Örebro fältrittklubb
Hoppallsvenskan Elit
omg 1, 21 mars 2009



Resultat


Klass 5 1.20 - hoppning, bedömning A
Klass 4 1.30 - hoppning, bedömning A
Klass 3 1.30 - hoppning, bedömning A:1a Laghoppning
Klass 2 1.20 - hoppning, bedömning A0+A0 två faser
Klass 2 1.20 - hoppning, avd. B, bedömning A
Klass 1 1.30 - hoppning, bedömning A:0
Klass 1 1.30 - hoppning, avd. B, bedömning A


Klass 5 1.20 - hoppning, bedömning A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Sofia Spaak Andersson, Bankeryds RK Jazzo 0 48.11
* 1 Emelie Von Essen, Bankeryds RK Carrento Ztar 0 46.14
* 1 Ida Brånäng, Västerviksortens RF Cyrano 0 45.79
* 1 Emma Wennerlund, Örebro FRK Coralee 0 44.16
* 1 Angelica Johansson, Mantorps Ryttarna Birdie van de Kranenberg 0 46.82
* 1 Olivia Remmelg, Mantorps Ryttarna La Rouchell 0 48.87
* 1 Katrin Norling, Mantorps Ryttarna Pandora Emm 0 45.19
* 1 Emelie Lundholm, Kumla RK Greyline 0 44.95
* 1 Elin Andersson, Västerviksortens RF Quite Nice 0 44.83
* 1 Marie Lorichs, Kumla RK Caretto 0 39.41
* 1 Sara Andersson, Västerviksortens RF Science Line H 0 47.78
* 1 Antonia Henriksson, Vetlandaortens RF Spitfire 0 44.49
* 1 Cecilia Feretti, Bankeryds RK CareNot 0 47.08
* 1 Angelica Eriksson, Västerviksortens RF Pascal 0 45.70
* 1 Louise Andersson, Ölands RF Nimue KJ 0 48.09
* 1 Olivia Remmelg, Mantorps Ryttarna Victorito 0 46.50
17 Emma Wigh, Örebro FRK Varchi 1 52.55
18 Katja Falk, Bankeryds RK Razzia 4 47.29
18 Sandra Kåregren, Kumla RK Blue Starlet 4 43.29
18 Josefine Svensson, Västerviksortens RF Chiquita 4 45.06
18 Ida Sandin, Mantorps Ryttarna Oxford 4 45.11
18 Elina Brånäng, Västerviksortens RF Senza 4 44.71
18 Nelly Kinnbom, Ekenässjöns Hästspor Terlinus 4 44.40
18 Sara Nytorp, Kumla RK Winjette 4 45.99
25 Johanna Östlund, Västerviksortens RF Miranda 5 54.09
26 Annie Hultquist, Vetlandaortens RF Arthea 6 57.15
27 Izabelle Kursinski, Mantorps Ryttarna Fiona 7 62.44
28 Tora Löf, Ekenässjöns Hästspor Pandora 8 45.63
28 Samantha Praznik, Västerviksortens RF Pioneer W 8 45.55
28 Tova Lindbäck, Ölands RF Philippa 8 45.22
28 Tora Löf, Ekenässjöns Hästspor Rhodos 8 45.47
28 Evelina Olausen, Örebro FRK Kito du Chatelier 8 44.89
33 Amanda Eklund, Ölands RF Charmy Li 11 61.31
34 Robert Kroplewski, Vetlandaortens RF Watch Me 12 48.51
35 Simone Svenfelt, Bankeryds RK Sonetta 15 59.97
36 Malin Carlbäck, Kumla RK Step for Fun Ute  


Klass 4 1.30 - hoppning, bedömning A
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Pia Eriksson, Kumla RK Orchis 0 46.11
* 1 Yvonne Talamo, Kumla RK Camill S:t Tropez 0 46.05
* 1 Katrin Norling, Mantorps Ryttarna Klas af Tollstad 0 42.73
* 1 Pär Ola Nyström, Örebro FRK Korsåtvärs 0 48.22
5 Jill Silvandersson, Mantorps Ryttarna Changuu 4 48.72
5 Anielle Björk, Vetlandaortens RF Zexeantin 4 44.88
5 Robert Kroplewski, Vetlandaortens RF Ghibli Spyder 4 47.98
5 Ulrika Palmberg, Ölands RF Thyraleen 4 46.90
5 Mats Torstensson, Ölands RF Edelweiss 4 47.83
10 Patrik Elmersson, Ekenässjöns Hästspor Uno 8 46.22
11 Carin Elg, Ekenässjöns Hästspor Vicole 13 54.04
11 Jens Nilsson, Ölands RF Celeste KJ 13 51.47


Klass 3 1.30 - hoppning, bedömning A:1a Laghoppning
Plac.   Lag/Ryttare Häst Fel Tid Fel Tid
 
1.   Örebro fältrittklubb   0 165.54 0 131.82
  4 Emma Wennerlund Coralee 4.00 53.03 8.00 41.80
  12 Viktoria Jinnestrand Ofelia 0 53.38 0 40.62
  20 Elin Jansson Rousseau 0 54.34 0 40.77
  28 Pär Ola Nyström Korsåtvärs 0 57.82 0 50.43
 
2.   Föreningen Mantorpsryttarna   0 157.48 4.00 127.25
  6 Angelica Johansson Birdie Van De Kranenberg 0 53.46 4.00 44.37
  14 Olivia Remmelg La Rouchell 10.00 63.09 0 41.11
  22 Jill Silvandersson Changuu 0 53.63 12.00 49.95
  30 Katrin Norling Klas Af Tollstad 0 50.39 0 41.77
 
3.   Ölands ryttarförening   4.00 165.26
  7 Tova Lindbäck Philippa 4.00 54.77
  15 Louise Andersson Nimue Kj 0 55.57
  23 Mats Torstensson Edelweiss 0 54.92
  31 Ulrika Palmberg Thyraleen 4.00 54.92
 
4.   Bankeryd ridklubb   4.00 168.59
  2 Simone Svenfelt Sonetta 42.00 58.00
  10 Cecilia Feretti Carenot 0 56.51
  18 Sofia Spaak Andersson Jazzo 4.00 57.84
  26 Emelie Von Essen Carrento Ztar 0 54.24
 
5.   Ekenässjöns hsk   8.00 156.94
  8 Nelly Kinnbom Terlinus 4.00 51.73
  16 Tora Löf Pandora 6.00 65.39
  24 Carin Elg Vicole 4.00 53.96
  32 Patrik Elmersson Uno 0 51.25
 
6.   Vetlandaortens rf   12.00 160.31
  5 Antonia Henriksson Spitfire 4.00 52.21
  13 Annie Hultquist Arthea 9.00 61.54
  21 Robert Kroplewski Ghibli Spyder 0 55.59
  29 Anielle Björk Zexeantin 8.00 52.51
 
7.   Kumla ridklubb   16.00 164.48
  1 Malin Carlbäck Step By Step 12.00 53.34
  9 Sara Nytorp Winjette 42.00 58.00
  17 Emelie Lundholm Greyline 4.00 54.40
  25 Yvonne Talamo Camill S:t Tropez 0 56.74
 
8.   Västerviksortens rf   16.00 166.06
  3 Elin Andersson Leopold 0 56.46
  11 Elina Brånäng Senza 22.00 65.80
  19 Angelica Eriksson Pascal 12.00 53.58
  27 Sara Andersson Lord Nelson 52 4.00 56.02


Klass 2 1.20 - hoppning, bedömning A0+A0 två faser
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Rebecca Klavins, Husby-Rekarne RF Bouquet 0 + 0 24.73
* 2 Anna Erixon, Ryttarkamraterna Kum Caprifol 0 + 0 25.40
* 3 Johanna Östlund, Västerviksortens RF Miranda 0 + 0 25.56
* 4 Sanne Bergström, Örebro FRK El Rossi 0 + 0 25.79
* 5 Samantha Praznik, Västerviksortens RF Pioneer W 0 + 0 26.56
* 6 Cecilia Kindström, Örebro FRK Carruby BZ 0 + 0 27.19
* 7 Eva Danielsson, Nora RSF Contendor 2 0 + 0 27.45
* 8 Sara Andersson, Västerviksortens RF Science Line H 0 + 0 28.81
* 9 Anna Edlund, Örebro FRK Quite Happy 0 + 0 29.23
* 10 Evelina Olausen, Örebro FRK Kito du Chatelier 0 + 0 30.01
* 11 Niklas Jonsson, Örebro FRK Prima 0 + 0 31.01
* 12 Elin Broman, Brokindsryttarna Ranja 36 0 + 0 31.96
* 13 Terese Björklund, Avesta RK Cordzyla 0 + 0 32.12
* 14 Pär Ola Nyström, Örebro FRK Maskros 0 + 0 33.13
* 15 Moa Mulder, Örebro FRK Dolly Z 0 + 0 33.46
* 16 Sara Brink, Vikbolandets RF Isolex 0 + 4 26.69
17 Elin Jansson, Örebro FRK Calvin Klein 0 + 4 26.86
18 Anna Edlund, Örebro FRK Its True 0 + 4 31.02
19 Josefine Svensson, Västerviksortens RF Chiquita 0 + 8 26.21
20 Åsa Hellström, Holmstorps RF Wiper F 1 51.81
21 Malin Carlbäck, Kumla RK Step for Fun 4 43.23
22 Malin Carlbäck, Kumla RK Step by Step 4 43.85
23 Carina Gustafsson, Christinehamns RK Gambo 4 44.20
24 Michaela Öberg, Västerviksortens RF Aurelio 4 44.78
25 Erica Eriksson, Valåsens RS Magia 4 45.55
26 Katja Falk, Bankeryds RK Razzia 4 45.93
27 Rebecka Nyhlen, Västerviksortens RF Swing for Eagel 4 46.55
28 Caroline Melen, Örebro FRK Lakej MB 4 47.13
29 Elin Broman, Brokindsryttarna Afrodite R 4 47.55
30 Patricia Normark, Kumla RK Eldorado 4 47.80
31 Cajsa Fornander, Kumla RK Notre Dame 4 47.97
32 Moa Svensk, Örebro FRK Askardi 4 48.71
33 Carin Elg, Ekenässjöns Hästspor Vedette C. 4 49.37
34 Linda Sedström, Örebro FRK Tullybroom Krissie 7 60.31
35 Peder Zeiloth, Kumla RK Business x 8 42.49
36 Rebecca Eklind, Kumla RK Foxy Boy 8 44.01
37 Emelie Lundholm, Kumla RK Amazing Grace 8 44.37
38 Elin Andersson, Västerviksortens RF Leopold 8 45.07
39 Caroline Göransson, Vikbolandets RF Sole Mio S 8 45.14
40 Sara Andersson, Västerviksortens RF Lord Nelson 52 8 45.60
41 Ida Linderson, Västerviksortens RF Zinfandel 8 45.63
42 Ida Brånäng, Västerviksortens RF Cyrano 8 45.75
43 Elin Andersson, Västerviksortens RF Quite Nice 8 47.08
44 Madeleine Holm Ström, Nyby-Torshälla RK Taika 8 48.59
45 Viktoria Jinnestrand, Örebro FRK Telles Tresure 8 49.13
46 Caroline Melen, Örebro FRK Landmeister MB 8 49.16
47 Ida Brånäng, Västerviksortens RF Jarathon 9 52.85
48 Alexandra Wadström, Skästa Ridcenter Dancing Queen 11 59.22
49 Sanne Bergström, Örebro FRK Divine 11 62.18
50 Tora Löf, Ekenässjöns Hästspor Rhodos 12 45.53
51 Johan Törnblom, Folkungabygdens RF Chile 12 45.55
52 Malin Tamm, Ryttarkamraterna Kum Frangelico 13 54.43
53 Sofia Gustafsson, Wittvångs Hästsällsk Sileene 20 43.72
54 Izabelle Kursinski, Mantorps Ryttarna Fiona 20 64.08
55 Angelica Eriksson, Västerviksortens RF Callahan Ute  
55 Amanda Althén, Strömsholms RSF Seize the Day Ute  
55 Albin Werngren, Örebro FRK Caruso Ute  
55 Cecilia Kindström, Örebro FRK Pilgrim Ute  
55 Cornelia Rylen, Vikbolandets RF Asta Ute  
55 Elin Koppfeldt, Ryttarkamraterna Kum Basilika af Hagalund Ute  
55 Matilda Pettersson, Hageby RK Corace Ute  


Klass 2 1.20 - hoppning, avd. B, bedömning A
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Niklas Jonsson, Örebro FRK Caral 0 67.42
* 1 Sandra Kåregren, Kumla RK Blue Magic 0 68.34
3 Stina Lillje, Jump Club RSF Maxi Clay 1 71.06
4 Victoria Lundberg, Skogslottens RF Evolution RR 4 66.57
4 Lisa Maria Norlander, Skogslottens RF Creo Quality SC 4 65.25
6 Lotta Lundberg, Holmstorps RF Mr Skills 8 68.06


Klass 1 1.30 - hoppning, bedömning A:0
Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Eva Danielsson, Nora RSF Contendor 2 0 52.30
* 2 Lotta Lundberg, Holmstorps RF Quinto van de Merriehoev 0 53.58
* 3 Pär Ola Nyström, Örebro FRK Maskros 0 55.85
* 4 Sanne Bergström, Örebro FRK El Rossi 0 55.92
* 5 Åsa Hellström, Holmstorps RF Wiper F 0 57.41
* 6 Niklas Jonsson, Örebro FRK Prima 0 58.28
* 7 Carina Gustafsson, Christinehamns RK Gambo 0 59.27
8 Anna Edlund, Örebro FRK Quite Happy 0 63.28
9 Marie Lorichs, Kumla RK Caretto 0 64.53
10 Anna Erixon, Ryttarkamraterna Kum Caprifol 4 60.11
11 Moa Svensk, Örebro FRK Askardi 4 64.16
12 Anna Edlund, Örebro FRK Its True 4 67.29
13 Charlotte Edeen, Skästa Ridcenter Fragancia 4 67.43
14 Cecilia Kindström, Örebro FRK Carruby BZ 4 69.28
15 Viktoria Jinnestrand, Örebro FRK Telles Tresure 4 69.84
16 Alexandra Wadström, Skästa Ridcenter Dancing Queen 4 72.73
17 Rebecca Klavins, Husby-Rekarne RF Bouquet 7 84.39
18 Sandra Kåregren, Kumla RK Blue Starlet 8 54.58
19 Erica Eriksson, Valåsens RS Magia 8 59.12
20 Caroline Göransson, Vikbolandets RF Sole Mio S 8 61.01
21 Sara Brink, Vikbolandets RF Isolex 8 64.23
22 Elin Broman, Brokindsryttarna Ranja 36 8 66.25
23 Carin Elg, Ekenässjöns Hästspor Vedette C. 9 75.68
24 Terese Björklund, Avesta RK Cordzyla 12 86.94
25 Madeleine Holm Ström, Nyby-Torshälla RK Taika 13 75.67
26 Elin Broman, Brokindsryttarna Afrodite R Ute  
26 Matilda Pettersson, Hageby RK Corace Ute  
26 Patricia Normark, Kumla RK Eldorado Ute  
 

Klass 1 1.30 - hoppning, avd. B, bedömning A

Plac. Ryttare Häst Fel Tid
* 1 Victoria Lundberg, Skogslottens RF Evolution RR 0 70.23
* 1 Niklas Jonsson, Örebro FRK Caral 0 69.36
* 1 Sandra Kåregren, Kumla RK Blue Magic 0 69.75
4 LisaMaria Norlander, Skogslottens RF Creo Quality SC 4 65.00
5 Stina Lillje, Jump Club RSF Maxi Clay 24 120.53


     RS-pro/HTML 02-03