicente 

55.00 % 

 
       

11 Karlskoga ryttarteam 

LC:2 

Ann‐Sofie Alanen‐ Turban de Firfol 

61.79 % 

56.95 %

LB:0 

Kristin Södergren – Pommac 

54.69 %

 

LB:0 

Linda Jonasson – Zinnia 

54.38 %

 
       

12 Viby rid‐ och körsällskap 

LC:2 

Anna Sundell – Hasi Hella 

56.43 %

56.21 %

LB:0 

Ann‐Sofie Jansson – Mydinka 

60.31 %

 

LB:0 

Amanda Alnehill – Principe 

51.88 %

 
       

13 Frövi Fellingsbro ryttarförening 

LC:2 

Emelie Oskarsson – Flowerhill Blue 

58.93 % 

55.17 %

LB:0 

Maria Wecksell – Moon Beam 

57.19 %

 

LB:0 

Emma Dahlgren – Marco 

49.38 %

 
       

14 Hälleforsortens ryttarförening 

LC:2 

Ida Larsson – Lucifer 

61.79 % 

53.72 %

LB:0 

Madelene Brattström – Viggen 

46.56 %

 

LB:0 

Sandra Tengelin – Biscaya 

52.81 %

 
       

15 Askersunds ridklubb 

LC:2 

Sandra Gylling – Cashmir 

56.43 % 

38.60 %

LB:0 

Tove Dieker – Golden Lady 

59.38 %

 

LB:0 

Sara Holmér – Guardian of Love 

0 ute